• Omake
    3.4k
    Transfer Obrasci Klubova Sličnog ELO Ratinga Dinamovom

    Prije par mjeseci samo počeo ovu malu, površnu analizu tržišta igračima (nema se vremena). Fokusirao sam se na klubove koji imaju sličan Elo rating Dinamu, tj klubovi čiji je Elo bio između +100 i -100 od Dinamova. To ne uključuje klubove iz Liga 5. Gledao sam samo zadnjih 5 godina. Ovaj mali projekt obuhvaća ukupno 33 kluba. Lista klubova po abecednom redu:

    Aarhus
    AEK
    Anderlecht
    Antwerp
    AZ
    Başakşehir
    Bodo Glimt
    Braga
    Brondby
    Celtic
    Cercle Brugge
    Genk
    Gent
    Kopenhagen
    LASK
    Ludogorec
    Mechelen
    Midtjylland
    Molde
    Nordsjalland
    Pafos
    Panathinaikos
    PAOK
    Rangers
    Servette
    Shakhtar
    Sturm Graz
    Trabzonspor
    Twente
    Utrecht
    Viktoria Plzen
    Vitoria Guimaraes
    Young Boys

    Laž Zvana Prosjek

    Kroz proteklih 5 godina, ova 33 kluba su prosječno dovodili 8 igrača po sezoni. Na 4 ili 5 od tih igrača bi bila plaćena odšteta, a ostali bi došli kao slobodni igrači. Prosječna dob igrača za koji je plaćena odšteta je 23,4 godina, dok je prosječna dob igrača koji su došli bez oštećenja 26,2. Na transfere se trošilo 8,1 milion eura po sezoni, malo ispod 2 miliona po igraču.
    U tom istom periodu, klubovi je po sezoni napuštalo također 8 igrača. Za 3 ili 4 bi dobili odštetu, ostali bi otišli nakon isteka ugovora (ili raskidom). Prosječna dob prodanih igrača je 24,5, dok je prosječna dob igrača koji su napustili svoje klubove bez oštećenja 26,7. Za igrače se po sezoni utržilo 13,92 miliona eura po sezoni ili između 3 i 4 miliona po prodanom igraču.
    Zagrebimo ispod površine.

    Tko Najviše Troši

    Samo 3 od ova 33 kluba su potrošili preko 100 miliona na transfere u proteklih 5 godina. To su Dinamov budući protivnik Celtic sa 127, Genk s 121 i Shakhtar s 112,5. Celtic konstantno pliva dovoljno iznad crvenog, tj po sezoni završe u plusu 3 miliona eura. Genk stoji puno bolje s 12 mil prosječno po sezoni, dok je Shakhtar na 6. Shakhatr je doduše zadnjih godina, do prodaje Mudryka trošio jako puno. Zaradili su 144 ali od toga većina otpada na njegov transfer. Nakon njih imamo 4 kluba koji su u ovom periodu potrošili oko 70 miliona eura. To su Anderlecht, Antwerp, Genk i Kopenhagen. Antwerp je iznimka, jedini klub od ova 4 koji je u navedenom periodu poslovao s gubitkom. Taj gubitak je 14 miliona eura, uglavnom zahvaljujući sezoni 21/22, gdje su potrošili 32, a zaradili svega jedan milion.

    Tko Najmanje Troši

    Servette je u pet godina na ulazne transfere potrošio 1,3 miliona eura. Ukupno su platili 4 igrača. Pored njih, još su 3 kluba koji su u ovom periodu potrošili manje od 10 miliona Mechelen s 6,7 , Viktoria Plzen s 8,5 i Pafos s 9,1. Pafos je zanimljiv jer je jedini od ovih koji je poslovao s minusom.

    Tko Broji Lovu

    Od ova 33 kluba samo su 2 uspjela poslovati preko 100 miliona eura net transfer dobiti. To su Braga s 132 i AZ s 116. Zanimljivo da su oba kluba potrošila 47 miliona, a zaradili 3 puta toliko. Braga je samo u 22/23 bila 48 miliona u plusu, dok su zadnju sezonu potrošili malo ispod 18, a zaradili 12. Slična stvar je i kod AZ. Oni su lani i u sezoni 21/22 namakli po 40 mil eura plusa. Njih slijede Anderlecht s 89, Nordsjelland s 83 i Young Boys s 74.

