• Mali dioničar
    14k
    Niš, spoji klub i banku neka klub izda obveznicu, banka će kao aranžer pokupiti proviziju, ti ćeš posuditi lovu klubu i svi sretni. :smile:
  • deda
    27.7k
    Sve bi sebi joj joj
  • Mali dioničar
    14k
    Betis, 14.000 navijača, bivših igrača i trenera su vlasnici 55% kluba.

    https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=sport&id=2084604

    Inače, po našem idiotskom Zakonu o sportu treneri i igrači ne mogu biti vlasnici dionica kluba.
    Dok se u kompanijama zaposlenici, s posebno ključni stimuliraju dionicama firme, naš zakon to izričito zabranjuje. Da je recimo Dinamo d.d. i da zakon nije tako idiotski, Bjelici bi se kao bonus moglo ponuditi pravo kupnje dionica čime bi on direktno bio stimuliran za plasman u LP, a ne bi mu se ovako morala povećavati fiksna plaća čime je klub ipak preuzeo neki rizik koji je mogao biti i manji.

    Zakon kaže i da dionice ne mogu imati osobe koje mogu utjecati na sustav natjecanja pa ajmo procijeniti utječe li Mišković kao član IO HNS-a na sustav natjecanja, a pogotovo u kontekstu lobiranja Opatijskom inicijativom.q4eixe4grjpbb46o.png
  • Mr Blue
    3.3k
    Kaj bi oni sada kupili zemljiste, kada je zemljiste bilo vlasnististvo Dinama i to su kompenzirali, dogovorili sa gradom da pripadne njima. To odmah treba naglasiti, tu se jedino Dinamo moze vaditi da je on ulozio vlastita sredstva pozamasnu svotu od 48 god do recimo danas i da se ide ako je to uopce moguce u neko prebijanje novaca.BluePhone67

    Možeš li ovo malo pojasniti, mislim da nisam sve skužio?
    Koja je uopće situacija sa zemljištem na kojem je stadion, što nije to gradsko?
  • BluePhone67
    3.2k
    Možeš li ovo malo pojasniti, mislim da nisam sve skužio?
    Koja je uopće situacija sa zemljištem na kojem je stadion, što nije to gradsko?
    Mr Blue

    Ma gradsko je, ali bilo je od Dinama sve vrijeme od 51 god, pa su to poklonili gradu ne znam sada napamet od koje godine cca ala Bandic era, a oni njima za uzvrat vjerojatno odrzavanje kako sada pamtimo. Uglavnom tu sam se referirao, da smo mi imali zemljiste i da smo taj skoro jedini kapital koji smo i imali dali u nepovrat iz tko zna kojih razloga. Ima negdje na nekim od tema smo pisali
  • Mr Blue
    3.3k
    Evo mislim kako bi ova priča mogla bit zanimljiva ovdje... Ne znam koliko ste upratili, ali Salford F.C. je novi član profesionalnog ranga u engleskoj ligi, odnosno League Two.

    Zanimljivo je za nas ovdje zato što su klub koji je osnovan 1940. godine, u 2014. kupili bivši igrači Manchester Uniteda iz Generacije '92: Giggs, Gary i Phil Neville, Scholes i Nicky Butt. Kasnije su prodali 50% dionica singapurskom biznismenu Peter Limu koji inače vrijedi oko 2.5 milijardi dolara. A još kasnije je David Beckham od Lima kupio 10% dionica. Tako da sad svi ovi bivši igrači imaju po 10% dionica, a Peter Lim 40%. U 5 godina od preuzimanja probili su se kroz 4 ligaška ranga.

    Ambicije su velike, pa će bit zanimljivo pratit kako će se ovaj klub snaći u profesionalnom nogometu.
  • BluePhone67
    3.2k
    @Mr Blue
    Svaki primjer je dobrodosao na ovoj temi.

    Cisto informativno za one koji ne znaju nista o tom klubu poput mene, jel klub bio u minusu, plusu kada su ga igraci kupovali, kakva im je infrastruktura stadiona i kapacitet, prosjek navijaca prije nego je kupljen klub i danas ?
  • Mr Blue
    3.3k
    Pa koliko sam uspio istražiti... Teško je naći podatak o financijskom poslovanju Salforda prije 2014. godine, bar ja nisam uspio. No s obzirom da se radilo o amaterskom klubu iz osmog ligaškog ranga čisto sumnjam da su financije tu bile pretjerano bitne. Ne vjerujem da su mogli ostvariti neki profit, a niti se zavalit u neki minus. Svakako za igračke veličine koje su ih kupile je to bio kikiriki.

    Što se tiče stadiona, igraju na Moore Lane stadionu koji postoji već 40ak godina, ali su prije godinu i pol dana dovršili rekonstrukciju stadiona. Povećan je kapacitet s 1600 na 5100, uključujući 2250 sjedalica i prodana su prava na ime stadiona pa se sad zove Peninsula Stadium.

