Ali koji je smisao biti dobar u PL, ako te ne vodi ona u LP ili Super ligu. Tih 6 klubova su u super ligi, uz PL, i nemaju motivaciju biti dobri u PL jer imaju osigurano mjesto u Supet ligi. S druge strane, financije koje dobivaju u Super Ligi su ogromna razlika u odnosu na ostatak klubova iz PL. Kako bi se ti ostali klubovi trebali nositi s tim? La liga već ima takvu nejednakost gdje Barca i Real dobivaju zajedno 50 % sredstava od tv prava, a svi ostali klubovi dijele ostalih 50%. Takav sustav vodi do nejednakosti, kao što bi i ovaj novi ako klubovi iz Super lige ostanu u nacionalnim prvenstvima.
Ovi klubovi se zbog lošeg financijskog stanja i prijetnje propašću sada pokušavaju vaditi na sve moguće načine. A kroz povijest mnogi klubovi su propali financijski iz sličnih razloga kao što prijeti i ovima danas. Ali tada nitko nije spašavao klubove, niti su se osnivala nova natjecanja, jer jednostavno svijet nije bio povezan nikada kao danas.
Danas ti veliki klubovi nisu zadovoljni raspodjelom sredstava od UEFA-e jer da bi bili na vrhu potrebno im je sve više sredstava. Do toga je u jednu ruku dovelo i povećanje plaća igračima i povećanje iznosa za transfere igrača. Možda se ova situacija sa super ligom ne bi još dogodila da nije pandemije korone, zbog čega se navedenim klubovima značajno smanjio prihod, a troškove ne mogu, a vjerojatno i ne žele smanjiti. Vlasnici ovih klubova vode firme, a ne nogometne klubove i sve gledaju kroz profit i rizik. Klubovi su u ogromnim dugovima s tendencijom rasta tih dugova, a ne vide više način da zaustave taj rast. S vremenom će doći do toga da se više neće moći zadužiti jer im nitko više neće htjeti posuditi novac.
Glavni problem menadžerima i vlasnicima klubova u nogometu je što se prihodi i troškovi teško mogu planirati na duže staze, jer sve ovisi o sportskom rezultatu. U tome i jest čar nogometa, što se mora poklopiti mnogo stvari da uspiješ i moraš žonglirati financijama i jako dobro paziti da ne pretjeraš s financiranjem tj potrošnjom sredstava. Kako bi smanjili financijski rizik i osigurali stalne prihode, vlasnici sada promoviraju američki model zatvorene lige u kojoj je rizik puno manji i financijski se lakše planira.
Njihova pretpostavka je da će s obzirom na popularnost nogometa imati dovoljno publike koja će na redovitoj bazi htjeti gledati najpopularnije klubove kako igraju na tjednoj bazi međusobno. Trenutno traže da ostanu i u svojim nacionalnim ligama jer ipak tu dobivaju značajne financije tim putem, a i format Super lige je zamišljen kao dodatno natjecanje uz nacionalne lige.
E sad na svakom navijaču je da osobno sagleda sve to i da se odluči želi li to gledati i podržavati. Ima jako puno ljudi koji nogomet gledaju isključivo da vide najbolje igrače i timove kako igraju. I oni će vjerojatno podržati ovo i gledati takvu ligu. Za nas romantičare, koji smo se zaljubili ne samo u nogomet kao igru, nego i u klubove, povijest tih klubova, način na koji su se razvijali i razvijaju se dalje,te na ono koga i što ti klubovi predstavljaju, za nas ovakav tip lige nije zanimljiv, makar tamo igrali najbolji od najboljih.
Meni osobno nema ništa ljepše od spoznaje da se jedan Athletic Bilbao kroz svoju povijest oslanjao isključivo na baskijske igrače i uz Barcu i Real jedini koji nikada nije ispao iz najvišeg ranga natjecanja. Pa makar ne osvojili nikad ništa oni imaju svoj put i više ih cijenim od svih ostalih. Ima mnogo primjera klubova koji posluju u onim granicama koje im dopuštaju njihove financije i ne troše više nego mogu podmiriti i iz tog razloga nisu najbolji, dok navedeni klubovi grcaju u dugovima i sada traže izlaz kroz povećanje prihoda, a ne racionalizaciju poslovanja.
Moje je mišljenje da ti klubovi ukoliko osnuju i pokrenu Super ligu moraju istupiti ili biti izbačeni iz svih drugih natjecanja pa neka zarađuju na osnovu te lige onoliko koliko su sposobni. Neka preuzmu rizik u potpunosti, pa ako im se isplati nema im nitko ništa prigovoriti. Ostali scenariji nisu pošteni prema svima ostalima.
Također, svara se još jedan potencijalan presedan osnivanjem ove lige, koji bi mogao dovesti do osnivanja još takvih i sličnih liga, ali sve će vrijeme pokazati.
I treba napomenuti kako i UEFa-u treba reformirati. Korupcija je prisutna u neviđenim razmjerima i u UEFA-i i FIFA-i.
Čeka nas zanimljiv period u svijetu nogometa. Također, vdijet ćemo kakav će to trag ostaviti i na naš nogomet.