• Neki tip
    19k
    drugim riječima, nek nam Bog dragi podari mudra Vladara.

    Demokracija je prepuna mana, ali za bolji model ne znam. A da prostiš, bolje od ikoga na forumu, a i od većine u državi, neskromno ću, znam ih sve.

    Gotovo po bilo kojem kriteriju bih bio među onima "stručnima" da sudjeluju u političkim izborima, ali tko kaže da sam pošten, da razumijem interese seljaka, radnika, da mogu umjesto njih odlučivati tko će ih najbolje zastupati?

    P.S. nisam a priori protiv privatizacije
  • Tradicija bunta
    5.4k
    Naravno da je masovnost bitna. Ako od tih 10-15 tisuća ljudi sam proces izbora zanima njih par stotina onda bolje da se klub proda pa nek se ovi šta imaju para igraju s njim. Sigurno da u tom slučaju onda takva ideja nema podršku i da onda treba prestat s bilo kakvom pričom.

    Postupno, s porastom masovnosti članstva bi proporcionalno trebalo ić i povećanje utjecaja na izbore tih struktura unutar kluba. Što su ljudi organiziraniji i brojniji, manja je mogućnost za manipulacije i takav model onda ima smisla. Ako će se sve svest da 500 ljudi izlazi na izbore onda je to lakrdija.

    Isto kao što je lakrdija da FD kao nosioc te ideje u svojim okvirima nema ni 100 ljudi na izbornoj skupštini.

    Druga stvar je što već 10 godina organizacije koje promoviraju tu ideju su od strane službenog Dinama bile etiketirane kao interesne i sve dok sam klub ne stane iza toga, ne može se dobit realna slika koliko ljudi ovo uopće zanima. Uz par godina edukacije i opću integraciju i okupljanje svih navijačkih struktura (a u tu kategoriju ulaze i bivši igrači npr) oko Dinama se može dobit pravi uzorak i donijet nekakav zaključak na kraju.

    I tu je onda bitno da i samo članstvo zna gdje mu je mjesto, uključujući i navijačku grupu koja je jedina masovnija organizacija oko kluba. Da se znaju granice, a ne da se svatko petlja u stvari o kojima nema pojma. Da se onda da sloboda ljudima koji legitimno dolaze i da pogriješe i da rade loše, a ne da se svakih mjesec dana rade skandali. To onda na kraju donosi i kvalitetniji kadar što se tiče samog kluba.
  • Ero
    930
    Pa ako bi bilo i online glasanje, izlaznost bi bila dosta veća ali i manipuliranje s glasovima isto tako..
  • Eduardo
    17.2k
    Ekipa bi dala svakom članu pravo glasa... To bi značilo da čovjek kupi člansku i iako ne prati klub detaljno nego je prosječan navijač, on može imati ista prava kao i isvi ostali... :confused: Po meni to nije dovoljno za imat pravo glasa kao i najupućeniji i najzagriženiji navijači.Majki-Papi2111

    Možda si malo previše doslovno shvatio ovo 'SVI'. Kao što dečki kažu, svi punoljetni članovi, i logično bi bilo da to pravo imaju samo oni koji imaju duži staž od npr. najmanje godinu dana. Ne možeš, bar ne bi trebao moći danas se učlaniti, a sutra već izaći na izbore za predsjednika ili skupštinu.

    Koliko trenutno Dinamo ima udruga navijača diljem 'svijeta'?
  • Majki2111
    2.6k
    Za mene bi bilo koja osoba koja ima nekakav staž u nogometu relevantnija od mene. Izabrao bih osobu u skupštinu i njemu dao povjerenje da izabere upravu i predsjednika.

    A ovo "svi". Htio sam reći-Jel moj glas jednako relevantan u možda budućem referendumu o euro valuti od npr. ministra financija koji ipak valjda nekaj znao
    I financijama i sigurno više od mene.

