• Kwedi
    3.8k
    jer mislim da to ne može funkcionirati iz istog razloga zbog kojeg u Hrvatskoj ne funkcionira demokracija - ljudi ne izlaze na izbore.CherryHood

    Tko kaže da ljudi ne izlaze na izbore?
    Lokalni, parlamentarni i predsjednički.

    Oko 30-40 posto bi se moglo reći da ljudi izlazi.

    Nadalje, nečiji ne izlazak je isto demokratsko pravo i isto tako njegova volja.

    Ta frazeologija "demokracija ne funkcionira" mačku o rep.
    Ako izađe jedan na izbore, jel sustav valja? Valja. Jel se poštuje zakonsko načelo? Poštuje.
  • Neki tip
    18.8k
    Izlaznost na parlamentarne izbore je oko 30%,CherryHood

    Nije. :wink:

    Nemoj dezinformirati da bi potkrijepio tezu.. :)

    Ne da mi se u decimalu tražiti, ali izlaznost na zadnjima je bila nešto preko 50% (cca 52), a na izborima 2011. preko 60%.. izlaznost je veća što je veća procijenjena važnost izbora.

    Na nekim hipotetskim, fantasy world izborima, na kojima bi Mamić bio jedan od kandidata, a recimo Boban drugi, izlaznost bi vjerojatno bila ogromna. Dugoročno - prije vrlo niska, ali to je problem onih koji ne sudjeluju, a ne koncepta samog po sebi.
  • SAS1987
    13.2k
    Zašto se nedolazak na izbore tretira ko neki problem? Ako je ne idem na izbore onda je to zato jer ili neznam tko je najbolji kandidat ili želim da netko drugi udluči umjesto mene.
  • Aggro
    575
    I neizlazak na izbore je odraz i pokazatelj nekakvog stava pojedinca. Stav o neizlasku može ići od apsolutne nezainteresiranosti do figurativno rečeno afirmacijske šutnje.

    Ma ok, čak i da ga je izabralo, što on kaže, 60 ljudi, a opet ga je izabrao netko. Ako tome dodamo da taj netko mora biti član najmanje godinu dana - to je skroz optimistična alternativa ovome što imamo danas.

    Apsolutno sam protiv privatizacije. Dinamo vidim kao društveno dobro kao što je i zdravstveni sustav. Ako nikad, a onda danas vidimo potencijalne posljedice razno raznih privatizacija. Očekivati od privatnika da će poštivati odluke članova kluba, koji nemaju novaca za veći utjecaj putem dionica recimo, je nerealno. To će možda funkcionirati neko vrijeme, ali na duži vremenski period, sigurno ne.
    Tko kaže da klub ne bi mogao funkcionirati na nekakvoj konkurentnoj razini bez privatnika koji ga vode? Moje je mišljenje da je potrebno ustrojiti strogo profesionalnu i efikasnu strukturu - dakle birokraciju i aparat kluba koji je stabilan. Ovdje ne govorim samo o nogometnim stručnjacima (dakle trenerima mlađih kategorija, fizijatrima, skautima itd.) nego i o marketinškim stručnjacima, timu dobrih prodavača, timu za viziju i plasiranje proizvoda (od dresova do igrača) itd...
    A uprave se mogu mijenjati i predlagati svoje misije i vizije i program.
  • Neki tip
    18.8k
    I kolegq @SAS1987 i @Kwedi i ja smo suštinski napisali jednu te istu stvar..

    Izlaznost nije problem modela, nego motivacije onih koji svoja prava i mogućnosti ne koriste.

    To je otprilike kao da netko tko je u životu pročitao dvije i po knjige kaže da su knjižnice nepotrebne, jer eto manje od 5 ili 10% ljudi posuđuje i čita. :chin:
  • Bosna86
    11.5k
    Dečko je troll, opustite se
  • Kwedi
    3.8k
    To je otprilike kao da netko tko je u životu pročitao dvije i po knjige kaže da su knjižnice nepotrebne, jer eto manje od 5 ili 10% ljudi posuđuje i čita. :chin:Neki tip sa Zapada

    Ili da bacim parangal s još jednom boljom floskulom "zašto bi financirali HNK umjesto nek sami nađu pare" :smile:
  • CherryHood
    1
    Ne da mi se u decimalu tražiti, ali izlaznost na zadnjima je bila nešto preko 50% (cca 52), a na izborima 2011. preko 60%.. izlaznost je veća što je veća procijenjena važnost izbora.Neki tip sa Zapada

    da na zadnjim predsjednickim jest bila viša, no volio bih da se izvuku službeni podaci jer sam prilično siguran da na parlamentarnim izborima izlaznost nije veća od 40%.
    kopao sam sada po službenim stranicama izbori.hr - podatke naravno nisam našao....

    nije mi cilj bio dezinformirati, ispričavam se ako sam iznio krive podatke.


