• Nolifer
    6.5k
    Mislim kakva će ti bit ta regionalna liga, kad dobro znamo, da prvo i osnovno treba počet gradit stadion, tj treba radit na infrastrukturi. Gledam onaj Real Madrid, pa likovi igraju na nekom pomoćnom terenu, dok se novi gradi, tako bi i mi negdje u gradu trebali prvo tipa Kranjčevića stavit da igra Dinamo, dok se novi stadion gradi...

    Kaj se same regionalne tiče, kao što je već gore napisano, svakako sam protiv. Jer jednom nam je to bilo dosta i ne treba to oživljavati opet.

    Pa imamo rukometnu, vaterpolo a i košarkašku ''regionalnu'' ligu, pa sad vidimo di su naši klubovi...

    Moj tip regionalne lige bi bio taj da bude nešto slično kao Ebel liga u hokeju na ledu..

    Da budu uključene, Austrija, Slovenija, Češka, Slovačka ili Mađarska, po novome Italija ako se ne varam i eventualno to bi možda imalo smisla..

    Al koja je poanta toga? Igrači bi bili više istrošeni, bilo bi više utakmica, računaj i HNL, europu i tu regionalnu, tak da mislim da je to stvarno ne potrebno za sada...

    Ako se treba proradit na kvaliteti nogometa, treba počet od infrastrukture, možda produljit ligu na više klubova i to je to.. Ovo sve drugo, osim financijskog možda i drugih stvari ne znam kolko bi imalo smisla...
  • Neki tip
    19k
    ljudi se žale da stvari u našem nogometu nisu posložene kako treba, ali meni je nevjerojatno da netko stvarno misli da je korak u pravom smjeru ulazak u zajedničko natjecanje s BiH i Srbijom.xavier

    U sridu.

    HNL je zakon, ali o regionalnoj ligi bih uopće počeo razmišljati kao opciji kad bi u igri bile Mađarska, Slovenija i Austrija. S njima bih i državu pravio. :lol:

    Srbija i BiH, odnosno njihove lige i klubovi, ni Dinamu ni hrvatskom nogometu baš i ne mogu doprinijeti. Ni kvalitetom, ni infrastrukturom, ni organizacijom.

    Protiv sam bilo koje regionalne lige, pa Konferencijska liga će biti taman po mjeri klubova koji ne mogu u EL i LP, ali ako bi baš sve išlo u tom smjeru, onda mi je ex A-U milijun puta bolja opcija od ex YU. Iz milijun razloga od kojih oni povijesno-politički čak nisu ni u vrhu.
  • reziser
    6.2k
    ma koja regionalna liga, dajte najte jebat s tim
  • og1986
    2.9k
    Ne bi smjeli ulaziti u ligu sa nacijama koje se potuku na parkiralištu jer se otvara Lidl. :lol:
  • deda
    27.5k
    Ja sam uvijek za jače i jače natjecanje, čak sam bio više sklon regionalnoj ligi prije godinu-dvije, no razvoj i uzlet HNL-a posljednje vrijeme budi nadu da prostora za napredak i dostatnost HNL-a kao ozbiljnog konkurentnog natjecanja ipak ima.

    S druge strane bojim se da će nas nogometne okolnosti u Europi gurati u budućnosti prema nekoj verziji regionalne lige. Ako do toga dođe treba igrati s onima koji žele igrati s nama i s kim mi želimo igrati. Prosto ko grah prebranac. I zato treba biti spreman i u konzultaciji, a ne da nam se nešto nametne.

    Dakle, ako ćemo igrati ikakvu regionalnu ligu to treba raditi isključivo sa savezima Slovenije, Mađarske, Austrije, Češke, Slovačke što bi rekli bivša bivša država. Eventualno plus BIH.
  • SAS1987
    13.3k
    spajanje Belgijske i Nizozemske lige će jako ojačati njihov nogomet. Isto kao što bi npr spajanje Švicarske i Austrijske. Dvije lige slične po kvaliteti će skoro pa uvjek dati kvalitetu više.