    Jel moj glas jednako relevantan kao i od moga tate koji puno češće gleda sabor i informira se uvečoj koločini za izbor predsjednika nego ja koji sam se informirao dan prije.

    U sistemu je, u realnosti nije.

    Nemožemo od svakog birača/člana očekivati jednako dobru upućenost u temu izbora.
  • xavier
    11.1k
    Za mene bi bilo koja osoba koja ima nekakav staž u nogometu relevantnija od meneMajki-Papi2111

    Pa ne bi navijači birali trenera te odlučivali o transferima i postavama.

    Htio sam reći-Jel moj glas jednako relevantan u možda budućem referendumu o euro valuti od npr. ministra financija koji ipak valjda nekaj znao
    I financijama i sigurno više od mene.
    Majki-Papi2111

    Ministar financija će upravo iz tog razloga više puta objasniti svoj stav pa ti nitko ne brani poslušati ga na referendumu. Problem je u tome što i stručnjaci znaju imati suprotna mišljenja o raznim pitanjima.

    Slažem se da većina ljudi na izborima vodi sasvim krivom logikom, ali kako bi ti to riješio? Tko su stručnjaci koji bi po tebi određivali tko i kako treba voditi državu? Tko bi birao te stručnjake?
  • Majki2111
    2.6k
    To je isto kao kad bi mene neko pitao mišljenje o tvojoj struci. Moje mišljenje u odnosu na tvoje je ništavno. Tvoje mišljenje je puno relevantnije u logici ili filozofiji nego moje jer nisam dovoljno upućen u to.
  • Majki2111
    2.6k
    A čuj, u državi ja bih bio zadovoljan kad bi stručni ljudi birali o temama za koje jesu stručni. Nebi svi trebali imati pravo glasa na izborima.Tu je mana sustavada daješ povjerenje stručnik ljudima al ne znaš jel ima lošr ili dobre namjere. Al ja bih bio zadovoljan takvim sustavom jer idem sa pretpostavkom da čovjek ipak ima dobre njere. Naivno znam, al kaj ću. Al to je već politička tema...

    Za klub. Slažem se s ovom srednjom opcijom za koje je glasalo 7%. I u zadnjem pitanju 13%. Kupio bih premium članarinu i izabrao skupštinare. Ja sam zadovoljan.
  • xavier
    11.1k
    u državi ja bih bio zadovoljan kad bi stručni ljudi birali o temama za koje jesu stručni. Nebi svi trebali imati pravo glasa na izborima.Tu je mana sustavada daješ povjerenje stručnik ljudima al ne znaš jel ima lošr ili dobre namjere. Al ja bih bio zadovoljan takvim sustavom jer idem sa pretpostavkom da čovjek ipak ima dobre njere. Naivno znam, al kaj ću. Al to je već politička tema...Majki-Papi2111

    Nisi me shvatio. Kažeš "trebaju stručnjaci odlučivati". Ja pitam tko bi odlučio koji su to stručnjaci? U svakom području imaš više stručnjaka koji često znaju imati dijametralno suprotne stavove.

    Za klub. Slažem se s ovom srednjom opcijom za koje je glasalo 7%. I u zadnjem pitanju 13%. Kupio bih premium članarinu i izabrao skupštinare. Ja sam zadovoljan.Majki-Papi2111

    Znači ti nisi za "1 član, 1 glas" iz razloga što "nisu svi ljudi dovoljno kompetentni" pa si zbog toga za "premium" članarine. Znači ljudi koji su spremni platiti tu višu članarinu, oni znaju više o vođenju kluba?
  • Kwedi
    3.8k
    a zašto ti uopće ovdje komentiraš i glasaš u anketi, a kako sam kažeš nisi kompetentan?
  • Infinity
    15.2k
    Nece ti doci sad tipa Boban i reci 'ljudi, glasajte za mene, ja sam Boban, legenda', otici i cekati glasove. Od svakog kandidata bi se ocekivalo da nam prilozi svoj plan i da mi odlucimo koji nam se vise svidja. Mozemo pogrijesiti, moze nas los izbor odvesti u propast, ali nakon cetiri godine taj losi izbor cemo staviti na stranu i traziti nekog drugog. Ukoliko nas netko vodi dobro, onda cemo opet tog istog izabrati, jer zasto mijenjati konja koji pobjedjuje?