    2014. godine prosječna gledanost je bila ispod 400 ljudi, a od tad svake sezone lijepo raste. Prošle sezone su u šestom ligaškom rangu imali prosječnu posjećenost 1600 ljudi, a već ove sezone u petom rangu 2500. Za očekivati je da će sad privući i još veći broj ljudi kad igraju profesionalnu ligu.
  • xavier
    11.1k
    2014. godine prosječna gledanost je bila ispod 400 ljudi, a od tad svake sezone lijepo raste. Prošle sezone su u šestom ligaškom rangu imali prosječnu posjećenost 1600 ljudi, a već ove sezone u petom rangu 2500. Za očekivati je da će sad privući i još veći broj ljudi kad igraju profesionalnu ligu.Mr Blue

    Što samo pokazuje gdje je engleska posjeta utakmicama prema našoj :yikes:
  • deda
    27.7k
    Za one koji ne znaju pjesma Dirty old town je o tom Salfordu :rofl:
  • Infinity
    15.2k
    Vidim da je taj klub iz Salforda iz grada u oblasti Greater Manchester. Grad broji 250.000 stanovnika koji vjerojatno vecinom navijaju za United i City, al ako su MK Donsi uspjeli privuci publiku onda ce i ovi.
  • Mr Blue
    3.3k
    Što samo pokazuje gdje je engleska posjeta utakmicama prema našoj :yikes:xavier

    Fun fact: Ove sezone, u svojoj ligi bili su tek peti klub po prosječnoj posjećenosti. Leyton Orient i Wrexham su imali preko 5000 s najposjećenijom domaćom utakmicom preko 8000 gledatelja.

    Inače, priča o Salfordu je za jednu dimenziju još zanimljivija ako povučemo paralelu s njihovim... pa nazovimo ih gradskim rivalima FC United of Manchester.

    Nisam upoznat koliko ekipa ovdje na forumu zna o FCUM pa dopustite par uvodnih riječi. Zanimljivo je za ovu temu jer su čista suprotnost Salfordu. FCUM je klub osnovan 2005. godine od strane nezadovoljnih navijača Manchester Uniteda koji tvrde da je klub izgubio kontakt sa svojom zajednicom (zvuči poznato?), ali i zbog drugih razloga poput jako skupih godišnjih ulaznica i općenito zbog otpora modernom nogometu. Krenuli su iz najnižeg ranga kao klub koji funkcionira po članskom modelu: 1 član - 1 glas i danas, skoro 15 godina nakon prošli su kroz sito i rešeto. Trenutno imaju oko 5.000 članova koji odlučuju o upravi, ali i o izgledu dresa i cijeni godišnjih ulaznica.

    Zanimljivo je da su u svojoj prvoj sezoni bili drugi najgledaniji klub u cijelom ne-profesionalnom nogometu u Engleskoj s prosjekom gledatelja od 3000. S obzirom da nisu igrali na svom stadionu, već su iznajmljivali stadion Giggs Lane prosječna gledanost im je polako padala dok se nije ustalila na malo iznad 2100, što je opet super za tako niski ligaški rang.

    Renesansa je uslijedila nakon što su članovi kluba nakon godina skupljanja novca konačno skupili dovoljno sredstava za izgradnju svog stadiona, tad se i u Hrvatskoj počelo malo više pisati o njima. Izgradili su svoj vlastiti Broadhurst Park u svibnju 2015. godine, a članovi kluba su jako puno pomogli dajući i materijal za izgradnju, ali i svojim rukama. Nakon izgradnje vlastitog stadiona prosječna gledanost je skočila na 3500. Ove sezone su ispali iz šestog ligaškog ranga, pa je zbog loših rezultata i prosječna gledanost pala na 2000.

    Inače su medijski dosta jaki, pogotovo na društvenim mrežama. Sva ekipa u Europi koja brije na "Community owned football" se loži na njih. Meni su isto bili simpatični, ali kad sam vidio da ekipa fura Che Guevare i socijalizam po tribini naglo sam se ohladio. No, ostaju zanimljiv primjer za proučavanje u cijelom "Against modern football" pokretu.
  • xavier
    11.1k


    Naravno da nam je priča o FCUM poznata i bila je simpatična. Međutim, poanta je da se ne možeš boriti protiv "modernog nogometa". Mislim, možeš, ali onda govorimo o lokalnom nogometu jer sve iznad toga je "moderni nogomet" i odavno je cijela priča oko nogometa nadrasla njegove početke.
  • deda
    27.7k
    Na žalost sudbina Austrije Salzburg i FCUM je slična. Euforija, napredak, trežnjenje, realnost, pad. Budućnost upitna.
  • Mr Blue
    3.3k

    A mislim da sve ovisi o vlastitoj percepciji onoga s čim ćeš bit zadovoljan.

    Na primjer, vjerujem da je navijačima AFC Wimbledona skroz dobro gravitirati između 2., 3. i 4. lige u Engleskoj, bez da ikad uđu u Premier ligu. A svi ovi drugi članski klubovi su male mace za Womblese.


    Vidim sad da je A. Salzburg druga u četvrtom rangu. Pratio sam dok su bili u drugoj ligi, odnosno ispali iz nje.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.