• Sajla
    4.3k
    a kaj nije Facke Prigorec? :)

    btw. kad smo već kod govora, jedna od rijetkih pozitivnih stvari u upisima izvjesnog forumaša je što ispravno piše o "Ivanušcu" umjesto o "IvanušEcu". a slušali smo i često u prijenosima čujemo o Vugrinecu, Babecu, Bukovecu... to mi para uši isto kao da čujem "nađemo se na Črnomerecu, dolazim iz smjera Remetineca pa ćemo skupa do Stenjeveca". brrrrr, naježim se :vomit:
  • Kepec
    5.1k
    Ovo tvoje me jako zanimalo pa sam malo istražio to "nepostojano e". Koliko sam uspio shvatiti ono postoji kod primjera poput N. Vugrinec G. Vugrinca, N. Gubec G. Gupca, N. Vramec G. Vramca...
    No kod prezimena gdje bi se pojavila teško izgovoriva glasovna skupina ne postoji, npr. Hitrec ne možeš reći u genitivu Hitrca, Kelčec ne možeš reći Kelčca, pa tako onda valjda i za Ivanušec nije Ivanušca nego Ivanušeca. A možda je i Ivanušca, tko će ga znat, ako ima koji profesor hrvatskog ili netko takvome blizak neka pomogne.
  • Sajla
    4.3k
    nisam prof hrvatskog, ali sigurno je "Ivanušca". nije problem u šc ili čc ispred kojih je samoglasnik, nego kad uleti neki suglasnik (kao u primjeru Hitrec ili Kelčec, ili primjer (ne)postojanog a u riječima mačak i balčak)
  • nemapredaje
    2.3k


    Kao što si napisao, nisi profesor hrvatskog jezika.
    Da jesi, onda bi znao da se standardni hrvatski jezik temelji na štokavskom, a ne kajkavskom narječju i zato je Ivanušeca, a ne Ivanušca.
  • Sajla
    4.3k
    je li onda i Čakoveca i Vrboveca? vrijedi li onda i Matije Gubeca umjesto Matije Gupca? nepostojano e nije pravilo? kada e ostaje, a kada se miče?
  • Droljo
    6.5k
    Daj se, ono, nauči lingvistike :lol:
  • nemapredaje
    2.3k


    Postoje standardi (Čakovca, Vrbovca itd.), ali postoje i iznimke (Ivanušeca, Vugrineca itd.) zbog lakšeg izgovora
  • Sajla
    4.3k
    ma daj, "Vugrinca" je teško izgovoriti? Plamenac > plamenca? Glušac je po štokavskom standardu pa se može lomiti jezik s "Glušca", ali Ivanušec je kajkavac pa se za njega ne može? možda sam neobjektivan jer sam kajkavac, ali valjda bismo trebali poštovati kako ljudi dekliniraju vlastito prezime.
  • nemapredaje
    2.3k


    Naravno, može se poštivati, čak bi i trebalo iz poštovanja, ali to ne znači da je književno ispravno.
  • Sajla
    4.3k

    "Naziv nepostojani e višeznačan je jer označuje:
    • glas koji se u nekim oblicima određene riječi pojavljuje, a u drugima gubi
    • glasovnu promjenu ispadanja (ili dodavanja) glasa e.
    Nepostojani e glasovna je promjena do koje u hrvatskome standardnom jeziku dolazi samo u nekim kajkavskim prezimenima i imenima mjesta: Čakovec – Čakovca , Črnomerec – Črnomerca , Gubec – Gupca."

    Ivanušec, Vugrinec, Gubec su kajkavska prezimena i ne vidim nikakav razlog zbog kojeg se ovo pravilo hrvatskog standardnog jezika ne bi primjenilo, naročito jer postoji potpuno jednak primjer nepostojanog a u štokavštini, s jednakim izazovom težeg izgovora.
  • jedan u nizu
    6.8k
    Daj se, ono, nauči lingvistike :lol:Droljo

    Ovo mi je poštapalica već dobrih 15 godina, i stvarno rijetki kuže foru :rofl: :rofl:
  • Droljo
    6.5k

    Daaa. Vrh zajebancija
  • mlinchica
    1.4k
    Već vidim, ova “U dobru i zlu” s ožujsko reklame će se brzo primit.
  • Crusades1986
    10.3k
    ožujsko reklamemlinchica

    HT
  • mlinchica
    1.4k
    Aaa, da, krivo, HT je. Thanks.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.