• mali M
    3.8k
    ajmo sad lijepo maknut i tu financijsku famu jer nam je Boss lijepo zaljepio graf. Znači Bandić je zadnje dvije godine napravio OGROMAN povrat od zaduženja i to se vidi iz grafa. Idući tom putanjom da se zaključiti i da je moguće da ni on nebi više bio u tom dugovanju. Ovo sad ne pričam iz nekog inata nego gledajte Bosov graf koji je zaljepio. A da je grad više u plusu jer ništa kapitalno nije uloženo je čisto i jasno ko dan, šta se opet pravimo ludi. Ako je ulaganje 10 a imaš 7, ostaje ti -3, ako je ulaganje 1, a imaš 7 ostaje ti +6. Što tu vidimo? Ogroman plus u suficitu, ali... ali nisi ništa uložio, ništa napravio, ništa popravio, ništa stvorio dodatnu vrijednost.. ekonomija bez obzira kako je neki željeli prikazati, nije kvantna fizika... ako ja imam kuću i ne održavam je i ne ulažem ništa u nju, i rugam se susjedima koji održavaju svoje kuće kako sam ja uštedio 100 nečega a oni su stalno zaduženi (mada ulažu i održavaju svoju kuću), mene će kad tad dočekati veće ulaganje jer će mi se inaće kuća srušiti i vjerojatno će me ispasti više sanacija problema nego održavanje ovih redovitih...
  • Dudu9
    544
    baš lijepo napisano povrat zaduzenja, a zapravo njegova zadnje 2 godine minus od 87mil ako je to dobro jebena matematika
  • mali M
    3.8k
    mene zanima da li će se tako analizirati TTova zaduženja, jer ako iduće godine on uloži u sve što odgađa imat će ogoman minus. Nekako dosta ekipe koja ga brani zanemaruje da nije doslovno prstom mrdnuo 3 godine. osim kučica za mačke i farbanja ceste ništa ništa.
    Kad napišem povrat zaduženja to kažem iz perspektive da je Možemo morao vratiti, kao što i ti sufliraš, 87mil, a zapravo je preuzeo grad sa 4mil minusa. To i je za grad veličine Zagreba ništ. Da li ćeš isto prozvati TTjca ako ispadne da su zaduženja za '24 i '25 preko 50mil eura? Nemožeš ulagati bez da se troši, to je nemoguće! kakvi matematičari za ne povjerovat
  • Sljeme
    2k
    Nisam rekao da nije povezan nego da teza kako gradski kreditni rejting samo prati državni, neovisno o tome kaj gradska vlast radi, nije istinita.Bosskovitz

    Pa naravno, loše upravljanje gradom može dovesti i do toga da grad ima niski kreditni rejting iako država ima visoki. No, ja ti govorim da je na primjeru Zagreba ovo podizanje isključivo uzrok državnog rejtinga i nečinjenja nikakvih kapitalnih investicija gradske vlasti.

    Kakav će ti bit rejting nego visoki ako ništa ne gradiš i ne zadužuješ se. Kaj nama kao građanima znači takav pozitivan rejting kad poboljšanja kvalitete života nema?

    A da je grad više u plusu jer ništa kapitalno nije uloženo je čisto i jasno ko danmali M

    Upravo tak, to i govorim.

    Puno mi naslijeđa vučemo iz tog vremena, uglavnom loših, ali dodijeljivanje javnog novca na projektnoj bazi temeljem transparentnih javnih natječaja nije jedno od njih.Bosskovitz

    Došlo je do promjene sustava ali praksa je ostala ista. Ekipa iz stranke koja je na vlasti i ljudi njima bliski prijave projekt koji znaš da prolazi jer ga ocjenjuju tvoji ljudi u povjerenstvu. Čisti nepotizam.
  • Bosskovitz
    8.2k
    ja ti govorim da je na primjeru Zagreba ovo podizanje isključivo uzrok državnog rejtingaSljeme

    Možeš ti govoriti kaj hoćeš, ali agencije koje rangiraju kažu drugačije.

