• GaijiZG
    859


    Cijelo vrijeme ti pokusavam docarati da cijene stanova i mogucnost kupnje istih nisu relevantan pokazatelj rasta ili pada zivotnog standarda

    Tebi možda cijene stanova nisu pokazatelj standarda, meni jesu. Danas prosječna hrvatska mlada obitelj može samo sanjati o dizanju povoljnog kredita i kupovini nekretnine, radi većeg broja uzroka. Al neovisno o uzrocima, ja ne pristajem na podvalu velikog kapitala i naddržave EU da je privatno vlasništvo nekretnine relikt prošlosti i za "glupe" narode. A porazno mi je vidjeti neke ovdje koji to apologetiziraju. Ljudi nemaju djecu i nekretnine, i zato im ostane nešto love za malo bolji auto, putovanje, bolji mobitel.

    Ali na kraju dana, nakon tih Maldiva i nakon što Samsungu S24 rikne baterija, ti ljudi ostanu sami u praznom stanu, koji nije njihov, i gdje im društvo radi neka mačka ili pes. Brutalan standard buraz.
  • Papastrumf
    10.7k

    Ne pada mi na pamet o ekonomiji diskutirati s tobom. Cudi me da nisi stavio u post pokojeg pedera.

    Međutim, po napisanom, tvoja idealna drzava je Jugoslavija, cestitam ti.
  • rioda
    3.5k
    Nevezano uz temu cijena godišnjih, životni standard i ostalo.

    Bio sam ovih dana na moru. Vozim benzinca i morao sam nešto sitno natankati na autocesti, bome ogromna je razlika u cijeni goriva na autocesti i na ostalim benzinskama.

    Eurosuper 95 je trenutno na 1,49, a na autocesti 1,91 eura. U kunama, to je 3 kune i 15 lipa više po litri. Našao sam podatak da je otprilike u ovo vrijeme 2022. godine razlika bila 50 lipa po litri.
  • GaijiZG
    859


    To što ti ne vidiš da postoji sprega EU, velikog kapitala i bankarskog sektora koji žele da svi budemo u renti, to je tvoja stvar. I kritika te sprege ne znači da sam protiv slobodnog tržišta i da sam za Jugu. Vidim da gledaš stvari crno bijelo.

    Ovo kaj mi danas imamo nema veze sa slobodnim tržištem? Gdje je slobodno tržište ako će moja firma dobiti kaznu ako u oglasu stavim "traži se radnik, primamo samo Hrvate"?

    Al ne, ti si u pravu, EU, multinacionalne kompanije i banke nam žele dobro :rofl: .
  • GaijiZG
    859
    Da se nadovežem na sebe. Nacionalne države sa homogenim stanovništvom su nam jedina zaštita od novog feudalizma.
  • Mali dioničar
    15.1k
    ne znači da sam protiv slobodnog tržištaGaijiZG

    Nacionalne države sa homogenim stanovništvom su nam jedina zaštita od novog feudalizma.GaijiZG
  • Patak
    2.6k
    Ekonomski rast i lagodan život je bio prije prvog svjetskog rata. Fin se siecle i to.

    A i prije drugog svjetskog rata ista stvar.
  • Mali dioničar
    15.1k
    Ekonomski rast i lagodan život je bio prije prvog svjetskog rata. Fin se siecle i to.

    A i prije drugog svjetskog rata ista stvar.
    Patak

    Jedan od glavnih uzroka pojave nacista kao relevantne političke opcije je izrazito teška ekonomska situacija u Njemačkoj, izmedju ostalog uzrokovana teškim posljedicama za njih kao gubitnike prvog rata i hiperinflacijom.

    Usput budi rečeno, 1929. je američka burza, a posljedično i sve ostale doživjela totalni krah. 16% stanovništva imalo je dionice, a val otkaza je uzrokovao dugogodišnju depresiju.

    Puno svjedočanstava u tome ima i u popularnoj kulturi pa mi je čudo kako ti je to promaklo. Pa u Peaky blinders koji smo komentirali x puta možeš vidjeti da je čak i obitelj Shelby najebala zbog toga, znači da se krah američkog tržišta prelio na čitavu Europu.

    Tržišne vrijednosti kompanija su se vratile na razinu 1929. tek 1954. godine.

