• Neki tip
    18.8k
    Na temi Izbori razvila se živa rasprava o vrijednostima, a završila s putovanjima, hranom, biciklizmom..

    Nekoliko vas je spomenulo da bi htjelo o kuhanju i gastronomiji općenito. Mnogi među nama jako vole putovanja. Neki su jeli u restoranima posvuda po Hrvatskoj, okolnim zemljama, neki po Europi, poneko sigurno i posvuda u svijetu. Netko zna puno o vinima, netko o pivu (ok, to smo dosta pokrili na Modrom šanku), netko je istražio najbolje plaže.
    Netko je biciklirao po savršenim stazama ili planinario i još je pod dojmom..

    Ova bi tema mogla biti mjesto za podijeliti te dojmove. Preporuke, pitanja, možda i fotke ako ne zauzimaju previše mjesta..

    Dobro je netko (edit: @Bosna86) rekao da je ovaj forum nadišao sport. Preporučujemo si knjige, filmove i glazbu, raspravljamo o politici i koječemu drugome.

    Prvi ne bih htio da Zoni Dinamo - Dinamo bude u sjeni ičega drugog. Ali neće mu ova tema ništa nažao učiniti..

    Ovdje možemo preporučiti jedni drugima dobar restoran ili pitati je li netko već bio u xy gradu i ima što za preporučiti (ne nužno hranu), podijeliti anegdotu s putovanja, pohvaliti se otkrivenom ili friško isprobanom biciklističkom stazom u nekom idiličnom krajoliku, opisati kakvo novoprobano jelo i podijeliti doživljaj i recept.

    Sve što godi osjetilima, ovdje nek nađe svoj opis i preporuku.. :)
  • Bosna86
    11.5k
    probij led, autoru teme
  • Neki tip
    18.8k
    pa da me baniraju što potičem teme koje nisu vezane uz Dinamo.. :gasp:

    Šalim se, odmah sam nakon svog zadnjeg upisa u anketi o ratu napisao da nek se zaključa tema, ali post nije prolazio.. jer je to već odrađeno. I neka je. Ima ljepših tema..

    Neka krenu ovi "kuhari" što se pohvališe da vole i znaju.. ja sam doprinos zasad dao otvaranjem teme, a hranom je uvijek dobro otvoriti priče o hedonizmu. :)
  • Papastrumf
    9.3k
    Probit ću ja led preporukom za relativno bliže putovanje.

    RIM

    Niti jedan grad me nije oduševio kao gore navedeni. Ako volite povijest, onda je Rim sigurno nešto što morate vidjeti za svog života. Svaki trenutak imate osjećaj kao da ste se vratili u povijest odnosno u doba Rimskog Carstva.
    Od foruma, koloseja, panteona, fontane di trevi, španjolskih stuba, katakombi, sikstinske kapele, bazilike sv. Petra itd. itd..
    Milion malih prekrasnih crkava, točnije nešto preko 900 :grin:
    Istina, kada se odmaknete malo od svih tih znamenitosti, grad djeluje dosta prljav, ali taj dio ni malo ne kvari ukupni dojam o ovome gradu.
    Naravno, usput otiđite i na utakmicu Rome ukoliko je to moguće. Iako svi znaju za poznati gradski derbi, u samom gradu zapravo postoji samo Roma.

    Odlična stvar je to što u Rimu većinu toga možete obići pješice, od Vatikana s jedne pa do Koloseja s druge strane ima cca 5 km tako da se sve bez problema prehoda.

    Predlažem da smještaj nađete negdje u XIII. rionu, poznatom po nazivu Trastevere, koji se smjestio zapadno od rijeke Tiber, a južno od Vatikana. Smješten je odmah uz Municipio I, odnosno sami centar grada, što znači da vam je sve dostupno bez korištenja gradskog prijevoza.
    Trastevere je onako šarmantni, boemski kvart s puno restorana, konoba, kafića, itd.gdje ćete se stvarno ugodno osjećati.

    Što se tiče gastronomske ponude, moram priznati da je nisam nešto previše istraživao do sada, ali to je sigurno nešto čemu ću se posvetiti kod sljedećeg odlaska u vječni grad.

    Toliko za sad.
  • Baneki
    708
    A da spojimo hranu i putovanja?

    Npr. što i gdje jedete dok putujete? Ja sam se npr. najeo pizza na raznim putovanjima (koje inače ne jedem prečesto) jer mi se čine sigurnom hranom. Peku se na visokoj temperaturi, brzo se donesu za stol i ne stignu se kontaminirati putem jer na putovanju je gadno ako te uhvati neki probavni problem.
  • Papastrumf
    9.3k
    Ja sam skužio da se priča i o putovanjima pa sam započeo s tim :smile:
  • Majki2111
    2.6k
    Volim kuhat, ali ne neke delikstese, nego više domaće stvari, nsučeno od prabake, bake ili mame, nešto svojegs dodati, ili nešto naučiti preko interneta. Prve interese sam pokazivso s 5-6 godins a prve korske ka kuhanju u 7om osnovne. Dan danas sa sposoban sebi napravit za jelo kaj god mi se poželi. Neću ostat gladan.

