• vafenss
    233
    Hercegovina 9 posto a Bosna 8 posto, tijesno al pobjeda za nas hehe
  • vafenss
    233

    8 i 9 su blize "ekstremnoj desnici" nego centru a imaju 35%,pa bih prije rekao da je vecina navijaca desno a ne desni centar,a ti koji su desno u ukupnom zbroju od 6-10 su onda ravnomjerno podijeljeni na desni centar i na desnicu blizu "ekstremnoj"
  • Neki tip
    19k
    skala mora biti jednako dugačka, mora imati jednak broj opcija s obje strane političkog spektra. To znači da nije centar samo 5, a sve prema 10 od toga je desnica, prema 1 ljevica. Značilo bi to da imamo 4 mogućnosti lijevo od centra i 5 desno od centra.

    Centar su, dakle, i 5 i 6, jedan malo više naginje desno, drugi lijevo, ali obje te opcije su centar. 8 je stoga jednako udaljen od centra i ekstremne desnice. Recimo da je to "desno krilo HDZ-a". :) U ideoloskom, ne nuzno birackom smislu.

    Bez brige, analizirat ću i grupirati te staviti u odnose sve brojke i zanimljivosti.
  • Navijač Dinama
    7.3k
    Hercegovina 9 posto a Bosna 8 posto, tijesno al pobjeda za nas hehevafenss

    E da su kod nas iz Bosne svi koji navijaju za Dinamo izašli na glasanje, vas miševa ne bi bilo ni na mapi :razz:
  • vafenss
    233

    Hvala na pojasnjenju,ja sam imao malo drugaciji pogleda prema skali
  • vafenss
    233

    Uvijek neki izgovori ccc :wink:
  • runtothehills
    382
    Ja se od 2017 pokušavam učlaniti ali nikad nisam dobio svoju iskaznicu. Tako da ne znam da li sam uopće prisutan u njihovoj bazi podataka, a konkretan odgovor nikada nisam dobio usprkos silnim majlovima i poziva. Tako da sam odabrao opciju “Ne, ali bih se učlanio da se provedu izbori”... mozda bi i PR komunikacija sa navijačima bila drugačija.
    Da stavim u kontekstu, iz dijaspore sam a HR drzavljanstvo nemam već preko15 godina. Tako da nemam ni OIB-a, a na moj upit prije dosta godina iz ZZD-a su mi ovako odgovorili (pošto od kluba nisam nikakav odgovor dobio):
    “Na žalost im znamo za slučajeve da ljudi nisu dobili iskaznicu i kada su se učlanili nekoliko mjeseci prije vas. Iz kluba nam govore kako su u velikoj gužvi i da ne stignu sve odraditi. Vi možete biti član kluba i bez OIB-a, ali kako Dinamo želi ići u preoblikovanje onda će vas tražiti da izvadite OIB u Hrvatskoj da im elaborat može proći prvu stepenicu.”
    Nikad teze postati član nogometnog kluba.
  • SAS1987
    13.3k
    za clanstvo ti treba OIB. Ja sam se htio uclaniti preko kluba, nakazao novac i poslao formular za članstvo preko maila. Jako korektno su mi odgovorili da trebam oib i ponudili mi svu potrebnu pravnu pomoc za dobivanje OIB ali sam odbio jer mi se nije dalo ubadati sa time. Novac su mi naravno vratili. Morem kazati da su bili jako korektni i profesionalni.
  • Neki tip
    19k
    Pa, da izanaliziramo malo konačno i te naše rezultate... :)

    Pojasnit ću odgovore koji se ne vide dobro na onim skrinšotovima pa su odmah neke odveli u krivom smjeru (odgovori nisu prikazani cjelovito pa je i logično donijeti drugačije zaključke ako netko nije zapamtio što je točno pisalo).

    Sve ću odgovore staviti i u odnose s drugim odgovorima, iznijeti dakle korelacije i ponuditi interpretacije.

    Ajmo otpočetka..

