• serbus
    3.2k
    Baš sam nakon prolaska Rijeke , razmišljao kada su navijači dinama pa čak i neki ovdje počeli navijati za naše klubove vani navučeni tom pričom o koeficjentu.

    Osobno guštam u svakom ispadanju svih pogotovo hajduka. Mslite li da se gubi rivalstvo time što vani podržavate "naš" klub. Kako je to navijati za RI jučer a sutra pjevati šugava Rijeko eto taj dio ja ne mogu povezati nikako. Kužim ako je netko samo ajmo reći simpatizer pa može to progutati ali kao baš navijač ne razumijem kako se radovati uspjehu Rijeke, Hajduka nekog trećeg ?
  • Mali dioničar
    13.4k
    Ako Rijeka igra Europu, imat će više novca i bolju momčad.

    Dinamov najjčešći izgovor za europske debakle je “nedovoljan podražaj u HNL-u“ zbog kojeg se navodno teško prešaltati na jači ritam u Europi.

    Konkurentniji i jači HNL znače i više standarde igre i upravljanja i za Dinamo. Konkretno recimo nemogućnost apsolutne rasprodaje ekipe kakva bi bila moguća da je HNL još veća šetnja nego je trenutno.

    Kak se ti čudiš (ne)navijanju zbog rivalstva tak se ja čudim da netko ne želi da je HNL čim jači.

    Čim jači bi značilo da su klubovi sposobni za europski rezultat. Eto, zato se radujem svakom uspjehu hrvatskih klubova.
  • Neki tip
    18.3k
    ok, ja bih iz perspektive ultrasa bio simpatizer pa je time valjda "prihvatljivije", ali koeficijent je zadnji razlog zbog kojeg "navijam" za naše klubove u Europi (za Hajduk npr. me nije briga, previše me živciraju). Mislim da je koeficijent većini samo racionalizacija i svojevrsno opravdanje.

    To smo bar 100x prežvakali, ali ajmo još jednom.. da za klub navijamo samo zbog uspjeha, onda bismo svi navijali za Real Madrid ili u okviru Hrvatske/Jugoslavije za Hajduk 70tih ili kako tko već pobjeđuje. Da navijamo samo zato što je klub iz našeg grada, onda Dinamo nr bi imao ni pola navijača koje ima.

    Puno je tu slojeva, i puno ljudi je to krasno opisalo na temi "zašto volim Dinamo". Zajednički nazivnik je - identitet. Na neki način doživljavaš da si "predstavljen" kroz taj klub. Pa ti je stalo da bude uspješan, ali i da simbolički predstavlja ono što smatraš vrijednim.

    Moj identitet podrazumijeva i to sam iz Hrvatske. I bude mi drago da se klub koji je iz Hrvatske kao i ja i kao i klub za koji navijam, ne sramoti barem. A Rijeka ne samo da se nije osramotila, nego je napravila pravi mali podvig.

    Ne kužim kak se uvijek netko nađe iščuđavati nad time.. nije čudno kaj netko navija za knickse, duckse i majti bakse, ali je čudno i neshvatljivo zakaj je nekome drago vidjeti da Rijeka i Osijek (a sutra Šibenik, Istra, više manje bilo tko) pobjeđuju klubove iz stranih zemalja.

    Nije da gorim od želje da uspiju niti se posebno živciram ako ne pobijede. Jednostavno mi je drago i veseli me ako im to pođe za rukom.
  • Neki tip
    18.3k
    I da, slažem se i s Dioničarom, apsolutno mi je drago da je HNL jači, da gledam bolje tekme,da Dinamo ima izazove i da kad osvoji naslov to napravi jer je pobijedio odlične protivnike.
  • NORTE
    8.5k
    Kako je to navijati za RI jučer a sutra pjevati šugava Rijeko eto taj dio ja ne mogu povezati nikakoserbus

    Nisam navijao za Rijeku i ne pjevam tu pjesmu, ali nije mi nešto krivo što su ušli u EL.
  • serbus
    3.2k


    Kako bi se reklo želimo biti svetiji od pape. Svi ti klubovi i te većina tih regija želi sve najgore d a mi bi trebali podržavati njih zbog nekog koeficjenta. Ne znam možda je to isto dio "novog normalnog" ali nisi me uvjerio :). I kaj to znači da hajduk osvoji LP ,trebao bi biti sretan jer to znači da će dinamo igrati iduće godine EL. Pa ubio bi se u cugi da ih vidim da slave naslov lige prvaka.



