• superSantos
    2.6k
    otvorite temu slobodno
  • NORTE
    9.4k
    Novi grafiti nacrtani u Gospiću i Vukovaru.NORTE

    Već je izašao članak u kojem se pljuje po okupljanju zbog crtanja grafita na otvorenom u Vukovaru, dok su istovremeno ljudi masovno po dućanima u zatvorenim prostorima i to od početka epidemije, voze se javnim prijevozom, itd itd. Inače dečki koji su crtali grafite u Vukovaru imali su i rukavice na rukama.
  • Markelo
    2.5k
    čuj "dernek". Kakva sve stoka piše članke, to je nevjerovatno
  • Neki tip
    19.4k
    Danas nisam otvorio niti jedan jedini portal, naprosto nisam stigao pa je evo Zona Dinamo jedino mimo posla i obitelji što danas pogledah.

    Dopustite stoga da se malo zabavim pogađajući..

    Index?
  • Majki2111
    2.6k
    Zadnji tjedan sam nekaj istraživao u vezi boja, percepcije, RGB, RBY,CMY. Mučila me ljubičasta, smeđa, roza, tirkizna. Nije mi bilo jasno kako tekevizori i kompovi sa RGB proizvodi ljubičastu. Ispada da pomiješa plavu i crvenu sitno jer je naš čunjić za velike valne duljine osjetljiv u porsučju ljubičastog. Totalno fascinantno i kontradiktorno. Na internetu ima hrpa komtradiktornih informacija i slika za to pitanje, trebalo bi pitaz okulistu. Onda sam pogleda video na youtubu da je smeđa zapravo tamno narančasta, a roza izmišljotina mozga kada dobivamo plavu i crvenu svjetlost u jednakim količinama.

    Ugl jel netko uzna išta više o tom fenomenu osjetljivosti ćunjića za visoke valne duljine u području ljubičastog. Bi to neki okulista znao?
  • luftwaffe
    645
    Imbex molim lijepo, novinari lešinari.
  • Dino
    2.2k

    Ne znam bas previse o sunjicima i stapicima, al znam da je okulista zaposlenik optike, a oftalmolog doktor za oci.
  • Majki2111
    2.6k
    Moguće, da. Ma gledam sad karakteristike boja, očito su međusobno povezani fizičke i psihofizičke karakteristike boja.
    xjrkre2t761lb54i.png
    Zanimljivo je ovo.

    Ima i video jedan na youtubu kaj veli da mozak jednostavno ne zna za valnu duljinu. To je nama signal. Mozak ne kuži jel gleda dvije ili jednu valnu duljinu. Di sa dvije kombinirane valne duljine možeš napravit isti osjet kao s jednom. Tromi su i mozak i oko.
  • Dino
    2.2k

    Ne znam kolko si upucen, al sve podrazaje koje primamo prenose se, u neku ruku, elektricnim signalima, odnosno impulsima. Nasi cunjici, iako medu zivim svijetom vidimo zapravo dosta razlicitih boja, nisu bas savrseni jer razlikuju zapravo samo tri boje i to iste one tri boje koje se nalaze u npr led lampicama, dakle plava, crvena i zelena. Ovisno o kolicini podrazaja koji dobiju izmedu te tri boje, u mozgu se kombiniraju i zapravo dobivamo nas taj “vidljivi” spektar. A to da je mozak trom nije bas bilo pametno za zakljucit. Podrazaji i prijenos impulsa su brzi od bilo kojeg poznatog superracunala. Uglavnom, jako zanimljiva tema za istrazit, al ne znam bas kolko na ovom forumu :rofl:
  • Majki2111
    2.6k
    Da sve točno zboriš. Al tromo u smislu da se može prevarit; kombinarijom dvije valne duljine dobijemo osjet neke treće. Ajd najbanalniji primjer. Pomiješaj crveni i zeleni ton, dobit ćeš osjet žutog tona. Totalno bezveze, nekako "zastarjelo"

    Ma ovo je teme za sve kaj nije vezano uz nogomet, ne vidim problem. Pito sam nešto slično na forum.hr pa nisam dobio neki pametan odgovor...

    Ubiti kad provetim film, nije da ćunjići naši samo 3 boje razlikuju. Koliko sam znam, kontinuirano su aktivni ovisno o valnoj duljini koju dobivaju iz okoline. Svaka boja jedinstveno nadražuje ćunjiće i dobivamo kombinaciju gro boja koje možemo razlikovati.

    As druge strane gledam kako nešto poput UV može loše djelovat na organizam a toliko je energetski blizu ljubičaste energije koju percipiramo kao boju. Ista stvar je sa infracrvenom. Infracrveno je nešto povezano s toplinom ja mislim. A opet odmah do crvene boje(samo) je. Opet dobijem osjećaj da je sve ovo kaj pričamo za boje izmišljotina mozga kako bi percipirali taj mali dio elektromagnetskog zraćenja.
  • Dino
    2.2k

    Ne znam iskreno ja sam uvijek ucil da ljudski cunjici raspoznaju tri boje. Ak su dosla neka nova istrazivanja, nisam upucen nazalost. A ovo kaj si reko za crveni i zeleni ton sam je dokaz onog kaj sam prije naveo, odnosno da nas vid raspoznaje tri boje, a ostale ovise o udjelu tih osnovnih boja.
    Inace su valovi dosta apstraktni za shvatit posto si ih nemres nikak predocit ili ih opipat.
  • Majki2111
    2.6k
    Ja nisam to detaljno učio. Ne sjećam se uopće toga da smo spominjali igdje u nastavi.





    Dosta dobar sadržaj na youtubu.
  • NORTE
    9.4k
    Mišljenja o uvođenju salary cap-a u nogomet, zašto da i zašto ne? Da se npr. za iduću sezonu zna da klub može na plaće igrača potrošiti 100 milijuna eura, a da je maksimalni godišnji ugovor po igraču 12 milijuna eura.
  • Kwedi
    3.8k
    Slažem se. Za HNL mislim da je dovoljan maksimum od 100 milijuna eura za plaće, a igrača limitirati na 12 milijuna. Zbog europske konkurencije ne bi bilo fer da je veći iznos.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.