• Eduardo
    17.2k
    Da, clickbait je naslov... Spomen regionalne lige velikoj većini odmah baca asocijaciju na zajedničku ligu s BiH, Slovenijom, Srbijom, Crnom Gorom, Makedonijom, ali... možete je nazvati kako god želite, poanta teme je zajednička liga s određenim državama i klubovima koji ne moraju nužno biti iz EX YU zemalja.

    Koliko bi to bilo korisno ili negativno za Dinamo i ostatak naših klubova?

    Što me potaknulo da pokrenem ovu temu? Konstantno šuškanje o pokretanju 'Lige Beneluxa' tj. zajedničkog ligaškog natjecanja Belgije i Nizozemske, šuškanje o pokretanju 'Super lige' najbogatijih klubova. Ako neki od tih projekata zaživi, a mogao bi, ovo će pitanje opet doći na dnevni red i kod nas, uz neizbježnu politizaciju i „za“ i „protiv“.

    HNL Liga 10 donijela je određenu kvalitetu, ali opet nedostaje ono nešto. Nedostaju gledatelji, nedostaje neizvjesnost, nedostaje 'natjecateljska ravnoteža'. Većinu tih stvari donijela bi liga takvog tipa. Barem u teoriji kruže priče da konstantno igranje protiv jačih ili makar sebi ravnih podiže kvalitetu nogometa, a kvalitetan nogomet opet za sobom povlači druge pozitivne stvari.

    UPITNICI;
    • koje zemlje sudionice?
    • koji su kriteriji za klubove koji bi sudjelovali?
    • koliki broj klubova?
    • koji ligaški sistem?
    • koliko bi to naštetilo nacionalnim ligama?
    • kako bi se iz takve lige izlazilo u UEFA natjecanja?

    POZITIVNO;
    • podigla bi se razina kvalitete nogometa i neizvjesnost natjecanja.
    • smanjila bi se razlika u kvaliteti koja postoji među klubovima u nacionalnim ligama.
    • povećala bi se zarada od prihoda ulaznica i televizijskih prava, što zvuči logično, jer bi liga bila zanimljivija većem broju gledatelja.
    • možda bi takva liga smanjila odlazak mladih nogometaša u bogatije zemlje kao što vjeruju u Belgiji i Nizozemskoj.
    • postoji veliki razvojni potencijal, pošto bi se okupilo nekoliko zemalja u kojima živi pozamašan broj ljudi.
  • cron1ck
    1.5k
    Prvo samo da prokomentiram EX YU regionalnu ligi tj zasto to nikako ne bi bilo dobro za Dinamo. Mišljenja sam kako nitko na balkanu ne moze trenutno parirati Dinamu, i mišljenja sam kako bi se Dinamo spustio na tu razinu i samo bi došle lose stvari. Sad kad bi se ulazilo s nekim drugim državama, mozda bi se povećala kvaliteta, ali to ne mozemo sigurno potvrditi. Mislim da najvise ljudi privlači ta regionalna liga zbog nacionalnog naboja, a mislim da to ne moze doci na razini kad igra reprezentacija. Ljudi ne smiju podcjenjivati HNL, to nikako nije močvara i sprdačina. Također mislim kako bi se povećao broj gledatelja, ali smo u trendu, nikako na dugoročne staze. 80ih su bili puni stadioni, ali tada nije bilo kablovske televizije pa se izgubila ta kultura dolaska na stadiona. Zaključak da nam to ne treba i opet ponavljam ne smijemo podcjenjivati HNL, pogotovo u budućnosti.
  • Kwedi
    3.8k
    HNL Liga 10 donijela je određenu kvalitetu, ali opet nedostaje ono nešto. Nedostaju gledatelji, nedostaje neizvjesnost, nedostaje 'natjecateljska ravnoteža'. Većinu tih stvari donijela bi liga takvog tipa. Barem u teoriji kruže priče da konstantno igranje protiv jačih ili makar sebi ravnih podiže kvalitetu nogometa, a kvalitetan nogomet opet za sobom povlači druge pozitivne stvari.Eduardo

    zbog komoditeta dinama (jer mu HNL služi kao trening poligon), trebalo bi cijelu domaću ligu razbucat?

