• agramZ
    2.3k
    ne znam da li trolas ili ne ali cu odgovoriti jer znam da svakaki ljudi citaju zonu. sportski direktor normalno nije clan uprave.. sportskog direktora, trenera itd. zaposljava izabrana uprava. izbore imas npr. svakih 4 godine gdje se bira predsjednik i njegov tim, znaci uprava. oni imaju odgovornost sljedecih 4 godine i na svim skupstinama odgovaraju clanovima. to je samo jedan primjer lokalnog clanskog kluba kojeg najbolje znam.
  • xavier
    11.1k
    znaci li to da se pri biranju sportkog direktora raspisuju izbori? pa onda za izbor predsjednika kluba opet izbori? itd.CherryHood

    Upravo tako, kolega. Izbori za predsjednika, za sportskog direktora, za trenera. Zatim naravno referendum za svakog igrača hoćemo li ga prodati ili ne, pa za igrača kojeg želimo kupiti. Onda naravno prije svake utakmice za prvih 11 i tako dalje :wink:
  • CherryHood
    1
    Ne, odakle uopće ideja za ovakvim nečim? Pa neće članovi kluba birati trenera i pojačanja za klub...Mr Blue

    nisam ni mislio da clanovi biraju trenera, igrace itd.

    eto kao sto si rekao biraju predsjednika , a to sam i napisao. mislio sam mozda i sportskog direktora no tu sam ocito pogrijesio. ovisno o socios modelu naravno.

    na zoni dinamo ima 600-700 ljudi, dakle mala manjina dinamovog navijackog puka, a aktivno ih je jos manje. Velika vecina je nazalost neupucena, a dobrim dijelom i ja sam.

    Nisam nikakav troll. samo znatizeljni (i zabrinuti) dinamov navijac.
    Zar nije i forum zona dinamo jedno od mjesta gdje bih se mogao i trebao informirati?

    na kraju krajeva - svi smo na istoj, plavoj strani.
  • The Undertaker
    3.9k
    Kolega Cherry, postoji više načina kako članovi mogu konzumirati svoje pravo da biraju vodstvo udruge-kluba Jedna opcija je da svi članovi biraju predsjednika. Druga je da članovi biraju skupštinu ili nekakvo slično tijelo koje onda bira predsjednika kluba. Predsjednik zapošljava managemet kluba kakav misli da treba. Postoji i varijanta da udruga osnuje tvrtku koja se onda bavi profesionalnim pogonom. Ti detalji se definiraju statutom. Prema provedenom glasanju na Zoni, većina navijača ovdje je za direktne izbore predsjednika. Da stvari malo zakompliciramo, čak i kod direktnog izbora vjerovatno će biti potrebno formirati neko tijelo koje bi, u ime članova kluba, nadziralo rad predsjednika.
  • Mali dioničar
    14k
    neko tijelo koje bi, u ime članova kluba, nadziralo rad predsjednika.The Undertaker

    Neko tijelo koje bi nadziralo. Takozvani nadzorni odbor.
  • SAS1987
    13.2k
    Upravo tako, kolega. Izbori za predsjednika, za sportskog direktora, za trenera. Zatim naravno referendum za svakog igrača hoćemo li ga prodati ili ne, pa za igrača kojeg želimo kupiti. Onda naravno prije svake utakmice za prvih 11 i tako dalje :wink:xavier

    I još se Amra skida na poluvremenu.
  • The Undertaker
    3.9k
    Nadzorni odbor je zakonska obaveza kod š.d.d. Kod udruge je problem što nije baš lako organizirati skupštinu za, recimo, 15000 članova. Da ne govorim da se većina članova ne razumije ili ne želi baviti poslovanjem kluba.
  • Pop corn
    4.8k
    Mene samo zanima ovo:

    1. Koliko je vas pročitalo sadašnji statut NK Dinama?
    2. Koliko je vas pročitalo sadašnji statut Futsal Dinama?
    3. Koliko je vas proučavalo bar donekle statute drugih klubova kao Benfica, Barcelona, AIK, Bayern i sl.?

    Jer imam osjećaj da se ovdje previše priča napamet i na temelju dojma dosad iznošenih stavova grupe BBB, ZZD-a, četiri kapetana, te DTSM-a.

    Ono što po meni nije presudno nije model, već vizija kluba. Kakav klub vidimo u budućnosti i shodno tome koliko smo spremni istrpiti taj model koji vizija donese.

    Drugo pitanje koje se meni godinama javlja jest: zašto se nikad nije javio neki menadžer (ne nogometni) nikome i rekao ovo je moja vizija kluba, ovo je moj program, ja bi to vodio tako i tako, ovo je moj CV, ovo je moje obrazovanje. Zašto takvih nije nikad bilo ni u medijima mimo grupe i inicijativa/udruga? (O smješnim likovima mi je glupo pričati i jedne sekunde).
  • Mali dioničar
    14k


    Evo baš sam prošle godine uspješno glasao na izborima za NO FD.



    Tebi nije bitan model nego vizija i onda nama koji smo pokušali argumentirati svoje stavove ovako s visoka dociraš jesmo li uopće kaj pročitali. Najs.
  • Pop corn
    4.8k
    Tebi nije bitan model nego vizija i onda nama koji smo pokušali argumenturati svoje stavove ovako s visoka dociraš jesmo li uopće kaj pročitali. Najs.Mali dioničar

    Fakat nisam isao docirati, dapače, htio sam malo propitati koliko je jedan navijač Dinama informiran oko svega. Dao sam svoj dojam, i neki stav koji jest pomalo filozofski, ali mislim da je bitan.

