• Gražvydas Mikulėnas
    12k
    jedina svijetla točka za mene noćas osim prvog poluvremena je cura u rozoj majici na vrhu sjevera. Zaljubio sam se.

    Niš, idemo preživjeti do subote pa ćemo biti pametniji nakon utakmice

    ugodan ostatak dana svima

    GM out
  • Dudu9
    447
    Kontrola lopte u 2 pol je katastrofalna jer cim bi aek napravio presing lopta bi od stopera prema livakovic koji nema kud nego ispucati prema Petkovicu sto je bilo lose jer bi on morao primit loptu i dalje nekog naci, ne kuzim di se izgubilo da bek dodaje krilu loptu barem je to sigurnije nego moharami dodavanje na 16m misicu pod pritiskom, dobro je neko rekao ako smo nesigurni u pas igri i izlasku tako iz svoje polovice zasto forsiramo i radimo sebi probleme na taj način na koji ih biscan uci da igraju?
  • Common Sense
    511
    Grci su jučer vrlo pametno cijelo vrijeme markirali Mišića čim bi Dinamo bio u posjedu. Stalno je barem jedan igrač bio odmah uz njega.

    Ljubičić je imao daleko više prostora, ali nažalost, kod njega je problem tehnika i općenito igra s loptom. Ima slabašan prvi dodir s loptom, slab je u distribuciji lopte. Voljni moment naravno nije upitan. Na kraju će ispast da je korisniji na poziciji lijevog beka nego u sredini.
  • Mališan
    1.7k
    Nadam se spremnom Baturini u uzvratu i tercetu Miško-Bulat-Baturina da zagospodarimo sredinom terena. Ljubo može s klupe donijeti energiju u drugom poluvremenu.
  • The Undertaker
    4.1k
    Ljubičić je zadnji vezni drugačijeg profila od Mišića, više nalik Ademiju (ili Šunjiću, Jakiću) i jučer je prvo poluvrijeme odigrao odlično. Nije playmaker niti će ikad biti. Drugo je izdušio i uklopio se u ostatak ekipe.
  • Zagi
    5.2k
    Ne treba Ljubo biti ne znam kakav playmaker ali toliko pogrešaka u dodavanjima je nedopustivo.
    Svaki put kada bi koliko toliko uhvatili ritam , zadržali loptu eto ili njega ili Mohe da im predaju loptu u noge. U najboljem slučaju smo narednih 5-10 minuta u bunkeru , a u najgorem smo primili gol.

    Ne ide to tako. To nije razina za prvotimca na ovom nivou i kraj priče.
  • Common Sense
    511
    Nemojte me krivo shvatiti, meni je Ljubičić drag igrač. Imao on kvaliteta, snažan je, motoričan i dobro se postavlja u duelima. Ali nažalost ima očiglednih mana u kontroli lopte i općenito s odlukama/dodavanjima tijekom posjeda lopte. Ne znam mogu li se ti tehnički aspekti igre u njegovoj dobi ispraviti.
  • Gražvydas Mikulėnas
    12k
    Ljube je bilo po cijelom terenu, i po meni nije toliki krivac. koliko puta smo proigrali krila u dubinu? koliko puta su bočni napravili sprint do protivničkog kornera kako bi prodorom ili ubačajem ugrozili AEK? svaka je lopta išla na sredinu, oni su to prepoznali i na poluvremenu stisli sredinu da ne mogu disati, veoma jednostavno. Da li je Mišić jučer sjebo par lopti, je, ali Mišić je igrao svaku utakmicu od početka i rauba se čovjeka do iznemoglosti, i uz sve to, svaska akcija se gradi preko sredine ili polumlohavom loptom na petka ne bi li ovaj zagradio. Nezahvalno, po meni Mišić i dalje jedan od najbitnijih dinamovih igrača, a vidim da se njega i Ljubu najviše pljuje.
  • Zagi
    5.2k
    Ima na jednom od podcast incubatora gdje Mara priča kako mu je Mlinka govorio dok je ulazio u momčad nešto u stilu "Ti si vezni igrač Dinama. Ne smiješ izgubiti loptu, niti jednom!"
    A gledajte što danas imamo...
  • Juznjak
    3k
    Moharamijeva igra s loptom je jako zabrinjavajuća otkad je došao u Dinamo. Nedopustivo je da čovjek na takvoj razini ima tako slabu nogometnu inteligenciju što se tog segmenta igre tiče. Lijepo je njega vidjeti kako obavlja obrambene zadatke, kako trči i stiže jako puno toga, ali ako ćemo gledat kako se snalazi s loptom u nogama mislim da ne bih pogriješio kad bih rekao da nije ni u top 10 bekova u HNL-u. Jučer su igrači AEKa jedva dočekali da on primi loptu i dojam je kao da se na njega vršio najveći presing te on u tom slučaju ima manje od 10% dobrih reakcija. S Ristovskim i Perićem dobijamo puno toga u obrani i postaje mi žao Perića pomalo, on je sasvim korektan igrač i njegov stil igre posebno odgovara Dinamu, on voli igrat s loptom u nogama i uvijek teži tome da odigra kvalitetan pas prema naprijed. Defanzivno nije rupa kakva se predstavlja da jest u zadnje vrijeme.
  • serbus
    3.6k


