• mali M
    4k
    ma tako je... Kad dođe na naplatu to ne činjenje ničega 4 godine jer se mora uštedit, pa će onda odjednom morat uložit i više od "ušteđenog" jer grad ne staje dok on štedi... Al dobro, bumo sve vidjeli, kako neki kažu vrijeme je najbolji sudac...
  • Ali
    2k


    Novac na udruge se trošio uvijek. Ne samo da se trošio uvijek, za vrijeme Bandića se trošilo enormno više i to neselektivno,

    Imaš li za ovu izjavu i matematicku podlogu ?

    Jer kad vi iz mozemo trubite o transparentnosti obicno kao neki dan Pripuz sa brojkama pokazu drugacije.

    Kad smo kod financija, zar iskreno mislis da je genijalan um i naporan rad potreban da u ovom vremenu imas takve financije u Gradu Zagrebu ?
    Evo matematike: u ZG imas cca 420.000 zaposlenih u pravnim osobama na pocetku mandata je prosjecni bruto bio 1.220€ a danas je 1.840€ dakle 620€ više ! Pa da i demistificiramo uspjesne, samo u 12 mjeseci danas svi zaposleni zagrepcani dobiju cca 3,1 mlrd € VISE, a osnovni prihodi grada su porez i prirez na placu ! I tu je nas vrli i genijalni TT imao priliku pomoci gradjanima i smanjiti po novom zakonu Harač ali ne njemu to nije palo na pamet nego je ostao pri najvecoj stopi u RH .
    A zasto, pa shvatio je da gubi tlo pod nogama po pitanju Čistoće, ZETa, Vodovoda, Plinare 2x, Stadiona 2x... pa mu je do novih izbora ostalo prodavanje magle o njemu i njegovom timu kako su spasili financije. I o tom cemo slusati do slijedecih izbora..
    Pa nije Grad uspjesan kada ima novca na racunu nego kada gradjani imaju komfor i kvalitetu zivota, od upisa djece u vrtice, javnog prijevoza, stadiona, dvorana, bazena, prometnica...
  • Dudu9
    563
    Napišeš sve kako je grad dobio preko harača a ne napišeš da je isti grad povećanje plaća imao, ali najbitnije je napisat sve loše
  • jedan u nizu
    6.7k
    Napišeš sve kako je grad dobio preko harača a ne napišeš da je isti grad povećanje plaća imao, ali najbitnije je napisat sve lošeDudu9

    Nije samo povećanje plaća.
    Jedna prometnica koja je prije koštala 10mil eura, sada košta 15-20 valjda.
    Prije si manji stadion mogao napraviti za 15mil eura, sada ne gine 30 za Kranjču. Svaka infrastrukturna gradnja je poskupila zbog povećanja cijena masterijala i rada općenito. Svi energenti su poskupili, ne samo za nas potrošače, nego i za dobavljače i distributere isto. Imamo svi veće plaće (barem tako kažu statistike), ali zaboravljaju da netko treba i isplaćivati te veće plaće (i gradske isto). I u mojoj firmi su cijene proizvoda rasle kroz godine, ali to ne znaci da firma ima više novaca jer su i naše plaće rasle, a najviše materijal, sirovine i energenti.
    Najlakše je napisati da su rasle plaće, pa samim time porez i prirez i da sad grad/država ima višak od xy mil/mlrd eura.
  • Bosskovitz
    8.2k
    Tomašević s povećanjem kreditnog rejtinga nema aposlutno nikakve veze.Sljeme

    Da nije isključivo odgovornost gradske vlasti, to je činjenica, ali da gradska vlast nema apsolutno nikakve veze s gradskim kreditnim rejtingom - to nije istina. Kreditni rejting je direktno vezan uz pokrivanje višegodišnjeg proračunskog deficita, što je i posve logično jer nije ti ista kamata ni ista dostupnost kredita ako zadnjih nekoliko godina trošiš više nego što zarađuješ, ne uspjevajući pronaći način da pokriješ svoje troškove, i kad su ti prihodi veći od rashoda te s njima pokriva prethodno nastale dugove. A upravo to se dogodilo:

    rezultati%20poslovanja%20po%20godinama.jpg

    A ovo kaj pričaš za travu iznad gležnjeva, smeće i štakore po ulici, smrad radi kojeg u nekim kvartovima nemreš izać van i ostalo su itekako bitne stvariSljeme

    Nisam ni rekao da su nebitne, dapače - komunalije su primarne, zbog njih lokalna samouprava i postoji. Ja sam govorio o percepciji, a ona je zajebana. Evo ti pišeš o "štakorima po ulici" i "smradu od kojeg ne možeš izaći van" kao da živimu u slumovima New Delhija, a ne da je netko uslikao mrtvog štakora na pločniku grada od gotovo milijun stanovnika - to je pitanje percepcije. Psihologija iza toga je jasna, samo je treba biti svjestan.

