• GaijiZG
    1.3k


    Koliko često i koliko dugo postiš? Mogao bih isprobat

    U zadnje vrijeme slabo, ali dok sam bio "u kondiciji", ne bi bas aktivno postio kao "idem ja sad postit", nego sam jeo jedan obrok dnevno, petkom ajmo rec samo konzervu sardina, a tu i tamo bi ubacio post od 48, 72 sati. Ako ces postit duze od 48 sati moraš si jako proučiti refeeding syndrome i kako prekinuti post. Nije to zezancija, npr duge postove nikad ne prekidaš sa škrobom, trebas unosit redovno magnezij prije posta, ako zelis i za vrijeme posta, i kupit si od podravke sol sa 50% kalija(kalijev nitrat ja mislim). Kalij ti je potassium i jako ti je bitan jer je elektrolit koji gubiš kroz post. Ugl prouči, ima literature.



    Isuse kao da muza slusam, prolupat cu :cry: :lol:
    Jedna od zescih tema rasprave u nasem kucanstvu haha

    :rofl: :rofl: Slično i kod mene.
  • GaijiZG
    1.3k


    E i da, fastanje(sekularni post ja to zovem) funkcionira samo ako ne uneseš niti jednu kaloriju, znači nema kave sa secerom il jedna banana, ne vrijedi. Ali crna kava, većina čajeva, osim čaja od brusnice i onih jeftinih koji imaju hibiskus, i cijeđeni limun te ne izbace iz posta. Čaj od brusnice i šipka imaju kalorije pa te izbace, a limunada se čak preporuča(bez šećera). Inače zabavno je kada postiš, nakon drugog dana ti obična voda iz pipe ima okus po šećeru.
  • jedan u nizu
    8.2k
    Na primjer dokazano je da puno malih obroka kroz dana zapravo uspori metabolizam, pa trošiš manje kalorija, imunitet ti je slabiji, kosa ti postaje tanja, nokti pucaju. Bolje je 2 ili 3 jača obroka kroz dan,GaijiZG

    gdje si ovo vidio?
    Imas neko istrazivanje ili nesto?
    Moja struka je povezana sa nutricionizmom pa znam osnove nutricionizma (a usudio bih se reci da je to visetruko vise od fitness trenera i samoprozvanih nutri gurua).
    Pa me cisto zanima da li se nesto promijenilo i odakle to. Jer koliko znam i dan danas je uobicajeno i normalno misljenje da zapravo manji i cesci obroci ubrzavaju metabolizam i zapravo ureduju cijeli metabolizam organizma.

    Netko je pisao o omega masnim kiselinama.
    Radio sam neki seminar o tome i iako je proslo podosta godina od toga i poprilicno sam zahrdao, mislim da bi nekekav omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina trebao biti oko 1:3, i da zapravo nije niti idealno samo trpati omega-3 u sebe, nego zapravo uravnoteziti njihov odnos.
    A posto nam je u moderno vrijeme unos omega-6 veci, najcesce i sam dodatan unos omega-3 pomaze.

    Ali sve je individualno, nutricionizam je cijela znanost i ne moze se nikako generalizirati,i vecina savjeta ne vrijedi za sve osobe.
    Kada vidim online fitness programe koji ti slazu i plan prehrane, i kada vidim doslovno 3 plana za nekoliko tisuca ljudi, od kojih je jedan za skidanje kila, jedan za odrzavanje i jedan za dobivanje, muka mi dode.