    Složio bi se sa tobom da si ljudi moraju nać opravdanje zakaj bi skočili na gol Rijeke a da nije klada u pitanju pa su pronašli koeficjent. Sory ako je tema već bila nisam našao a baš me zanimalo to pitanje.
  • Mali dioničar
    13.4k


    Pričamo o realnim scenarijima.

    Da je Hajduk opasnost za osvajanje prvenstva, Mamići ne bi mogli rasprodavati igrače reprezentativne klase i ja bih gledao bolji nogomet.

    Vidiš i sam da je Dinamo igrao s jednom momčadi Europu, a s drugom HNL. Tko će doći gledati praktički Dinamo II- Istra...?

    Jasno da se prvenstveno dolazi gledati svoj klub, a ne protivnika, ali u svakom slučaju neizvjesnost lige podiže gledanost.

    Btw, uopće ali uopće nisam spomenuo koeficijent nego snagu HNL-a kao takvog pa posljedično i snagu Dinama kao najjače momčadi HNL-a. Koeficijent bi došao sam po sebi kao posljedica činjenice da postoje 3-4 solidna hrvatska kluba.
  • serbus
    3.2k


    Pa hvala Bogu da je to samo nerealni scenarijo :)ali prenesi ga na Engleze recimo. Ne znam misliš da bi navijač Evertona ,trebao slavit naslov Livera zato kaj će možda dogodine Everton uć u EL ?

    A za jaču ligu sigurno nećemo dočekati time da RIjeka , Hajduk jednom u 5 godina odigraju EL. Nažalost jedino dizanje lige je direktna veća lova u klub. Tako da Šibenik recimo već iduče godine može osvojit naslov samo je pitanje mogu li Kolumbijci istresti dovoljno love. Isto kao Chelsa ili City nisu postali bolji klubovi zbog igre u Europi Arsenala , Man,uniteda, livera nego su dobili direktnu lovu i počeli stizati naslovi na traci.
  • Infinity
    14.9k
    Ja sam davno rekao kako jedva cekam dan kada cu u Europi navijati protiv ostalih HNL klubova. Ni sad nisam neki navijac, al mi je draze da na rang listi skoci HNL, a ne Danska. Jednog dana ako HNL bude recimo 'osma liga Europe' ja cu zdusno navijati protiv HNL klubova, jer necemo visiti o koncu zbog jednog poraza, a i kad je se vec otislo tako visoko onda nema sanse ni da svi podbace.

    Sinoc mi je bilo drago zbog Rijeke najvise zato sto su ih danci toliko podcijenili. Mrzim takav stav i volim kad dobiju po nosu. Onda se na to desilo da se izbacio klub iz konkurentske lige za top 15.

    Zelim i da je taj HNL jaci, da dodje do tog imaginarnog osmog mjesta, a to se ne moze ako recimo Rijeka i Osijek ne igraju redovno Europu i ako nemaju za germe. Zelim jaci HNL, zelim da svi 'opljackaju' UEFA-u i da nam budu konkurencija, jer cemo onda i mi morat biti bolji. Zelim da svi imaju bolje igrace, da svi imaju bolje stadione, da svi imaju bolje rezultate i da nas natjeraju da i mi budemo bolji, da prvi ispod nas ne bude peti Belupo i da se konacno netko zacrveni po pitanju stadiona i slicno.