    to što nedostaje natjecateljska ravnoteža, neizvjesnost i gledatelji ne donosi kvalitetniji protivnik već zdrav, normalan i pošten pristup nogometnom biznisu.
  • Cosey
    433
    Da za neko prošireno međunarodno natjecanje (kaj se već događa s ovom Europskom ligom 2 ako dobro razumijem), ali apsolutno protiv regionalne lige koja bi uključivala klubove iz bivše Juge (prvenstveno Srbije).
  • agramZ
    2.3k
    negdje sam procitao neku ideju zajednicke lige hrvatske, slovenije, austrije, madjarske i slovacke. broj klubova ili 16 ili 18/20.

    pitanje je da li se ispada iz takve lige? ako da, kako upadas iz nacionalnih liga? kako se nacionalne lige organizuju u takvom slucaju? koliko klubova ispada i upada? ko odredjuje da dinamo i hajduk ali ne i rijeka i osijek barem pocinju prvu sezonu u takvog ligi? prekomplicirano za mene..
  • xavier
    11.1k
    Istina da bi Dinamo mogao (naglašam "mogao" jer nije to baš tako jednostavno) profitirati iz tako nečeg, ali ne možemo po tom pitanju biti sebični jer bi to značilo propadanje svih klubova koji ne bi bili uključeni u tu priču. I ovako imamo ligu koja nije baš široka i bogata. Zamisli tu istu ligu bez Dinama, Hajduka, Rijeke i Osijeka. Možeš odmah staviti ključ u bravu.

    No čak da maknemo na stranu dobrobit hrvatskog nogometa, nije to sve baš tako kako ljudi to zamišljaju. Puno onih koji su za takvu ligu, ne bi srpske ili BiH klubove nego austrijske, mađarske, češke, slovačke...no stvarno mi je teško zamisliti da recimo austrijanci žele naše klubove i, još važnije, naše navijače. Činjenica je da je svaka regionalna liga (mislim u drugim sportovima) na kraju postala (eventualno proširena) ex YU liga. Da do toga dođe, tako bi na kraju bilo i u nogometu.

    Treba li nam to? Apsolutno ne. Hrvatski klubovi trebaju igrati hrvatsku ligu, a Dinamo će uz to imati sasvim dovoljno europskih utakmica. Ako baš postoji silna želje za regionalnim natjecanjem, to se eventualno može organizirati kao nekakav "srednjeeuropski kup" iako stvarno ne znam u kojim terminima bi se to igralo jer je i ovako sve prebukirano.
  • Infinity
    15.2k
    Sto se tice exYu, mislim da tu imamo samo Partizan, Zvezdu i Maribor koji bi digli neki kvalitet. Ako govorimo o cetiri HNL kluba onda bi se i iz Srbije sigurno mogao naci jos jedan razine Osijeka. Maribor mozda trenutno nije toliko jak, ali u ovako necemu mogu ponuditi vise nego sto nude sad.

    Klubovi iz BiH, CG i Makedonije nisu ni blizu kvalitetom i tesko da bi parirali za neko trece mjesto, a da ne pricamo o borbi za titulu.

    Gledati van ovih granica? Austrija, Madjarska, Ceska, Slovacka, Poljska. Trenutno bi samo RB i Slavia bili konkurencija Dinamu, ali tu bi sigurno bilo jos dosta jakih utakmica.

    Sve u svemu, misljenja sam da bi neka regionalna liga Dinamu mogla donijeti dobra, ali bi manjim klubovima donijela lose s obzirom da npr Istra gubi taj mec s Dinamom i slicno.