    Ako ignoriramo politiku, je problem "jugoslavenske regionale lige" da bi ušli i BiH, Makedonija, Crna Gora pa i Slovenija koji svi imaju jako slabije lige od Hrvatske / Srbije. Ja sam protiv regionalne lige ali teoretski, iz sportske / financijske strane za hrvatsku ligu ima jedini smisao spajanje sa ili Madžarskom ili Srbijom. Pratim slovensku ligu i jako mi je draga ali mislim da niti jedan naš (slovenski) klub nebi bio među prvih 4, 5 u "hr-slo" ligi.

    Nadam se, ali...Mali dioničar
    Globan je pričao u podcastu da će se UEFA Konferencijska liga nakon 2024 širiti na 64 klubova po regijama.
  • SAS1987
    13.3k
    Dakle, ako ćemo igrati ikakvu regionalnu ligu to treba raditi isključivo sa savezima Slovenije, Mađarske, Austrije, Češke, Slovačke što bi rekli bivša bivša država. Eventualno plus BIH.deda

    Što ima BiH igrati ligu "bivše bivše" države kad su je oni sjebali :rofl:
  • deda
    27.5k
    To su te okolnosti o kojima govorim. Stvorit će se elitističko natjecanje LP i EURO lige, a konf. liga će biti više manje regionalna liga.
  • deda
    27.5k
    Što ima BiH igrati ligu "bivše bivše" države kad su je oni sjebaliSAS1987

    Moramo im dati šansu da isprave povijesne greške :lol:
  • vjeko1701
    5.9k
    Imao sam prije dosta godina analizu kako bi ex-yu kup ispalih izu europe mogao izgledati. Makar i dalje stojim da bi nam bilo bolje da se više držimo sjeverozapada za takve neke ideje, evo moja stara projekcija:

    PS: Bilo bi zanimljivo napraviti ovakvu neku projekciju za HRV-SLO-HUN ligu koja bi naravno brojila manje klubova i skupina.

    Iskreno, ak bi se igralo neko regionalno natjecanje, ono ne smije zamjeniti domaće prvenstvo već samo popunjavati europske termine (srijeda. četvrtak) u svrhu povećanja broja utakmica našim klubovima i navikavanje na europski ritam.

    Vidim dva načina da se to organizira. Prvi bi bil da klubovi država koje se za takvu ligu odluče (bilo ex-Yu, bilo ex-AU) i u sezoni ostvare plasman u europska natjecanja imaju pravo igranja te grupne faze tog natjecanja u slučaju da ne izbore plasman u EL/LP. Naravno da bi se održal konstantan i previdljiv broj klubova u tom natjecanju, za svakog predstavnika koji ipak uđe u skupine, otvara se mjesto za prvi sljedeći klub na tablici prethodne sezone. Samo natjecanje bi bilo istog formata kao i EL/LP, znači grupna faza nakon koje slijedi knockout faza, određivanje jakosne skupine na bazi europskog koeficijenta, 4 kluba po skupini i ak je moguće, u istoj skupini ne mogu biti dva kluba iz iste zemlje. Počinjalo bi u isto vrijeme ili malo kasnije od EL.

    Primjera radi, uzmimo da se radi o ex-Yu natjecanju. Znači Hrvatska, Slovenija, Srbija, Bosna, Makedonija i Crna Gora. S tim ad ne vidim razlog zakaj se ne bi razmislilo o Albaniji, Bugarskoj, Mađarskoj, Rumunjskoj i sličnima.

    Al dobro, ex-Yu.

