• xavier
    11k


    Kako sam više puta napisao, ja uopće ne smatram da klub nužno treba biti socios, dapače. No fascinira me tvoja konstantna potreba objašnjavanja kako demokracija u kojoj svi imaju ista prava ne valja jer "većina to pravo neće iskoristiti".
  • The Undertaker
    3.7k
    Da li bi trebale postojati godišnje ulaznice? Iz situacije na Maksimiru je očigledno da ih konzumira manji broj vlasnika.
    reply="Mali dioničar;51648"]
    Ne vidim baš poveznicu ali svejedno ću odgovoriti. Godišnja ulaznica je proizvod i dok se prodaje tj. dok klub ima ekonomsku računicu, jasno da ima smisla. Da ih se proda 100 onda ne bi imale smisla.
  • The Undertaker
    3.7k
    Kolega, ja to nikad i nigdje nisam napisao. Ono što sam napisao je da je
    socios klub u kojem velika većina članova ne sudjeluje u izborima oksimoron.
    Isto kao i profesionalni klub koji ne zarađuje novac.

    Pri čemu ne govorim o formi već o sadržaju.

    Shodno ovome gore, ne trebaju postojati u tom obliku.
  • Pop corn
    4.4k
    Onaj drugi dio posta ne želim uopće komentirati jer ne znam koga prozivaš oko toga zna li uopće kako bi udruga trebala funkcionirati...nadam se da ne misliš kako je CherryHood prosječan forumaš na Zoni...xavier

    Ma nije uopce bila prozivka vec, kad da se izrazim, temelj za raspravu... mozda me malo i taj trol raspizdio, al fakat nisam imao lose namjere....


    Pa javljali su se...Zubak, Mikšić...i jednog i drugog su mediji jedno kraće vrijeme već vidjeli kao nove predsjednike kluba i maštali o pustim milijunima koje će ovi uložiti u klub. No naravno da to u niti jednom trenutku nije bilo niti malo ozbiljno, a Mikšić nije bio ozbiljan niti u svojim "poslovima".xavier

    Velim - o tim neozbiljnim likovina nema smisla trositi niti riječ

    No zanemarimo uopće taj dio pa bih samo pitao na koji se točno način način taj "menadžer" mogao nametnuti kao ozbiljan kandidat odnosno pokušati postati čelnik kluba kad je klub cijelo vrijeme udruga samo na papiru? 90-ih je klub vođen direktno po političkoj liniji i nije bilo nikakvog procesa po kojem bi se tu ugurao netko sa strane, a nakon toga imamo Mamićevu diktaturu koju formalno odobrava famozna Skupšinu u koju on stavlja članove po svom nahođenju i koja u pravilu jednoglasno potvrđuje njegove oduke. Dečki iz ZZD najbolje znaju kako su prolazili oni koji su pokušali dovesti u pitanje zakonitost takvog načina vođenja kluba.xavier

    E tu dolazimo do rasprave u kojoj i ja osobno trazim odgovore. Mogao se sigurno nametnuti medijskim prisutstvom, davanjem svoje vizije, svog plana i programa. Naravno da pravno se nametnuti nikad nije mogao jer svi znamo kako funkcionira naš klub nažalost.

    I tu si ja dajem stalno odgovor za koji ne znam jel plod mojih zelja ili realan da kad bi uspjeli u naumu koji DTSM ima - a to je demokratizacija kluba i omogucavanje svim clanovima da konzumiraju svoje pravo biranja celnika Udruge građana GNK Dinamo, tj. da se raspisu izbori u klubu - da bi se pojavilo vise kandidata, raznih profila sa svojim planom i programom.

    Vise kandidata bi znacilo i vece zanimanje za taj proces, a samim time i veci broj clanova koji bi glasao.

    E sad, jel bi se do tog procesa lakse doslo da postoji javno artikulirani kandidati koji bi isto tako vrsili dodatni pritisak da se dovede do tog procesa?