    S obzirom da uzivam u izradi sistema takmicenja pozabavit cu se za par dana i dati neki sistem na razmisljanje. Naravno, ako tema ne ode u krivom smjeru i ne zakljuca se.

    Jedan nas cijenjeni kolega je rekao kako je Dinamo rob male lige. Koliko realno Dinamo zaradi od HNL-a? Koliko bi zaradio od ovakve lige? Stjece se dojam da bi Dinamo igrajuci bolju ligu zaradio vise novca koji bi mogao uloziti u momcad i postati konkurentniji u LP/EL.

    Imajte na umu da ako u toj RL ucestuju klubovi iz tipa pet liga nitko se nece odreci mjesta koja vode u Europu kroz domace takmicenje. Tih pet liga daje minimalno 20 klubova u Europu. Ta RL sigurno nece dobiti 20 mjesta, a onda kad zadrze svoja mjesta iz domacih liga ta RL nece davati ni jedan klub u Europi. Ta RL moze uspjeti samo ako ce biti jako profitabilna.
  • Eduardo
    17.2k
    trebalo bi cijelu domaću ligu razbucat?Kwedi

    Gdje sam napisao to? Mislim da nigdje, niti mislim nešto slično. Nema potrebe izvlačiti stvari iz konteksta. Zato sam pitao, koliko bi takva liga naštetila nacionalnim ligama i ostataku naših klubova?

    to što nedostaje natjecateljska ravnoteža, neizvjesnost i gledatelji ne donosi kvalitetniji protivnik već zdrav, normalan i pošten pristup nogometnom biznisu.Kwedi

    Misliš da bi natjecateljsku ravnotežu, neizvjesnost i gledatelje u HNLu donio zdravi i pošteni Zadar, Šibenik ili Rudeš? Sumnjam. Prije toga bih svakako stavio stavke kao što je kvaliteta tih momčadi i mogućnost da budu konkurentni za nešto više od toga da ušićare pokoji bod od jačih klubova.

    Nije valjda da u top ligama i klubovima sve pršti od zdravlja i poštenja.

    Ludo bih volio vidjeti tu Ligu Beneluxa, čisto da vidimo princip po kojemu bi to funkcioniralo. Samim time bi dobili i dosta odgovora na pitanja iz uvoda teme.
  • SAS1987
    13.2k
    Ta RL moze uspjeti samo ako ce biti jako profitabilna.Infinity

    U tome je sva poanta. Klubovima tipa Salzburg, Sparta, Dinamo, Zvezda itd se vise isplati igrati losije lige u svake sezone igrati EL ili LP. U prosjeku od uefe zarade 15 000 000 - 25 000 000€ a to znaci da bi se im recimo isplatilo igrati ligu tek kada imaju garantiranih npr 10 000 000€ na sezonu.
  • marcio amoroso
    31.9k
    Mišljenja sam da mlatimo praznu slamu.
    Bolji ili slični nama neće s nama (Austrija, Češka itd) a s lošijima nećemo mi i tu je kraj priče za mene.
  • reziser
    6.2k
    tu je kraj priče za mene.marcio amoroso

    zato se ni ne uključujem
    protiv sam svake regionalne lige s bilo kojim klubovima
  • Kwedi
    3.8k
    Gdje sam napisao to? Mislim da nigdje, niti mislim nešto slično. Nema potrebe izvlačiti stvari iz konteksta. Zato sam pitao, koliko bi takva liga naštetila nacionalnim ligama i ostataku naših klubova?Eduardo

    nisam implicirao to tebi, al kontekst zazivanja regionalne lige jedino i isključivo je vezan uz kontekst dinama. sad je povod beneluks liga, al obrazac je isti u svim mogućim raspravama.

