• Bosna86
    11.5k
    Potaknut zadnjim dogadjanjima u smiraj sezone pokrecem ovu temu. Gdje vidite Dinamo u buducnosti? Hoce li se ovo stanje nastaviti i koliko dugo? Ako dodje do izbora, koji su Dinamovi krajnji dometi i koliki nam je zaista potencijal?
  • deda
    27.3k
    Teško pitanje kolega Bosna. Većina će nas napisati što bi željeli. Iako malo mi je otrcano pisati ono što govorim već godinama u svim javnim diskusijama, forumima i privatnim razgovorima. Dinamo treba biti gospodski tj. purgerski, hrvatski klub sa jasnim ciljevima i strategijama. Transparentan, uređen, stručan. Puno veću pažnju posvetiti radu sa svim grupama navijača, marketingu, tv ugovorima, sponzorima. Klub sa svojim vlastitim stadionom pa makar imao 5 tisuća kapacitet, pravim fanšopom (možda i dva-tri). Nadalje, Dinamo treba puno češće obilaziti manje sredine širom Hrvatske kroz prijateljske tekme. Preduvjet za sve ovo su raščiščavanje pitanja pravno-formalnog statusa, bez obzira bio to članski model u vidu udruge, dd, ili klub u vlasništvu jednog pojedinca. Ovakvo stanje je neodrživo na dugi rok i glavna je kočnica razvoja kluba.
  • Bosna86
    11.5k
    Mozemo li u buducnosti biti u rangu Porta, Ajaxa, Zenita, Benfice?
  • deda
    27.3k
    Mislim da možemo, ali reći ću jednu stvar zbog koje su me već tjerali u PM. Nikad dok smo u ovoj ligi.
  • marcio amoroso
    31.8k
    Ja mislim da trebamo stremiti da budemo u rangu Anderlechta i Basela npr. uz sve ovo navedeno od Dede. Ovi klubovi navedeni od Bosne su ipak dva ranga vise i bit će ih teško ikada dostići, dostići u kontinuitetu naravno.
  • 000
    941
    Nadam se u i dalje u Maksimiru, na ugodnom i komfornom stadionu, sa demokratski izabranom upravom, i recimo korak dva natjecateljski iznad ostvarenog ove sezone sto se europskog dijela price tice.
    Sve ostalo ce doci samo po sebi.
  • Dragon1Warrior123
    2.8k
    Ja se nadam najboljem i vjerujem da mogu nekoliko koraka više, ali ću se usuditi više reći nakon što vidimo idući prijelazni rok
  • LovroZG
    1.3k
    Nadam se u i dalje u Maksimiru, na ugodnom i komfornom stadionu, sa demokratski izabranom upravom, i recimo korak dva natjecateljski iznad ostvarenog ove sezone sto se europskog dijela price tice.
    Sve ostalo ce doci samo po sebi.
    Cavalera

    To bi bilo to. Jedino je bitan stadion, a lokacija baš i ne.
  • dinamo vitez
    214
    Pa doslovce smo ovog jednog ove sezone već išamarali dobro :lol: a i u prošlosti isto.. jedino po čemu je taj klub ispred nas jest stadion. Ostalo mislim da bi po svemu htjeli da su na našem mjestu. A nije mi ni Basel neki 'klub uzor'. Što se mene tiče, dok god imamo ovakvog trenera + omladinsku školu, rezultatski ćemo biti iznad ovih klubova. Samo stadion je neprežaljen...
  • xavier
    11.1k
    Moram priznati da ste po mom mišljenju puno, puno preoptimistični. Postoji li potencijal koji bi u "best case" scenariju doveo do toga? Naravno da postoji, ali kakve su šanse? Gotovo nikakve...

    Nakon 50 godina uspijemo prezimiti u Europu i vi nas već vidite u društvu Ajaxa i Porta...govorimo o klubovima koji redovito prezime u LP, a ne u EL. Nitko sretniji od mene da se tako nešto dogodi, ali ako stvarno očekujete takve stvari, onda se bojim da vas čeka gadan "udarac u zemlju" već iduće sezone.