    Eto, moje stalne dvojbe malo koje se povezuju s tim pitanjem modela; a onda i vizije kluba (jesmo li spremni na petu ligu, peto mjesto, proces ciscenja i sl. Igranje bez Europe i ostalo)
  • Mali dioničar
    13.5k
    E sad, jel bi se do tog procesa lakse doslo da postoji javno artikulirani kandidati koji bi isto tako vrsili dodatni pritisak da se dovede do tog procesa?Pop corn

    Problem je da u hrvatskom nogometu još nije bilo normalnog stanja u kojem bi se mogao razviti CEO nogometnog kluba. I neki koji su se javili kao alternativa Mamiću su igračka iskustva stjecali u Canjuginoj Croatiji što ih ne čini nužno lošim kandidatima, ali su navikli na modus operandi koji je katastrofa, a u međuvremenu su se zakvačili i na Opatijsku inicijativu koja je meni osobno užas. I misle da su mlađi nego što jesu pa je za vrijeme akcije 4 kapetana Tomo rekao da oni imaju vremena. Kapa dolje Šimiću za sindikat, Šokota je bio sportski direktor Kustošije i član skupštine kluba, ali mi se čini da je jedino Bišćan shvatio da se mora spustiti u rudnik i krenuti od Rudeša pa će vidjeti gdje da to vodi. Evo, taj Bišćan je od njihove akcije jedini skupio vidljivo iskustvo u nogometu. Jedini je na višem nivou od onog na kojem je bio kad su krenuli s akcijom. Dosta ljudi je prihvatilo Bobanov stav nesilaska u bazu nego čekanja da netko odozgora napravi konstelaciju zvijezda da ih se zamoli da preuzmu klub ili Savez. Evo Mario Stanić je došao u poziciju da je sa 50 godina početnik u poslu koji radi, dotle je dovelo njihovo dugačko razmišljanje i lamentiranje o situaciji.

    Dinamov pakt sa više od pola klubova Lige znači da nije lako naći nekoga tko bi bio kompetentan preuzeti klub jer ljudi koji upravljaju drugim klubovima u biti vežu konja gdje im Mamić kaže tak da se njihove organizacije sposobnosti trebaju procijeniti s nekim diskontom.

    Da se možemo vratiti u prošlost, meni bi dobar kandidat za Dinamo bio Anđelko Herjavec samo on to nikada ne bi prihvatio. Dakle, osoba koja je relativno mali klub napravio top klubom Hrvatske i ostvario svoju viziju da Varteks igra Europu. Jasno, on kao osoba ni ne bi htio doći u Dinamo jer je previše volio Varteks. Ali on mi izgleda kao prototip pozitivnog luđaka predanog cilju, kompetentan i čistih ruku.

    Za svakoga tko se misli prebaciti sa pozicije u FD u GNK (iako sam siguran da ni trenutni predsjednik FD ni barem dva člana NO to nemaju ni u primisli), mislim da postoji pravna prepreka jer HNS smatra nogomet, futsal i nogomet na pijesku istim sportom, a ne može se biti u tijelima upravljanja dva kluba istog sporta.
  • Bosna86
    11.1k
    Evo jedan prijedlog u svrhu rasprave, neki tip elektora

    Sto mislite da svaki grad ili mjesto daje jednog predstavnika koji bi glasao? Broj predstavnika bi ovisio o broju članova, naravno da Zagreb mora davati vise predstavnika u odnosu na neko selo. Broj predstavnika bi se birao po nekom koeficijentu tipa veličina grada podijeljeno sa brojem članova...

    Prednosti su veća motiviranost članstva da se učlani, u nekom idealnom scenariju bi se svako mjesto natjecalo izmedju sebe... Troškovi izbora bi se smanjili a i debakl sa malom izlaznosti bi bio uklonjen. Mogućnost manipulacije bi bila manja, netko tko bi želio uci na silu bi morao u dosta mjesta muljati da bi postigao cilj

    Problem koji mi pada napamet su vuci samotnjaci, odnosno ljudi koji žive daleko ili u mjestima gdje nema organiziranog praćenja Dinama, za njih bi možda napravio jedan zaseban pot ili tako nešto

    Još jednom napominjem ovo je samo u svrhu rasprave, ne nužno moje mišljenje
  • xavier
    11k


    Jasno je da pokušavaš kopirati američki izborni sustav s elektorima, ali ne razumijem što bi time dobio.

