• ksapi
    2.2k


    kakve veze ima što su najstariji, što ih poštuju grupe s njemačkog govornog područja s tim da im grupa slobodno šeta gradom? ne znam u koje doba dana je to bilo, ali čini mi se kao centar i ne u gluho doba noći. ovo da ih boli kurac je očito istina, ali s takvim stavom za ulicu ne zaslužuju neko poštovanje
  • agramZ
    2.3k
    ne znam u kojem djelu grada je bilo, ako je centar onda je jos smijesnije, becani centar vide samo u skolskim izletima.

    ima veze zato sto je to "konzervativna" grupa, svi osnivaci i prva generacija iz 80ih i 90ih su jos uvijek u prvim redovima na svim utakmicama, sto je rijetkost, kad ih vec usporedjujes sa grupama kao sto su lesinari koju vodi ta neka nova generacija klinaca.

    valjda bi se navijacka scena austrije bec trebala pobrinuti o tome ako igraju protiv njih.. rapid itekako ima jaku ulicu, a to sto nemaju youtube i tiktok nije njihov problem.
  • ksapi
    2.2k


    Znaci zato jer prva generacija i dalje vodi grupu oni nisu napali ‘klince’ lesinare? Ne razumijem uopce poantu toga sto govoris.

    Bec je povrsinom slicne velicine kao Zagreb, tako da su one price da je ‘nemoguce organizirati nesto’ gluposti.

    Ja ponavljam, to sto nisu igrali utakmicu protiv njih nema nikakve veze s tim. Nijedna ozbiljna balkanska grupa si to nebi dopustila. Nije livada pa ih ne zanima :)
  • Herñan Crespo
    79
    Al Brate ponavljas se nonstop „tiktok“ „balkanski navijaci“ „gruppaof“
    Ti ako imas neki insajderski info demantiraj sto se tvrdi. Isto ne znaci da ljudi ovdje koji pisu imaju informacije sa tih platforma.
    Zato i kazem kolko sam upucen, i ne, ne izvlacim informacije sa navedenih stranica, no Rapid na ulici/livadi ne pripada ni u top 15 u njemackom govornom podrucuju.
  • agramZ
    2.3k
    samo sto je to bec a ne balkan. u becu ce se i ubuduce setati. po tome ko im je bio uzor 80ih kad su osnovani nisu i nece nikada biti neki top 15 na ulici, a to nitko i ne tvrdi.
  • superhik
    10.4k
    Zar ne bi svaka grupa trebala braniti svoj teritorij bez obzira što to ne odradi protivnička grupa iz istog grada?
  • AC1593
    491
    Malo tko razumije mentalitet pojedinih grupa ili navijackih scena u detalje, a razlike u shvacanju svih segmenata navijackog zivota su prisutne kada usporedujemo navijacke scene raznih drzava ili dijelova Europe.

    Ono sto se primjerice na balkanu smatra sramotom (ne napasti suparnicku grupu u centru svog grada), u mnogim zapadnim zemljama uopce nije sramota niti ih to dira. Postoji vise razloga za to, a jedan od njih je i policijska prisutnost i velika mogucnost "pada" ili na licu mjesta ili zbog kamera.

    Jedan primjer iz Svedske: europska utakmica, suparnicka ekipa od jutra na dan utakmice u centru gradu, lokalni huligani im govore da do 16 h nece biti nista jer su na poslu, a ako zele nekakav sukob, iza 16 sati mogu ocekivati i opet ne u samom centru gdje je policija najprisutnija. Na balkanu je ovakav odgovor sramota, a njih ni najmanje ne dira ako netko to smatra sramotom. Njih zanima samo sukob ako je on moguc.

    U mnogim zapadnim zemljama huliganske grupe vise cijene dogovor i stvaranje uvjeta za cisti sukob od nekakvih setanja i kako se kod nas kaze "upadanja u grad", najcesce centar grada.

    Niti jedna navijacka scena nije ista i svaka ima svoje posebnosti, a cesto postoje i razlike u shvacanju raznih navijackih segmenata i unutar jedne drzave. Poljski huligani imaju dogovorene tuce, ali zato ima i onih koji s macetama i nozevima i palicama cekaju jedni druge. Postoje i navijacke koalicije izmedu vise grupa razlicitih klubova. Tesko je nekad i navigirati tim relacijama i zapamtiti tko je s kim dobar i ko je kome neprijatelj. A da ne pricamo da skoro svako selo u 5. ligi ima lokalnu huligansku ekipu, koja je usput podruznica nekog kluba iz 1. lige.

    Tesko pojmljivo za balkanske pojmove. Kao sto je tesko pojmljivo za ove prostore da na istoj tribini postoji vise navijackih grupa, a ne samo jedna. Ima primjera, sandzacka torcida i ekstremi, pa mozda cak mozemo povuci i paralelu prema delijama, koje su tehnicki jedna grupa, ali imaju jasnu podjelu na vise vecih podgrupa koje ipak vjerujem imaju svoju neku autonomiju i status na tribini. Ali ti primjeri su u globalu iznimke za ovo podrucje, a ne pravilo.

