• Mlađi referent
    10.6k
    https://izbornikompas.hr/hr/

    Tko voli ovakve stvari, evo i politički kompas za HR stranke, dolazi se FPZG-a. Možete provjerit tko vam je najbliže stajalištu
  • NitkoBitan
    12.2k
    Meni po stajalistima kaze MOST. Cude me "pozicije" nekih stranaka. Fokus najdesniji, HDZ presao lijevo :chin:
  • Neki tip
    19.3k


    Nisu sva pitanja baš najsretnije formulirana, mogli su u nekim detaljima to malo bolje ispolirati, ali generalno je jako dobar lakmus.

    Doslovno za sve članove obitelji i 4, 5 prijatelja čija politička stajališta dobro poznajem sam unaprijed znao točno gdje će na kompasu završiti i prije nego što su ispunjavali. Ne okvirno, nego doslovno do u kružić.

    To prvenstveno znači da je kompas jako dobro "kalibriran".
  • Mlađi referent
    10.6k


    Meni Fokus, ali su moj glas prokockali kokošarenjem i šurovanjem s ljevicom. :lol:

    Ovo desno-lijevo se odnosi na ekonomiju, previše uplitanja u gospodarstvo HDZ-a, očito ga algoritam bacio lijevo, ali ja bi se tu čak i složio. :)

    @Neki tip

    Slažem se apsolutno. Nedostataka ima, kao i zapravo svaki sličan kompas, ali generalno je ok
  • Neki tip
    19.3k
    Cude me "pozicije" nekih stranaka.NitkoBitan

    Nema ničega čudnog, kompas je stranke posložio sukladno njihovim odgovorima na ista pitanja.

    Lijevo desno u kompasu ne znači jesil za ustaše il za partizane, nego kakve su ti ekonomske politike.

    Fokusove su svakako najdesnije (najbliže klasičnom liberalizmu), a HDZove ekonomske politike se ne razlikuju bitno od SDPovih.

    Okomita os liberalno-konzervativno ti pokazuje ono sto ti mislis pod lijevo-desno, a to su svjetonazorske teme, dakle društvena pitanja.
  • Neki tip
    19.3k
    Meni Fokus, ali su moj glas prokockali kokošarenjem i šurovanjem s ljevicom. :lol:Mlađi referent

    Ista stvar. Daleko najbliži Fokusu (i zapravo sam im već i davao glas ranije), ali uopće na ideju doć' ići u koaliciju s ovima.. :yikes:

    Ovo desno-lijevo se odnosi na ekonomiju, previše uplitanja u gospodarstvo HDZ-a, očito ga algoritam bacio lijevo, ali ja bi se tu čak i složio. :)Mlađi referent

    Ma kaj "čak", predvidljivo je da će HDZ završiti u kompasu tu gdje i jest, HDZ je ekonomski definitivno blago ulijevo.
  • Sajla
    3.5k
    nakon ispunjavanja ovoga mi je jasno zašto se uspijevam sa skoro svima posvađati kad se priča o politici. stavilo me točno na sjecište osi, ali ne zato jer sam u svemu umjeren nego mi se ekstremi poništavaju ;)
  • Mlađi referent
    10.6k
    Sad sam se išao vratit na political compass koji smo prije par tjedana ovdje rješavali, zapravo sam dobio skoro pa identičnu poziciju, što je još jedan plus za sve koju su na ovom domaćem radili.



    To je ono, za dž kaj si mi kao opcija blizak, kad nisi principijalen čovjek i bojim se da ćeš moj glas prodat. Kako smo svi skupa malo bolesni za Dinamom ovdje, usporedio bi to s momcima iz Dinamovog proljeća. Tu znaš kome si dao glas i znaš da nema prodaje.

    Ma kaj "čak", predvidljivo je da će HDZ završiti u kompasu tu gdje i jest, HDZ je ekonomski definitivno blago ulijevo.Neki tip

    A znam, ali pusti me da budem malo blaži
  • NitkoBitan
    12.2k
    Poslao sam anketu jednom frendu koji je razmisljao dat glas Mozemu i koji eto sebe ne smatra desnicarem. Vidi cuda izbacilo mu je da je konzervativan i najblizi HDZu po stajalistima.

    Na nasem politckom spektru je prava zbrka u kojoj se ideologija totalno pogubila i svi guraju neku pricu o anti-korupciji, postenju i rusenju HDZa. Ljudi vise na glasaju za stranke kojima su najblizi po stavovima i zapravo ni sami ne znaju kojem ideoloskom spektru pripadaju. Rekao bih tuzno. Takoder bih rekao da je bez obzira na rezultate na izborima vecina ljudi u Hrvatskoj ideoloski konzervativno nastrojena kaj god oni o sebi govorili ili mislili.
  • Bosskovitz
    7.5k
    Slažem se apsolutno. Nedostataka ima, kao i zapravo svaki sličan kompas, ali generalno je okMlađi referent

    Meni je problem s tim kompasom to što stranke naprosto izbjegavaju pitanja koja im ne odgovaraju. Trebale bi dati odgovor na svako pitanje da zaista dobiješ pravu sliku oko toga što misle, a ne svako škakljivo pitanje - nemam mišljenje.

