• Neki tip
    19k
    Odgovorio sam sebi i ponudio odgovor/objašnjenje svima.. gle, nije baš da mi je ovo prvo istraživanje u životu. :) Naravno da mogu interpretirati rezultate i sam, ali ovo je forum.. po definiciji mjesto raspravljanja i razmjene mišljenja. Zato me zanima ima li možda kakvih drugih tumačenja. :)

    I ne čudim se ja nimalo tome što si ti ili bilo tko drugi odabrao "sve najgore" opciju. Ono što analiziram je korelacija s odgovorom o stanju u klubu.
  • xavier
    11.1k


    Želim reći da postoji velika razlika između onih kojima je svejedno hoće li klub biti udruga ili d.d. sve dok isti posluje sukladno zakonu te ga nitko ne koristi za osobne ciljeve te s druge strane onih koje zanima samo ono na terenu pa "nek Mamić radi što god hoće sve dok ima rezultata".

    U anketi nisu bile te dvije opcije koje se veoma razlikuju jedna od druge.
  • Neki tip
    19k
    stoji.. mislim da se dio ekipe tu "preklapa", ali da, vjerojatno je dobar dio opće populacije ipak najbliži opciji "svejedno hoće li klub biti udruga ili d.d. sve dok isti posluje sukladno zakonu te ga nitko ne koristi za osobne ciljeve". To je dobra formulacija za ponuditi za istraživanje u općoj populaciji!

    Premda sam osobno kliknuo na udrugu, ne bih osobito ni tužan ni zgrožen bio ni da bude d.d., kupio bih dionice. Priličan je broj forumaša odabrao iste te opcije, no 30% je vrlo izričito u tome da nipošto klub ne bi htjeli vidjeti u privatizaciji.
  • agramZ
    2.3k
    "Katastrofa. Klub je na rubu propasti do koje su ga dovela besramna lopovska braća. Ako i nije na rubu propasti, trebao bi biti, jer ovo ima smisla samo nanovo graditi."

    mislim da i ovo dosta toga kaze. odgovor nije nuzno znacio da je klub upropasten. nogometni klub ne zivi samo od sportskih rezultata.

    "...nesposobni kreten koji je uništio sve dobro u Dinamu"

    i ovo za svakog nesto drugo znaci. sto tocno znaci "sve dobro u Dinamu"? imidz i identitet kluba ili mozda sportski rezultati? netko ce misliti na sportske rezultate i reci ce da i nije tako lose dok ce drugi gledati na sve ostalo oko kluba i zaboliti ih ce za rezultate.
  • Neki tip
    19k
    Bravo!

    Upravo si vrlo konkretno ukazao ono što sam uvodno i nacelno naveo kao metodoloski problem ovog istrazivanja. Suvise narativni odgovori koji su i sami po sebi podlozni interpretaciji. Napisao sam to odmah, ali tek kad dođemo ovako do rezultata, jos jasnije je vidljivo koliko to moze biti problematicno za jednoznacno razumijevanje i analizu.

    Svjesno sam ponudio viseznacne odgovore, ali si ih interpretirao na nacine koji mi nisu nuzno pali na pamet kad sam ih sastavljao, a itekako imaju smisla!
  • xavier
    11.1k
    @Neki tip sa Zapada

    Zapravo bi ponuđene opcije trebale biti u stilu:

    1. Samo udruga i ništa više.
    2. Preferiram udrugu, ali nemam ništa ni protiv privatizacije.
    3. Preferiram privatizaciju, ali nemam ništa protiv udruge.
    4. Isključivo privatizacija.
    5. Ne zanima me ustroj, to nije briga navijača.
  • Neki tip
    19k
    Ovisno o tome što želiš saznati, ovo forumsko istraživanje sam ipak prilagodio i svom interesu (odnosno znatiželji, preciznije rečeno) i tome da bude zabavnije na neki način. :) Ali da, dobro si to posložio za neko potencijalno ozbiljnije istraživanje. Ma svakako sam za to nas se više uključi ako/kad to budemo radili za širu populaciju.. i @Mr Blue se bio ponudio. Pa ti naravno, možda i @Baneki i uostalom tko god ima dobru ideju za pitanja/odgovore, bilo koju vrstu unaprjeđenja.
  • Mr Blue
    3.3k
    Volio bih čuti vaše interpretacije...?Neki tip sa Zapada

