• Navijač Dinama
    8.4k
    Osijeku navija za Dinamo/Hajduk nego recimo u Rijeci.Infinity

    Pa u samoj Slavoniji više Dinamo i Hajduk imaju navijača nego domaći(slavonski) klubovi zajedno.(Marsonia,Cibalia,Osijek, Graničar itd..)
  • Majki2111
    3.2k
    Kolikoje Rijeka popularna u Rijeci? Jel zna itko? Jednom sam od jednog čovjeka čuo da dost njih i nije za Rijeku.... Ne znam koliko je istina?
  • xavier
    12.1k


    Rekao bih da je to ipak nekakav mit i mislim Rijeka od ova 4 kluba u svom gradu ima najveći postotak navijača nakon Hajduka u Splitu.
  • Infinity
    16.5k
    Velim za siru okolicu, a Krk je relativno blizu. Naravno da ima ljudi iz Opatije, Kostrene, s Krka, iz svih mjesta u okolici da navijaju za Rijeku. Al kad se odmaknemo dalje, tko u Gospicu navija za Rijeku? Sumnjam da je tu neka baza. 100km je nista, a na 100km je Karlovac koji vjerujem navija za Dinamo. Osijek i Rijeka imaju navijace u svojim gradovima i u jos par manjih gradica u neposrednoj blizini. Sigurno da ima netko iz recimo Pozege da navija za Osijek, ali mislim da nisu brojni. I ono sto je najbitnije, imam dojam da je Rijeka kao grad vece uporiste za Rijeku kao klub nego sto je to Osijek kao grad za Osijek kao klub.

    Ja bih osobno volio da je u HNL-u malo vise izrazena ta podrska za domaci klub. Kao u BiH recimo. Ovdje je skoro pa nemoguce da netko iz Tuzle navija za Zelju, Sarajevo, a da o hercegovcima i ne pricam. Isto tako bez obzira sto je Sarajevo velik grad, tu je hrpa studenata, hrpa doseljenika, nema sanse da tu netko navija za ikog osim dvojca koji je boje dao i kantonalnoj zastavi. U Mostaru da netko navija za Celik ili Slobodu? Smijesno. Ma koliko PL bila losa, ma koliko bila lose posjecena, sutra da bude na razini HNL-a imala bi puno bolju posjecenost upravo zbog toga. Netko u Osijeku cami u stanu i gleda Dinamo na TV-u, ovdje ti u pravilu klub za koji navijas igra domace utakmice mozda 20km od tvoje kuce. Naravno da ima iznimki, al te neke ankete da prodju kroz bilo koji veci grad s pitanjem za koji domaci klub navijas 90% odgovora bi islo u korist lokalnog kluba. Ja se sutra ne bih kladio da 50% Osijeka navija za NK Osijek.
  • NORTE
    11.6k
    Zar je moguće da čak POLOVICA grada Zagreba ne navija za Dinamo?Sibirski plavac

    Pogledaj nam posjetu u Hnl-u 2007.-2020.


    Ovdje je skoro pa nemoguce da netko iz Tuzle navija za Zelju, SarajevoInfinity
    Tuzla je zanimljiva, najslabija posjeta u ligi od većih gradova i klubova, a tko bi to rekao. Za Ćire su imali najbolju posjetu.
  • Mali dioničar
    15.5k
    Bitan je rezultat. Recimo Varaždinci su samim formiranjem HNL-a iskočili i rezultatski i emancipacijom. Siguran sam da za vrijeme Herjavca nitko tamo nije navijao ni za Dinamo ni za Hajduk, a to stanje uma im je ostalo i danas bez obzira na sve dogadjaje zadnjih 10tak godina.

    Ok, njihovim rezultatima je pomogla i činjenica da su od samostalnosti baza sigurnosti pa je svatko volio živjeti u Varaždinu za razliku od Osijeka i Vinkovaca koji su bili značajniji nogometni centri, ali su prvih par godina HNL-a bili na prvoj liniji pa nisu ni mogli imati rezultat.

    Nadam se da se situacija u Osijeku mijenja i da će tamo ubuduće svi navijati za klub iz svog grada.
  • Neki tip
    21.3k
    Nije uopće problem u veličini navedenog uzorka od 7500 ili 8000 "navijača". Ono što je važno je njegova (ne)reprezentativnost (spomenuo @xavier), a ona se ne mjeri samo udjelom u općoj populaciji, koji je u ovom slučaju posve solidan, nego zastupljenošću svih dijelova populacije koju se ispituje, odnosno na koju se istraživanje odnosi. Jako je važno, ključno, definirati koju populaciju uopće želiš uzorkovati.