    Momci u Crvenom (a nisu komunisti)

    Ukupno je sedam od 33 kluba trošilo više na transfere nego što su zaradili. To su AEK koji je 21 milion u minusu, Trabzonspor s 18,8, Antwerp 14,7, Panatinaikos s 12,7, prije spomenuti Pafos s 6,9, te Bašakšehir i Cercle Brugge s oko 2 miliona u minusu. Belgijanci, Turci i Grci.

    Tko voli mladost, a tko iskustvo

    Iako je prosjek godina igrača za koje je plaćena odšteta i ovako nizak s 23,5, postoje klubovi koji u prosjeku dovode igrače koji su dvije godine mlađi. Takva su 4 kluba, Sturm Graz kojima je prosječna dob ulaznih transfera kroz zadnjih 5 godina 21,1 godina. Bodo Glimt, Cercle Brugge, AZ i Genk zatvaraju krug klubova koji plaćaju odštetu za igrače prosječne dobi ispod 22 godina. Cercle Brugge je dobar primjer kako sama činjenica da dovodiš mlade igrače ne znači da ćeš se obogatiti, jer posluju u minusu. No, ipak postoji slaba korelacija između doba ulaznih transfera i mladosti istih, oko 0,33. Ovdje valja spomenuti i Lask. Dok im je dob ulaznih plaćenih transfera prosječna, izniman su izuzetak kod slobodnih transfera. Dok prosječan klub dovodi free igrače od 26 ili 27 godina, LASK je ovom periodu doveo 21 besplatnog igrača prosječne dobi 22,8 godina. Sturm, Cercle i Mechelen također prate ovaj trend.

    Pafos i Panatenaikos plaćaju odštete za daleko najstarije igrače, prosječne starosti 27 godina. Nakon njih su AEK i Ludogorec s 25,8. Kopenhagen zatvara krug s prosječnom starosti ulaznih transfera 25,2 godine. Anderlecht i Braga su jedina dva kluba koji su u ovom periodu doveli više od 10 slobodnih igrača, a da im je prosječna dob preko 30 godina. Bašakšehir i Viktoria su blizu s prosječnom dobi free transfera od 29 godina.

    Kaos i Stabilnost

    Pafos je klub s najviše transfera i jedini s troznamenkastim brojem. Ukupno, što ulaznih, što izlaznih su imali 109. Od toga su izlazni free transferi skoro polovica s 51. Gent i Brondby su blizu s 98 i 95. Preko 90 još imaju i Anderlecht, PAOK, AEK i Panatheniakos. Da li se u ovim klubovima uopće isplatit pamtiti suigrače?
    S druge strane Aarhus je imao više nego duplo manje transfera od Pafosa, 48 i jedini je klub ispod 50 u ovom periodu. Slijede ga Nordsjelland, Mechelen i Servette s 51.

    Trošak po poslu

    Za Trabzonspor vrijedi ona „Nije Beg Cicija”. Oni su na 6 igrača potrošili 66 miliona eura, i s prosjekom 11 mil po transferu su daleko ispred ostalih klubova. Shakhtar i Bašakšehir ih prate s 4,7 mil po transferu, te Genk, Celtic i Rangers s oko 3 miliona. Zanimljivo je da je Celtic u ovom periodu ukupno platio 39 transfera, najviše od svih. Nakon njih su Gent, Genk i Antwerp i Ludogorec s preko 30.

    Prije spomenuti Servette troši najmanje po transferu, 300 tisuća. Pored njih, još osam klubova ugl ne plaća igrača više od milion eura. To su: Viktoria Plzen, LASK, Pafos, Victoria Guimaraes, Utrecht, Molde, Aarhus i Ludogorec. Servette, Mechelen, Trabzorspor, Bašakšehir i Twente su jedini klubovi s manje od 10 plaćenih ulaznih transfera u ovom periodu.

