• Neki tip
    21.3k
    slažem se i s tim.. baš sam se nakon ovih preporuka Coseyu gore htio još malo na to osvrnuti.

    Može se. Vidjet ćemo kako će se to još razvijati, jer i moj mali obožava youtube na kojem gleda baš sve pa i potpune idiotarije o nogometu. Naravno da ima ograničenja, pogotovo sadržajna.
    Ali od valjda 3. ili 4. godine smo išli na kampiranja i idemo i dalje.. vidio je više Hrvatske nego mnogi odrasli. Čita tečno i čita često, u pravilu stripove (Garfielda), ali zanima se i za ostalo.. dječji atlas npr. Ispituje me gdje je koja zemlja i jesam li bio tamo i onda ga ja podsjećam što sam mu odande donio npr. Sad već sve zemlje Europe jako brzo nađe na karti. A vani je kad god može biti.. zbog nogometa uglavnom, ali svejedno. Bitno da je vani, doći će i ostale igre.
    Vidjet ćemo kud će to otići, možda za par godina bude couch potato, ali nadam se da je već sad dobio bazu da se to ne dogodi.
  • bezvangori
    174
    I kaj mu fali? Ništa.
    Kaj se podcasta i svih tih novotarija tiče, koliko poznajem psihologiju djece, puno će mu više značit da i ti sam pogledaš s njim tako nešto za obojicu novo. Recimo, nogometni podcast Podcast inkubatora, zadnji je bio sa Žutim i vjerujem da će se tebi bit lijepo prisjetit nekih stvari, a on će dobit neku zanimljivu priču možda za slušat ako ga zanima... čisto neobavezan prijedlog.
  • Neki tip
    21.3k
    ma skroz na mjestu prijedlog.
    Samo što sam ga nogometom toliko zarazio (a i SP 2018 je jaaako doprinijelo) da mu je to glavna tema od jutra do mraka. Pa pokušavam malo maknuti misli od nogometa.. i svoje i njegove, zgadit će mi se više omiljeni sport. :lol:
    Ali da, svakako je bolje da ga uputim na to, da pogledamo, nego da nastavi s ovim što ga je uzelo.. no name budale s idiotskim komentarima u kućnoj radinosti. "Youtuber" iz neke sobice negdje na Balkanu komentira kako je Messi car, a Ronaldo nema pojma ili obrnuto. Ne želim da gleda takva s..nja i time hrani mozak i pogled na sport.
  • Baneki
    746


    Za Pilara si u pravu, napisao sam da sam ju čitao ali nisam ju baš preporučio. Nastala u vrijeme austrougarske da približi drugim narodima ovdašnja zbivanja jer o tome nisu znali puno. I meni je puno stvari te knjige bilo poznato...Ali opet nije moja struka pa ne mogu procijeniti njezinu kvalitetu ili povijesno značenje.

    Kad već pričamo o tim knjigama koje su meni pomakle neka shvaćanja povijesnih događaja onda mi je nedavno pročitana knjiga bila odlična u tom smislu: Rudolf Horvat - "Hrvatska na mučilištu" o događajima u staroj Jugoslaviji. Do te knjige događaji iz tog vremena su mi bili u magli.
    Čuo sam da bi ove godine mogla izaći knjiga od HMDCDR o situaciji u Srbiji prije rata (osamdesete) i stradanju Hrvata tamo od našeg čovjeka koji je živio tamo u to vrijeme, to će biti zanimljivo za pročitati.

