• Majki2111
    2.6k
    Pošto je ovdje dost učenika/studoša. Moguće da im ovo dobro dođe. Prvi put sam se susreo s tima sad neki dan. Profesori koriste opciju praćenja word dokumenta kako bi skužili copy paste referate. To se nalazi pod "Review" (gore u wordu) i onda hrpa opcija pod "tracking"(isto u gornjem djelu worda). Nisam detaljno gledo, možda se može zaobići na neki način sa ciljem uštede vremena. Ako netko ima neka iskustva stim pa neka podjeli ako hoće...
  • Infinity
    15.2k
    Nisam neki strucnjak, al ako kopiras tekst u novi word dokument onda bi to bio 'frisak' dokument. Pretpostavljam da govoris o tom da ljudi sebi skinu stari dokument koji samo urede i spreme, te ovi mogu vidjeti koliko puta je taj dokument prebacivan s jednog uredjaja na drugi. Opet velim, nisam strucnjak, al da imam taj problem pokusao bih to tako pa sta bude. U krajnjem slucaju taj stari dokument mozes prepisati u novi.
  • Majki2111
    2.6k
    Koliko sam vidio može se usporedit dva različita dokumenta opcijom usporedbe. Sa lijeve strane ti izlista izmjene sve koje su urađene.
  • Infinity
    15.2k
    Naravno da moze i to je problem ako ti i kolega uredjujete isti stari referat. Tu vam nitko ne moze pomoci.

    Mislim da ces morat pocet kucati svoje vlastite radove :rofl:
  • Bosna86
    11.6k
    https://bdaily.co.uk/articles/2020/02/25/how-do-colleges-check-for-plagiarism-in-essays Evo ti kako se to radi u Americi i Britaniji... Ja kad predajem rad, profesor ga provuce kroz program i odmah program oznacava rijeci koje se ponavljaju.... Tako da majki zavrsi faks dok ovaj program ne stigne do vas
  • Nino Bule
    11.3k
    Koliko ja znam to se sad uvodi za diplomske i seminarske radove.
  • Majki2111
    2.6k
    Ma da, to sam napravio sad neki dan jer je s vremenom stiska. Pa mi ga je vratila. Pa sam gledfo kako kaj. Pa sam ga u pol 5 ujutro otišo napisat jer mi nije dalo mira... Priznato mi je na kraju. Al Nikad ne škodi znat kaj se i kako koristi da bi se kojim slučajem moglo zaobić. Makar jednom.
  • vjerniero86
    82
    To ti je PlagScan (a mozda imaju i neke druge provjere, ja znam za njega), uzima tvoj rad i provlaci ga kroz bazu predanih radova i izbaci sve radove u kojima se dijelovi preklapaju. Znam da na FERu to rade i za najmanji labos, a ako te uhvate odmah ides na stegovno povjerenstvo i dobivas javnu opomenu. Nije ograniceno samo na dokumente, nego radi i na npr programskim kodovima i slicnim stvarima. Cak ako ti u svom kodu neku varijablu nazoves "gradjanski", a ja je u svome preimenujem u "dinamo" na svakom mjestu gdje se ta varijabla pojavljuje, sustav to skuzi jer joj on dadne neko svoje ime tj. nema veze kako si je ti nazvao, tako da mozes izmisljat toplu vodu al logika ti je ista kao u tudjem kodu. U svakom slucaju poanta je ne prepisivat.
  • Bosna86
    11.6k
    Ne znam ime, ali znam postupak... Nakon sto otkrije plagijarizam, kada isprintas rad, on promijeni boju jednako kao i krivotvoren novac...provjerava svaku rijec, nakon 3 vezane iste rijeci salje red flag...
  • vjerniero86
    82

    Ma nije uopce bitan naziv posto vjerojatno ima vise tih sustava, nego slucajno znam za ovaj jer je nama kao studentima dostupan za koristenje. Naveo sam primjer cisto da opisem moc svega toga...
  • Neki tip
    19k
    Eto ga na, toliko se trudimo podići udio visokoobrazovanih u ukupnom stanovništvu i onda nam tamo neki anglosaksonski jebivjetri u sili novotarija sa zapada donose i programe koji onemogućuju prepisivanje radova!

    Nikad nas nisu voljeli, ali ovo je već ciljan udar na diplomu, da ne kažem obrazovanje hrvatskog čovjeka.
  • Baneki
    717
    Lako je za one koji prepisuju, to ipak zahtijeva neki trud. Treba pronaći one koji ne prepisuju nego c/p nečiji tuđi rad i onda stave svoje ime gore ili dodaju neku svoju mudroliju u rečenici-dvije. Dva tri klika mišem, kakvo prepisivanje.

    Ima naravno alata za takve, taj plugscan je odličan,, turnitin je alternativa. Na sveučilištu fakulteti biraju koji će od ta dva koristiti. Evo popisa ovdje
    https://www.srce.unizg.hr/spa

    E, a što ako neki vrijedan student napiše neki svoj seminarski rad, to pošalje profesoru na nekom kolegiju, ovaj to pročita i da ocjenu - nije nigdje objavljeno da bi ga uhvatili ovi internet pretraživači. Onda sljedeće godine (ili za dvije tri godine) neki mlađi student dobije od tog studenta taj rad, stavi svoje ime gore i pošalje za ocjenu. Pa neće profa u wordu provjeravati svaki rad posebno sa svim ostalim ako ima npr. godišnje 100-200 radova kako to Majki zamišlja. Ima alata i za takve, najbolji je npr. wcopyfind gdje se može automatski skenirati stotine Word dokumenata međusobno svaki sa svakim i rezultati se dobiju u postocima za minutu dvije.
  • Dino
    2.2k
    Naci, u svakom slucaju, kurcina. Ni prepisivat vise nemres ko covjek.
  • Majki2111
    2.6k
    Ma da. Mislim da nikome nije problem nešto napisat, samo je vrijeme ograničavajući faktor. Nije problem razmislit o nečemu ili naučiti nešto, ali to iziskuje vremena. Ali dobro, ne pita nas se pa snalazi se druže kako znaš i umiješ.
  • marcio amoroso
    32k
    Mustafa Nadarević umro.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.