    Sto se drzavnih izbora tice i usporedbe. Ja mogu biti potpuni neznalica, al ako sam ja dao glas nekom politicaru i u tome pogrijesio, tko mi je kriv nego sam ja? Narod bira tko ce ga voditi i narod biva vodjen onako kako je birao. To sto babe i didovi ne znaju ni za sta drugo osim za HDZ/SDP je drugi problem. Rekao bih cak da je dobrim dijelom neusporedivo to s drzavom i klubom. Politicke stranke imaju svoje glasace koji jako rijetko mijenjaju glas. Neki nezadovoljni glasac HDZ-a sutra ce jako tesko izaci na izbore i zaokruziti SDP. Jednostavno ce ostati kuci, a ovi ce odnijeti pobjedu. Svi imaju svoje glasace, pitanje je samo koliko su ih 'nalozili'. U klubu necemo imati stranke, pogotovo se iste nece ponavljati. Necemo imati vladajuce i opoziciju koji ce se smjenjivati s vremena na vrijeme. U klubu ce svatko predstavljati sebe licno, a ne stranku. Svatko ce dizati ruku na osnovu svog licnog razmisljanja, a ne zato jer njegova stranka zeli provesti neku promjenu pa on mora dici ruku kako ne bi dobio nogu.

    Na drzavnim izborima izadje dosta neupucenih, mada mislim da vecina njih koliko toliko prati situaciju. Neka baba koja glasa za HDZ jer joj je eto po nekom njenom misljenju on omogucio mirovinu se sigurno nece zanimati za izbore u Dinamu. Na izbore u Dinamu ce izaci oni koje to stvarno zanima, pa makar oni bili mrtvi mamicevci i glasali za Mamica jer misle da je to najbolja opcija. Jbg, njihovo pravo. Da ce biti glasova kojima netko pokusava sacuvati radno mjesto, bit ce. Al opet s druge strane, zar ce nam to svaka uprava svake cetiri godine mijenjati cistacicu? Meni je to malo djetinjasto. Onaj tko bude mijenjao ljude na slicnim pozicijama bi u meni samo probudio sumnju da tu gura nekog svog.
  • Majki2111
    2.6k
    1. Po meni mislim da su godine staže ovdje dobar parametar. Moj tata npr. ima 30 godina staža u telekomunikacijama i sigurno je dobro upućen u to. Kad treba donjet odluku o tome, mislim da bi njegova odluka bila relevantna.
    2. Da oni koji bi platili premium članarinu mislim da bi to kupili jer intenzivnije prate klub i upućeni su u njega dovoljno da izaberu skupštinu.
  • Majki2111
    2.6k
    Ja bih se informirao prije izbora ali isto ne možemo pčekivati od drugih.

    Istu stvar sam napravo pri državnim izborima, ne mislim da sam relevantan a opet izašao sam na izbore.
  • Infinity
    15.2k
    1. Po meni mislim da su godine staže ovdje dobar parametar. Moj tata npr. ima 30 godina staža u telekomunikacijama i sigurno je dobro upućen u to. Kad treba donjet odluku o tome, mislim da bi njegova odluka bila relevantna.Majki-Papi2111

    Dobar primjer, a pazi sad. Mi ovdje ne biramo jel ide zica sestica ili cetvorka, mi ovdje biramo izmedju tvog tate koji ce to odrediti i nekog drugog tko to isto zeli odredjivati. Valjda ti je sad jasnije. Mi ne donosimo odluke, mi biramo ljude koji ce donositi odluke.
  • xavier
    11.1k
    Ja odustajem jer odbijam prihvatiti da netko stvarno uopće ne razumije o čemu pričamo :confused:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.