• flexXy
    1.9k

    Nazalost hrvatska desnica nikad nece shvatit da su jednu veliku koaliciju udaljeni od skidanja hdz-a i uzimanja vecine na izborima
  • Navijač Dinama
    7.3k
    slažem se sa tvojim komentarom, ali tu je najveći problem ega.

    Mislim da je o tome pričao i naveo je to prije koju stranicu kolega @NitkoBitan, niti bi ovi iz DP-a i pravo pravde pustili da Grmoja vodi glavnu riječ, niti bi Mostovci vjerovatno pustili i bili podređeni Kolakušiću ili nekom iz DP-a.
  • flexXy
    1.9k

    Ma sve jasno, nekim je problem ego, nekima utjecaji kapitala na njihove politike i slicno. Meni bi bila jedina idealna opcija da se islo u veliki desni blok i da se neka strucna osoba koja nema veze ni sa kim postavi kao kandidat za premijera. Nesto poput Tima Oreskovica svojedobno i koji bi onda dobio za svoj odabir par kljucnih ljudi: odabir pomocnika i ministre financija i gospodarstva. Imali bi 76 ruku na kraju izbora sigurno, ovako ce opet bit raspadanje kad krenu iz hdz/sdp bloka zvat.
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    DP-ovci su mahom nezadovoljni bivši HDZ-ovci koji su dolaskom Plenkovića na čelo HDZ-a bili sve dalje i dalje od vatre to jest sve su više padali na margine. Zato su odlučili da im je isplativije osnovati vlastitu stranku nego se nadati čudu da će ih Plenković postaviti na izborne liste.

    Takva je situacija i među ovim sitnijim članstvom i to znam jer sam i sam bio blizak stranci. Tu se i na nižem nivou radi o ljudima koji su se u svom selu/gradu nadali da će ih HDZ postaviti za ravnatelja vrtića, škole, parka prirode, načelnika ili gradonačelnika, šefa postaje i slično. Kada se ispostavilo da neće dobiti što žele prešaltali su se na DP nadajući se da će tamo biti bolje sreće i ispuniti svoj sitni interes. Da im je HDZ ispunio taj sitni interes dan danas bi bili u HDZ-u i klicali bi Plenkoviću i Njonji. Zato je DP leglo potencijalnih žetončića koji će ako bude trebalo (poput Zekanovića i Vrkljana u prošlom mandatu) otići sa HDZ-om čim im HDZ ponudi ono što žele. Nemam ništa protiv te opcije, nisam antihrvat nego vam samo prenosim svoja iskustva i mišljenja o toj stranci.

    Njihovi glasači su nešto drugo, tu se većinom radi o ljudima starije dobi koji nemaju nikakav interes nego samo sanjaju da Franjo uskrsne i da se vrate 35 godina unazad kada je vladao nacionalni zanos. Njihovi skupovi i izgledaju kao da su 90-e samo što su ljudi koji su tada mahali zastavama i klicali Franji imali 25-30 godina i životnu energiju a sada su ostarjeli starčići od 60-70 godina koji se sa sjetom u oku nadaju povratku nekadašnjih vremena.

    MOST i Kolakušić su stranke mlađih ljudi, oni ciljaju na ekipu ispod 50 godina. Njima za razliku od DP-a nisu glavne teme prvo bijelo polje, HOS, 1941-1945, Blaiburg, Jasenovac, Srbi, ZDS nego se koncentriraju na važnije i aktualnije teme poput korupcije, lopovluka, inflacije i pada standarda, antiglobalizma, zamjene stanovništva itd. Dugoročno (ako opstanu) oni će biti sve jači a DP-u će birači izumirati.
  • M94
    428
    Ja ne mogu provariti taj Domovinski Pokret kao neku 3. i desnu opciju jer je to ekipa koja je nezadovoljna trenutnim HDZom, kao što je navedeno u prethodnom postu.
    Kako da ja vjerujem tom DP-u ako je na vrhu Penava, bivši HDZovac? Oko stranke se vrti Bartulica, bivši savjetnik Josipovića, da ne govorim o sumnjivom Radiću i povezanosti Vujnovcem, Rusima itd.
    Glavne teme su im one kojima privlače desno krilo glasača HDZa, znači: Srbi, HOS, Pupovac, gdje si bio '91? Totalno neambiciozna stranka koju ne vidim da joj je u cilju napredak države i obračun sa kriminalom nego čisto osobna korist, fotelje i ono najbitnije vratiti HDZ materi.
    Ne, hvala.
  • NitkoBitan
    11.7k
    Koliko sam shvatio stranka Pravo i pravda je usla u koaliciju s Domovinskim pokretom. Ne znam kak ce oni reagirat na suradnju sa HDZom i u kojoj formi.

    Predvidam raspadanje koalicija nakon izbora. Glavnu rijec ce vodit pregovori a ne tko je s kim zajedno izasao na izbore.
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    Mislim da tu postoje samo 2 opcije:

    Prva u kojoj Kolakušić koristi DP kao oruđe kojim će ući u sabor i nakon toga odlazi od njih i nastavlja svoju priču.