    Mogao bih pisati do sutra, tema je jako opsirna, al onako ukratko, bez napretka drugih klubova tesko ce napredovati i Dinamo. Jedan cijenjeni clan moderacije je u vise navrata rekao kako je Dinamo zarobljenik lige i da ne moze napredovati ako ne istupi i ne zaigra jacu ligu. Zasto HNL ne bi bio jaci, a Dinamo dobio nove, sire granice i rastao s ligom?


    Ujedno zamolba svim clanovima foruma. Odlucili smo da samo moderacija otvara teme za utakmice iz razloga sto su to pojedinci otvarali gramaticki jako lose. Naravno, u medjuvremenu su neki clanovi bili zamoljeni da otvore iz raznih razloga. Zelim reci da i za sve druge teme kada otvarate povedete racuna o gramatici. Ne moze naslov teme poceti malim slovom!!! Ukoliko je problem, obratite se nekom od moderatora i otvorit ce vam zeljenu temu. Ne moze naslovna stranica foruma izgledati kao pismena iz treceg osnovne.
  • Mali dioničar
    13.4k
    @serbus

    Pa lova im je trebala upravo zbog toga da prestignu klubove koji su već jaki.

    Prevedeno na HNL, par sto tisuća litvanskih eura je dovoljno da Gorica ima rezultate skoro kao Hajduk. Ajde onda barem neka Kolumbijci ulože 30-40 milja nečega pa neka budu prvaci, tko im brani.
  • vjeko1701
    5.9k
    Pa osobno ima više razloga. Prvi je da sportsko rivalstvo nije rat i uvijek imam više respekta prema protivnicima a mržnja mi je skroz apstraktna. Kaj se tiče skandiranja - tovarske, riječke i ostale pi*ke mi je ok i u domeni zdravog navijačkog podebavanja. Isto tako "Jedna će Torcida" i ostalo. Šugava Rijeko mi je recimo skroz deplasirano i takve stvari ne skandiram.

    Iduća stvar je da mi je uvijek draži neki naš klub od bilo kojeg stranog (Izuzev možda Sparte i tako nekog pokojeg radi dobrih poznanstva s ljudima koji su navijači tih klubova) Jebe mi se za Kopenhagen, YB ili Basel...A ponajviše bilo tko iz lige 5. Jebeš City, Juventus, Real. Kaj mene u životu povezuje s tim klubovima osim prezira prema količini arogancije koja redovno proizlazi iz redova takvih.

    Isto tako, studiranje na fakultetu koji ima ljude iz cijele hr me dodatno približilo svim našim regijama. Imao sam kolege iz Slavonije, Koprivnice, Međimurja i s Kvarnera. Prema svima njima sam imao i velik kojegijalni respekt a nerjetko su bili i jako dobri prijatelji. Da ne govorim da je najluđa čka ikad bila baš Riječka čka :P

    Uz to sve, jasno je da Dinamo ne može sam vući HNL u Europi. Treba nam Rijeka koja je redovna u barem KL, Osijek koji će to postati. Izvana se sve to gleda kao hr nogomet, na europskoj sceni, svi mi stojimo skupa. Ako HNL ikada želi postati liga koja ima jači marketing i dobiva više od tv prava i sponzora, jednostavno moramo svi skupa postati relevantniji u europi. Ja nikad ne želim biti velika riba u malom akvariju, radije bi bio veliko jato srednjih riba u velikom akvariju.

    Kako bi se reklo želimo biti svetiji od pape. Svi ti klubovi i te većina tih regija želi sve najgore d a mi bi trebali podržavati njih zbog nekog koeficjenta.serbus

    Ovo je apsolutna floskula i neistina kaj se jako brzo shvati ako se ikada zapravo družiš s ljudima koji su van tvojeg susjedstva i grada.
  • vjeko1701
    5.9k
    Ne znam misliš da bi navijač Evertona ,trebao slavit naslov Livera zato kaj će možda dogodine Everton uć u EL ?serbus

    I uspoređivanje HNL-a i Hrvatske sa PL i Engleskom je ko uspoređivanje globalnog zatopljenja na Zemlji i atmosfere na Veneri...ima neki daleki zajednički nazivnik al niš više od toga.
  • serbus
    3.2k