    Ekipa iz stranke koja je na vlasti i ljudi njima bliski prijave projekt koji znaš da prolazi jer ga ocjenjuju tvoji ljudi u povjerenstvu. Čisti nepotizam.Sljeme

    Ako imaš primjere za ovo, navedi ih. Ja nisam čuo za ni jedan takav natječaj, ali moguće je da sam propustio jer ne pratim to. Inače je isto kao "štakori po gradu" i "ne radi se ništa", parola koja se ponavlja, ali bez suštine.
  • Sljeme
    2k
    Možeš ti govoriti kaj hoćeš, ali agencije koje rangiraju kažu drugačijeBosskovitz

    Po meni samo potvrđuju tezu. Nema rizika za otplatu dugova kad nema ni projekata. Sve super, ali kaj građani imaju od toga?

    Ako imaš primjere za ovo, navedi ih. Ja nisam čuo za ni jedan takav natječaj, ali moguće je da sam propustio jer ne pratim to. Inače je isto kao "štakori po gradu" i "ne radi se ništa", parola koja se ponavlja, ali bez suštine.Bosskovitz

    Daj nemoj me zafrkavat pa u povjerenstvima sjede možemovci koji možemovcima daju novce. Pa Gordan Bosanac je jedan od ljudi unutra. O čem pričamo.
    https://narod.hr/hrvatska/tomasevic-u-skupinu-za-dodjelu-novca-udrugama-imenovao-lijeve-aktiviste
  • Ali
    2k


    Kaj stvarno mislis da je porast osnovice od preko 3mlrd € .
    Ali da ti i tu pomognem kad vec imas dvojbu...

    Dakle iz bruto place zahvaljujuci uvjerljivo najvecoj stopi poreza za ZG ode nekih u prosjeku skoro 12% ...
    3,1 mlrd vise u 12 mjeseci u osnovici bruta x 12% = 380 mil € vise se slije u blagajnu nego prije njegovog mandata...

    Dakle iz gradskog proracuna ide cca 8.000 u holdingu i nek je jos 3.000 ukiono u raznim sluzbama grada i ono malo kazalisnih djelatnika a nije.
    Pa sad jel stvarno vjerujes da je tih 11.000 "pojelo" onih 380 mil € (380 mil € / 12 = 31,6 m € / 11.000 = 2.900 €) dakle placa bi trebala rasti za 2.900€ da to pojede...
    A sigurno znas da je placa u javnom sektoru rasla znarno znatno manjim stopama nego u privredi ...

    Evo moja gruba procjena tih 11.000 nek je danas dobilo 400€ bruto vecu placu, to je godisnje veci izdatak za place <53 mil € ....

    Eto to je matematika, slilo mu se 380 vise a potrosio 53...

    Tak da je bilo politicke vokje i znanja, mogel je glatko isfinancirat iz ovog rasta dva stadiona, tri bazena, 50 autobusa, 50 tramvaja (novih , a ne iz 90')....

    Mene samo zanima razmisljanje pristasa istog, jeli vi stvarno vjerujete u te PR spike koje oni plasiraju , jer iste prenosite i na forumu navijaca Dinama... za koji nije dao skoro ni centa, nemora direktno naravno, ali ulagati u svoju imovinu ima i zakonsku obavezu kao vlasnik stadiona...
  • Bosskovitz
    8.2k
    Sve super, ali kaj građani imaju od toga?Sljeme

    Imaju to da mogu nastaviti imati projekte, umjesto da se grad zadužuje s većim kamatama da bi otplaćivao dugove koje ne može redovno financirati. Moram priznati da mi je teško pojmiti kako moram objašnjavati što građani imaju od toga da im grad ima novca za funkcioniranje, umjesto da se zakopava u spiralu dugova. Ne znam živiš li tako da posuđuješ i prebacuješ novce s kartice na karticu kako bi otplatio dugove i opet ti dugovi rastu ili svaki mjesec možeš uredno otplatiti kartice i kredite te živjeti normalno, ali meni je objašnjivo samo od sebe da je između te dvije alternative samo ova druga dugoročno održiva. Prva može funkcionirati neki kraći period, ali dulji ne.