    Druga manje vjerojatna opcija u kojoj pravi vođa DP-a Radić vidi da Penava nije kapacitet za voditi stranku i ubrzo postavlja karizmatičnog Kolakušića na čelo stranke.
  • Mali Zeus
    9.3k
    znači ti meni želiš reći da ako nemaš debelu vezu ne možeš upisati dijete u vrtić?
  • NitkoBitan
    11.7k
    Mislim da postoji i treca opcija, a ta je da Kolakusica postave za ministra necega (naravno kao dio "kompromisa", mislim da se ne bi zalio i da duboko u sebi zeli postat "baja" i zasjest na neku funkciju.

    Kolakusic je veci kapacitet od bilo kojeg clana Domovinskog pokreta.
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    Moguće je sve. Meni su ovi izbori najzanimljiviji dosad jer se stvarno ništa ne zna. Jasno je jedino da ni HDZ ni Milanović neće imati 76 ruku a to znači da će druge stranke odlučiti ko će sastaviti vladu.

    Milanović skoro pa otvoreno nudi suradnju MOST-u i DP-u i izjavljuje da građani trebaju glasati i za njih samo da se makne HDZ.

    Plenković izričito po stoti put kaže kako nema šanse da ide sa DP-om i MOST-om nego da će ići sa dosadašnjim partnerima (SDSS, HNS, HSLS) i mislim da je to istina. On sa DP-om neće sigurno (možda mu i izvana ne dozvoljavaju) i cilj mu je da sa Srbima, HSLS-om, HNS-om i žetončićima složi vlast.

    DP bi sa HDZ-om ali Plenkoviću je DP zadnja opcija. Plenković bi prije sa Katarinom Peović i Možemo nego sa njima.

    MOST ko fol ne želi sa nikim ali se čini da bi možda i mogli sa Milanovićem.

    Meni se sve čini da će Možemo odlučiti izbore. Možemo koji iz nekog razloga ne želi u koaliciju sa Milanovićem ali opet ko zna...toliko je demokracija postala farsa i ruglo da je potpuno zamislivo da tobožnji veliki Hrvati, konzervativci i demokršćani (HDZ) idu sa tobožnjim liberalima (HNS, HSLS, Možemo) i Srbima, zamislivo je i da tobožnji socijalisti (SDP) idu sa tobožnjim ultradesničarima (DP) I konzervativnim kršćanima (MOST). zamislivo je i da Zekanović i Benčić budu skupa u vlasti ali i Ranko Ostojić i Hasanbegović. Sve je moguće u ovoj farsi od sistema gdje glasaš za ustaše a oni odu u koaliciju sa Željkom Jovanovićem ili na drugu stranu glasaš za komuniste a oni odu u koaliciju sa Bujancem. Da prava zamišljena demokracija uistinu postoji mnogo zastupnika bi već dosad završilo iza rešetaka zbog izbornih prevara (koalicija HDZ-HNS-SDSS-HSLS) i žetoniziranja ali pošto je sve to samo predstava radujem se sapunici i gledat ću hoće li Skejo i Peovićka složiti vladu.
  • Jaro
    5.4k
    Jesu HNS, HSLS vec na HDZ listi ili idu solo? Mislim, ak idu solo - jel mogu oni uopce do mandata i gdje? HDZ ce trebati zetone (uz Srbe i ostale manjine), a Mozemo misli da je jaci od SDPa pa valjda idu solo - moglo bi im se obit. DP je s Kolakusicem napravio dobar PR potez, ali ta "stranka" je bas zesce razbijanje nekog "desnog bloka" i nema neke buducnosti - posto programa osim '45./'91. nemaju...
  • Mali Zeus
    9.3k
    https://www.vecernji.hr/vijesti/bagic-o-novom-nacionalnom-istrazivanju-po-ovome-je-hdz-uvjerljivi-relativni-pobjednik-izbora-1756749

    Sumnjam da će Možemo ići do 7, 8 posto tj mislim da će podbaciti na izborima. Pitat će se DP i Most, a ne bi me čudilo da HDZ i bez njih skrpa većinu. Efekt ludog Zoke se već ispuhao.

    Inače dobro su neki ovdje primijetili, DP je niš drugo doli bivših neostvarenih HDZ-ovaca koji sad pod krinkom domoljublja i brige za zemlju zapravo žele sinekure i pozicije koje nisu dobili u matičnoj stranci. Mislim smiješno mi je slušati Penavu koji priča trebalo bi ovo trebalo bi ono, osobito u vezi kažnjavanja ratnih zločina, a do jučer se vukao po hodnicima HDZ-a.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    Ako oporba, pogotovo lijeva, nastavi sa ovako debilnom kampanjom, hdz će sastaviti vladu sa manjincima.