    Možda je stvar i osobne percepcije što netko smatra "dobrim" u rečenici "uništio je sve dobro u Dinamu".
    To dobro nekome može značiti nešto neopipljivo: duh kluba, imidž, identitet, atmosfera oko odlaska na utakmicu, manji broj gledatelja... Te stvari mogu ljudima po nekom prioritetu biti puno više iznad samih rezultata, nogometne akademije, izlaznih transfera i drugih opipljivih stvari. Pa samim time ako nema "neopipljivog", druge stvari su totalno nebitne. To je neko moje mišljenje, ovako, na prvu. Trebao bih još malo razmisliti..

    U svakom slučaju zanimljivo mini istraživanje, stavi još koju analizu ako stigneš ili nađeš nešto zanimljivo. O nečem širem bi se dali dogovoriti, zašto ne... spomenuo sam neki dan na temi Dokumenti Dinama kako općenito ima jako malo istraživanja o Dinamovim navijačima (ili već dosta zastarjelih) i ovako nešto je meni k'o meni dosta zanimljivo. I mislim da bi moglo biti korisno svima.
  • Neki tip
    19k
    Možda je stvar i osobne percepcije što netko smatra "dobrim" u rečenici "uništio je sve dobro u Dinamu".Mr Blue

    Ma sigurno je da ima dosta u tome. Tako je i @agramZ protumačio i slažem se s vama, to je lako moguće.

    Problem sugestivnih pitanja, previše podložnih osobnim interpretacijama.. znam to otpočetka, ali evo sad dodatno dolazi do izražaja.

    , stavi još koju analizu ako stigneš ili nađeš nešto zanimljivo.Mr Blue

    Naravno, kako što stignem napisati, pisat ću i dalje o uočenim korelacijama..

    A slobodno i pitajte svi, koga zanima, o odnosima odgovora koji vas zanimaju.. (može to biti i nevezano direktno za Dinamo - npr, uocio sam da su lijevo orijentirani forumaši zastupljeniji medu zagrepcanima, nego ostalima.. ne iznenađuje, ali zanimljivo je to potvrditi i na ovako malom uzorku, i to samo među forumašima, kad znamo da je ista slika i na drzavnoj razini.. ugl, koja god vas kombinacija zanima, podijelim s vama - osim, naravno, tamo gdje je to zbog premalenog uzorka statisticki beznacajno i vodi otkrivanju ili naslucivanju necijeg forumaskog identiteta, jer to nije smisao anonimne ankete :))
  • Neki tip
    19k
    spomenuo sam neki dan na temi Dokumenti Dinama kako općenito ima jako malo istraživanja o Dinamovim navijačima (ili već dosta zastarjelih) i ovako nešto je meni k'o meni dosta zanimljivo. I mislim da bi moglo biti korisno svimaMr Blue

    :up:
  • Mali dioničar
    14k
    Volio bih čuti vaše interpretacije...?

    Je li to zato što je klub do prije 20 godina imao tako jake temelje i kvalitetu da nije stigao u potpunosti sve uništiti?
    Neki tip sa Zapada

    Objašnjenje je jebeno niski benchmark uspjeha koji podgrijavaju režimski novinari, a pomažu mu i mizerni rezultati ostalih hrvatskih klubova u Europi.

    Već sam pisao da je Ludogorec 4 puta u zadnjih par godina prezimio u Europi, a da bilo koga iz hrvatske javnosti pitaš o dojmu o tom klubu rekli bi da se radi o klubiću iz bugarske selendre. Ali je zato klub iz hrvatske metropole prezimio jednom i to je dokaz da je to “najjači klub u ovom dijelu Europe.”

    Klub i režimski novinari su u kontradikciji sami sa sobom. Lupaju se o prsa “14 svjetskih dopravaka igralo je u Dinamu” umjesto da se pokriju ušima jer je činjenica da “14 svjetskih doprvaka nije uspjelo prezimiti u Europi za igranja u Dinamu.” Što je eklatantan dokaz da su u Dinamu bili vodjeni od strane hodajućih idiota.
  • Bosna86
    11.6k
    Hercegovina 9 posto a Bosna 8 postovafenss