    Potpuno je, naime, besmisleno opću populaciju pitati "koji vam je klub draži, Dinamo ili Hajduk" i onda na temelju odgovora donositi zaključak o broju navijača tih klubova. Opća populacija ne prati nogomet. Opća populacija kao takva ne gleda nogomet ni na tvu, kamoli stadionu. Takvo istraživanje ima smisla napraviti tako da obuhvatiš uzorak populacije koja nogomet prati i koja navija za neki klub u Hrvatskoj. Drugo, ako pitaš za Dinamo ili Hajduk, onda možeš dobiti postotke 45/55, ali to može značiti da je npr. većem dijelu navijača svih ostalih klubova Hajduk u vrijeme istraživanja nešto simpatičniji. Ili da općoj populaciji koja ne prati nogomet Dinamo ide na živce. Ili milijun drugih objašnjenja. Nikako i ni po kojem suvislom objašnjenju ne može značiti da u Zagrebu "za Dinamo navija 55%, a za Hajduk 45% ljudi".

    Moraš znati postaviti pitanje. Sugestivna pitanja ili pitanja na koja nije ponuđen adekvatan (broj i mogućnost) odgovor(a), dakle pitanja koja te stavljaju u prisilnu dvojbu Dinamo-Hajduk, a tvoj bi najbliži odgovor bio recimo bmk za nogač, a kamoli Dinamo i/ili Hajduk, e takva pitanja ne mogu u istraživanje koje bilo tko poslije treba/želi citirati.

    Kao je @Sibirski plavac i sam rekao, to je zbilja samo za Zanimljivosti.. :)
  • Neki tip
    21.3k
    Nadam se da se situacija u Osijeku mijenja i da će tamo ubuduće svi navijati za klub iz svog grada.Mali dioničar

    Imam kolegu iz Osijeka koji mi je baš o tome pričao. Kako su nekad rijetki navijali za Osijek. Ljudi su bili za Dinamo, Hajduk i manji dio za Zvezdu/Partizan. Kako je Slavonija naseljena odasvud nakon Drugog rata, primila je i bazu potencijalnih navijača nabrojanih klubova. S osamostaljenjem RH i Osijekom kao klubom "predodređenim" da bude jedan od 4 velika, stvara se preduvjet za to da u svome gradu NK dobije i svoje navijače. Rat i rezultatsko kaskanje za očekivanjima ipak odgađa tu konsolidaciju.. Dovršen stadion i jedan, dva kupa ili prvenstvo i imat će Osijek svoj grad praktički samo za sebe.

    Pa nacije se "stvore" i konsolidiraju u par desetljeća (na Balkanu i manje, potreban ti je jedan rat, uloga žrtve i dva vanjska neprijatelja) gdje neće navijači nogometnog kluba.
  • Majki2111
    3.2k
    Moram priznat da mi se nikad nije dopao pojam reprezentativnog uzorka-da predstavlja neku veću skupinu ljudi u anketi čak i uz navedenu postotnu grešku. Svaka osoba je individualna i ne može statistika predvidjeti kaj se pojedincu mota po glavi ili je li nekog čovjeka zabolio trbuh baš u trenutku kad je brebao glasati ili za kog će glasati. Nešto je jednostavno uvjetovanu nasumičnošću, a nešto individualnošću. Ne može to statistika sve opisati. Da bi se napravila ozbiljna i relevantna anketa treba puno vremena i broj ispitanika treba biti velik, mjeren u desecima ili čak stotinama tisuća. I samo da se odnosi na ispitane, bez procjena na širu populaciju. Zato kažem. Treba vremena.
  • Infinity
    16.5k
    Tuzla je zanimljiva, najslabija posjeta u ligi od većih gradova i klubova, a tko bi to rekao. Za Ćire su imali najbolju posjetu.NORTE

    Sloboda je klub bez trofeja u svojih 100 godina posjedovanja i opet kao takva ne uspjeva otjerati lokalce da navijaju za neki netuzlanski klub, bez obzira sto im posjeta mozda ne odskace. Oni u svakom slucaju drze tu negdje oko 2.000, a imali su 3.000 u sezoni 15/16 kada su se borili za titulu i igrali finale kupa. Sto se Cire tice, nije im on nesto digao posjetu, pa vodio ih je samo pola sezone u drugoj ligi.