    A što se djece tiče, kod mene je sve preokrenuo SP2018, od tada im je nogomet dio odrastanja, treba naravno nadgledati sve te gluposti sa YouTubea i pronaći mjeru između toga, škole, treninga, i svega ostalog.
  • Majki2111
    3.3k
    Evo da se uključiim malo. Jedna knjiga koja mi je ostala uz sjećanju iz nastave, a mislim da bi mogla bit dobra je Proces od Kafke. Jel itko pročito to?
  • Neki tip
    21.3k
    A što se djece tiče, kod mene je sve preokrenuo SP2018, od tada im je nogomet dio odrastanja, treba naravno nadgledati sve te gluposti sa YouTubea i pronaći mjeru između toga, škole, treninga, i svega ostalog.Baneki

    Baš tako
  • Neki tip
    21.3k
    Proces od Kafke. Jel itko pročito to?Majki-Papi2111

    Svi koji smo čitali lektiru. :wink:
  • Dudu
    2.6k
    Najbolji savjet koji sam našao na netu vezano za čitanje knjiga... Uvijek sam htio čitati malo više knjiga, ali mi nedostajao neki sistem. Onda sam naletio na lika koji vodi blog i kaže da svake godine pročita 50ak knjiga tako što čita samo 20 stranica dnevno..

    To je nekih pola sata po danu, tako sam i ja počeo od početka godine i u roku pd evo četiri mjeseca pročitao sam oko 2500 tisuće stranica knjiga, na kraju naravno kad se zadubim često pročitam i dosta više od 20 stranica...

    Tko god traži sistem, vjerujem da je ovaj jako dobar.. Kako god zauzet bili, vjerojatno svatko ima 30 minuta za opuštanje, a šta je bolje od dobre knjige :smile:

    Ja vodim evidenciju u Notepadu, iako bi se moglo to ljepše u Excelu da izgleda veselije i privlačnije hehe

    zona.png
  • agramZ
    2.5k
    "taj" youtube ima i jako dobrih stvari. procitati neku sci-fi knjigu nije nista drugacije od gledanje serije, filma ili youtube videa(u smislu da nisi nista pametniji poslje citanja, nego si se "samo zabavio"). ima na yt i zamjena za "realne"(povijest, politika etc.) knjige. nekoliko preporuka:

    Epic History TV, World War Two, The Great War, TimeGhost History, HistoryMarche, Kings and Generals, Invicta, Epimetheus, Feature History, M. Laser History, Historia Civilis, Voices of the Past, History Time

    normalno, knjiga je knjiga, tesko nesto drugo moze ici toliko u detalje kao dobra knijga, ali nije nemoguce, niti je to sto je na internetu tj. youtubeu odmah nesto "negativno".

    sto se tice knjiga, trenutno citam od Andrew Heywooda "Political Ideologies: An Introduction"(sesto izdanje). odlican uvod u politicke ideologije. knjiga raspravlja o liberalizmu, konzervativizmu, socijalizmu (ukljucujuci marksizam), nacionalizmu, fasizmu, anarhizmu, feminizmu, ekologizmu i religijskom fundamentalizmu, s par odlomaka o globalizmu i post-modernizmu.

    postoji popis "daljnjeg citanja" koji je dostupan na kraju svakog poglavlja, jer ocito je ovo samo uvod. ali ipak je vrlo temeljito i gusto.

    iznimno preporucljivo onima koji su zainteresirani za razumijevanje osnova navedenih ideologija.
  • Neki tip
    21.3k
    knjiga je knjiga, tesko nesto drugo moze ici toliko u detalje kao dobra knijga, ali nije nemoguce, niti je to sto je na internetu tj. youtubeu odmah nesto "negativno".agramZ

    Mislim da to nitko nije ni rekao. :)
    Youtube je sjajna ideja i platforma i sam ju često i puno koristim, možda najviše za dokumentarce, ali i za gluposti svake vrste.

    Nije riječ o nekom općem, snobovskom prijeziru prema "toj novotariji". Pa i ja sam cijeli odrasli život praktički odživio dosad uz youtube.