    Novac na udruge se trošio i troši se i sad kad se posebno pogoduje udrugama vezanim uz gradonačelnika i njegove ljude, kaj je po meni kriminal.Sljeme

    Ideološki vezanim, da. To je potpuno normalno, doslovno to je smisao politike - da izabereš na vlast ljude koji će obavljati posao u skladu s ideologijom koja je njihov politički okvir. Da recimo DP dođe na vlast u Zagrebu, više bi se davalo na neke druge udruge, a manje ili ništa na ove. To je demokracija.
  • Bosskovitz
    8.2k
    Pisao si o Bandiću, ne o Tomaševiću, pa sam napisao da je ipak razlika bila u tome što su ga ljudi birali na izborima za razliku od Mamića :sweat:xavier

    Omaška, no nema razlike jer su obojica izabrani od strane građana i imaju legitimitet, što je sušta suprotnost Mamiću koji nije izabran ni od koga.

    Jedini problem s autima je što se prije seruckalo po kupovini auta.db-izbjeglica

    Upravo to. Usrali su tada s prosvjedovanjem ili su usrali sada s kupovinom, ali neupitno su usrali.
  • FrenchMontana
    349
    Jel prati ko na twitteru profil Nikita Stoja? Raksrinkava ovu pedersku ekipu na vlasti svakodnevno. Operativa ne postoji, a lova na poremecene udruge samo curi i curi…

    Daleko su ovoj ekipi komunalne teme na listi prioriteta, a na tome su digli izbore. Vaznije je mijenjat nazive ulica po ljudima koji su zivjeli i radili u NDH (wow, i u Jugi je ekipa zivjela i radila, u cemu je problem?), radit lgbt/komunisticke manifestacije i farbat ulice sa glupostima.

    Jedna stvar koja se nikako ne rijesava a sralo se Bandicu za to… sahtovi ne odvode kisnicu dovoljno. Kad padne malo jaca kisa pol grada je pod vodom. Senf je kenjao za to dost cesto, a sad kad ima priliku tri godine po tom pitanju nije napravio nista.

    I Bandic i Senf su smece, ne razumijem ove apologete sa Zone tu. Ja sam brio da su sam tovari ljevicarski sljam.
  • Sljeme
    2k
    ali da gradska vlast nema apsolutno nikakve veze s gradskim kreditnim rejtingom - to nije istina.Bosskovitz

    Jedina veza je ta da nemaju nikakvih investicija jer nemaju kadra za nekaj započeti i sve kaj rade je već započeto od prije a, svoju sliku i viđenje nemaju. Vjerojatno bi i Bandiću kreditni rejting bil takav.

    Pošalji onda ovdje i grafikon kreditnog rejtinga Hrvatske u ovom razdoblju pa ćeš vidjeti (ono kaj već i znaš) da se podudaraju jer je kreditni rejting Zagreba kak sam i napisal usko vezan uz državni. Kapitalnih investicija nema bez da ih odobri država. Zakon spojenih posuda.

    Država fiskalno stoji najbolje u zadnjih 10+ godina, BDP cijelo vrijeme raste, proračun je u suficitu, a javni dug pada. Na kreditni rejting utječu krize kao npr. korona, potres ili recimo Agrokor i brodogradnja koje su bile razlog zbog kojeg kreditne agencije nisu ranije podigle kreditni rejting Hrvatske.

    komunalije su primarne, zbog njih lokalna samouprava i postoji.Bosskovitz

    Upravo to, a ova vlast je pala na tom najvažnijem ispitu. Grad nikad nije bio prljaviji i zapušteniji nego sad, a komunalne usluge plaćamo još više.

    Ideološki vezanim, da. To je potpuno normalno, doslovno to je smisao politike - da izabereš na vlast ljude koji će obavljati posao u skladu s ideologijom koja je njihov politički okvir. Da recimo DP dođe na vlast u Zagrebu, više bi se davalo na neke druge udruge, a manje ili ništa na ove. To je demokracija.Bosskovitz

    Ne to nije demokracija, to je nepotizam. Umjesto sposobnih i stručnih ljudi, umjesto kvalitetnih i konstruktivnih projekata i udruga ti ćeš zaposliti, odabrati i financirati one tebi bliske samo zato jer su tvoji. To je nasljeđe Jugoslavije koje vučemo za sobom i jasno mi je da je tebi to potpuno normalno, ali to je za društvo pogubno. Upravo je to i najveći problem Zagreba da ga vode nestručni i nesposobni ljudi, a krvavo zarađeni novac nas i naših sugrađana se i dalje troši na pizdarije.
  • Direktor
    12
    Pročitao sam zadnjih par strana ove teme i dosta mi je zanimljiva pa ću napisati par riječi.