    Neke opcenite smjernice vrijede, prosjecna prehrana danas je dosta losa, i uvijek vrijedi savjet da se smanji unos masti i ugljikohidrata (nikako izbacuje), da se poveca unos proteina i vitamina te da se uzima dovoljno tekucine. Neke klasicne floskule jel.
    Ali preporucati nekome recimo neke dodatke prehrani, vitamine, namirnice koje uzimati, koje izbaciti je dvosjekli mac, jer kao sto sam rekao, porpilicno je individualno i ako je tebi puno pomoglo, ne znaci da ce i drugome.
  • Maki85
    50
    U kontekstu fitnessa, ja sam prije nekoliko (zapravo sad je već to možda i blizu 10) godina vidio studiju koja je uspoređivala sintezu proteina kad je nivo aminokiselina u krvi konstantan i kad je nekoliko jačih spajkova s pauzama i zaključili su da je ovo drugo bolje, time srušili onu staru bildersku mantru da se jede svaka 3 ili čak 2 i pol sata. Negdje oko 4 sata razmaka bi bio minimum.
    A ovo za IF, postoje neke studije za autofagiju, opet postoje neke koje to demantiraju, ali mislim da je ovih prvih više, onako od oka. Vjerojatno u smislu mršavljenja nema utjecaj nego je u praksi lakše izdržati niži unos kalorija, kako je Gaji rekao, kad te potegne ketoza imaš energije i nisi gladan, čak je i koncentracija bolja, ovak iz osobnog iskustva.
    U principu žalosno da ove mlađe generacije ne znaju živjeti bez glova i wolta, koliko vidim tih plavih kutija po cestama, uopće ne kužim jel danas ljudi uopće jedu nešto što nije iz dostave.
  • Ludovic IX
    7.2k
    Dečki, nemojte kaj zamjeriti ali ove priča o kalorijama vam je malo gay..

    Možda sam ja prestar i boli me kita i za fitness i dijete i picke strinine ali jedite što vam volja, igrajte hakl bar jednom tj3dno a kad dodji klinci, bit ćete i više nego aktivni uz njih. Ako vas već jebe sto ćete pojest, jedite što više domaće i mir.
  • GaijiZG
    1.3k


    gdje si ovo vidio?
    Imas neko istrazivanje ili nesto?

    Imaš istraživanja koja podupiru obje teze. Problem je što kod istraživanja se uspoređuju samo grupe gdje ljudi jedu 3 obroka vs 6 obroka, bez ijednog drugog parametra, al tu ne dobiš nikakav zaključak. Ako se gleda samo gubitak kila, isti su rezultati, samo se kod više obroka ljudi više zamaraju hranom i teže im je održat limit na kalorije.

    Sad nemrem nać, ali ima istraživanje kako veliki broj obroka s jako malo kalorija usporava metabolizam, jer ako jedeš često, ali jako malo kalorija, tijelo ti misli da dolazi glad, i pripremaš se za nestašicu hrane, pa tijelo krene štedit energiju na tjelesnoj temperaturi, kvaliteti kose, noktiju, kože, na imunosustavu. A kada postiš, ili jedeš jedan obrok dnevno, tijelo ti pretpostavlja da nemaš hrane, i da moraš uloviti nešto podhitno, pa troši više kalorija, imaš više snage jer tijelo želi da uloviš plijen, barem je takav osjećaj, plus ketoza nakon dužeg posta. Zato se dugotrajni post ne preporuča jako mršavim osobama.

    Ali to su sve otkrića ustanovljena unazad 10 godina, te ne idu u prilog većini prehrambene i farmacijske industrije, pa nećeš previše čut o tome, a niti će se mijenjati literatura na KIFu i medicini, doduše frend mi je pričo negdje 2018te da su na KIFu učili o benefitima fastanja.

    Ugl nutricionist koji je diplomirao prije 2015te, i koji se nije dodatno educirao nakon faksa, misli da je to što pričam blasfemija. Jbg, nekad su ljudi radili krovove od azbesta. No slažem se da se svakom treba pristupit individualno sto se tice nutricionizma, neko je osjetljiv na gluten, netko nije, itd. Al postoje univerzalne stvari poput toga da nitko ne bi ttebao konzumirati rafinirana biljna ulja, jer su otrov.