    Članstvo se stalno mijenja i samim tim bi imao problema izračunati na koliko koje mjesto ima pravo elektora. Zatim imaš problem što to nije direktna demokracija i zašto bio socios u 21. stoljeću, kad možeš organizirati izbore putem interneta, fukcionirao na taj način? Ionako se svi boje slabe izlaznosti, ali bi još u priču ubacio elektore.

    Iza svakog elektora stoji određeni broj članova koji mogu odlučiti nešto tijesno ili jednoglasno. u jednom i drugom slučaju elektor daje glas jednoj opciji što na kraju može dovesti do prilično drugačijeg rezultata nego kad se zbroje pojedinačni glasovi članova. E sad, kad imaš nekoliko desetaka milijuna glasača, onda se to donekle ispegla. No kad imaš samo par tisuća ljudi koji imaju volje glasati, onda rezultat elektorskih glasova može na kraju zapravo biti bitno drugačiji od volje pojedinačnih glasača.

    Uostalom, većina ljudi žele direktne izbore gdje će birati predsjednika odnosno upravu, a ne članove skupštine (ili elektore).
  • Cosey
    411
    Nema nikakvog smisla.

    Eventualno da dugogodišnji članovi imaju više glasova ili imaju pravo birati nešto što obični članovi nemaju.
    Ili da navijači koji, primjerice, pet godina u kontinuitetu su i članovi i kupili su godišnju imaju malo veća prava.
  • Bosna86
    11.1k
    Išao sam kopirati tovarske DPH samo sam im dao veće ovlasti.... Takva društva s većom odgovornosti bi mogla održavati dinamovstinu živom, pogotovo u manjim mjestima... Sto se tiče male izlaznosti, bas se to rješava s ovim tipom izbora jer ćeš samo predati glasove elektora i tjt... A ovaj tip izbora nema veze s NO, nego bas s predsjedničkim... U svakom slučaju samo glasno razmišljam, nema šanse da tako nešto zaživi svakako
  • SAS1987
    13k
    Problem koji mi pada napamet su vuci samotnjaci, odnosno ljudi koji žive daleko ili u mjestima gdje nema organiziranog praćenja Dinama, za njih bi možda napravio jedan zaseban pot ili tako neštoBosna86

    Čestitam, upravo ste dobili doživotnog predstavnika iz Maribora :cool: Moram priznati da mi se sviđa model :razz:
  • Bosna86
    11.1k
    Doživotni predstavnik bi mogao dobiti nogu ako ne bude radio na širenju članstva ahahahahha
  • Neki tip
    18.4k
    Sto se tiče male izlaznosti, bas se to rješava s ovim tipom izbora jer ćeš samo predati glasove elektora i tjt.Bosna86