    Sloboda je recimo prosle sezone imala tek sestu posjetu lige, ali je imala prosjek 3.018 po utakmici. Sesti klub HNL-a je bila Istra s 1.348. Sloboda se tesko mjeri sa sarajlijama, kao i svi ostali, ali nisu nista losiji od ostalih vecih klubova. To vecinom odredjuju rezultati kojih Sloboda, a onda nakon njih i Celik i Velez nemaju. Ta tri su mozda najbolji za usporedbu jednih s drugim, a Sloboda je tu najjaca. Malo bolji od Celika, a Velez je najlosiji u tom trokutu, ali njih rezultati je*u vise nego ostale, oni su dva puta ispadali.

    A ako pod Tuzla mislis na Tuzla City? Tuzla je grad koji broji 110.000 stanovnika. Usporedimo ih recimo s Osijekom. I klubovi su usporedivi. I Sloboda i NK Osijek bez znacajnih rezultata kroz svoju povijest. Zasto je ovo bitno? Tuzla City nije klub iz Tuzle, odnosno nije gradski klub. Dali su si to ime da se povezu sa stanovnistvom nakon sto su usli u PL: Njihovo ime je Sloga Simin Han. Simin Han broj 2.300 stanovnika. Nemam pojma o selima oko Osijeka, al zamisli sad da neko selo od 2.300 stanovnika u okolici Osijeka udje u HNL, zaigra u HNL-u i ima dvije sezone u nizu prosjek 1.500 gledatelja. NK Osijek ima uporedivu posjetu s FK Slobodom u posljednjih 7-8 sezona, gradovi su slicne velicine, klubovi su jednaki luzeri i situacija je jako uporediva. Tuzla City je seoski klub koji je prije pet godina igrao trecu ligu da bi u dvije sezone igranja PL oba puta imao bolju posjetu od Sirokog i jednom posjetu jednaku Zrinjskom. Posljednjih pet sezona Istra u tri puta jacoj ligi je imala posjetu na razini njihove.
  • Bosna86
    11.7k
    Za Bih ligu nemam pojma kako dodju do tih podataka... Živio sam godinu dana u Mostaru pa znam iz prve ruke kako se ulazi na taj stadion... Npr Ultrasi imaju besplatan upad za svoju tribinu ako imaju člansku iskaznicu od Kluba navijača... Na običnu tribinu ( karta 20 kuna) mogu uci 2 čovjeka na jednu kartu, a poslije 10 min vise nitko ni ne gleda imaš li kartu .... Za Zelju isto tako nikad nisam platio kartu, jednostavno domaćin samo kaže on je sa mnom i redar se skloni... Brojači ne postoje tako da ne znam na koji način se dolazi do podataka
  • Neki tip
    21.3k
    odokativnom procjenom novinara, kao i u nas do prije 15ak godina
  • deda
    32.8k
    To znači da brojke možeš od šuba smanjit za 30-40%
  • Kwedi
    3.8k
    ↪Bosna86
    odokativnom procjenom novinara, kao i u nas do prije 15ak godina
    Neki tip sa Zapada



    prije bi rekao prije možda pet godina :cool:

    a najveća fora s procjenama je kad igraju npr. u zaprešiću, koprivnici... pa je to jedina tribina i ne znaju koliko ima ljudi pa bubnu 500 ili 1.000, a realno u pet minuta mogao ih sve prebrojat da je guzicu pomaknuo.

    ili kad su igrali dinamo - skenderbeu, mutavi balog rekao u prijenosu kako nema navijača iz albanije, a debil nije iz novinarske lože prošetao tri koraka van i vidio ih u čošku na zapadnoj tribini
  • Navijač Dinama
    8.4k
    Tuzla CityInfinity

    Još kad bi Tuzla City bili klub iz Tuzle, a ne da tamo samo igraju.(oni su klub iz manjeg mjesta, Simin Han) :smile:
    Zna se čije boje odjekuju u Tuzli.

    Tuzla je zanimljiva, najslabija posjeta u ligi od većih gradova i klubova, a tko bi to rekao. Za Ćire su imali najbolju posjetu.NORTE

    Navijači koji za klub žive u posebnim trenutcnima i ubiti od rezultata kluba.Recimo protiv Dinama za 100g. je bio rasprodan cijeli stadion i sve... ali kako je BiH kvazi država što murije tiče i njezinog odnosa prema navijačima... sjever Tušnja (stadion Slobode) je ostao prazan protiv Dinama.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.