    Mislim da kad je ekipa iz Možemo došla na vlast nije ni znala kaj ih čeka i grad je bio u rasulu kaj se tiče svega posebno financija.
    Bili su generalno podkapacitirani i kadar im nije imao iskustva u vođenju grada.
    Činjenica je da su ih i bušili iznutra ali takva je politika.
    Gradske financije su doveli u red ali u dosta stvari štekaju i kasne.
    Smeće je generalno problem makar to dosta ovisi i o ljudima.
    Kod mene u zgradi kontejneri su uredni dok u nekim zgradama na kvartu je to užas i sramota.

    Ak ostvare sve investicije kaj su najavili po meni će to na kraju i bit dobro.

    LGBT prava, zastave, prosvjedi, promjena imena ulica me osobno ne zanimaju jer mi to osobno nije bitno za životni standard.
  • Patak
    2.5k
    Životni standard floskula... Bio je dobar i prije prvog svjetskog rata ali je vladala dekadencija pa vidimo kak je to završilo.

    Evo Boss je potvrdio da lokalni izbori nisu komunalni nego ideološki. Pa čekam da vidimo sljedeće izbore hoće li građani izabrati Sodomu i Gomoru ili Majku Božju od Kamenitih vrata. Jedno i drugo ne ide zajedno...A mislim da bi i s Majkom Božjom od Kamenitih vrata imali dobar standard, i manje štakora na cesti vjerojatno.
  • Nino Bule
    12k
    Vjerojatno bi i Bandiću kreditni rejting bil takavSljeme

    Pa bio je na vlasti 20 godina i ostavio je horor gradske financije i uzasan kreditni rejting, da je "vjerovatno mogao bit" valjda bi i bio s obzirom na duzinu mandata. Nema potrebe pretjerivati da bi se dokazala poanta o tomasevicevom mandatu.
  • Direktor
    12
    Pa naravno da mi je životni standard bitan. On je mjerilo svega.

    Da na kvartu imam dovoljno škola, vrtića, zelenila, parkova, da mi je prometna povezanost dobra, da mi je blizu doktor...

    Da su sadašnji na vlasti odlični - nisu, al Zagreb je po meni malo bolji u odnosu na Bandićevo vrijeme.

    A tak i tak se razultati broje na kraju mandata i ko zna kaj će sve bit do tad.
  • Sljeme
    2k
    Pa bio je na vlasti 20 godina i ostavio je horor gradske financije i uzasan kreditni rejting, da je "vjerovatno mogao bit" valjda bi i bio s obzirom na duzinu mandata. Nema potrebe pretjerivati da bi se dokazala poanta o tomasevicevom mandatu.Nino Bule

    Možda bi, možda nebi to nemremo znat. Napisal sam tu pretpostavku jer je po meni ovaj danas još i gori.
  • Bosskovitz
    8.2k
    Vjerojatno bi i Bandiću kreditni rejting bil takav.Sljeme

    Ne znam iz čega to zaključuješ kad ga je on pustio nizbrdo i vukao deficit za deficitom. Nisu javne financije grada poput Zagreba jednostavne kao "lako je imati suficit kad ništa ne radiš" ili, obrnuto, "lako je graditi kad trošiš više nego što zarađuješ".

    Pošalji onda ovdje i grafikon kreditnog rejtinga Hrvatske u ovom razdoblju pa ćeš vidjeti (ono kaj već i znaš) da se podudaraju jer je kreditni rejting Zagreba kak sam i napisal usko vezan uz državni.Sljeme

    Nisam rekao da nije povezan nego da teza kako gradski kreditni rejting samo prati državni, neovisno o tome kaj gradska vlast radi, nije istinita. Uostalom, to kaže i S&P u svom obrazloženju zadnjeg podizanja kreditnog rejtinga grada:

    The city's administration under Mayor Tomislav Tomasevic, in office since 2021, has made significant strides to improve the city's financial management practices, for example transparency of the budgetary process. Liquidity levels and liquidity management have substantially improved and the management of key municipal enterprises has changed, with the aim of improving oversight and reducing risk. Fiscal prudence remains a goal, but this might be tested, given significant cost and salary increases, and substantial investment needs. We note positively the successful efforts to settle liabilities between city companies and the intention to end past quasi-debt practices, but the track record is relatively short and it remains to be seen if improvements are sustained through political cycles. Given the dependence on decisions made at the national level for Zagreb's finances, good relations with the central government remain crucial for the city, especially if party affiliations of the administration are different.

