• xavier
    11.1k
    Ja sam ih spomenuo kao negativan primjer, a ti ih braniš :cool:
  • Kwedi
    3.8k
    ne branim, samo konstatiram formalizaciju njihovih odnosa :smile:
  • deda
    27.7k
    Meni je ok na ovoj temi spominjati tovarski primjer, jer on je besplatna škola učenja na tuđim greškama. To je nakarada, koja nit je dioničarstvo, nit je članski model. Više je nalik socijalističkom samopravljanju koje provodi probrana elita.
  • Mali dioničar
    14k


    Je, u pravu si, članarina nije donacija, ali vrijedi godinu dana. Poslije toga nisi član i nemaš prava ako ju ne obnavljaš.

    Originalna Dinamova zamisao protučinidbe u vidu besplatnog ulaza na nekoliko utakmica i popust na godišnju ulaznicu stoji, ali je u praksi kontaminiran kuponima iz Sportskih novosti uz koje možeš ući skoro na svaku utakmicu na tribinu istok pa to treba isto ukalkulirati odnosno izbaciti iz kalkulacije.
  • 000
    941
    Jel moze malo siri tekst o problematici u uvodnom postu?
  • Mali dioničar
    14k
    Kao što znamo, postoje 4 kruga preoblikovanja.

    1. Grad.
    2. Članovi.
    3. Članovi koji su upisali u drugom krugu.
    4. Ostali.

    Napravio sam mali okvirni izračun ukoliko bi se išlo u preoblikovanje prema cijeni koja se nekoliko puta našla u medijima - 30 milijuna eura, stavio sam nešto više - 230 milijuna kuna.

    Slijedeća pretpostavka je da grad ne bi upisivao.

    Napravio sam optimistični scenarij u kojem Dinamo ima 10.000 članova. Za čvrstu kontrolu u dioničkom društvu potrebno je 75% vlasništva - u ovom slučaju 17.250 kuna po članu. Za većinski paket trebalo bi prikupiti 11.500 kuna po članu, a za značajan udio koji bi u dioničkom društvu odgovarao udjelu od 25% plus jedna dionica 5.750 kuna po članu.

    S obzirom na to da većina dioničara nema taj novac kod sebe, napravio sam varijantu/kampanju Zagrebačka banka za zagrebački Dinamo prema kojem bi se kupnja dionica financirala kreditom Zagrebačke banke. Kredit je prema uvjetima gotovinskih kredita, a mislim da bi se moglo dogovoriti i povoljnije uvjete, ali za potrebe simulacije sam stavio najgori scenarij. Rok otplate je 10 godina.

    Prema ovim kalkulacijama, ako bi 10.000 članova htjeli upravljati Dinamom praktički sami, to bi ih koštalo 220 kuna mjesečno 10 godina, ako bi htjeli imati većinu to mogu za 150 kuna mjesečno, a značajan udio mogu imati za 125 kuna mjesečno.

    Jasno, ako je broj članova manji - recimo 5.000 članova, brojke rastu. Za čvrsto upravljanje klubom je potrebno izdavajati 10 godina mjesečno po 430 kuna, za većinski udio 290 kuna, a za značajan udio kojim je moguće kontrolirati sve procese u klubu trebalo bi izdvajati 150 kuna mjesečno 10 godina.

    Puno, malo, izvedivo, neizvedivo, glupo, pametno, ne znam. Brojke i jesu i nisu velike. Svatko od nas tko je kupio novi auto je čim ga je izvezao iz salona i registrirao izgubio na njegovoj vrijednosti koliko bi bilo ulaganja u dionice. Siguran sam da kolekcija memorabilija Blue phonea vrijedi nekoliko paketa mogućih Dinamovih dionica. Ne znam, meni ovo ne izgleda neizvedivo, ali sigurno nije ni lako izvedivo.
    U svakom slučaju godišnji trošak je puno viši nego što je trošak članarine, ali opet bi te dionice trebale i imati neku vrijednost, a i prenosive su čitaj nasljedive.
    Attachment
    preoblikovanje Dinama (979K)
  • Eduardo
    17.3k
    U principu nije loša ideja s odličnim sloganom :up:

    Definitivno nije neizvedivo, ali mislim da je trenutno najveći problem financijska situacija u državi. Ljudi i da imaju volje i želje pitanje je koliko bi ih se u ovoj situaciji odlučilo na još jedan kredit. 10.god . dugo je razdoblje, a tko zna što nosi sutra u ovoj državi. Da se radi i o tih 150kn mjesečno mislim da bi i tu imali problem jer bi se teško ljudi obvezali na toliko dugo razdoblje u ovoj situaciji.

    Brojke i ne zvuče toliko veliko, ali opet se vraćam na gore napisano. Po tim izdvajanjima bi mogla prednjačit ekipa iz dijaspore kojima ne bi bio problem odvojiti 20-30€ dok nekome u Slavoniji itekako bi.
  • deda
    27.7k
    Ideja je jako dobra. Problem su preduvjeti. Klub mora biti čist i izgraditi povjerenje navijača da bi ih se dovoljan broj odazvao. Dakle, prije toga moramo doći na razinu posjećenosti od bar 5-6 tisuća i 8-9 godišnjih karata i sveopću pozitivu svih razina i slojeva navijača. Imam ja još jedan dodatak. Možda bi se čak moglo dionice kupovati kroz članarinu prema klubu. Problem je jedino što klub ne bi odmah došao u posjed keša.
  • BluePhone67
    3.2k
    Sve je to relativno sto je puno ili skupo ako pricamo samo o novcima, primjera radi da si svaki dan spremio 1 kn za dionicu od kada se pocela spominjat ili pripremat, a to je od 2014 kraj godine do sada bi skupio preko 1000 kn. Sto je sigurno dovoljno za 1 dionicu ako ne i dvije, naravno da si spremio 2 ili 5-kn sto nije veliki financijski izdatak imas vise dionica i iznos preko 5 000 kn i vise sto je spomenuto gore.
  • deda
    27.7k
    Deda se ne srami priznat. Ja sam do sad stavio u posebbnu škrabicu za koju ni žena ne zna 3.400 kuna.
  • Blaz
    350
    sve na slovake u cet i imas za 10 paketa. :cool:
  • deda
    27.7k
    A ne. To sam rekao da ne diram ni za što. Ako ne bude privatizacije onda sve rokam na gostovanja po Europi ili sa Malim dioničarem osnivam novi klub u slučaju povrata psihopate.
  • Mali dioničar
    14k
    Deda, minimum za novi šdd je 500.000. Pa di ćemo to prikupiti za treću zagrebačku ako ne ide za Dinamo? :grin:
  • deda
    27.7k
    Kurvat ćemo se :lol:
  • BluePhone67
    3.2k
    Kada smo spomenuli novce, da se nadovezem za clanstvo od 60 kn.. TO JE SMIJESNA CIJENA STO SVE DOBIJES ZA NJU.

    Realno, cijena od 4 utakmice da odes na Rijeku, Tovare, Osijek i jos neki klub bi platio 200 kn, tu jos dobijes zastavicu koja je minimum u fun shopu 40 kn, i jos neki popust za godisnju i sve u shopu od 10%, cestitka itd.. Cijena clanske nebi smjela biti ispod 250 kn, a da tu jos dodam da za tu mizernu cijenu mozes i odlucivat u klubu je opravdano smijesno. Ako ikada bude 1C1G onda svakako u klubu treba odvojiti clanstva u par modela kao sto je biti samo clan kluba bez pogodnosti i biti clan kluba sa puno vecom cijenom ali i pogodnostima, a ako zelis i glasat kao premium clan to onda trebas i platit.

    Moje misljenje
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.