    Ja rađe i gledam te "rupe" ali na svojim mjestima. Ubija me kad vidim Emerelija na krilu, Ristovskog na stoperu,
    Na taj način smo ubili šest lijevih bekova , pa ajmo sad i stopere u glavi sjebat.
  • Juznjak
    3k

    Pa da, nisam htio pisati ono što je već napisano puno puta. Višestruki je dobitak vratit Ristovskog na prirodnu poziciju i Perića u igru. Podsjeća me to na situacije iz rukometa u mlađim dobnim kategorijama. Imaš igrača koji je najbolji vanjski za svoje godište pa ga pošalješ da igra za dečke koji su 2 godine stariji ili eventualno seniore, ali za njih će zbog fizikalija odigrat krilo. To uvijek neslavno završi.
  • Majki2111
    2.6k
    Reveal
    JE LI BIŠĆAN KRIV?

    Dinamo je izgubio od AEK-a, a trener odgovornost prebacuje na upravu


    Ključna točka svake Dinamove sezone su utakmice trećeg pretkola Lige prvaka.

    Najbolje to ilustrira činjenica da je Dinamo u pregovorima oko svakog potencijalnog izlaznog transfera tražio da se posao realizira u drugoj polovici kolovoza; ne nužno nakon playoff faze Lige prvaka, ali nakon trećeg pretkola. Strateški je važno da Dinamo prolaskom trećeg pretkola Lige prvaka osigura najmanje grupnu fazu Europa lige, a onda se može ići u dodatne kalkulacije oko prodaje najboljih igrača.

    To je priča koja nema konkretne veze s AEK-om niti s tenzijama koje su se digle nakon navijačkih nereda, odgađanja prve utakmice i kampanje grčkog kluba da se Dinamo izbaci iz Europe. Dinamo je prije svega tofa tražio odgodu utakmice s Lokomotivom, a neki od pregovora o prodajama su se vodili puno prije nego što se uopće znalo protiv koga će Dinamo igrati u trećem pretkolu, jer to nije ni bitno. Bitno je treće pretkolo samo po sebi i u njega Dinamo mora ući bez ijednog otvorenog upitnika u vidu nedefinirane zamjene za nekog od nositelja igre.

    U playoffu se, možda, može izračunati vrijedi li više 20-ak milijuna eura koji se mogu izvući kojim bodom u grupnoj fazi Lige prvaka ili je bolje uzeti 20 milijuna eura za, recimo, Josipa Šutala i dobiti još desetak milijuna u Europskoj ligi. U trećem pretkolu nema nikakvih kalkulacija, to je točka na kojoj se lomi Dinamova sezona.