    Kupljen ili Strpljen

    Celtic i Genk su dva kluba s najvećim postotkom plaćenih ulaznih transfera. Kod oba kluba, plaćeni transferi čine preko 90% svih ulaznih transfera. U stopu ih prati Shakhtar s 89,7%. AZ je na 84%.
    Štedljivi Servette (nisu zalud Švicarci) plaća svaki 5 transfer, a 4/5 ulaznih su im slobodni igrači. Pored njih, tu su još Pafos, Trabzonspor, Bašakšehir i Mechelen koji plaćaju svaki četvrti ulazni transfer.

    To je to. Nadam se da ću u budućnosti uspjeti podrobnije istražiti i sortirati kupovine ovih klubova po raznim kriterijima. Nadam se da će barem nekomu ovo biti zanimljivo.
  • nemapredaje
    3.7k
    Dinamo nisi uključio u analizu pa se nigdje ni ne spominje ili smo u svemu u prosjeku pa se ne spominje?
  • Pavinho
    84
    Vidim da ce Rijeka izgleda raskinut ugovor Andriću...dobro bi nam dosao takav besplatan napadac
  • Omake
    3.4k
    Po zaradi smo prvi, ostalo je sve više manje prosjek.
  • Laugreano
    2.6k
    Ne bi. Svaka cast Andricu, ali nema kvalitetu za Dinamo.
  • jedan u nizu
    9.2k


    Ali fakat ne pise.

    Nista novo zapravo:

    Premda detaljnijih informacija još nema, očito je da se Andrićev krimen dogodio prije utakmice s Istrom 1961 jer u susjedskom derbiju nije bio u konkurenciji.
  • wolfgang14
    1.7k
    I index je objavio:

    Danas se prolomila vijest, koja je potvrđena Indexu, da je upravo Đalović izbacio Andrića iz prve momčadi Rijeke. Nije poznato što je točno napravio srpski napadač, ali izbačen je zbog nečega što potpada pod "kršenje klupske discipline".

    U ovim trenucima Andrić trenira odvojeno od ostatka momčadi i nije poznato kakva mu je sudbina u klubu.

    https://www.index.hr/sport/clanak/komnen-andric-izbacen-iz-prve-momcadi-rijeke/2613307.aspx
  • Zagi
    8.5k
    Kao što nam početkom roka nije trebao, tako nam niti sada ne treba treći napadač.
  • dinon7
    1.1k
    Znam da možda nije najbolje mjesto a možda ni vrijeme.
    Ali me bas zanima sto mislite o Franjiću?
    Vidim da ni u Donetsku se ne provodi najbolje, skuplja minute na kapaljku a još je mlad i sigurno da se može vratiti na razinu na kojoj je bio.
    Jel ga netko pratio u Darmstadtu?
    Koju je poziciju tamo igrao. Vidim da ima 20 nastupa
  • OsamŠest
    3.5k
    A valjda je drukao za Dinamo jučer dok su svi skupa gledali europskog velikana na djelu.

    Ne brinite Riječani, brzo ste na Maksimiru i imat ćete čast igrati s nama.

    Baka, drži se! :heart:
  • Omake
    3.4k
    Naši Potencijalni Niželigaški Brazilci

    Kao što pretpostavljam znate, i ove godine se u drugom mjesecu u Dinamo u suradnji s Furtado agencijom provodi mini kamp u brazilskom gradu Leopoldina za grače 2007 i 2008 godište. Leopoldina je grad u saveznoj državi Minas Gerais, gdje živi preko 20 milijuna ljudi, te aktivno djeluje 40 amaterskih nogometnih klubova. Po ovom što sam uspio saznati preko neta, lani se prijavilo par stotina djece, za kamp je izabrano 40, a 4 je dobilo priliku za završnu probu u Dinamo. Završnu probu su prošli Eduardo i Lucas, potpisali ugovore s Dinamom, te sada igraju za juniore 2, Dioguinho je završio u Sesvetama gdje uglavnom ulazi s klupe, a jedan momak se vratio u Brazil. Ti momci su svi bili članovi amaterskih klubova. Neki su bili i van MG, npr Sao Paulo, Rio, Parana, Goias. Pitao sam se ima li šanse da u zemlji kao Brazil, gdje svi igraju i stalno misle na nogomet, je moguće da ima djece koju nitko nije primjetio, a da imaju potencijala jednog dana biti igrač Dinama.