    Ne postoje studije koje demantiraju autofagiju u ljudi, samo nije utvrđeno kada počinje autofagija u ljudi, no generalni konsenzus je da sigurno počne 72 sata nakon zadnjeg obroka. Teže je testirat na ljudima jer su skupa istraživanja, ako ne želiš ubiti čovjeka(miševe ubiju pa istrazuju autofagiju), a niti jednoj industriji ne paše potencijalno otkriće da je post zdrav i potiče autofagiju koja praktički rješava većinu zdravstvenih problema, i sprječava sva patološka stanja metabolizma, tako da nema para za ta istraživanja.
  • Riot
    1.9k
    Možda sam ja prestar i boli me kita i za fitness i dijete i picke strinine ali jedite što vam voljaLudovic IX

    U nas je nažalost normalizirano da u nekim godinama muškarce krene tako bolit kita pa puste škembu i sise. Još gore je što se mogu pogledat u ogledalo i ne dobit depresiju
  • GaijiZG
    1.3k


    Hakl ti neće pomoć da ti šećer padne ispod 5.0 ako stalno grickaš neš i cugaš pivu, a tijelu treba da padne šećer da bi se stanice obnavljale i čistilo smeće iz organizma, samo primjer.
  • Ludovic IX
    7.2k
    Nit skembu nit sise. Istina, 89 kg na 180 ali nije to nest za uzbunu. Možete vi da to nije u redu, ali tu se priča protiv pedera stalno a ekipa ovdje u teretani gleda sebe u ogledalu cijelo vrijeme. Meni su oni koji zaljubljeno gledaju svoje tijelo veće pedercine od onih koji se stvarno i trpaju.
  • Maki2
    610
    Dobro, decki su tu pricali o nutricionizmu i pozitivnim ucincima na zdravlje. Ne znam kad je brinuti se o svom zdravlju i izgledu krenulo bit pederski.
  • GaijiZG
    1.3k


    Pa s ovim drugim se slažem, i većina bodybuildera ima neku traumu koju tretiraju body buildanjem. Mislim žao mi ih je al su f**** up u glavu.

    No ne pričamo o tom, nego o znanosti! 89 kila može bit bolje nego 80 kila, ovisno kako se hraniš, toksini se čuvaju u masti, ljudskoj masti, tako da ako je tih 80 kila nastalo većinom na Big Macovima, to je nezdraviji čovjek nego neko s 89 kila koji se hrani domaćom mesinom, mezom, palentom, itd. Uzimam da je u oba slučajeva BMI isti, a onda gdje je inzulinsta rezistencija, itd itd. Sa 89 kila mos imat manji inzulinsku rezistenciju nego s 80. Bitno je što se unosi, i kada.
  • Ludovic IX
    7.2k
    Zato što to pričaju dečki od 20tak godina. Kad sam ja imao 20tak, odradio vojsku, jebao i što j3 trebalo i što nije, sa starim u fusu radio po krovovima, jeo što god mi palo napamet, vikendom pio više nego što je bilo pametno i preživio sam.

    Svake dvije godine sistematski koji prodje dobro i mir.
  • GaijiZG
    1.3k
    I doručak je nebitan obrok, i nepotreban, ako se bavite uredskim poslom, samo si bezveze dižete šećer.
  • GaijiZG
    1.3k


    Dobro al ti ne znaš u detalje što je u tvom tijelu. Ne znaš kakvi su ti upalni procesi, razina testosterona, vitamina D, i sa dobrim secerom mozes imat inzulinsku rezistenciju. Sve su to sitnice koje dođu na naplatu sa 55 tek.
  • Paggini
    19.6k
    Možete vi da to nije u redu, ali tu se priča protiv pedera stalno a ekipa ovdje u teretani gleda sebe u ogledalu cijelo vrijeme. Meni su oni koji zaljubljeno gledaju svoje tijelo veće pedercine od onih koji se stvarno i trpaju.Ludovic IX

    A brate, kad krene sveti rat, moramo biti u formi i zdravi da branimo ovu zemlju, grad i Dinamo. :cool:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.