    Vrlo plastično: ako grad ima mandatni proračun 100 novčića i jedan gradonačelnik u mandatu na projekte potroši 150 novčića (zanemarimo koliko novčića je u svemu tome pokradeno), a njegov nasljednik onda potroši 50 novčića na projekte i 50 novčića da bi pokrio deficit koji mu je prvi ostavio: taj drugi gradonačelnik nije upola lošiji od prvog. Dapače, vrlo vjerojatno je bolji od onog prvog.

    Daj nemoj me zafrkavat pa u povjerenstvima sjede možemovci koji možemovcima daju novce.Sljeme

    Ako je Možemo na vlasti, tko će sjediti u povjerenstvu koje raspodjeljuje novac nego Možemovci? Pa da si ti gradonačelnik, jel bi dao oporbi da raspolaže novcem za koji si ti odgovoran? Zamisli da DP ili Most preuzmu vlast, misliš da bi dali SDSS-u da raspolaže novcem ili svojim ljudima? Bi li ti htio da stranka za koju glasaš upravlja javnim novcem ili da takva povjerenstva da oporbi?

    Ajmo biti realni. Postoji izvlačenje novca iz grada s kriminalnom namjerom, nešto što je za vrijeme Bandića bio standard, a postoji i financiranje udruga temeljem njihovih projekata i ciljeva koje definira javna vlast. Možemo mi sad raspravljati treba li javna vlast uopće financirati udruge, ali dok god ih financira - logično je da ih financira u skladu sa svojim ideološkim okvirom.
  • Nolifer
    7k
    Postoji izvlačenje novca iz grada s kriminalnom namjerom, nešto što je za vrijeme Bandića bio standard, a postoji i financiranje udruga temeljem njihovih projekata i ciljeva koje definira javna vlast. Možemo mi sad raspravljati treba li javna vlast uopće financirati udruge, ali dok god ih financira - logično je da ih financira u skladu sa svojim ideološkim okvirom.Bosskovitz

    A i sad lagano postaje standard, samo se lagano žmiri na jedno oko, pa je sad to ''logično i normalno'' i ne skače se, kao prije jer se ima koristi od toga.. To je jedina razlika...
  • Sljeme
    2k
    Imaju to da mogu nastaviti imati projekteBosskovitz

    Koje projekte? Kaj točno gradska uprava radi s novcem da je građanima bolje nego prije? Jesu izgradili nove vrtiće? Jesu izgradili stadion? Jesu povećali ulaganja u sport ili smanjili? Jel pomažu kulturno umjetnička društva ili su im ukinuli davanja? Jel dobro gospodare otpadom? Jesu riješili probleme vodovoda? Jesu riješili prometne gužve ili ih još povećali svojim glupim odlukama? Jesu riješili problem manjka vozača u ZET-u? Jel se redovno kosi grad ili je zapušten? Kaj je s plinom?...

    Kaj mi imamo od tvog Tomaševića? Smrad, nered i zapuštenost. Jedini kojima cvatu ruže su homići i mafija.

    Ajmo biti realni.Bosskovitz

    Ajmo bit realni pa reći da je prethodni izvlačio novac za svoju ekipu isto kao i ovaj, samo se to kod prethodnika zove kriminal, a kod ovoga je to sklad s ideološkim okvirom.
  • Nolifer
    7k
    samo se to kod prethodnika zove kriminal, a kod ovoga je to sklad s ideološkim okviromSljeme

    A ziher... :lol:
  • Bosskovitz
    8.2k


    Ne vidim poantu nastavka ove rasprave jer će se ona svesti na to da je 10 minuta guglam kaj su napravili i lijepim ti ovdje da bi ti to izignorirao jer si stvorio narativ kako je ama baš sve kaj oni rade loše i jedino tako može biti, a tko se 100% ne slaže s tobom je možemovac. Kad ti kažem da su izgradili vrtiće, da su neki još u izgradnji i da će to vjerojatno biti rekordan broj novih vrtića u nekom mandatu, ti ćeš reći da je to premalo i da su obećali više. Kad ti kažem da su krenuli u izgradnju prvog ozbiljnog stadiona u Zagrebu unatrag 50 godina i riješili neriješene imovinske sporove oko Maksimira nakon tri desetljeća, ti ćeš reći da od Kranjče nema ništa, a za Maksimir je zaslužna država. Kad ti kažem da se gradi prvi bazen nakon skoro 10 godina, ti ćeš reći da to nije dovoljno i da je to davno obećano. Kad ti kažem da se nakon dva desetljeća prvi put proširuje tramvajska mreža i nabavljaju novi tramvaji, ti ćeš reći da su i dalje gužve u gradu kao da postoji čarobni štapić kojim zamahneš i sve veći broj automobila na jednako širokim ulicama čarobno više ne stoji u kolonama. Kad ti kažem da je količina miješanog otpada smanjena za četvrtinu, da grad reciklira više nego ikad prije i da u gradu više nema hrpa smeća kakvih je bilo za vrijeme Bandića, ti ćeš reći da to nije istina jer smo prošli tjedan vidjeli sliku mrtvog štakora na ulici.

