• Mali dioničar
    14k
    Trebalo bi onda napraviti i krovno tijelo koje bi vodilo članstvo udruga jer 95% udruga na čelu sa Dinamom i HDZ-om nemaju pojma koliko imaju članova. Tamo izbori u ličko-senjskoj županiji i nemaju pojma tko ima pravo glasa. Isto tako za izbore u zagrebačkom SDP-u.

    Za dioničare barem postoji SKDD i nema majci da si dioničar, a da nisi platio ili da si platio a da nisi dioničar.

    Evidencije u udrugama su tragične.
  • Kwedi
    3.8k
    to oko registra članova je super ideja,a u pravilu to dobiva svaki lokalni ured za opću upravu. to što su oni nesposobni, potkapacitirani ili ustvari ih boli đon za to - to je birokratsko-politički problem.


    kako smo već u nekim ranijim raspravama dotakli besmisao velikog pravnog entiteta kao što je dinamo koji je izjednačen sa ljubiteljima jagoda bjelovarsko-bilogorske županije, tu smo ograničeni u okvirima hrvatskog zakonodavstva.

    ak ćemo biti pragmatični i konkretni, sama po sebi je bedasta stvar da je bilo koji profesionalni klub u hrvatskoj(neovisno o sportu) etiketiran kao 'neprofitan'. naravno da nije, cilj je biti uspješan, trofejan i velik,a to sigurno neće biti bez ulaganja, rasta i rada,a ponajviše to ovisi o financijskom aspektu.

    čak i ako ulazimo i u sferu amaterizma, bilo koji klub ne bi trebao biti okarakterizran kao neprofitna udruga u kontekstu svih 40 hiljada ostalih udruga.

    ono što fali, a što bi bilo zaista sjajno za jaču i bolju raspravu je koncizniji zakon koji bi sve sportske klubove posebno klasificirao van domene NGO-a.

    sindikati, političke stranke, zadruge i vjerske organizacije ravnaju se po zakonskim stavkama i podstavkama, a toliki broj klubova u hrvatskoj je zakonski isti kao - udruga jagodica bobica.
  • Mali dioničar
    14k


    Da, to je to. Zamisli da stranke same sebi izglasavaju rigidni zakon vezano za financijsko izvještavanje, reviziju i javne objave. One su "neprofitne" pa su i klubovi.

    Možda sam se ja previše fokusirao na d.d. upravo iz razloga da se napokon uspostavi neka jasnoća između javnog i privatnog, onoga koji je na tržištu i onoga koji nije.

    Svaka udruga uredno nađe načina za gradsku ili državnu subvenciju. Nađe i poneko trgovačko društvo, ali ipak je većina građana svjesna da je to nonsens.

    Meni kao navijaču Dinama i zagrebačkom poreznom obvezniku je neshvatljivo da trenere plaća (i) grad, a da prihod od prodaje igrača ide klubu. Mislim da bi gradske strukture puno teže objasnile prirodu tog odnosa da je Dinamo d.d. Hvališ se milijunskim transferima, a trenere koji tu djecu treniraju plaća grad, malo degutantno.
  • Kwedi
    3.8k
    da, čak se i ovo veže uz paradigmu, "nisam za financiranje dinama,ali treba financirat omladinsku školu" - jer kao veže se demagogija "djeca treniraju i nisu na ulici".

    svi ti klinci(i treneri i tereni i cijeli hladni pogon...), da budem grub su sirovina u koju klub ulaže, mazi ju i pazi ju da bi od tog dobio output koji će prodati. koji će naravno, zadržat za sebe.

    iz tog kuta gledanja sam ja protiv javnog financiranja svakog profesionalnog kluba, financiraj amaterizam, rekreaciju, infrastrukturu... ali nema šta od poreza financirat jozu bandića u dinamu ili marina rozića u ciboni.
  • BluePhone67
    3.2k
    Kako je to poslozeno recimo u Barceloni i njihovoj omladinskoj skoli La mesija ali i u klubu generalno. FC Barcelona je svjetski nogometni brand ali i vise od toga kao i sami grad Barcelona i zajedno ta dva giganta su veliki mamac za turiste i donosi ogroman novac svima koji trose i placaju porez sa svakim racunom od hotela i nocenja do nebitnih malih stvari .

    Dali onda grad pripomaze i samom klubu kroz neka sponzorstva, oprastanja dugova ili dajem u najam gradski prostor ?? Mozda je netko vise upucen, ne mora biti Barcelona kao primjer i ne mislim tu o biranju clanova, predsjednika vec cista suradnja grada i kluba.
  • Kwedi
    3.8k
    nisam pratio zadnje,al real,barca,bilbao i osansuna su prije nekoliko godina kao sportska udruženja koji nisu privatizirani i zbog političke pozadine, imali su sniženu poreznu stopu za dobit. 25% u odnosu na ostatak 32,5%
  • Mali dioničar
    14k