    Izlaznost je itekako bitna jer to znači da ta manjina koja glasa odlučuje u ime većine koja šuti. Sve to što pišete lijepo zvuči u teoriji, ali praksa je drugačija. U toj manjini koja glasa ce nažalost sigurno biti određenih interesnih skupina, i što je manja izlaznost na izbore, veći je utjecaj tih manjinskih interesnih skupina.

    Volio bih čuti brojku koliko ljudi izađe na izbore u futsal dinamu jer bi se taj podatak mogao smatrati relevantnim budući da je futsal dinamo primjer kako bi htjeli da funkcionira i "veliki" dinamo.
    koliko vidim po objavljenim fotografijama ne bude više od 100-tinjak ljudi na 2000-2500 članova.
    jako bih volio da sam u krivu i da griješim i da me uvjerite u suprotno.

    Sportski pozdrav :)
  • Bosna86
    11.5k
    I dalje ne shvacam sto nam zelis poručiti? Pa tko je meni kriv ako ne izadjem na izbore, pogotovo ako bude online opcija?
  • CherryHood
    1
    klubovi koji funkcioniraju po clanskom modelu normalno nemaju "cvrstu" izabranu skupstinu. skupstinu cine svi clanovi, znaci ne nekih 80 ljudi nego su skupstina svi oni clanovi koji se pojave na skupstinu, bila to redovna, godisnja, izborna etc. jer inace se sva ta neka svrha ili smisao clanskog modela izgubi. inace bi clanovi u takvoj situaciji opet bili odstranjenji od kluba, osim tih 80 izabranih. ista stvar i sa IO i NO-om. cijela struktura, tj. "uprava" dinama je komplicirana bezveze.agramZ

    Mora da sam onda dezinformiran o modelu,

    znaci li to da se pri biranju sportkog direktora raspisuju izbori? pa onda za izbor predsjednika kluba opet izbori? itd.
  • Kwedi
    3.8k
    Google is your friend.
  • Tradicija bunta
    5.4k
    Gdje to ima na googleu taj univerzalni socios statut da i ja pogledam?
  • Neki tip
    18.8k
    da na zadnjim predsjednickim jest bila viša, no volio bih da se izvuku službeni podaci jer sam prilično siguran da na parlamentarnim izborima izlaznost nije veća od 40%.
    kopao sam sada po službenim stranicama izbori.hr - podatke naravno nisam našao....
    CherryHood

    Ne pričam o predsjednickim, nego o parlamentarnim izborima, jer o njima si iznio pogrešne podatke.

    Naime, to sto podatke "naravno nisi nasao" ne znaci da DIP nesto skriva i da je u pitanju zavjera protiv istine, nego da slabo trazis. :)

    https://www.izbori.hr/site/UserDocsImages/479

    Da se razumijemo, sve ovo ne znači da sam nužno za socios model, ja o tome ne znam dovoljno.
    No, o izborima kao takvim, pa i parlamentarnim u nas, znam više manje sve što se može znati. ;)
  • Kwedi
    3.8k
    Gdje to ima na googleu taj univerzalni socios statut da i ja pogledam?Tradicija bunta

    Čovjek pita/trola jel se bira preko izbora sportski direktor
  • Mr Blue
    3.3k
    znaci li to da se pri biranju sportkog direktora raspisuju izbori?CherryHood

    Ne, odakle uopće ideja za ovakvim nečim? Pa neće članovi kluba birati trenera i pojačanja za klub...

    Ovisi koji od 'sto' socios modela uzmemo kao naš hipotetski, ali recimo da se većina ljudi ovdje slaže da bi članovi/skupštinari birali samo predsjednika kluba koji bi idealno predstavio svoje ljude i svoj program. Kad bi išli u socios model.

    O drugim pojedinostima brojnih drugih socios modela se pričalo ranije na temi.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.