    Krenuli smo dakle s pitanjem kakvo ustrojstvo Dinama forumaši žele (Želim da Dinamo bude:..), a 71% ispitanika je odgovorilo da žele Dinamo vidjeti kao "udrugu u kojoj će svaki član, prema unaprijed određenim kriterijima (duljina trajanja članstva, npr.) moći birati predsjednika kluba sa svojim timom (članovima uprave)". Prilično očekivano, barem za Zonu, a molim da nas @xavier podsjeti kako je ispalo u onoj njegovoj anketi? Koliki je postotak bio?
    11% bi dioničko društvo u većinskom vlasništvu navijača, za 9% ustroj nije važan kao niti formalno-pravni status kluba, već naprosto žele uživati u njegovim uspjesima. 8% bi voljelo klub vidjeti u privatnom vlasništvu nekog investitora, a tu je i 1 ispitanik koji bi da je Dinamo dioničko društvo u većinskom vlasništvu Grada Zagreba.
    To se i na skrinšotu više manje jasno vidi ili može razaznati, no eto da bude posve jasno. A sad ajmo na zanimljivosti s ovim odgovorima u vezi.. :)

    Jedna od najjačih korelacija uopće u ovom mini istraživanju je ona između odgovora na pitanje o stanju u klubu i njegovom željenom ustrojstvu! Naime, 96% onih koji su stanje u klubu ocijenili katastrofalnim i na rubu propasti te bi gradili sve nanovo, klub žele vidjeti kao udrugu u kojoj članovi biraju.. (1 odgovor, što je u ovom slučaju 4% je dioničko društvo u većinskom vlasništvu navijača). Kad to usporedimo s "općom forumaškom populacijom" kod koje je taj postotak 71, onda je jasno da možemo zaključiti da što je nezadovoljstvo trenutnim stanjem jače, to je jača želja za time da klub bude udruga s pravom glasa njegovih članova.

    Zanimalo me i postoji li povezanost između političkog opredjeljenja i željenog ustrojstva pa sam provjerio i te povezanosti.. Statistički gotovo nikakve razlike nema.
    Udrugu želi 75% lijevo orijentiranih forumaša (1-4) i 74,54% onih desno orijentiranih (7-10). To bi me čudilo da ne poznajem prilično dobro hrvatsko biračko tijelo. :) Budući da je jasno da su oba postotka viša od opće populacije, jasno je da upravo među politički umjerenijim forumašima, centristički orijentiranim (5 i 6) ima malo više onih koji su za dioničko društvo/privatno vlasništvo. U odnosu na forumašku populaciju gdje je takvih 20%, među centristima je takvih 24,24%. No malen je uzorak pa je to gotovo u okviru statističke greške.
    Zaključak - političko opredjeljenje ne utječe bitno na viziju ustrojstva i formalno-pravni status kluba.

    Zanimljivo je, međutim, da mlađi forumaši, oni u skupini 18-27 u nešto nižem postotku od prosjeka žele udrugu - 68,08% (i dalje je to, naravno, velika većina). Takvih je 75,86% u grupi 28-35, a najmanje među starijima od 35 godina - 65%.
    Nisu to jako velike razlike, ali vidljiva korelacija ipak postoji.

    Vrlo izražena korelacija postoji i kad je u pitanju omiljena tribina. Na sjeveru dolje, barem kad je riječ o zonašima, 79,71% populacije želi udrugu u kojoj članovi biraju. Ništa iznenađujuće. :) 50% forumaša s istoka želi udrugu, a po 25% dioničko/privatno ili im ustroj nije toliko važan.

    Vidim da je ovo već sada prilično dugačak post pa bi bilo vrlo nepregledno da nastavim ovako.. objavljivat ću dio po dio, kako što završim i stignem natipkat. :)
  • Simke
    497
    što je zadovoljstvo trenutnim stanjem jače, to je jača želja za time da klub bude udruga s pravom glasa njegovih članova.Neki tip sa Zapada

    Malo pitanje samo, ne bi li trebalo stajati “nezadovoljstvo”?
    Inače da se i ja pridruzim s pohvalom, svaka cast na trudu odradenom anketom i statistickoj analizi!
  • Neki tip
    19k
    naravno, hvala, tipfeler..
    Ispravljeno
  • xavier
    11.1k
    Krenuli smo dakle s pitanjem kakvo ustrojstvo Dinama forumaši žele (Želim da Dinamo bude:..), a 71% ispitanika je odgovorilo da žele Dinamo vidjeti kao "udrugu u kojoj će svaki član, prema unaprijed određenim kriterijima (duljina trajanja članstva, npr.) moći birati predsjednika kluba sa svojim timom (članovima uprave)". Prilično očekivano, barem za Zonu, a molim da nas xavier podsjeti kako je ispalo u onoj njegovoj anketi? Koliki je postotak bio?Neki tip sa Zapada

    Kod mene su opcije bile malo drugačije iz razloga što je privatizacija bila samo jedna. Znači nije bilo podjele s obzirom na to tko bi na kraju bio vlasnik jer sam se vodio tim da je jasno kako se privatizacija može provesti, a tko će na kraju biti vlasnik, to ovisi najviše o samim navijačima koji bi dobili priliku postati vlasnici. Ako se to ne bi dogodilo, vlasnik (ili vlasnici) bi na kraju bio netko drugi.