    Grad nikad nije bio prljaviji i zapušteniji nego sad, a komunalne usluge plaćamo još više.Sljeme

    O ovome bi se dalo raspravljati i vidjet ćemo kako će biti do izbora. Ušli su u možda i najveću reformu što se tiče waste managementa, uvođenje toga su u početku hendlali katastrofalno i grad je na trenutke zaista izgledao kao Napulj, ali kao što su neki drugi ovdje napisali - takvih problema danas više gotovo i nema, a recikliramo više nego ikad. Kod mene je bio užas, prvo su riješili mješoviti otpad ali se plastika prerijetko odvozila, no sada već neko vrijeme nisam primijetio hrpe oko tih kontejnera tako da su i to popravili.

    Vjerojatno je to subjektivno jer nije u svakom kvartu isto i sad se vraćam na percepciju, ali ne mogu se složiti s tim da grad nikad nije bio prljaviji i zapušteniji. Mnogi govore o problemu smeća kao nečemu što je došlo s novom gradskom vlašću, a nije. Evo brzim guglanjem, slika iz članka iz 2018.:

    aHR0cHM6Ly93d3cudGVsZWdyYW0uaHIvd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTgvMTEvNDU0OTMxNzNfNTY1ODMyNDI3MjAxNzYzXzI4NjM3NDIwNzY3OTk5NDI2NTZfby5qcGc.webp

    Ne to nije demokracija, to je nepotizam. Umjesto sposobnih i stručnih ljudi, umjesto kvalitetnih i konstruktivnih projekata i udruga ti ćeš zaposliti, odabrati i financirati one tebi bliske samo zato jer su tvoji.Sljeme

    Ne, to je demokracija. Oni koji su glasali za Možemo, glasali su između ostaloga i za to da se javnim novcem djelomično financiraju i zeleno-lijeve incijative, baš kao što su recimo oni koji su glasali za Škoru glasali da se one ne financiraju, nego da se financiraju neke konzervativnije. I koliko znam, sve je dodijeljeno na projektnoj bazi, nije samo dijeljeno šakom i kapom kao za vrijeme Bandića svakom malo da svi budu sretni i da svi glasaju za njega kako ne bi ostali bez love. Ako ti znaš za nešto drugačije, slobodno napiši ili još bolje - prijavi. Zakonska je obveza svakog građanina prijaviti nadležnim tijelima ako su sumnja na počinjenje kaznenog djela.

    To je nasljeđe Jugoslavije koje vučemo za sobomSljeme

    Puno mi naslijeđa vučemo iz tog vremena, uglavnom loših, ali dodijeljivanje javnog novca na projektnoj bazi temeljem transparentnih javnih natječaja nije jedno od njih. Knjigu bih vjerojatno mogao napisati o suludosti i ekonomskom idiotizmu socijalizma kako u Jugoslaviji, tako i generalno, ali u njoj ne bi bilo poglavlja tome kako se novac za udruge dodjeljuje na natječajima.

    Evo Boss je potvrdio da lokalni izbori nisu komunalni nego ideološki.Patak

    Svaki izbori su više ili manje ideološki. Što je razina vlasti viša, to su više ideološki, što je niža - to su više komunalni. Kad biraš zastupnike u Saboru, bitno ti je što misle o porezima, o pobačaju, o migracijama i slično jer oni imaju utjecaj na zakone koji to definiraju; kad biraš mjesni odbor to ti i ne bi trebalo biti toliko važno jer biraš de facto susjede koji odlučuju gdje će biti koja klupica ili koš za smeće i hoće li se obnoviti gol na igralištu ili asfaltirati nova stazica.

    Barem ja tako razmišljam. Na parlamentarnim izborima glasam za one koji su mi ideološki najbliži i za koje smatram da su najpošteniji, ali na izborima za mjesnu samoupravu glasam za susjeda iz drugog ulaza jer znam da je okej lik koji je angažiran oko kvarta i pun inicijativa za njegovo poboljšanje.
  • Nino Bule
    12k
    Napisal sam tu pretpostavkuSljeme

    Pa pretpostavka nema utemeljenja u realnosti kad su financije jedno podrucje di se vidi instant promjena i konkretni rezultati, da je bandic bas prije smrti nakon 20 godina unistavanja financija grada i mislio napravit ogromni zaokret u praksi, to ne brise ono sto je do tada radio, uspoređuju se konkretni mandati ne imaginarne price i tu je jasno da je od smrti bandica grad financijski napredovao a komunalno iznimno nazadovao.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.