    Predstavnici u eu natjecanjima ove sezone su bili (Ostvarili plasman; ispali prije grupne faze)
    HR: Dinamo, Rijeka, Hajduk, Lokomotiva
    SLO: Maribor, Celje, Domžale, Koper
    SRB: Partizan, Zvezda, Čukarički, Vojvodina
    BIH: Sarajevo, Željezničar, Zrinjski, Olimpic
    MKD: Vardar, Rabotnički, Skhendija, Renova
    CG: Rudar, Sutjeska, Budućnost, Mladost

    Dosta neuspješna sezona klubova, za očekivati je da bi se kvalificiral barem jedan više iz naše lige, barem jedan iz slovenske i možda jedan više iz srpske. Trenutno nebitno, prema ovome, u ovakvo natjecanje bi išli sljedeći klubovi.

    HR: Rijeka, Hajduk, Lokomotiva, Zagreb
    SLO: Maribor, Celje, Domžale, Koper
    SRB: Zvezda, Čukarički, Vojvodina, Novi Pazar
    BIH: Sarajevo, Željezničar, Zrinjski, Olimpic
    MKD: Vardar, Rabotnički, Skhendija, Renova
    CG: Rudar, Sutjeska, Budućnost, Mladost

    Jakosne skupine (prema europskom koeficijentu klubova):
    1: Maribor, Rijeka, Hajduk, Zvezda, Vojvodina, Sarajevo
    2: Željezničar, Lokomotiva, Rabotnički, Vardar, Čukarički, Koper
    3: Domžale, Celje, Rudar, Sutjeska, Zrinjski, Mladost
    4: Renova, Olimpic, Zagreb, Novi Pazar, Skhendija, Budućnost

    Očito bi bilo 6 grupa, nasumični odabir i ako pazimo da u istoj grupi ne igraju momčadi iz iste države, to bi u jednom od mogućih slučajeva izgledalo ovak.

    A:Maribor, Čukarički, Rudar, Renova
    B:Rijeka, Koper, Sutjeska, Olimpic
    C:Hajduk, Vardar, Domžale, Budućnost
    D:Zvezda, Lokomotiva, Zrinjski, Skhendija
    E:Vojvodina, Željezničar, Celje, Novi Pazar
    F:Sarajevo, Rabotnički, Mladost, Zagreb

    Nakon grupne faze koja se igra dvokružno (6 utakmica) direktno u četvrtinu finala idu svi pobjednici skupina, dok 4 najbolja druga idu u ždrijeb da bi izborili preostala dva mjesta u dvije utakmice, knockout karaktera.

    Takvo natjecanje ne može imati utjecaj na UEFA koeficijente niti donijeti neka mjesta u njihovim natjecanjima jer nema šanse da tak nekaj dopuste, al dobro bi došlo da se većini klubova iz navedenih zemalja omogući igranje utakmica van svoje lige, dovede koji atraktivni protivnik iz regije i doprinese ustaljivanju u europski ritam dvije utakmice na tjedan. Ako bi se našli neki sponozori koji bi pokrivali putovanja i nagradni fond za recimo prva 4 kluba, prodaja TV-prava u svim zemljama koje sudjeluju, dodatna prodaja ulaznica na utakmicama sa Hajdukom, Zvezdom, Rijekom, Mariborom...itd. Natjecanje bi se moglo pokriti, biti atraktivno, posebno klubovima koji nemaju naviku ulaska u EL/LP. A ak bi nagrada za 1. mjesto bila recimo milijun eura (možda puno više, možda puno manje), definitivno bi dobro došlo nekima. Nek se zove "Regionalna liga" il ne znam, "Balkanski kup" il tak nekaj. Da bi se sprovelo, ne moraju se mjenjati domaće lige il kupovi, natjecanje uzme termine predviđene za UEFA natjecanja i ak se prve godine vidi da je neisplativo, nema interesa il tak nekaj, nije problem jednostavno ukinuti.
  • vjeko1701
    5.9k
    Edit - Evo varijante HR-SLO-HUN

    HR-SLO-HUN varijanta, sezona 2021 (bazirano prema plasmanima u sezoni 19/20)

    HR: Lokomotiva, Osijek, Hajduk, Gorica
    SLO: Celje, Maribor, Olimpija, Mura
    HUN: Fehervar, Puškaš, Mezokovesd, Honved

