• jp23
    2.3k
    Mislim da ste vas dva sa ovim upisima promašili ceo fudbal.
  • deda
    29.5k
    Jbte ispada da smo manjina mi što smo se godinama borili za povratak imena dinamo. Kako sa par dokumenata možeš izvrnuti povijest. Još me sjećanje jako dobro služi i o građanskom nije bilo govora. Ultimatum je bio ili dinamo ili ništa! Još će se skupit ekipa da se opet mijenja ime. Igrate se sa opasnim stvarimaDroljo

    O kojem ti vremenu govoriš Droljo?
  • Droljo
    6.4k
    Croatia.
  • deda
    29.5k
    Mislim da ste vas dva sa ovim upisima promašili ceo fudbaljp23

    Ne fudbal, nego svemir.
  • plavi67
    921
    možda i jesmo, pa i petko promaši zicer, nije sramota :D
  • Droljo
    6.4k
    Često fulam
  • deda
    29.5k
    Prvo pročitajte ovu temu od prvog do zadnjeg upisa, onda dođite s komentarom.
  • Mlađi referent
    11.4k
    Sa službene stranice iz 2021. Ne znam koliko je ovo relevantno ali sigurno podržava ideju da Gradjanski nije raspušten nego preimenovan u DinamoImamo Dinamo

    Koliko je Mihovilović pouzdan sugovornik nažalost govori članak koji su izbacili oni kojima neću dat reklamu, članak je bio kao izvještaj o procesu osnivanja samih FD-a. Na kraju je taj čovjek je poslao Dinamo na igralište ZET-a, svojim odlukama poslao Dinamo na prvu utakmicu u dresovima ZET-a, koliko znam ostavio ga bez imovine. I 50 godina kasnije onda svjedočio drukčije, Kramer 2, jedino je ovaj dao direktnu štetu klubu.

    Editirano
  • 77
    62
    Mislim da je ipak puno veca povezanost dinama sa građanskim nego nasa sa transparentom nkdz :D
  • LM1995
    1.7k
    Jer je Dinamo nedvojbeno osnovano kao novo FD. I to je moj razlog zašto sam se ja razišao s rođendanom Dinama na 26.04. kad sam se primio literature. Građanski nije dobio samo novu upravu u lipnju, novo grb, novo ime. Ovo je bio potpuno novi klub.Mlađi referent

    Mislim da previše pravno formaliziraš, odnosno temeljna premisa ti je pogrešna. Dakle, nitko nije “htio” osnivati novi klub nego su na to bili primorani odlukom “ministra zdravlja”.

    Koji su klubovi/uprave klubova u Hrvatskoj raspušteni? - Klubovi koji su djelovali za vrijeme NDH.

    Zašto su raspušteni? - Zato što djelovali za vrijeme NDH.

    Kad su raspušteni? - Partizani su u Zagreb ušli 08.05.1945., a odluka o raspuštanju donesena je već krajem 05. mjeseca.

    Nije li logično da se mjesec dana nakon ulaska partizana u Zagreb, a manje od 2 tjedna od zabrane/raspuštanja Građanskog, ne bi dozvolilo osnivanje/nastavak istog tog Granđanskog?

    da komunisti nisu zabranili Građanski 1945. godine, ne bi ni bilo potrebe za formiranjem Dinama.Sljeme

    .
  • Mlađi referent
    11.4k
    Dakle, nitko nije “htio” osnivati novi klub nego su na to bili primorani odlukom “ministra zdravlja”.LM1995

    Pa ne kažem da su htjeli, ali činjenica da su ga osnovali. Dakle, i ti se slažeš da je novi klub osnovan? Je li on osnovan kao isključivo alternativa za Građanski ili je samo jedan od valjda 10 milijuna FD-a koji su osnovani? Ovo drugo. Je li on s godinama postao ono kaj je Građanski bio? Da. Ima li on zato 112 godina i treba li brojat njegove trofeje? Ne.

    Nije li logično da se mjesec dana nakon ulaska partizana u Zagreb, a manje od 2 tjedna od zabrane/raspuštanja Građanskog, ne bi dozvolilo osnivanje/nastavak istog tog Granđanskog?LM1995

    Savršeno je logično i ide u korist mojoj tezi da smo nasljedili status Građanskog, a ne njegove godine i trofeje, čak ni stadion.

    S komentarom kolege @Sljeme se apsolutno i potpuno slažem, ne vidim kako to ide kontra mog stajališta.
  • Mlađi referent
    11.4k
    Ima li netko potvrdu ili može li netko negirat da je Dinamo stvarno gledalo 50ak ljudi na prvim tekmama?
  • Boogieman
    310
    Je li on osnovan kao isključivo alternativa za Građanski ili je samo jedan od valjda 10 milijuna FD-a koji su osnovani? Ovo drugo.Mlađi referent
    Ne, nego upravo kao ovo prvo.
    Više puta (svjedoci, članci) je spomenuto da je nova vlast naziv "Gradjanski" pogrešno tumačila smatrajući da simbolizira "klasnog neprijatelja" komunizma, buržoaziju i sl., te da je svaki naziv dopušten samo ne taj. Dodatni problem je bio nastupanje u doba NDH.
  • NitkoBitan
    13.5k
    Mislim da je ipak puno veca povezanost dinama sa građanskim nego nasa sa transparentom nkdz :Dbluemadness86

    Kaj si htio rec time? Da mi koji smo protiv prefiksa G negiramo Gradanski kao dio Dinamove povijesti?
  • LM1995
    1.7k
    Jasno, ali je vrlo očito da prilikom obnove igraju na te korijene i idu na jasno obnavljanje Hajduka. A taj dio izostaje kod Dinama i Građanskog i to je ono kaj mene muči u kontekstu slavljenja 1911. kao datum osnutka Dinama.Mlađi referent

    Pa ne kažem da su htjeli, ali činjenica da su ga osnovali. Dakle, i ti se slažeš da je novi klub osnovan? Je li on osnovan kao isključivo alternativa za Građanski ili je samo jedan od valjda 10 milijuna FD-a koji su osnovani? Ovo drugo. Je li on s godinama postao ono kaj je Građanski bio? Da. Ima li on zato 112 godina i treba li brojat njegove trofeje? Ne.Mlađi referent

    Kad velim da previše pravno formaliziraš mislim na ovo. Treba činjenice staviti u povijesni kontekst.

    Nitko nije smio osnivati klub “kao (direktnu) alternativu Građanskom” / “jasno obnavljati Građanski” niti “ići na korijene Građanskog”, već se to moralo upakirati u oblik koji je novoj vlasti prihvatljiv.

    Da je Hajduk igrao prvenstvo NDH i da je Pavelić ili itko drugi iz tadašnjeg državnog vrha prisustvovao barem jednoj njegovoj utakmici (a kod Građanskog postoji i fotka kao dokaz), vjeruj mi da sigurno ne bi bio obnavljan po imenom Hajduk, već bi bio raspušten i osnovan kao “novi klub”.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.