    Evo, isprike ako si tako pročitao ovo...
  • Zambatine škude
    2k
    na kraju krajeva - svi smo na istoj, plavoj strani.CherryHood

    Onda ti nije problem guglati javno dostupne podatke, umjesto hiniti dobronamjernost u analogiji s Futsal Dinamom jer kao nemaš apsolutno pojma niti se može saznati o kojoj se brojci radi, pa nek to presudi kao objektivna mjera?

    To da manjina glasuje u ime većine je logička besmislica. Većina je ta koja neizlaskom u skoro svakom izbornom sustavu daje mandat manjini da odabere. Neizlazak na izbore je opet "glas" za nekog.

    Ne znam što točno znači interesna skupina u ovom tvom postu, ali interesne skupine moraju postojati tamo gdje se netko bira na neku poziciju. Politička stranka koja izlazi na izbore je interesna skupina. Kandidat za predsjednika je čovjek koji će regrutirati glasače koji će tako činiti interesnu skupinu.

    Poanta izbora nije eliminacija interesnih skupina, dapače. Poanta izbora je imati ih što više kako bi isplivala ona koja je u datom trenutku najbolja opcija.

    Izbori ne znače da ne postoji nikakva mogućnost manipulacije niti da ćemo biti zadovoljni rezultatima, kao što to ne jamči niti jedan drugi model. Jer da je prošao elaborat, Joca Amsterdam je mogao postati legalan vlasnik Dinama za 30 milijuna eura, bez da se ikoga više ikad išta pita.

    Izbori nisu sveta krava niti svrha samima sebi. Ključ izbora je u tome što osoba na poziciji ultimativno ima neko tijelo/birače kojima odgovara, a oni imaju mehanizam da klub zaštite od toga da se neki despot nasere u klub idućih 30 godina.

    A ako nas ima 30 koji smo spremni reagirati protiv toga, a taj netko kupi 40 glasova i time nas preglasa, onda je priča o svakom modelu, kao i interesu za Dinamo, suvišna.
  • xavier
    11.1k
    Drugo pitanje koje se meni godinama javlja jest: zašto se nikad nije javio neki menadžer (ne nogometni) nikome i rekao ovo je moja vizija kluba, ovo je moj program, ja bi to vodio tako i tako, ovo je moj CV, ovo je moje obrazovanje. Zašto takvih nije nikad bilo ni u medijima mimo grupe i inicijativa/udruga? (O smješnim likovima mi je glupo pričati i jedne sekunde).Pop corn

    Pa javljali su se...Zubak, Mikšić...i jednog i drugog su mediji jedno kraće vrijeme već vidjeli kao nove predsjednike kluba i maštali o pustim milijunima koje će ovi uložiti u klub. No naravno da to u niti jednom trenutku nije bilo niti malo ozbiljno, a Mikšić nije bio ozbiljan niti u svojim "poslovima".

    No zanemarimo uopće taj dio pa bih samo pitao na koji se točno način način taj "menadžer" mogao nametnuti kao ozbiljan kandidat odnosno pokušati postati čelnik kluba kad je klub cijelo vrijeme udruga samo na papiru? 90-ih je klub vođen direktno po političkoj liniji i nije bilo nikakvog procesa po kojem bi se tu ugurao netko sa strane, a nakon toga imamo Mamićevu diktaturu koju formalno odobrava famozna Skupšinu u koju on stavlja članove po svom nahođenju i koja u pravilu jednoglasno potvrđuje njegove oduke. Dečki iz ZZD najbolje znaju kako su prolazili oni koji su pokušali dovesti u pitanje zakonitost takvog načina vođenja kluba.

    Onaj drugi dio posta ne želim uopće komentirati jer ne znam koga prozivaš oko toga zna li uopće kako bi udruga trebala funkcionirati...nadam se da ne misliš kako je CherryHood prosječan forumaš na Zoni...
  • xavier
    11.1k
    To da manjina glasuje u ime većine je logička besmislica. Većina je ta koja neizlaskom u skoro svakom izbornom sustavu daje mandat manjini da odabere. Neizlazak na izbore je opet "glas" za nekog.Zambatine škude

    Meni se ovo više uopće ne da objašnjavati jer ako netko stvarno misli da nije u redu da "manjina" odluči izbore dok se "većini" ne da izaći, onda ne znam što bih rekao. Pokušao sam više puta zadnjih dana objasniti kako pravo glasa nije obveza nego upravo kako naziv kaže "pravo" i nitko te ne može natjerati da to pravo i iskoristiš no bit je demokracije da svi (punoljetni) imaju to pravo. Ako ga netko ne želi iskoristiti, onda je logično da prihvaća onog kog će drugi izabrati.

    Je li demokracija idealan sustav? Ne, nije, ali je i dalje najbolji dostupan.
  • The Undertaker
    3.9k
    Nije poanta priče da li su izbori regularni ako na njih izađe manjina članova. Jasno da jesu. Poanta je da li klub treba biti socios ako to pravo konzumira samo manji broj članova.
  • Mali dioničar
    14k


    Da li bi trebale postojati godišnje ulaznice? Iz situacije na Maksimiru je očigledno da ih konzumira manji broj vlasnika.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.