    Recimo da se igraju 4 skupine po tri kluba u grupi, dvokružno Ili bi se moglo pozvati 4 dodatna kluba iz regije koji ne spadaju u navedene države ali bi se možda htjeli takmičiti ali oni spadaju u 4. jakosnu skupinu neovisno o koeficijentu. Onda imamo 4 skupine po 4 kluba. Isto tako, u slučaju klubova koji imaju koeficijent ispod ligaškog bi se moglo staviti preuzimanje istog

    1 jakosna skupina
    Maribor 14.00
    Fehervar 10.50
    Hajduk 7.50
    Olimpija 5.25

    2 jakosna skupina
    Osijek 4.50 (4.975)
    Lokomotiva 2.00 (4.975)
    Gorica 0.00 (4.975)
    Honved 4.00

    3 jakosna skupina
    Mura 1.00 (2.600)
    Celje 0.25 (2.600)
    Puškaš 0.00 (2.575)
    Meskovesd 0.00 (2.575)

    Posebne pozivnice
    Sarajevo, Vojvodina, Vardar, Craiova

    Nasumično odabrane skupine

    A
    Fehervar
    Lokomotiva
    Celje
    (Vojvodina)

    B
    Hajduk
    Honved
    Mura
    (Craiova)

    C
    Olimpija
    Gorica
    Meskovesd
    (Sarajevo)

    D
    Maribor
    Osijek
    Puškaš
    (Vardar)


    Mogu prva dva ići dalje u 1/4 finala ili samo pobjednici skupine direktno u 1/2 finale...ili pobjednici direkt kao nositelji u 1/4 finala a razigravanje 2. i 3. u skupinama za 4 mjesta nenositelja u 1/4 finala. Ako bi se ulovio neki sponzor, tv prava, ulaznice...možda bi ovakvo natjecanje bilo samoodrživo a dalo bi osim klubovima barem 6 dodanih zanimljivih utakmica tokom sezone uz potencijal još 2 do 4 dodatne. Neka je nagradni fond 1 000 000 eura za pobjednika, 500 000 za drugog i 250 000 za trećeg i četvrtog...nekima bi se isplatilo.
  • SAS1987
    13.3k
    Neka je nagradni fond 1 000 000 eura za pobjednika, 500 000 za drugog i 250 000 za trećeg i četvrtog...nekima bi se isplatilo.vjeko1701

    Tko bi financirao nagradni fond i platio sve troškove klubovima? :smile: A tu je i problem termina (liga + kup). Ako klubovi nemaju revenue (tv prava, ulaznice itd) od barem 2, 3 milijuna € po klubu nema nikakvog smisla raditi takvu ligu.
  • vjeko1701
    5.9k
    UEFA termini predviđeni za njihova natjecanja. U kojim terminima bi Dinamo igrao kad bi došao do finala EL? U normalnoj situaciji bez nadoknađivanja odgođenih utakmica ti termini su dostupni svima u ligi.

    Nisam ekonomist i ne mogu napraviti neku projekciju isplativosti i financiranja takvog natjecanja. Ne mogu predvidjeti koliko bi se dobilo za tv prava, match day revenue...itd. Naravno da bi se trebali naći sponzori i to vjerojatno netko tko posluje na teritorijima svih zemalja ili neka velika komanije koja se na iste želi probiti...ili kombinacija navedenog.
  • vjeko1701
    5.9k
    Evo, poigrao sam se jednim simulatorom ovakvog natjecanja, unio neke grube brojke odokativno bazirane prema ELO ratingu svakog od klubova i simulirao taj kup.

    A.png
    B.png
    C.png
    D.png
    KO.png
  • deda
    27.5k
    Lijepa simulacija, bilo bi još zgodno u nekoj fazi ubaciti ove koji su igrali europsku jesen. Četvrtfinale ili ponufinale.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.