    Misliš da bi natjecateljsku ravnotežu, neizvjesnost i gledatelje u HNLu donio zdravi i pošteni Zadar, Šibenik ili Rudeš? Sumnjam. Prije toga bih svakako stavio stavke kao što je kvaliteta tih momčadi i mogućnost da budu konkurentni za nešto više od toga da ušićare pokoji bod od jačih klubova.

    Nije valjda da u top ligama i klubovima sve pršti od zdravlja i poštenja.

    Ludo bih volio vidjeti tu Ligu Beneluxa, čisto da vidimo princip po kojemu bi to funkcioniralo. Samim time bi dobili i dosta odgovora na pitanja iz uvoda teme.
    Eduardo

    recimo primjer gorice, solidan klub u ovom momentu zar ne? sad dodaj trenutnu upravljačko-financijsku situaciju gorice i preslikat je u šibenik/zadar/cibaliju.

    uz ozbiljnije poslovanje rijeke/osijeka/hajduka, onda dinamo bi do titule išao kroz čičke do pičke što donosi gledanost, interes, publiku i smisao.

    gledam interes hrvatskog nogometa, odlazak dinama iz takvog natjecanja (i hajduka i rijeke) bi značio smrt profesionalnog nogometa.


    izlazim iz okvira nogometa, imamo regionalne lige u vaterpolu, košarci i rukometu. osobno sam za njih, smatram da su okej jer krovne sportske organizacije u tim sportovima dozvoljavaju, ali su koncipirane na način da su navedene lige uništile domaće lige koje su danas jedino i isključivo amaterske te ne postoji interes i publika te gube svoj smisao. jedina prednost regionalnih liga u navedenim sportovima je što se mogu paralelno igrati domaća, regionalna i europska natjecanja (u teoriji i praksi) jer im raspored dozvoljava.

    u nogometu to nije moguće.


    odnosno jedino moguće bi bilo nekakav regionalni kup kad svi ispadnu iz europe,al opet zašto bi netko se znojio, lomio i mučio po mariboru, sarajevu, skoplju ili novom sadu kad mu je bitnije odigrati drugi dio sezone di se direktno plasira u europu što znači lova, odnosno egzistencija.
  • Krizy
    35.1k
    Ma teško u bližoj budućnosti da nešto bude no možda bi nakon ispadanja iz europe mogli ubaciti u termine preko tjedna neku vrste male lige npr dvokružno ovi klubovi koji ne stoje loše s financijama

    Dinamo
    Slavia Prag
    RB Salzburg
    Maribor
    Slovan Bratislava
    Legia
  • Baneki
    713
    Protiv sam takvih liga u bilo kojem sportu, pogotovo u nogometu koji je najpopularniji sport.

    Manje sredine bi se izgubile u takvim okolnostima, primjeri rukometa, košarke, itd...
  • Ero
    930
    Naravno da bi svaki normalan navijač bio protiv, pa šta se desilo s košarkom, rukometom u tim reg ligama, dvorane zjape prazne, totalni propast sporta.. Ljudi su se borili za domovinu, a sad bi da se igramo jugoslavije u nogometu..
  • Neki tip
    19k
    Mišljenja sam da mlatimo praznu slamu.
    Bolji ili slični nama neće s nama (Austrija, Češka itd) a s lošijima nećemo mi i tu je kraj priče za mene.
    marcio amoroso

    Potpis pod napisano uz dodatak da se "regija" ne može protezati do Vardara, al završavati već na Sutli i Dravi. Ne postoje ni nogometni ni poslovni ni politicki ni geografski ni bilo koji drugi razlozi za ligu sa Srbijom i Makedonijom, npr., a bez Austrije i Mađarske.

    Možda idiotska verzija ponosa ili inata, ali kao što neću gledati Superligu ako ikada nastane, neću otići niti na jednu utakmicu eventualne jugo verzije regionalne lige (šanse da se osnuje su, doduše, nikakve).

    Konferencijska liga UEFA-e imat će regionalni element, ali ne po jugo ključu, nego više Slo, Hrv, Aus, Hun..
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.