    Austrija recimo nema ministarstvo turizma, a ima značajno viši turistički prihod nego Hrvatska. Radije bih se s njima usporedjivao. Iako ne znam kakvo je stanje u Barceloni, argument turizma da bi se opravdalo eventualna izdvajanja iz proračuna grada za klub koji toliko prihoduje i troši bila bi mi čudna.
    Čak i nisam siguran koliko je to u skladu sa EU zakonodavstvom - smatra li se to nedopuštenim potporama. Znam da su Nijemci bili iziritirani Realovim i Barcinim ulaznim transferima u doba dužničke krize kad je trebalo europskom monetarnom politikom pomagati španjolsku državu, a Real istovremeno kupuje Ronalda.
    I ne bih si laskao da turisti u Zagreb dolaze zbog Dinama. Htio bih da klub svoj pogon financira isključivo iz vlastitog prihoda.
  • BluePhone67
    3.2k
    I ne bih si laskao da turisti u Zagreb dolaze zbog Dinama. Htio bih da klub svoj pogon financira isključivo iz vlastitog prihoda.Mali dioničar

    Nisam mislio uopce na Dinamo i Zagreb, vec na vece klubove i gradove kako to funkcionira, a ako me pitas sto mislim i o tom vidu vezano za turisticku atrakciju i Maksimir i Dinamo bi trebalo visoko kotirat u toj ponudi. Dali u ovome trenutku, mozda ne, ali u buducnosti svakako ili stovise vec je davno trebalo udarit temelje za takve stvari.
  • deda
    27.7k
    Sport bez državnog novca na žalost ne može postojati. Mi smo subjektivni do bola. Dinamo je gigant hrvatskog sporta koji bi realno u ovom trenutku vjerojatno jedini u Hrvatskoj mogao uopće preživjeti bez državnog novca. Možda još 5-6 klubova, možda. U Hrvatskoj je 20, ako nisam puno rekao potpuno profesionalnih momčadi, sve drugo živi od državnog novca.
  • deda
    27.7k
    Još jedna nejasnoća. Gdje to piše da ŠDD ne može isplaćivat tj. ne smije isplaćivat dividendu?
  • Mali dioničar
    14k
    Kwedi je mislio da nije realno očekivati isplatu što i nije. Recimo Arsenal je klub koji redovito isplaćuje dividendu, a znamo da navijači nisu sretni zbog toga.

    Pa zašto je onda Mišković kupio Rijeku ako to ne može funkcionirati bez državnog novca? Misliš da vlasnik Ludogoretsa nije sam procijenio da li mu se isplati ubaciti nekoliko destaka milijuna eura u nogomet? Misliš da bugarska država ili grad Razgrad ili grad Sofija daju novac za Ludogorets? Ja ne znam, ali bih se jako iznenadio da je to istina.

    A ako ćemo zbog starih zasluga i spominjanja grada ili države plaćati tantijeme svakome zaslužnom građaninu ili pravnom subjektu, bankrotirat ćemo za čas. Kaj bi sad grad Split trebao Rađi platiti za svako spominjanje grada u kontekstu ulaska u Hall of fame. Gospić svakome tko ima prezime Tesla jer je bližu rođen, a Karlovac zato jer je tamo išao u školu, a to se provlači kroz svaku priču o Tesli?
    To su mi one fore "više ljudi zna za Šukera nego za Hrvatsku". OK, super za njega, s druge strane da nije igrao za Hrvatsku nego sjedio na klupi Savi Miloševiću ili Mijatoviću za Jugoslaviju 98, nikad ne bi bio prvi strijelac svjetskog prvenstva. Valjda je Hrvatska dala nešto i njima - ne bi ih trećina igrala na velikim natjecanjima da nismo samostalna država, a i da smo u Jugoslaviji, dobro znamo koju bi minutažu imali. Pitaj Cicu Kranjčara ili Mlinarića. Upravo je Cico dobar primjer - Niko je zahvaljujući između ostalog nastupima u reprezentaciji, zaradio višestruko više nego Cico koji je vjerojatno bio bolji igrač, a nije mogao prismrditi velikom natjecanju. Tako da je tim dečkima Hrvatska i te kako puno dala.
  • deda
    27.7k
    Ja želim reći da u Hrvatskoj profesionalni sport tj. liga može postojati samo u nogometu. u ni jednom drugom sportu. I tim takvim profesionalnim klubovima bi trebalo dokinuti državna sredstva.
  • xavier
    11.1k
    govoriš li o pojedinim klubovima ili o cijeloj ligi? Ako govoriš o ligi, onda se i način na koji su godinama živjeli pojedini klubovi HNL-a mogao okarakterizirati kao sve samo ne profesionalizam.

    Što se tiče pojedinih klubova, financijski je zapravo lakše voditi klasičan profesionalni klub u nekom drugom sportu nego u nogometu jer su budžeti manji. Nađeš jednog dobrog generalnog sponzora koji se vidi u toj priči i već si na pola puta.
  • marcio amoroso
    32k
    Privatizacija je jedina dobra. Da dođe neki baja koji će istresti novac za klub, koji će imati poštovanje prema nama navijačima i koji će voditi klub normalno i uspješno. Mi smo takav narod da smo pogubljeni bez čvrste ruke, nažalost je tako. Naravno nikakav Mamić ili netko iz njegove svite ali netko normalan tko tu vidi svoj profit bi meni osobno bio apsolutno ok.
  • marcio amoroso
    32k
    Samo da se nadovežem, ovaj pokojni vlasnik Leicestera je čak ulagao u lokalne bolnice, vrtiće itd. Znači pomagao je i lokalnoj zajednici. Perfekcija.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.