    Ne da život prije drugog svjetskog rata ekonomski nije bio lagodan nego je ekonomija bila upravo uzrok rata.
  • mali M
    4.1k
    Ja (za čudo) kužim kaj Gaji govori. Ne ulazeć u statističke brojke, jer sam taj rat ovdje vodio, ja uvijek gledam na svojem društvu, okolini i svojoj koži. Svi koji su teško živjeli na "normalnoj" plaći prije i dalje žive teško. Plaće su rasle, da, ali je sve toliko poskupilo da se ne može i dalje živjeti kao čovjek od toga. Meni je drago da ovi koji pišu ovdje osjete ovih prosječnih 1.500 eura, ali već sam zadnji put zaključio da je vjerojatno do društva u kojem se krećemo. Oko mene, uključujući i mene je prosječna plaća oko 900 eura. Razlika od prije je što takvoj ekipi više neće banka odobriti kredit za nekretninu ni na 30 godina. Moj pogled je da je malom radnom čovjeku teže nego prije, samo smo se prilagodili. Prihvatili smo da ćemo biti u najmu do kraja života i veseli nas novi mobitel i otić na tekmu. I to je to...
  • Patak
    2.6k
    Dvadesete, kraj dvadesetih i početak tridesetih je bila velika depresija, ali govorim o tridesetima. I u Njemačkoj i u SAD se dogodio rast...da ne tražim dalje...

    The U.S. recovery began in the spring of 1933. Output grew rapidly in the mid-1930s: real GDP rose at an average rate of 9 percent per year between 1933 and 1937.

    The economic recovery in the Third Reich, as measured by GDP, is well documented; real GDP grew by some 55% between 1933 and 1937.
  • GaijiZG
    859


    Čekaj ti oš reč da se moramo rješit homogenih etno država Europe? Mislim to ti je poruka. Ako nije, izjasni se. Ne postoji savršeno slobodno tržište. Ja sam za apsolutnu deregulaciju malog i srednjeg poslovanja, a prema multinacionalnim kompanijama ponekad treba pristupiti protekcionistički. Ne kužim, kaj Coca Cola ima pravo kupiti sve izvore pitke vode u Hrvatskoj i ograditi ih žicom? Mislim to im je plan, zato i žele zamjenu stanovništva, jer Nepalci i Pakistanci neće imat suverenistički refleks otpora prema tome.
  • Mali dioničar
    15.1k
    The U.S. recovery began in the spring of 1933. Output grew rapidly in the mid-1930s: real GDP rose at an average rate of 9 percent per year between 1933 and 1937.

    The economic recovery in the Third Reich, as measured by GDP, is well documented; real GDP grew by some 55% between 1933 and 1937.
    Patak

    Kad bilo što, da li je to cijena jabuke, GDP ili ulaznica za sjever gore padne 50%, samo da bi se vratilo na prethodnu razinu potreban je rast od 100%.

    Malo elementarne matematike;

    X=100

    X - 50% = 50

    Kad tih 50 poraste 55% to znači da je došlo na razinu 77,5.

    77,5 < 100
  • Mali dioničar
    15.1k
    Čekaj ti oš reč da se moramo rješit homogenih etno država Europe? Mislim to ti je poruka. Ako nije, izjasni se.GaijiZG

    Homogene etno države su relativni pojam.

    Zagrebačku katedralu i pola Zagreba projektirao je Hermann Bolle. Njegov rad vjerojatno ne smeta čak ni tebi.

    Možda ti ne smeta da je za reprezentaciju Hrvatske u prvoj utakmici igrao Grega Židan i Kujtim Shala, a možda smeta. Da ne velim da su zabijali i Miki Rapaić i Dado Pršo, a kapetan je bio Darijo Srna.

    Ne znam da li ti smetaju Edo Mujčin, Eduardo da Silva ili Dani Olmo.

    Ne znam da li ti smeta da bivši igrači Dinama danas igraju za klubove diljem Europe i Dinamo kao klub dobiva novac od elitističke Lige prvaka ili bi trebao igrati Ligu zagrebačke zone.

    Svakako sam za to da Zagreb i Hrvatska imaju interakciju sa svijetom i imamo dovoljno vjere u nas kao društvo da smo sposobni napraviti dobru integraciju uz čuvanje vlastitog identiteta.

    Koliko sam ja naučio iz povijesti Zagreba, veliki dio identiteta Grada stvorili su ljudi koji nisu rodjeni u njemu.
  • GaijiZG
    859


    Znači nabrojao si sve Europljane uz jednog brazilskog polubijelca katolika.

    Francuska, Njemačka i Švedska nisu integrirali neeuropsko stanovništvo, ali eto mi ćemo uspjeti.

    Interakcija sa svijetom nema veze sa zamjenom domicilnog stanovništva azijskim.

    Identitet Zagreba će nestati ako se ovako nastavi. Svi ti stranci su se integrirali u hrvatstvo jer su Hrvati bili 90% stanovništva, Europljani 99.99%. HDZ pretvara Zagreb u bliskoistočnu kasabu, i taj grad koji priželjkuješ nije grad o kojem će se pisati pjesme.
  • Mali dioničar
    15.1k
    taj grad koji priželjkuješ nije grad o kojem će se pisati pjesme.GaijiZG

    Kakav ja grad priželjkujem?
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.