    Uglavnom, 78% je bio za "1 član, 1 glas" sustav, a još 9% je bilo za udrugu u kojoj ne bi svi imali pravo glasa nego samo "premium" članovi. Kako je i jedno i drugo ipak udruga, za takvo uređenje je bilo čak 87% ispitanika dok je za privatizaciju bilo tek 13%. Ukupno je glasalo 68 ljudi.

    Mislim da zapravo ima više ljudi koji nemaju ništa ni protiv udruge, a ni protiv privatizacije, ali kod biranja ipak izaberu udrugu jer im ona tvoja ponuđena opcija kako im "ustroj nije važan nego žele samo uživati u uspjesima" zvuči previše slično klasičnoj "mene zanimaju samo dečki na terenu, ne zanima me tko i što radi mimo toga".
  • Neki tip
    19k
    Zanimljivo je, da nastavim, da su oni koji su za udrugu puno, puno snažniji zagovaratelji tog ustroja, nego oni koji su za dioničko društvo ili privatno vlasništvo.
    Da klub održava izbore u kojima sudjeluju članovi, sudjelovali bi gotovo "svi" (94%, a samo jedan ispitanik ne bi izašao iz principijelnih razloga (protivljenje modelu)).
    S druge strane, čak 30% ispitanika bi ignoriralo ponudu dionica iz istih, načelnih razloga - protive se ideji Dinama kao tvrtke, u smislu formalno-pravnog statusa.

    Posebno je zanimljivo promotriti i analizirati odgovore na pitanje o trenutnom stanju kluba.

    Ponuđeni odgovori su bili:

    1) Solidno organiziran klub, s dobrom nogometnom školom i pristojnim sportskim rezultatima, ali otuđen i otet od svojih navijača i članova i k tome jednoj obitelji i njihovim priljepcima služi kao krava muzara, bankomat za osobno bogaćenje. (odabralo 62%)

    2) Katastrofa. Klub je na rubu propasti do koje su ga dovela besramna lopovska braća. Ako i nije na rubu propasti, trebao bi biti, jer ovo ima smisla samo nanovo graditi. (25%)

    3) Samo smo jednom prezimili, to je premalo za Dinamo. Opet, činjenica je da igrače nižemo kao na traci, transferi su odlični, ali prečesto mijenjamo trenere. Klub je solidno vođen i logično je da i vodstvo ima nešto od toga. Ne znam što im je trebalo izvlačiti baš toliko love, šteta. (8%)

    4) Rezultatski je moglo i malo bolje, a i šteta što Mamić ne zna kontrolirati jezik. Škola nam je dobra, pola repke je iz Dinama, klub redovito igra skupine u Europi. Ma uvijek može bolje, ali zadovoljan sam. Da je barem Maminjo malo smireniji, bio bi car! (2%)

    5) ne znam/ništa od navedenog (2%)

    6) Klub je uspješan, financijski stabilan, dobro organiziran i prepoznatljiv po svojoj nogometnoj školi, ma najbolji smo u ovom dijelu Europe! Hvala, tata! (1)

    Sumarno, 87% (i) u ovom odgovoru ulogu braće Mamić vidi (izrazito) negativnom, odnosno povezanu s lopovlukom. Dodatnih 8% je svjesno izvlačenja novca, ali to više vidi kao "šteta što su pretjerali" opciju.

    Ako izoliramo iz ovih odgovora i sugestivni stav o ulozi Mamića, onda nam ostaje zaključiti da 73% ispitanika smatra da je stanje u klubu u najmanju ruku "solidno" ili i bolje od toga (bez obzira na to što se ogromna većina slaže s time da je Dinamo pokraden i to od jasno detektiranih počinitelja).

    E, sad, zanimljivo postaje kad to usporedimo s odgovorom na izravno pitanje o Zdravku Mamiću..