    Igor Bišćan je u utakmicu protiv AEK-a ušao upravo tako — bez kalkulacija. Ostavio je, doduše, Martina Baturinu na klupi kako bi pojačao vezni red u koji je natrpao i Josipa Mišića i Roberta Ljubičića i Marka Bulata. Time je dobio dodatnu stabilnost i još malo fizičke snage u sredini, pa čak i nauštrb talenta koji Baturina donosi. Isto tako, na stopera je stavio Stefana Ristovskog, što već polako postaje tradicija za jake utakmice. Ali Dinamo je s formacijom 4-3-3 dominirao utakmicom.

    Luka Ivanušec se pojavljivao između linija i tako je kompenzirao Baturinu, a Bulat i Ljubičić su se nametnuli na sredini terena i Dinamo je u prvih 15 minuta utakmice uzimao čak 68 posto duela. Do kraja poluvremena se to smanjilo na 59 posto, ali to je i dalje abnormalno visok postotak za momčad koja je imala veći posjed lopte i koja je aktivno napadala

    Dvije bitne adaptacije

    Ključ je bio u sredini terena i u postavljanju bekova. Ljubičić je znao napadati dubinu i dolascima iz drugog plana donositi efekt sličan onome koji je svojedobno imao Arijan Ademi, ali većinu vremena su on i Bulat bili jako blizu Mišića kako bi mogli osvajati druge lopte i dominirati duelima. Damian Szymański je u prvom poluvremenu osvojio samo jedan od šest duela, a on i Jens Jønsson, njegov partner u veznom redu, nisu uzeli nijednu ničiju loptu.

    Bitan faktor u cijeloj priči je Ivanušec (dolje označen plavom strelicom). On je ulazio s lijevog krila u sredinu terena i većinu vremena se pozicionirao kao desetka. To je otvaralo prostor za Bohdana Mihajličenka koji se mogao priključiti napadu, ali i za Bulata te Ljubičića, jer je ulazio iza leđa suparničkim veznim igračima koji nisu mogli agresivno iskakati prema naprijed.

    dinamo1.jpg

    Imao je Dominik Livaković situaciju u kojoj je morao spašavati udarac Levija Garcíje iz neposredne blizine, ali Dinamo je bio agresivan, uzimao je lopte u sredini terena i proveo je cijelo prvo poluvrijeme na suparničkoj polovici. Vodstvo je došlo iz slobodnog udarca, ali je bio logičan slijed onoga što se događalo na terenu.

    Zašto je onda Dinamo izgubio? Zbog dvije bitne adaptacije.

    Prvu je napravio Bišćan. U ovoj situaciji gore moramo obratiti pozornost na to kako je pozicionirana zadnja linija. Obojica su bekova odlazila visoko prema naprijed i bili su poravnati s krilima, a Šutalo je postavljen u suparničkoj polovici. Prema WyScoutovim podacima, prosječna udaljenost Dinamove zadnje linije od vlastitog gola u prvom poluvremenu je bila 52 metra. Ristovski i Šutalo su konstantno bili na centru, a povremeno i na suparničkoj polovici. Za usporedbu, u prvih 15 minuta drugog poluvremena spustili su se 20-ak metara niže i bili su pozicionirani samo 31 metar udaljeni od vlastitog gola.

    Bišćan je počeo kalkulirati i odjednom se povukao. Imao je gol prednosti i spustio je zadnju liniju kako bi se osigurao od kontranapada. Bekovi su ostajali nisko i nisu se priključivali napadu, a stoperi su liniju držali na 30-ak metara od svog gola. Nakon što je AEK izjednačio, Dinamovi su se stoperi podigli za 10-ak metara, ali utakmica je išla suprotnim tijekom od onoga što se događalo u prvom poluvremenu.

    Jedan od razloga zbog kojih se Dinamo nije mogao nametnuti niti nakon što je podigao zadnju liniju nakon primljenog gola je to što je Matías Almeyda napravio adaptaciju i agresivno napao Josipa Mišića.