    Recimo Fokus na 16 pitanja, više od pola njih, nema mišljenje, a na njih još 6 se niti slaže niti ne slaže. Ljudi moji, kakvom se vi to politikom pokušavate baviti ako nemate mišljenje o dvije trećine tema? Liberalnom? Pa liberalna stranka može biti podvojena oko toga treba li vjeronauk biti u crkvi ili školi, je li trebalo kupiti baš Rafale ili treba li dopustiti uzgoj marihuane, ali mora imati jasno mišljenje o nekim elementarnim liberalnim pitanjima: državnom intervencionizmu u cijene, demografiji i stranim radnicima, dostupnosti pobačaja, državnim poticajima poljoprivredi, državnom ograničenju rada u realnom sektoru, jednakosti istospolnih parova pred zakonom, zloupotrebi socijalnih davanja, ograničenju plaća u realnom sektoru... od 30 pitanja, oni su odgovorili na njih 9. To je neozbiljno bavljenje politikom i njih prozivam jer sam njima generalno najbliži, a ozbiljno propadaju zadnjih mjeseci užasnim potezima od kojih je i ovo jedan. Biti liberalna stranka nije samo biti za niže poreze nego je i za zaštitu osobnih sloboda svakog pojedinca i za odgovorno te racionalno upravljanje državom.

    Užasan izbor imamo, užasan.
  • Cosey
    435
    Mene je iznenadilo. Mrvicu sam bliži HDZ-u (iako nikad nisam glasao za njih i vjerojatno nikad ni neću) nego Mostu.

    Nije forum namijenjen za politička prepucavanja, ali ovaj liberalizam mi se toliko počeo gaditi da su mi skoro gori i od ljevice.
    Kad vidim da mi opravdavaju iseljavanje Hrvata, dolazak jeftine radne snage (tu su mi fer pa razlikuju legalne od ilegalnih), ovo sranje kaj se događa se nekretninama posebno, baš užas.
    Kad vidim onaj Liberal.hr, Andreja Grubišića i ine libertarijanske fore automatski mijenjam program. Sam sebi se čudim da sam to donekle pušio neko vrijeme.
  • Bosskovitz
    7.5k
    Kad vidim onaj Liberal.hrCosey

    Samo da stanem u obranu liberalizma - ovo ti nema gotovo nikakve veze s liberalizmom, radi se o frustriranom liku koji živi sa starcima, pročitao je Misesa i shvaća liberalizam po principu "ili si klasični liberal iz 19. stoljeća ili si socijalist". radikalizam i debilizam na kvadrat, a sjećam se početaka te stranice kada je izgledalo da će zaista educirati ljude o liberalizmu.

    Liberalizam je jedna racionalna ideologija osobne odgovornosti i poštivanja ljudskih prava. Liberali su diljem razvijenih europskih zemalja vlast ili racionalni korektiv vlasti, stranke poput njemačkog FDP-a, nizozemskog VVD-a i D66, austrijskog NEOS-a, belgijskog MR-a, francuskog Rennaisancea, danskog Venstrea, švedskog Centerpartiet, estonskog ER-a, finske Keskuste... neke od njih su ideološki malo ljevije od centra, neke malo desnije, ali sve počivaju na istim liberalnim temeljima.

    Ogroman je gubitak što hrvatska nema jednu (kao Njemačka) ili dvije (kao recimo Nizozemska, lijevo-liberalnu i konzervativno-liberalnu) liberalne stranke, nego ih ima skoro 10. Bili bi realno četvrti ili peti po snazi u Saboru, a ovako podijeljeni i suprotstavljeni oko ega su nekoliko velikih ništa. Doslovno najveći, HSLS-a, je gotovo pa nebitan, a o ostalima da ne govorim.
  • mali M
    3.5k
    Liberalizam je jedna racionalna ideologija osobne odgovornosti i poštivanja ljudskih prava.Bosskovitz

    :eyes: Boss.. Jel ti to mene namjerno provociraš!?
    :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
    Šalim se, moj problem u cijeloj priči je što ti daješ lijepu i jasnu definiciju (kao i uvijek), ali te definicije po enciklopedija Britanici i Wikipediji nisu skoro nikada nikada u skladu sa stvarnim životom. Ova tvoja definicija "ideologija osobne odgovornosti i poštivanja ljudskih prava" ide ruku pod ruku sa recimo katoličanstvom, pa skoro niti jednom "liberalu" ne pada na pamet podržati religijski aspekt pogleda na stvari i življenje. To je jednostavno realnost. Ali slažem se s tobom, izbor nam je užasan stranački u Hrvatskoj. Pa eto meni je po ovom upitniku ekonomski sam u centru samom na liniji, samo ideološki naginjem do pola linije konzervativizmu. I to mi je jasno. I ja realno nemam za koga glasati. Jedan od problema je ovaj i koji si naveo, da jedan Fokus bi ja izbacio iz ove ankete uz jasno obrazloženje na početku "Stranka Fokus nije navedena u navedenom istraživanju jer su na sva pitanja odgovorili neutralno".. Pa nek se vidi i otvorenost Fokusa prema javnosti. Trenutno ih većina kao i ja mjeri kao lažni centar koji se slizao sa ljevicom i propucao si stopalo...
  • Purger
    360
    Nevjerojatno mi je koliko stranaka ima "nemam mišljenje" kao odgovor.

    Uz to, premalo pitanja za bilo kakav relevantan zaključak. Svaka tema ima 1 pitanje, po meni bi trebalo bit malo opširnije
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.