    Ove sezone se posložilo dosta stvari, ali mi i dalje nemamo stadion, gledatelje i nikakav ozbiljan priljev novca osim putem transfera. Stvarno ne vidim koji su uopće argumenti za takav optimizam.
  • marcio amoroso
    31.8k
    Apsolutno se slažem sa Xavierom, preoptimistično gledate na ovo sve. Anderlecht i Basel su po svemu osim možda po toj omladinskoj školi miljama ispred nas. Budžet, stadion, posjećenost, uefin koeficijent, uspjesi u Europi u zadnjih deset godina, ulaganje u momčad, cjelokupna infrastruktura. Sve je debelo, bas debelo na njihovoj strani. Da nam se sve poklopi i da nam sve dobre vile budu naklonjene možemo dostići njihov nivo kroz nekih 5, 6 godina. O klubovima tipa Porto, Ajax itd je bespredmetno raspravljati jer njihov nivo nećemo dostići nikada, nažalost.
  • Mali dioničar
    13.9k


    Ništa neće doći samo po sebi i ništa nigdje i nikome nije dolazilo samo po sebi.
  • 000
    941
    Pa nije da dolazi samo po sebi, ipak se trebaju ispuniti odredjeni preduvjeti. Ali ako bi se nakon toga zakotrljala pozitivna prica, ako bi krenuo normalan odnos kluba sa navijacima, gdje bi se na stadionu doista osjecao kao kod kuce, dojma sam da bi se stvarno zakotrljale velike stvari.
    Naravno da je tesko ostvarivo. Klub je oduvijek u raljama politike i talac odredjenih struktura, ali ovaj dio koji radi DTSM npr., pokazuje da ipak ima nade.
    To su moje skromne zelje. Posten i transparentan klub pod broj jedan. Normalan, komforan stadion pod dva. Sinergija kluba i navijaca pod tri. Mozda samo preglasno sanjam.
  • SAS1987
    13.2k
    Gdje ja vidim Dinamo u budučnosti... možda nije sve realno, ali to je moj wishlist: I isprike za lošu gramatiku :wink:

    • Svake 4 ili 5 godina izbori za klubskog predsjednika
    • 50 000+ članova.
    • 5 000 - 10 000 godišnjih ulaznica za HNL.
    • Prosjećna gledanost od 10 000 - 15 000 u HNL.
    • Jaćanje BBB i klubskog community-a (službeni partnerski barovi / pubovi u hrvatskoj u kojem će navijaći moči kupiti ulaznice za utakmicu, neke osnovne suvenire itd). Službeni "Fan klubovi" po Hrvatskoj, Bosni, Sloveniji, Austriji itd.
    • Jaćanje klubskog communitya i popularnosti kluba u Zagrebu: Dinamov marketing mora shvatiti da baza dinamovih navijaća mora biti u Zagrebu. Oni će doći na utakmice protiv manjih klubova (Inter, Rudeš itd). Navijaći koji žive 100km+ daleko dolaze na stadion rijeđe jer im treba više vremena i financijskih sredstava - oni će doći na "važnije" utakmice.
    • Pronalazak strateških marketinških partnera koji će promovirati klub (npr neki popularan radio u Zagrebu).
    • Aktivna promocija dinama u svakoj zagrebačkoj (za početak) osnovni / srednji školi - po studijama naviše ljudi poćinje navijati za nogometni klub kada imaju 10 - 16 godina. Sa djecom na stadion uvjek dođu i roditelji.
    • Veća fleksibilnost oko ulaznica. Zašto godišnja ulaznica nebi bila prenosljiva ili bi vrijedila za više ljudi? Ja bi kupio 2-3 godišnje ako bi mogao na utakmicu dovesti koga želim. Ne živim u Hr. tako da na utakmice uvjek vozim sa sobom djevojku / prijatelje / kolege sa posla koji inaće ne navijaju za dinamo. Bilo bi mi praktićno ako bi mogli ući na neke prenosljive godišnje ulaznice. Npr. Ja bi potrošio manje vremena sa kupovanjem ulaznica preko ulaznice.hr, imao bi bolja sjedala na istoku i sigurno bi došli na više utakmice - jer bi mi bilo šteta ne koristiti godišnje ulaznice. Isto tako, zašto ne bi postojale i neke obiteljske godišnje?
    • Sa obzirom da dinamo ima masu navijaća izven Zagreba oćekujem neki portal na kojem će navijaći
      imati mogučnost dogovarjanja zajedničkog dolazka na utakmice i tako smanjiti troškove transporta. To bi riješilo i problem za ljudi koju ćesto nemaju sa kim otići na utakmicu. Stvar je vrlo jednostavna i može se napraviti praktićki bez troškova (ako postoji interes možemo i mi to napraviti :snicker: )
    • 2-3 vrhunskih fan shopa na stadionu i u centru grada gdje je masa turista.
    • Povećanje revenua od navijaća (ulaznice, suveniri, prodaja hrane i pića na dan utakmice itd) iz 3 000 000€ (ove sezone) na 10 000 000€+.
    • Klubski muzej u kojem će biti na "timeline" ispričana prebogata povijest dinama. Od Građanskog, 1967, 1982, važnost dinama za hrvatstvo u bivšu jugoslaviji, Bad Blue Boysima, 13.5.1990, do rata za povratak imena, Canjugi, Mamiću do rata za demokratizaciju kluba itd. Često idem u muzeje nogometnih klubova i više manje samo svi pokaže stadion, trofeje, dresove i to je to. Ja od muzeja želim da educira ljude kaj je dinamo i zašto je više od kluba.
    • Novi "ultras friendly" stadion za 25 000 - 30 000 duša. Stadion na jedan nivo, sa strmim tribinama koje su na minimalnoj udaljenosti od igrališta tako da se protivnički igrači usere kada vide fanatike sa sjevera i istoka na 5,6 metara od gol / out linije.
    • Još bolji uvjeti za mladinsku školu i nastavak proizvodnje odličnih igraća.
    • ... još bi mogao pisati tri dana...

    Proćitao sam stotine i stotine stranica studija o razlozima zašto neki navijaći idu na utakmice (Fan Motivation) a neki ne (Team Identification, Place Attachment...) pa ako nekog zanima mogu napisati više na topicu o marketingu.
  • BluePhone67
    3.1k
    Proćitao sam stotine i stotine stranica studija o razlozima zašto neki navijaći idu na utakmice (Fan Motivation) a neki ne (Team Identification, Place Attachment...) pa ako nekog zanima mogu napisati više na topicu o marketingu.SAS1987

    Naravno, samo pisi..
  • Park
    22
    Buducnost je i 2 godine i 20 godina.

    Recimo kroz 2 godine Dinamo vidim s novom upravom, blizom navijacima (sa svih tribina) koja ce nauciti nesto lekcija iz proslosti.
    Veliko je pitanje hoce li ta uprava ujahati “na misice” ili ce ipak dobiti kakav-takav legitimitet.

    Stadion ce ostati isti, mnogi zaposlenici i djelatnici kluba ce ostat u klubu, klub ce i dalje ovisit o onome sto iskautira i doradi u omladinskoj skoli, pa kasnije proda.

    Prostora za napredak ima u marketingu, ulaznicama, jacanju u suradnji s lokalnom zajednicom, odnosno da konacno nakon tristo godina netko ciji je to posao shvati da cist i uredan odnos s navijackom bazom dize klub na svakoj mogucoj razini, ukljucujuci i na sportskoj gdje se to najvise vidi i osjeti.

    Napredovat se moze i u sportskoj politici, trebala je cijela vjecnost da se nauci da trener selektira ono sto trenira i za sto odgovara, kao i da trener, a ne mahniti clanovi uprave, moraju biti najisturenije persone u sportskom radu kluba.
    Pogotovo ako ima znanje, socijalnu inteligenciju i karizmu kao sto je ima Bjelica.

    Dinamo ima ogroman potencijal, to je pregolem klub i dominirat ce jos dugo dugo.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.