    Izlaznost time ne rješavaš, samo je zapravo prikrivaš. Ona se ne vidi, ali ne znači da je nestala kao problem (ako je problem).
    A suštinu problema male izlaznosti - umanjenu legitimnost ili dojam o istoj - samo dodatno naglašavaš ovim modelom.
    @xavier je dobro primijetio da se to "iznivelira" na velikim brojevima (mada je i u Americi to već pomalo pitanje izbornog inžinjeringa, kao i kod nerazmjerno zastupljenih izbornih jedinica i sl..), ali u ovom našem hipotetskom slučaju dobiješ lokalne baje kao @SAS1987 (:joke: ) i dodatnu sumnju u izborni proces.
    Ljudi vole birati izravno.. a ovdje ih treba potaknuti na sudjelovanje, ne obeshrabriti. Ne govorim ovo napamet - dokaz su ti predsjednicki izbori od 2000. naovamo, premda predsjednik u HR jedva da o icemu odlucuje, kao i referendumi, ma kako nebitni bili za zivot sudionika referenduma. Izlaznost uvijek preko 50%. S druge strane imas izbore za EU parlament, na koje je izlaznost smijesna. To je nesto daleko, strano i tuđe i ljudi se ne mogu povezati, identificirati. Ok, širim raspravu, ali shvaćaš poantu..
    Biranje onih koji biraju umjesto onih koji odlucuju je, pogotovo u pocetku, kada tek treba razvijati osjecaj povjerenja u proces, put u jos manju zainteresiranost.
  • SAS1987
    13k
    u mojoj zajednici ja biram članove, a ne članovi mene :cool:
  • Bosna86
    11.1k
    I izlaznost u tvojoj jedinici bi bila 100% :smile:

    Poštujem, potegao sam temu čisto da rasprava ide u vise smjerova
  • Aggro
    544

    Meni nije jasno zašto se klupsko vodstvo ne bi biralo članstvom u svakom slučaju - bez obzira na broj članova. Mislim to i je glavna pretpostavka udruge - udruženja, ceha itd... udruživanje radi zajedničkog probitka, odnosno nekakve zajedničke društvene dobiti (u ovom slučaju je ta dobit u sferi sporta). Pa sad ako članova ima 500 ili 10.000 samom glasačkom modelu ne nanosi štetu. Nanosi štetu u vidu izgubljenog ljudskog kapitala i najviše financijama, za koje ionako nemamo nekakvu dovoljno bistru sliku zbog svega što se događa u klubu. Klub mora poslovati (transferima, robom koju proizvodi i brendom-sponzorstvima). Kako naš klub sada niti dobiva od transfera novce koje bi trebao, niti je dobro brendiran, a niti proizvodi druge kvalitetne robe koje bi mogao prodavati - mi ustvari pričamo o klubu kojeg bi, barem u startu uzdržavali njegovo malo članstvo i gradski novci. Ne znam zašto se u ovoj priči uvijek zaobilazi ta stavka - gradskih novaca - koja je nepobitno najstabilniji fond iz kojeg se klub do sad hranio (barem mrvicama od onog što nisu pobrali) i koji prvih par godina mogu uzdržavati hladni pogon.

    Treba se stat na loptu. Povjerenje u svim sferama našeg društva je ozbiljno narušeno stoga očekivati veliki broj članova u klubu kojeg su godinama vodili razno razni političi podobnici, a onda i ratni profiteri, pa i razno razni drugi šljam odmah u startu je nerealno. To se neće dogoditi koliko god se trsili prema tome. A ako se dogodi to će bit zbog nečijeg solo interesa da preuzme klub (ovdje moramo podvući nekakvu crtu i reći tko smije glasati, koji su kriteriji - dakle urediti nekakvu osnovnu karakteristiku da je moguće izbjeći utjecaj na glasača).
    Glasanje mora bit direktno i najbolje je to raditi elektronski. Ovo što je @Bosna86 predložio je odličan model kad želiš imati zastupstvo i jačati navijačku i člansku bazu, ali moramo shvatiti da su neki ljudi ono što si nazvao "samotnjaci"; drugi su nepovjerljivi, a treći se jednostavno u to ne žele mješati, a mi moramo skupiti sve zainteresirane bez da se ulazi u nekakve lokalne obračune na temelju ovaj je ovakav, a onaj je onakav...
    Jebiga, htjeli mi to shvatiti ili ne, jednom kad sve ovo prođe, oni koji to dočekaju će bit u poziciji mijenjanja paradigme i to je najveći posao od svega - vraćanje povjerenja i kompletni reset kluba od čistačice pa do Amre i sličnih šupaka, a po meni je to jedino moguće vraćanjem glasova narodu- odnosno članovima, koji žele sudjelovati. Petljanje s privatnim interesima će nas ponovno doći glave.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.