    I onda ćeš još reći da je Tomašević "moj" ili da sam ja "njegov" zato kaj se ne pridružujem lažnom narativu nego nabrajam činjenice koje ti se ne sviđaju. Jbg stari, ja nisam od onih koji koji će napisati "a gdje su vrtići" zato kaj većina piše "a gdje su vrtići" ako jebeno vidim gdje su, vidim koliko ih je napravljeno, koliko ih se radi i koliko ih je u nekoj od projektnih faza. Ako je car gol onda je car gol, koliko god svi govorili da je predivno odjeven.

    Zato u nekoj objektivnoj, zdravoj raspravi možemo komentirati njihove uspjehe i propuste, ali u ovakvoj raspravi to je posve bespredmetno.

    A i sad lagano postaje standard, samo se lagano žmiri na jedno oko, pa je sad to ''logično i normalno'' i ne skače se, kao prije jer se ima koristi od toga.. To je jedina razlika...Nolifer

    Meni je općenito financiranje udruga iz javnog proračuna dosta problematično. Ako nešto rade, onda bi to nekome trebalo biti dovoljno bitno da im je spreman donirati ili ih pomoći na neki drugi način. Ako ne rade ili ako to ljudima nije bitno, onda ih ne treba ni država održavati na životu.

    Ali premoćno je mišljenje u Hrvatskoj i Europi da se udruge treba financirati javnim novcem, a kad se to radi - onda se taj novac raspoređuje u skladu s demokratski izraženom voljom građana. Bilo bi posve nakaradno da Možemo po dolasku na vlast financira udruge koje se zalažu za vrijednosti suprotne od onih koje su oni proklamirali u kampanji u kojoj su dobili podršku građana za upravljanjem gradom, i jednako bi nakaradno bilo kad bi to radio Most, DP, Radnička fronta, HČSP ili bilo tko drugi - od svakog bih očekivao da ostane vjeran svojim ideološkim temeljima, slagao se s njima ili ne.
  • emilperska
    3.7k

    Ovaj komentar je sve :cool:
    P.S. Dalić me toliko razjebao da se ne stignem zivcirat oko neradnika tetejca nesposobnog..
  • Nolifer
    7k
    Meni je općenito financiranje udruga iz javnog proračuna dosta problematično. Ako nešto rade, onda bi to nekome trebalo biti dovoljno bitno da im je spreman donirati ili ih pomoći na neki drugi način. Ako ne rade ili ako to ljudima nije bitno, onda ih ne treba ni država održavati na životu.

    Ali premoćno je mišljenje u Hrvatskoj i Europi da se udruge treba financirati javnim novcem, a kad se to radi - onda se taj novac raspoređuje u skladu s demokratski izraženom voljom građana. Bilo bi posve nakaradno da Možemo po dolasku na vlast financira udruge koje se zalažu za vrijednosti suprotne od onih koje su oni proklamirali u kampanji u kojoj su dobili podršku građana za upravljanjem gradom
    Bosskovitz

    Da, nakaradno je to što ništa ne rade, a samo sisaju gradski proračun te nebitne senfove udruge. A mogle bi se same financirati...
  • Patak
    2.5k
    Novac se udrugama ne bi trebao šakom i kapom davati na "temelju demokratske izražene volje građana", to je floskula koja graniči s kriminalom, nego na temelju programa od javnog interesa i to na javnom natječaju.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.