• FLYZG
    27
    ...pozdrav još jednom cijenjeni kolega,evo sa malim zakašnjenjem,jer nisam stigao prije...ugl.,ja mislim da ti vrlo dobro znaš odgovor na skoro sva postavljena pitanja i nema smisla da ja ovdje elaboriram i dokazujem po stoti put nešto,drago mi je što nam ova stranica omogućuje ovakve rasprave,u našem slučaju presjek povijesti voljenog nam kluba!
  • BluePhone67
    3.4k
    nvg6lbfcsqws84h8.png


    Imas novu knjigu za kupit, nedavno izaslo .. nisam stigao procitat, samo prelistao iako mi kaze prijatelj kolekcionar koji je doslovce cijelu knjigu opskrbio sa svojim materijalom predratnog nogometa da bas i nije nasao u puno tocaka i zajednicki jezik sa samim autorom. Posto njega poznam, mozda ce biti zanimljiv materijal za obje strane.


    Jedan pasus iz knjige..

    Prema iskazu Bogdana Cuvaja, visokog dužnosnika u hrvatskom nogometu, koji je obavljao visoke dužnosti u nogometu i u Kraljevini Jugoslaviji i za vrijeme NDH, 1950-ih je tadašnji predsjednik NSJ Rato Dugonjić pozvao u Beograd predstavnike zagrebačkih klubova i obavijestio ih da je moguća obnova starih imena zagrebačkih nogometnih klubova i istaknuo: “Da, vi možete ponovo umjesto Dinama, Metalca uzeti imena HAŠK-a ili Concordije. Mi nećemo imati ništa protiv (...) Ali, jedno, više ne smijete i ne možete vratiti ime Građanskog.” Prema riječima Cuvaja, predstavnici zagrebačkih klubova su tada zaključili: “Ak nemre Građanski, onda ne bumo vraćali ni HAŠK ni Concordiju ni druge...” Naime, jedan od dioničara Građanskoga bio je u vrijeme NDH Maks Luburić. No, prema nekim dokumentima, “tada se među navijačima zagrebačkog kluba pričalo da je maršal Tito u jednom razgovoru kazao da se pogriješilo kad se poslije završetka Drugog svjetskog rata nije ponovo oformio Građanski, nego je osnovan Dinamo”.
  • FLYZG
    27
    ...odlična stvar,di se može kupit?
  • BluePhone67
    3.4k
    Ljevak sam vidio da ima, uglavnom ima je u knjizarama.. steta sto Magdicevu knjigu nikada necemo vidjeti jer i danas ljudima nije stalo do istine vec do jednumlja lijevice koji se kunu u demokrate i socijalne ideje, a napisao je davno knjigu kako se igrao nogomet u ndh iz njegovog kuta u prvom licu.
  • FLYZG
    27
    ...da se još osvrnem na citat...,naime Građanskom je bila najveća mana kao i ostalim predratnim klubovima na području Zagreba nastupanje pod zastavom NDH i oni su automatski po završetku rata okarakterizirani kao ustaški itd...,Građanski pogotovo,Stjepan Radić im otvorio igralište,Ante Pavelić navijač i gost na ponekim utakmicama,Luburić dioničar...di ćeš više,sjeli su im na volej nogometnim rječnikom!
  • BluePhone67
    3.4k
    da se još osvrnem na citat...,naime Građanskom je bila najveća mana kao i ostalim predratnim klubovima na području Zagreba nastupanje pod zastavom NDH i oni su automatski po završetku rata okarakterizirani kao ustaški itd...,Građanski pogotovo,Stjepan Radić im otvorio igralište,Ante Pavelić navijač i gost na ponekim utakmicama,Luburić dioničar...di ćeš više,sjeli su im na volej nogometnim rječnikom!FLYZG

    I gdje je stao Gradjanski, tu je Dinamo nastavio na nacionalnom interesu, da nije bilo sa strane Bakarica i ostalih koji nisu dali sa razlogom da se Dinamo uzdigne vise na ljestivci i poznata njegova da " kad je Dinamo bio sedmi, kad je na Maksimiru bilo pet tisuća gledatelja i kad nije bilo nacionalizma". jer automatski i nacionalizam raste pa do ostalih nasih ubacenih elemenata koji su to u klubu rijesavali i micali automatski sa zabranama i izbacivanjima, tenzije nacionalizma uvijek su bile jednosmjerne .. Neki dan smo stavili na face i ovdje udba dokument poslije Zvezde gdje se islo protiv njih na nacionalno pa je kasnije cak smetalo sto su ljudi slavili na ulicama i uzvikali plavi, plavi, prije sam isto stavio materijal gdje su igraci micali zvijezdu sa starog grba 60 godina na odijelima.. poznata je prica odlaska na inozemnim turnejima gdje ih je docekivala pavelic na slikama kao da hrvatske zastave kod nasih ljudi koji su morali bjezati iz Jugoslavije i kako su ih kasnije docekali kada su se vratili u domovinu. Budem jedan dan stavio iz Toronta dokument nikada vidjen javno, samo cemo prvo stavit na face ekskluzivu .. Hask i niti jedan drugi zg klub nikada nije imao takvu navijacku bazu i nacionalno nabijenu kao sto je imao Gradjanski a kasnije Dinamo i to ljudima ne mozes ukrasti. Mozes im uzeti klub, ali ne mozes korijene i dusu
  • Mr Blue
    3.4k
    Gdje točno ima za kupiti? Hvala unaprijed
  • BluePhone67
    3.4k
    Inace ja mogu samo reci da Dinamo apsolutno nista ne radi na promicanju kluba u pisanom obliku i na ostavstini za ostale generacije. Teska srca moram reci da kroz povijest ne mozemo se mjeriti sa velikom cetvorkom, kako prije kroz povijest u yu ligi, tako i danas nastavljamo tradiciju. Na nasih 1 knjigu idu njihovih 10 knjiga, jel imamo sto dalje za reci da mi za 50 god i osvajanje KVG nismo napravili niti jednu jebenu knjigu ili opsirniju knjizicu. Imali smo brosuricu od 7 stranica u formatu A8 i to je to. Pricat o nasoj povijesti, mozemo pricat onako kako nam drugi serviraju jer smo mi nesposobni sami sebe promicat i pisat nasu povijest kakva god bila.
  • Kwedi
    3.8k
    slažem se.

    a "najveći" kroničar povijesti dinama (i još uvijek član skupštine) slagao je povijest kluba kako vitar puše, odnosno ovisno o povijesnim okolnostima vezanim uz canjugu i croatiju, odnosno gnk i mamića
  • 000
    942
    Nedavno sam čitao njegove članke sa početka devedesetih. Stvarno treba imati želudac za to. No na žalost nije jedini. Skoro svi su puhali i još pušu u isti rog. Režimski novinar u ono vrijeme, režimski novinar danas, razlike praktično i nema. Svijećom se traži kvalitetan članak o Dinamu.
  • FLYZG
    27
    ...što se tiče izdavačke djelatnosti,da se nadovežem,žalosno je isto tako što klub ne izdaje više nikakvo glasilo,reviju,na recimo mjesečnoj bazi po nekakvim simboličnim cijenama,hvala Bogu ima materijala za piasati koliko želite i mislim da bi to bila dobra stvar!
  • FLYZG
    27
    ...knjižara Ljevak na Jelačićevom trgu
  • Kwedi
    3.8k
    Svijećom se traži kvalitetan članak o Dinamu.Cavalera

    mogla bi Zona lagano izbacivati neke feljtone...
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.