    Ovaj zadnjio dio , odnosi se na navijače tih klubova ne pojedince koje si upoznao pa su ti super pogotovo majstori sa filozofskog koji nikog ne mrze,vjerojatno sam fulao fax ali ti si mi prvi pali na pamet :). Jedino VS srba mogu im poželjet sreću. Ja kužim da sam neka vrsta u izumiranju pogotovo u Zagrebu koji je postao pre liberalan grad. Pa je sve ok i drukanje za bile,bijele... Ali vas jede to "novo normalno" ušli ste u te neke koeficjente, brojanje transfera,love,marketing,igrice ovo ono a najmanje je nogomet u igri.. A u toj igri aposulutno nikad ne mogu podržavati nekog tko mi je rival. Ali dobro tu smo u dva rova,svatko će pronaći nešto da si olakša što navija za rivala kako bi rekao forumaš tip sa zapada.
  • vjeko1701
    5.9k
    Strojarstvo kolega :D Većina ljudi na mjestu...al daleko od toga da sam upoznavao samo ljude s tog faksa. Navijači tih klubova isto nisu homogena smjesa. Ti vjerojatno sudiš po iskustvima s ekstremnim ultrasima. Ja govorim iz iskustva s dugogodišnjima navijačima od djetinjstva koji nisu dio ultras scene. Razlika je u tome da ovi prema kojima ti sudiš nisu niti 10% navijača nekog kluba dok su moji više u onih 90%.

    Sad relativiziranje da samo zato jer ne mrzimo nikog u HNL-u i draži su nam Rijeka il Osijek od Kopenhagena ili Basela nas trpaš u navijače transfera, love i ostalog. To je čisto relativiziranje i stereotipiziranje koje nema gotovo nikakav dodir sa stvarnosti.

    Meni ne treba nikakvo olakšanje da bi navijao za "rivala". Prema svim sportskim protivnicima imam velik respekt i iskreno mi je drago kada u europskoj konkurenciji napreduju i pobjeđuju. Puno je veći uspeijeh biti prva u ligi iz koje 2-3 kluba redovno prezime u EL nego u nekoj čije predstavnike izbacuje Gzira United.

    Postoji određena stvar koja se zove sportski respekt. U svemu ovome namjerno nisam spominjao Hajduk jer oni su priča za sebe i realno jedini povijesni rivali. Dok se 90% navijačke/igračke/upravljačke populacije tog kluba ponaša ko ljubomorno derište, Dok god drukaju za Benfice i ostale, meni je apsolutno svejedno za njih. Tu mi je čisto drago ako nešto doprinesu koeficijentu ali ne ispustim nikakvu suzu kada ih netko rutinerski izbaci. Da se mene pita, njihovo mjesto bi svake godine nasumično dodjelio Slavenu, Gorici, Varaždinu ili nekom, vjerojatno ne bi imali ništa lošije rezultate.
  • Neki tip
    18.3k
    u toj igri aposulutno nikad ne mogu podržavati nekog tko mi je rival.serbus

    Ovo je ključno.. kak mi je rival u natjecanjima u kojima ne igramo jedni protiv drugih? Pa ne želim im da budu uspješniji od Dinama, neg od Grka, Danaca, Bugara, Francuza itd.

    Edit: a za Hajduk se slažem s većinom, za njih ne navijam nikad. Eventualno, bilo bi mi draže da pobijede oni, neg Zvezda/Partizan i to je više manje to.
  • serbus
    3.2k


    Kako ne igraju isto natjecanje kao mi , ok nisu ušli svi ove god ali mogli su.
    I što bolji rezultat naprave,ne daj Bože bolji od nas imaju više matrijala za podjebavanje. A meni je draže kad ugasim tv kao vs gzire na hajdukovih 1:0 odem spat a ujutro me dočeka brdo poruka na whats up da su ispali. Da ti sad kažem kako sam se nasmijao i otišao sretan na posao ne bi mi vjerovao. Ali u životu se ne sjećam kad sam radni dan tako lako riješio.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.