    Radio sam jednu malu i iznimno površnu analizu. Cijena većine igrača Dinama je između 1,5 i 3 milijuna eura na TM. Pogledao sam oko 200 Brazilaca kojima je cijena u tom rasponu. Zanimalo me da li je itko od njih u dobi od 17 ili 18 godina igrao za amaterski klub, poput ovih koji su bili u našem kampu. Našao sam par zanimljivih stvari.

    Ispada da je skoro svaki 5 igrač od tih 200 bio član takvog jednog kluba u tim godinama, točnije 37 od 200. Po pozicijama to izgleda ovako

    Vratar -1
    Desni Bek – 2
    Stoper – 6
    Lijevi Bek – 4
    Šestica – 0
    Osmica - 5
    Desetka – 1
    Desno Krilo - 2
    Lijevo Krilo - 6
    Napadač – 10

    Uz to, zanimljiva je činjenica da su svi relativno visoki. Prosječan Brazilac je visok oko 172 cm. Prosječna visina ovih igrača je 10 cm viša od toga, s tim da su samo 2 od 37 niži od prosjeka. Distrubucija me iskreno iznenadila. Najveća razlog je ogroman broj napadača. Brazil je godinama u krizi s produkcijom klasične devetke, a ovdje vidimo da se očito dosta talentiranih klasičnih devetki, što po stilu igre što po građi od 184cm, što je 12 cm više od brazilskog prosjeka zapostavilo u mlađim kategorijama. Gledajući par zadnjih par saziva brazilske reprezentacije, samo je 1 napadač te visine. Stoperi su također par cm više od onih koji igraju za reprezentaciju. Samo su 3 više od 185 uopće pozvani u reprezentaciju zadnjih par godina, Gabriel, Bermer i Militao. Lijevi bekovi su također prosječno visoki 180cm, što je stvarno iznenađujuće. Osmice su bliže prosjeku, ali ipak 6 cm prosječno više. U reprezentaciji nema prave osmice. Tj, Joelinton je nešto najbliže tome, jedini centralni vezni preko 180, koji ima i snagu i dinamiku bez lopte, ali on je priučen. Krenuo je kao napadač u niželigašu, Sport iz Recifea, kasnije je kroz Hoffenheim i Englesku postao vezni. Krila za koje bi netko pomislio da su niža, agilnija i brža od prosječne populacije su u stvari prosječne visine, 173 cm.

    Ne mogu se oteti dojmu da oni koji u Brazilu selektiraju djecu, barem u profesionalnim klubovima, od Serie A to D, previše zapostavljaju visinu, snagu i dinamiku bez lopte, tj koliko kombinacija ta 3 elementa pridonosi ukupnoj vrijednosti nečije nogometne izvedbe. Ne mislim da bi u kampu trebali birati igrače koji samo to imaju, niti samo od pozicija koje su gore najrasprostranjenije. Mislim da je zaključak ove moje površne spekulacije da postoji dosta djece u tim klubovima, koja će biti u našem kampu, a imaju zanimljivu kombinaciju ta 3 elementa, visina, snaga i dinamika bez lopte. Povijest ovdje uči da takvi igrači, posebno na par pozicija znaju u Brazilu biti zapostavljeni.
  • jedan u nizu
    9.2k
    Mariću, avion i pravac Brazil, kupuj sve u18 Brazilce višlje od 180cm :strong:
  • Sajla
    5.8k
    samo, pazi da ti ne uvale novog Carlosa (TM veli da je u njemu cijelih 187cm)
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.

More Discussions