    Loptica odgovornosti

    Najbolja ilustracija toga je prvi gol koji je Dinamo primio. Ristovski je prozujao u pokušaju da presiječe loptu, Sadegh Moharrami nije uzeo duel, a Šutalo se povlačio i nakon prvog lažnjaka više nije aktivno bio u obrani. Međutim, začetak svega je dobar pritisak na Mišića. Prije nego što Mišić uopće primi loptu, prema njemu u punom sprintu izlazi suparnički vezni igrač. Međutim, ne samo da je AEK agresivno iskakao na njega, iskakao je i na opcije koje je Mišić imao za dodavanje.

    A kad je Almeyda ugušio Mišića, ugušio je i Dinamo.

    dinamo2.jpg

    AEK je u drugom poluvremenu imao posjed lopte, inicijativu na terenu i dominaciju duelima. Momčad koja je u prvih 15 minuta utakmice osvojila samo 32 posto duela u drugom je poluvremenu skočila na 58 posto, a kad je Dinamo povukao svoju zadnju liniju za 20-ak metara, AEK je svoju podigao i počeo dominirati. Izjednačio je, pa onda i poveo, a Dinamo je od puno težeg rezultata sačuvao isključivo Livaković, koji je imao nekoliko dobrih obrana.

    Bišćan je svoje objašnjenje Dinamovog pada pripisao manjku kvalitete: “Sigurno da nemamo dužinu u rosteru da bismo mogli držati taj nivo igre svih 90 minuta”, rekao je nakon utakmice. “To nas prati još od priprema. Kada dođu ovakvi iskusni i ozbiljni protivnici, to se još više vidi i potvrđuje. Nismo u stanju igrati cijelu utakmicu kako smo igrali prvih 45-60 minuta. To je problem. Kad nam Ivanušec izađe, mi više nismo ista momčad. Kad Bruno izgubi snagu, kad vezna linija padne fizički, nemamo rješenja koja bi zadržala isti nivo. Treba reagirati. Ako želimo igrati nogomet visoke kvalitete i biti konkurenti pa čak i na nešto nižem nivou od ovoga, jer igramo na dva kolosijeka, ovo neće biti dovoljno. Puno se priča, malo toga se realiziralo. Ne znam što će biti dalje, ja o tome ne odlučujem.“

    Bišćan je lopticu odgovornosti prebacio na Darija Šimića i ostatak uprave. Ali nije objasnio zašto Petković izgubi snagu ili zašto vezna linija fizički padne. I nije objasnio kako je moguće da se to dogodi odmah na početku drugog poluvremena, kad bi se igrači trebali oporaviti i prikupiti barem malo snage, jer Dinamo je svoju zadnju liniju spustio odmah nakon poluvremena.

    Uprava nije pojačala ekipu, ali dokazano uspješni kostur momčadi ostao je na okupu za ključnu točku sezone i Dinamo je bolja momčad od AEK-a. To može dokazati već u subotu kao što je dokazao u prvom poluvremenu utakmice u Maksimiru, ali odgovornost za drugo poluvrijeme koje je dovelo do zasluženog poraza je na Bišćanu, u povlačenju i u tome što Dinamo nema mehanizme kojima može kompenzirati to kad suparnik isključi Mišića kao što je to napravio AEK u drugom poluvremenu.

    https://telesport.telegram.hr/analize/je-li-biscan-kriv/
  • Olmic
    2.7k
    Kaj ako tamo na penale prodemo, kao prvo ne znam kak bi nasi izdrzali 120min, kao drugo kaj bi Biscan rekao kad bi nakon 3 dana morao igrat ponovo…
  • Mlađi referent
    10.7k
    Ma Bišćan je done and dusted, najgora stvar za nas bi bio prolazak u Ateni jer bi to značilo nove izgubljene bodove u prvenstvu. Mi ovako anemični ne možemo nigdje računat na sigurne bodove.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.