    Radi se samo o brzini i dostupnosti konzumacije najrazličitijeg sadrzaja.. Ima smeća od knjiga baš kao smeća od sadržaja na youtubeu. Samo što je duži, predvidljiviji pa time i lakše kontroliran proces (posebno iz perspektive roditelja) profiltrirati dobru knjigu, nego ok sadržaj na youtubeu. Pročitati knjigu ipak traje nešto duže nego konzumacija bilo kakvog sadržaja putem videa. A i već kad knjigu biraš za čitanje, to će potrajati duže nego brzina kojom ćeš ispregledati i nahraniti se hrpom bezvezarija na youtubeu.
  • agramZ
    2.5k
    Nije riječ o nekom općem, snobovskom prijeziru prema "toj novotariji".Neki tip sa Zapada

    dobro, ja sam kroz citanje nekako osjetio neku "negativnu atmosferu" prema "tim novotarijama" pa sam imao potrebu da napisem nesto. meni youtube uglavnom sluzi isto kao i knjiga, da naucim nesto, i kao kod knjige pogledam vise videa istih tema da si stvorim sliku.
  • Neki tip
    21.3k
    ma sve 5.. to mi "starkelje" malo gunđamo o "današnjoj mladeži koja ne čita i ne igra se vani", dok je u "naše vrijeme..."..

    To tako ide, moji su starci gunđali kako su "u njihovo vrijeme i od krpa znali napraviti loptu i već ti je u izradi zabava, a sad sve mora biti kupljeno i jos k tome marka". Generacijama ista stvar.. :)

    Odlično da si Heywooda spomenuo, baš ću potražiti! Imam samo prastari Leksikon temeljnih pojmova politike iz 1990.

    Naravno, poznavanje svih navedenih ideologija se najbolje stekne tako da čitaš klasične predstavnike tih idelogija ili pravaca mišljenja, ali ovakvi udžbenički tipovi su također korisni za one kojima to nije struka, a žele znati nešto.

    Tu su i 2 toma Klasika političkog mišljenja, šire od Leksikona, vjerojatno i Heywooda, ali opet manje nego da čitaš sve autore pojedinačno..
    Ima i u HR izdanju, mada su autori Nijemci.
  • agramZ
    2.5k
    Naravno, poznavanje svih navedenih ideologija se najbolje stekne tako da čitaš klasične predstavnike tih idelogija ili pravaca mišljenja, ali ovakvi udžbenički tipovi su također korisni za one kojima to nije struka, a žele znati nešto.Neki tip sa Zapada

    bas sam se bojao da ce knjiga biti neko suho nabrajanje ali hvala bogu nije. ima popis svih najvaznih predstavnika ideologija nakon svakog poglavlja i jos par preporuka za citanje, normalno uz "temeljne" knjige tipa two treatises(john locke) etc. kad sam npr. poceo citati nisam ni znao svu tu povijest i tezinu rijeci "ideologija" i kako su sve navedene ideologije tumacile tu rijec i sta ona zapravo danas znaci. uglavnom jako jako temeljita knjiga.

    Ima i u HR izdanju, mada su autori Nijemci.Neki tip sa Zapada

    ako su autori nijemci onda jos bolje :lol: kad je originalan jezik knjige hrvatski, njemacki ili engleski uvijek citam na originalnom jeziku, ako je bilo koji drugi citam na engleskom jer ENG izdanje uvijek postoji tj. prvo se prevodi na engleski s originalnog jezika pa tako "vjerujem" engleskom izdanju najvise.
  • Majki2111
    3.3k
    Dosta često mi zna bit probelm fokusiranje. Čak i kad čitam nekaj za faks. Čitaš nešto i samo jednostavno misli odu na nekaj kaj je u tom trenutku interesantnije mozgu. Bilo neki događaj s frendom, neka smiješne zgoda ili nešto treće.

    Mogu još reć da me odvuklo od čitanja baš i nastava hrvatskog. Jako je malo djela o kojima volio slušat na nastavi. Ništa od zadanog me nije zanimalo. Mislim da tu ima prostora za napredak. Nekako mislim ovaj sustav s obaveznim i striktnim lektirama treba maknut i reći učenicima. Pročitajte što želite i prezentirajte pročitano. Jedini uvjet je da bude posuđeno u knjižnici. Mislim da bi to bilo bolje.

    I da, složio bih se sa jednim postom iznad. Čitanje je vremenski i energetski zahtjevno. Prije ću odabrat pjesmuljak jer je veća šansa da ću uživat uz manje potoršene energije slušajući ga nego čitajući neku knjigu.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.