    Peđi je glavni adut reći "HDZ krade"
    Kakav jbni klaun
  • Mali Zeus
    9.3k
    Peđi je glavni adut reći "HDZ krade"db-izbjeglica

    I donijet ćemo pravdu ovoj zemlji. Sadržaj nula.
  • Bosskovitz
    7.3k
    Nazalost hrvatska desnica nikad nece shvatit da su jednu veliku koaliciju udaljeni od skidanja hdz-a i uzimanja vecine na izborimaflexXy

    Statistički je nemoguće sastaviti desnu vladu bez desnog-centra, odnosno HDZ-a.

    Uzeti većinu na izborima, kao više od 50%, kod nas više ne može apsolutno nitko. To je uspjevalo samo HDZ-u neposredno prije, za vrijeme i neposredno poslije Domovinskog rata, a čak ni onda nisu dobivali više od 50% glasova, iako su dobivali neznantno preko 50% mjesta u Saboru. S druge strane, ekstremna desnica jednako kao i ekstremna ljevica ima užasan koalicijski potencijal i nema s kime tvoriti većinu ako neće s HDZ-om.

    Plenković izričito po stoti put kaže kako nema šanse da ide sa DP-om i MOST-om nego da će ići sa dosadašnjim partnerima (SDSS, HNS, HSLS) i mislim da je to istina. On sa DP-om neće sigurno (možda mu i izvana ne dozvoljavaju) i cilj mu je da sa Srbima, HSLS-om, HNS-om i žetončićima složi vlast.Maksim Maksimirski

    Plenković (HDZ+HSLS) će imati tri opcije za koaliciju: Most, DP i manjine, eventualno neku stranku s jednim zastupnikom ako zatreba.

    Sumnjam da će Most ići s HDZ-om, jednom je to bio pokušaj samoubojstva, drugi put samoubojstvo ne bi preživjeli. Njihove političke filozofije su prerazličite da bi funkcionirali. Manjine mu vjerojatno neće biti dovoljne za saborsku većinu. Najrealnija opcija je DP-a, ali to jako ovisi o njihovim rezultatima: ako HDZ uđe u koaliciju s DP-om, dio njih će vjerojatno opet istupiti iz DP-a, a izgubit će i podršku HSLS-a koji ne može koalirati s ekstremnom desnicom. Koliko će tu mandata DP dobiti bit će ključno za pitanje hoće li mandat za sastavljanje Vlade dobiti HDZ+DP ili SDP+Možemo.

    DP bi sa HDZ-om ali Plenkoviću je DP zadnja opcija. Plenković bi prije sa Katarinom Peović i Možemo nego sa njima.Maksim Maksimirski

    Nitko ne bi s Katarinom Peović, to je toliko očito da je već tragikomično :D doslovno svi su ih izbacili iz svega, nadam se da im je ovo bio jedini mandat i da te gluposti više nećemo morati slušati u Saboru. Plenkoviću je DP ne zadnja nego jedina opcija. SDP i Možemo sigurno neće koalirati s HDZ-om, Most čak prije vidim u koaliciji s SDP-om nego HDZ-om; osim kupovine ovih koji su uvijek na prodaju - Čačića, umirovljenika i sličnih - DP će biti jedini mogući saveznik, a realno DP to jedva čeka.

    Možemo koji iz nekog razloga ne želi u koaliciju sa MilanovićemMaksim Maksimirski

    Iz vrlo jednostavnog razloga - ne isplati im se. Oni će dobiti više zastupnika samostalno nego u koaliciji s SDP-om, plus - budimo realno - SDP ih je prilično zajebao s Milanovićem jer su oni gurali Benčićku kao spitzenkandidata i to nije bilo posve nerealno, ali sada je jasno da od toga neće biti ništa. Oni se moraju kroz kampanju distancirati od SDP-a i Milanovića i privlačiti lijeve i liberalne birače koji žele smijeniti HDZ ali ne podnose SDP i vide Možemo kao budući korektiv neke vlade lijevog centra.

    Jesu HNS, HSLS vec na HDZ listi ili idu solo? Mislim, ak idu solo - jel mogu oni uopce do mandata i gdje?Jaro

    Vidio sam da je HSLS potvrdio koaliciju. Oni da idu solo imaju jedno sigurno mjesto u II. izbornoj jedinici zbog Hrebaka, vjerojatno su rubni u I. izbornoj jedinici pa pretpostavljam da su s HDZ-om dogovorili nešto u stilu jedno sigurno i dva-tri rubna mjesta na listama ili samo dva sigurna (s obzirom da sada imaju dva u Saboru, a nije baš da je bilo nekih trzavica između njih). Ne znam za HNS, ali HNS samostalno ne može više nigdje doći do mandata, oni su kompletno mrtvi.

    Velike stranke koje drže takve mrtvace na životu nisu mi jasne. Ajde HSLS još nekako, ali HNS? Dalija Orešković? Žena nakon deset godina bavljenja politikom ne može u svom gradu prijeći prag od 5% da hoda na trepavicama, a SDP joj da drugo mjesto na listi.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.