    Putovanja me trenutno ne privlače...
  • Baneki
    708


    Ma odlično si otvorio temu. Rim je obavezan za posjetiti, ja uvijek ponesem jedan stari vodič koji ima dodatak sa "hrvatskim tragovima" u Rimu, pa posebno obiđem ta mjesta.
  • xavier
    11.1k


    Ne znam zašto, ali moram priznati da me ovo tvoje iznenadilo...nekako sam u skladu s ostalim tvojim postovima, očekivao nešto u stilu "kuhanje je gubitak vremena, jedva čekam da izmisle tabletu koju popiješ i da ona zadovolji sve tvoje potrebe za hranom".
  • Neki tip
    18.8k
    A da spojimo hranu i putovanja?Baneki

    Ja sam skužio da se priča i o putovanjima pa sam započeo s tim :smile:Papastrumf

    Kao što sam napisao, sve što godi osjetilima..
    I putovanja i hrana i vina i drugo što vas veseli, a nije pokriveno Dinamom, knjigama, filmovima, glazbom..

    Putovanja i hrana idu ruku pod ruku. Iz svake zemlje u kojoj sam bio (ni malo ni puno, 20ak rekao bih), kao "suvenir" za sebe uvijek nosim neku hranu (tipičan slatkiš, suhomesnati proizvod, jednom i sir (napisat ću tu priču kasnije)), obavezno pivo ili vino, ovisno je li zemlja pivska ili vinska. :) Katkad i oboje, naravno.

    Druge zemlje osim vizualno, volim doživjeti preko nepca, tako da mi pizza praktički nikad nije izbor kao Banekiju. Što god jedu domaćini, jedem i ja, ali lako mi je to reći kad nisam bio u rizičnim zemljama u tom smislu..
  • Majki2111
    2.6k
    Da da. U zadnje vrijeme sam ručno tortilje radio, pa umake, imorovizirani kebab doma s tatom. I tako, ništa avangardno, ali tak volim. Meso ispeći, ili spohagi isto nije nikakav problem. Čušpajze rjeđe kuham, al i to je isto pod kontrolom. Bolognese isto ne brojim više kolko sam ga puta skuhao... Carbonara za druge isto tako jer ja ne jedem to.. Al da naravno uvijek treba volje i ideje. Imam dana kad mi se baš i neda :sweat: .
  • Dino
    2.2k
    Svida mi se kak je krenula tema pa bi se i ja nadovezao. Nisam pretjerano puno putovao po svijetu i nekim egzoticnim destinacijama, vec sam se zasad vise drzao brdovitog Balkana i Italije, Austrije, Madarske u, najcesce, nekom obliku obiteljskog putovanja.

    Grad koji posjecujem vrlo cesto je Verona pa ga vec poznam ko svoj kvart i svaki put se sve teze oprostit od nje.

    Jedan mali, slatki talijanski gradic s bogatom povijescu i kulturnom bastinom.

    Na glavnom ulazu u grad docekaju vas slavkoluk i amfiteatar. Amfiteatar je zanimljiv za razgledavanje, no odgledati neki performans u rimskoj gradevini je nekaj potpuno drugacije.

    Nadalje, po putu do Julijinog balkona, kretat cete se shopping ulicom s nekim od poznatijih svjetskih brendova. Iako vecina nas nije pri nekim penezima za kupovat suvenire te vrste, mislim da je lijepo dozivjet taj osjecaj luksuza ulaskom u trgovine poput LV, na primjer.

    Buduci da je tam sve nazvano prema legendi o Romeu i Juliji, naletjet cete na mali milijun hotela, restorana, suvenirnica i pekara s tim imenom.

    Pri ulasku u prostor gdje se nalazi Julijin balkon, vidjet cete puno imena, pluseva, srdaca i lokota. Tamo se nalazi i suvenirnica koja je cista pljacka, al naravno ne mozete se vratit doma bez ijedne uspomene.

    Najbolji pizzu koju sam tam jeo nalazi se na Trgu Gospode, odnosno Piazza dei signori. Jedna jedina pizzerija, nemre se fulat; saftna, bogata i fina pizza.

    Na istom trgu nalazi se i spomenik Danteu, humanistu, piscu te jedinom knjizevniku kojeg se naziva imenom, a ne prezimenom.

    U svakom slucaju, meni jako drag i prekrasan gradic.
  • Navijač Dinama
    7.3k

    Potpisujem sve napisano za Veronu :up: . I što si napisao je tako, ja recimo veliku većinu toga napisanog znam jer sa na maturaclu proveo u Veroni oko 4/5 sati. :smile:
  • Bosna86
    11.5k
    eqer1z084izy0rr5.gif


    Planina Zelengora na granici Bih, Cg i Hrv... Dosta ljudi za ovo ne zna, a poprilično bolesno mjesto... U blizini se nalazi prašuma Perucica( mislim jedina na europskome tlu), nacionalni park Sutjeska, velik broj jezera... Planina je visoka oko 2000m, cijelim putem je prohodna i mogu se šatori postaviti bilo gdje
  • Neki tip
    18.8k
    bio! Prekrasan kraj, nema 2, 3 dana da smo @Kwedi i ja razmijenili par postova na temu toga kraja. Da, Peručica je jedina preostala europska prašuma.

    S obzirom na mitsko mjesto Sutjeske u 2. svj. ratu, nekako sam se iznenadio vidjevši o kakvoj se malenoj i plitkoj rječici radi. Ali predivnoj, ledenoj, kristalno čistoj..

    Za one koje zanima povijest ili povijest umjetnosti, tamo je jedan od impresivnijih spomenika NOB-a, na Tjentištu. Ne želim ni pod razno skrenuti temu u neželjene vode, samo dodajem još nešto što vrijedi vidjeti koga zanima.

    Uostalom, i otamo je pogled zbilja nestvarno lijep..
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.