    46% ispitanih ga smatra egocentričnim manijakom bez samokontrole i nezasitnim lopovom. Možda bi taj postotak bio i viši, da u odgovoru nije ponuđen i nastavak.. "nesposobni kreten koji je uništio sve dobro u Dinamu".

    Tu ipak dolazi do značajne kolizije.. Ako je glavni i odgovorni nesposoban i pritom je uništio sve, za 46% ispitanih, onda bi bilo logično za očekivati da je stanje u klubu katastrofalno i na rubu propasti za približno isti postotak ispitanih, a ne duplo manje. Dakle, polovica onih koji su Mamića ocijenili najgorim ponuđenim odgovorom, dosljedno je odabralo i najgore posljedice po stanje u klubu. Druga polovica je očito odabrala neku drugu opciju u vezi stanja u klubu.. (mahom onu o solidno organiziranom klubu s dobrom školom i rezultatima, ali koji je Mamićima bankomat..).

    Volio bih čuti vaše interpretacije...?

    Je li to zato što je klub do prije 20 godina imao tako jake temelje i kvalitetu da nije stigao u potpunosti sve uništiti? Ili je ZM poput koronavirusa, ne ubija odmah i lako svog domaćina, da bi duže trajao i širio se.. (sviđa mi se ova moja usporedba sad kad je pročitah :))
    Ili je on nesposoban, ali je odabrao bar par sposobnih ljudi koji klub drže makar solidnim?

    Osobno, čini mi se da je dosta "elegantan" izlaz/odabir/izbor za one koji su stanje u klubu ocijenili "solidnim, ali.." bila opcija "lopov i seljačina, pa je sve ostalo ako i ima ostalog - nebitno". Tu sam opciju, primjerice, ja odabrao. Ta se opcija može dosljedno i logično kombinirati s više ocjena o stanju u klubu. Naravno i opcija "dobar organizator koji zna kako funkcionira nogometni biznis, ali što mu/nam to vrijedi kad je primitivac i lopov" o Mamiću također može logički dobro biti povezana s odabirom stanja u klubu "solidno, ali...".

    Da se razumijemo, ne čudi me uopće da je netko odabrao "sve najgore o Mamiću" opciju. Ono što me zanima je kako to da se nije poklopila ta opcija s onom o katastrofalnom stanju i raspadu u klubu. Zašto samo dopola?

    Ima li tko kakvo logično, a meni promaknulo objašnjenje? Jer sve što mi pada napamet je da je ogorčenje/prijezir pa i mržnja tolika da ta emocija nadvladava svako drugo sagledavanje stanja.

    Ima li drugih tumačenja?
  • Neki tip
    19k
    Mislim da zapravo ima više ljudi koji nemaju ništa ni protiv udruge, a ni protiv privatizacije, ali kod biranja ipak izaberu udrugu jer im ona tvoja ponuđena opcija kako im "ustroj nije važan nego žele samo uživati u uspjesima" zvuči previše slično klasičnoj "mene zanimaju samo dečki na terenu, ne zanima me tko i što radi mimo toga".xavier

    Baš sam to uvodno naglasio u analizi gore... vidio sam tvoj post u međuvremenu, ali već sam bio napisao pa sam išao dovršiti. Da, posve je izvjesno da bi se obje opcije (privatizacija/udruga) podigle u odabiru da sam samo njih stavio.. mislim, i matematički je jedino moguće. :) Ali i logično.. Međutim, mene je baš zanimalo koliki udio forumaša to pitanje naprosto ne zanima.

    Uvjeren sam, naime, da tu opciju treba ponuditi na "široj populaciji", ako ću to raditi, jer mislim da bi taj udio onih koji smatraju da "ustroj nije važan nego žele samo uživati u uspjesima" koji si ti (solidno) "preveo" kao "mene zanimaju samo dečki na terenu, ne zanima me tko i što radi mimo toga" bio puno, puno viši u općoj populaciji navijača/simpatizera Dinama.
  • agramZ
    2.3k
    Ima li tko kakvo logično, a meni promaknulo objašnjenje? Jer sve što mi pada napamet je da je ogorčenje/prijezir pa i mržnja tolika da ta emocija nadvladava svako drugo sagledavanje stanja.Neki tip sa Zapada

    odgovorio si sam sebi. emocija. ja sam odgovorio sve najgore o mamicu i klubu. njegov bankomat je njegov bankomat i normalno da nece dopustiti da propadne samo tako, inace bi izgubilo svoju svrhu kao bankomat.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.