    Hahahaha neka, pusti to, da nas je vise izašlo opet bi kukali da im dijaspora odlučuje izbore :smile: :smile:
  • deda
    27.6k
    Ja bih to sažeo u jednu riječ - proritet. Imaš ciljeve - image, duh, rezultat, navijači, novac. Oni su izabrali poslednje na prvih 5 mjesta prioriteta, tek dalje dolaze ili ni ne dolaze ostali ciljevi.
  • Neki tip
    19k
    Objašnjenje je jebeno niski benchmark uspjeha koji podgrijavaju režimski novinari, a pomažu mu i mizerni rezultati ostalih hrvatskih klubova u Europi.Mali dioničar

    To uopće nije moje objašnjenje. Svoje sam dao, a ovo je par ponuđenih (to i jos 2, 3 druga) da vidim sto ekipa misli. Posve je jasno iz mog posta da to nije moj osobni stav, nego jedna od mogućih interpretacija. ;)
  • Neki tip
    19k
    Ajmo dalje sa zanimljivostima..

    Spomenuo sam da su zagrebački forumaši "ljeviji" u prosjeku od ostalih. Izračunao sam stoga prosječnu ocjenu prema skali političkih preferencija.
    Za ukupnu populaciju dinamovih navijača s foruma, ocjena je 6,54.

    Za forumaše iz Zagreba ta je ocjena 6,21, a za "sve ostale" prosječna ocjena je 7,11, dakle skoro puna jedna ocjena desnije od Zagreba..
    Doduše, ovdje treba reći da među "svima ostalima" također ima bitnih razlika. Stavio sam sve zajedno jer je i dalje uočljiva ta distinkcija prema Zagrebu, ali da pritom i uzorak bude konkretniji. Razlike među pojedinim regijama van Zagreba su dakle također uočljive i više manje očekivane, ali neću iznositi jer je riječ o relativno malobrojnim ispitanicima pa ne bih htio ni na koji način obilježavati niti jednu regiju, a još manje forumaše.

    Zanimljivo mi je bilo usporediti i dob ispitanika s političkim preferencijama. Među ispitanicima mlađima od 28 godina, a što uključuje ukupno 51% forumaške populacije, prosječna je ocjena 6,76.

    Među starijima od 27 godina (49% forumaša), prosječna ocjena je 6,31..

    Dosta politike, vratimo se Dinamu.

    Jako me zanimalo kako stanje u klubu u odnosu na prosjek vide dugogodišnji članovi kluba, a kako ostali..

    Iznio sam već podatak da je najčešće odabranu opciju "Solidno organiziran klub, s dobrom nogometnom školom i pristojnim sportskim rezultatima, ali otuđen i otet od svojih navijača i članova i k tome jednoj obitelji i njihovim priljepcima služi kao krava muzara, bankomat za osobno bogaćenje." odabralo ukupno 62% forumaša.
    Nema statistički bitnog odudaranja kod članova u odnosu na ostale.. ovu je opciju odabralo 60,78% članova.
    25,49% višegodišnjih članova je stanje ocijenilo katastrofalnim (da ne nabrajam sve što to podrazumijeva, cjelovit odgovor je ranije naveden i već smo ga i interpretirali), a to je praktički identično općem prosjeku (25%).

    Ni gledano prema godinama, nema posebno velikih razlika. Među mlađima od 28, stanje katastrofalnim vidi 23,53%, a među starijima od 27 26,53%.

    Usporedio sam godine forumaša i s percepcijom Mamića i tu već ima nešto zanimljivosti..
    Naime, među starijima "egocentričnog manijaka.." je odabralo 42,86% forumaša, a među mlađima 49,02%.. statistički ipak zamjetnija razlika.
    Možda, kad malo razmislimo, i to ide u prilog tezi o izraženijoj emotivnosti i borbenosti/gnjevu, pogotovo kad vidimo da je među mlađima nešto manje onih koji su odabrali opciju "katastrofalno.." u pogledu stanja kluba u odnosu na starije, ali primjetno više od starijih forumaša su Mamića označili najgorom ponuđenom opcijom.
    Naravno, nisu to tako velike razlike da bi godine bile neka posebna razdjelnica, ali razlike jesu statistički relevantne.

    Za danas dosta, pa kad stignem opet, vadit ću i uspoređivati dalje..

    Naravno, ako netko u međuvremenu bude imao pitanja i posebnih želja za nekim usporedbama i odnosima, javite i napravit ću to drage volje. :)
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.