    Zato ne moze se gledati navijacka ili ultras ili huliganska kultura kao ista u svim drzavama. Svakako treba razumjeti kontekst pojedine navijacke scene kako bi mogli shvatiti sto mozete ocekivati od neke navijacke skupine.
  • Panker1312
    130
    jako lijepo napisano :victory:
    po tome ko im je bio uzor 80ihagramZ

    tko ak smijem pitat? pitam jer me fkt zanima da ne mislis da te podjebavam
  • NORTE
    9.3k
    U kojem to 'pravilu' napada grupa kluba s kojom netko igra?
    To nema veze s huliganizmom, prave grupe na ulici ne biraju :)
    Postavi si stvari ovako: što misliš kako bi izgledalo da je Legia došla igrati s Lokomotivom neko pretkolo?
    ksapi
    Mislio sam na gradove s bar dvije veće grupe.
    Nisu baš česte situacije da druga grupa iz istog grada napadne goste koji igraju protiv drugog gradskog rivala koji ima neku ozbiljniju grupu.
  • ksapi
    2.2k


    U tom smjeru sam i ja isao, da njima ulica na taj nacin nije bitna. Super objasnjeno
  • agramZ
    2.3k
    sampdoria, inace prva grupa koja je koristila naziv ultras tada u italiji. dva glavna osnivaca su bili tih kasnih 80ih po italiji na utakmicama, a kap koja je prelila casu je onda bio derby della lanterna (genoa-sampdoria). to i objasnjava izgled i sliku rapidove tribine..
  • Herñan Crespo
    79
    AC jako dobro opisano sve

    Samo mozda nebi stavljao to u kos „zapadnjaka“ da su svi tog mentaliteta
    Imas na zapadu grupe poput Eintracht frankfurta koji akcijaju Lech poznan koj je samo u prolazu kroz njihov grad
    Imao si Djurgarden koj je krenio na Armadu observirat i akcijat i prije 16h
    Imas Basel, Dynamo Dresden, francuske grupe i jos dosta navijackih skupina koji nebi tolerilari setnju neke trece skupine kroz njihov grad

    Te navijacke grupe sa zapada su i dosta dobro organizirane, znaju kako se ponasat kad idu akcijat pred „kamere“ nisu to spidasi koji idu bez mozga napast nekog pred live kamerom


    Ima dosta grupa koji imaju ajmo to nazvat taj balkanski mentalitet sto se tice navijackih grupa i pogled na navijacki svijet

    Svakako ovo u vezi Lesinara i Rapida daleko od toga da je to sramota nekakva za Rapid.
    Ali grupa bez konkurencije u svojoj drzavi i sa tolkom sirinom na tribini, da nema 20-30 mladjih koji su zeljni dokazivanja i akcijanja mi isto malo cudno
  • Cosey
    435
    Ne znam tko je lik, ali sigurno ima ljudi kaj će zanimati neki segmenti:

    https://www.youtube.com/watch?v=nb01b7MTD4g
  • AC1593
    491

    Pa upravo cilj mog posta je i bio da ljudi shvate da postoje razlicita shvacanja navijackog djelovanja izmedu navijackih scena pa i unutar jedne scene. Ima onih koji su spremni svoje ponasanje prilagodit obzirom na situaciju i protivnika, a ima i onih koji nisu, koji se drze svoje filozofije. Nikad sve nije crno-bijelo i tako se ne moze svaka scena gledati kao homogena jedinica.

    Primjer recimo nizozemske, gdje se dogada veliki broj incidenata povezan s utakmicama, cesto i na samim stadionima ili oko njih, ali dosta rijede u centru grada. Razlog tome je sto policija svim silama pokusava sprijeciti sukobe u centru gradova, pa tako znaju stranim gostujucim navijackim grupama zabraniti ulazak u centar grada, sta se desilo svedanima ovaj tjedan, a u proslosti i bbb-ima.
    S druge strane ti nizozemci sve cesce imaju dogovorene "livade" unutar svoje scene i s drugim grupama u europi.

    Treba shvatiti da mentalitet grupa evoluira i mijenja se, neki pocinju prihvacati prakse drugih, pa tako su zadnjih 10ak godina sve popularnije dogovorene tucnjave tzv "livade".

    Sto je bolje netko upoznat sa navijackom scenom ili pojedinom grupom, bit ce mu jasniji postupci te ce znati sta moze ocekivati od njih. Sto je @agramZ napisao,kada netko pogleda vizualni izgled Rapidove tribine tocno se vidi utjecaj sampdorijinih ultrasa i njihovog vizuala.

    Zato se ne treba previse cudit ako odredena grupa ne prati iste obrasce ponasanja kao drugi. Treba probati razumjeti kontekst situacije i stvari su odmah jasnije, a desi se i to ne rijetko da neka grupa podbaci.

    Sto se tice Beca i npr. Praga, u takvim gradovima iako imaju po dvije ili vise grupa u gradu, napad lokalaca na goste u centru se ne dogada skoro nikad. To je tako uvijek bilo. Ako zelis sukob s njima znas gdje trebas ici ili koga kontaktirati.
  • Stihl
    3k
    Nikad me previše nisu zanimale druge navijačke scene i njihove brije, tj.nisam se previše s tim zamaral, imali smo svoju briju za koju smo vjerovali da je ok i samo nas je to zanimalo, ali evo sad kad spominješ Prag...2008.g. smo bili tam u centru, nigdje domaćih, pa smo ih išli tražili po gradu, no nigdje ih nije bilo...e sad jel to ta njihova brija ili su se usrali, nikad nećemo znat haha. A da stvar bude bolja noć prije našeg dolaska su napali par naših koji su ranije došli, tako da smo očekivali nekaj. Mi smo došli navečer, ajmo reć dan prije tekme i još smo glasno najavili da smo stigli no ništa, ni tu vecer, niti na dan tekme...znači usrali su se haha
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.