• Majki2111
    3.1k
    Zanimljiva tema. Do prije 2 godine nisam imao pojma o nutricionizmu. Frend me uveo u to . Sve je dobro jesti. Treba svega jesti. Samo pratit kalorije. A zapravo je prelagano. Možeš jest kebabe pizze, majoneze i biti zdrav.

    Inače ja ne jedem voće osim banana. Takoiđer ne jedem morske plodove ni gljive. Ne paše mi, al zato sam u stanju posjet pola kile kupus salate za obrok. Volim povrća puno.Majonezu tu i tamo pojedem.

    Nisam atleta ni fitness manijak. Čisti rekreativac, al uspjevam evo kilažu konstantnu održavat 2 godine već. Voda je čudo. Guštam u kebabu, ćevapima, sarmi... povrću, mesu. tortiljama, lepinjama, burgerima. Al pijem puno vode. Još uz to pijem mlijeko i jogurt. Paše mi. Izbacio sam sokove sve. Popijem bezalkohholno pivo i čaj.
  • austrijanac
    4k
    Da li je United ekvivalent Hajduku u EPL?
  • Nomad
    47
    Gemišt i bevanda su, u osnovnoj ideji, pića težaka koji su ih pili u polju (da ne piju čistu vodu). Em je tada vino bilo loše em da si pio samo vino u tim količinama mogao bi na suncu raditi sat ili dva.
    Za ''uredske'' ljude to više nema smisla osim efekta da si stalno lagano pod gasom a nikad pijan. — The Undertaker


    Da dodam jos, Rimljani su zapravo inicijalno uveli nepisano pravilo mijesanja vina i vode buduci da nisu imali ucinkovit nacin pranja (sterilizacije) casa za vodu kod stanovnistva nizeg staleza pa su za to koristili vinski alkohol. Oni bogatiji su pili vodu iz srebrnih casa i na taj nacin provodili zastitu od zaraza.

    Nadalje, smatrali su da je barbarski piti u potpunosti cisto vino pa su svejedno i najbolja vina blago, blago razrijedivali jer je ipak to bilo vise gospodski. Ako neko zna tocan razlog zasto, volio bi da podijeli jer me zanima. :grin:

    Dakle, vino se ne razrijeduje, vec se voda oplemenjuje!
    Dino

    Stari Grci su u bunare ulijevali vino da im voda ne bude bljutava
  • strumfich
    221
    Samo pratit kalorije. A zapravo je prelagano. Možeš jest kebabe pizze, majoneze i biti zdrav.Majki2111

    Zdrav je relativan pojam, pogotovo u kontekstu u kojem ga ti koristiš. Vjerojatno si htio reći da možeš jest junk food svakodnevno, a i dalje ostat na "normalnoj" kilaži što je istina.
  • GaijiZG
    1.3k


    Zanimljiva tema. Do prije 2 godine nisam imao pojma o nutricionizmu. Frend me uveo u to . Sve je dobro jesti. Treba svega jesti. Samo pratit kalorije. A zapravo je prelagano. Možeš jest kebabe pizze, majoneze i biti zdrav.

    Pa ne baš. To je nutricionizam sa kraja 90tih. Nije svaka kalorija jednaka. Bitno je šta unosiš, i koliko puta kroz dan, i kada. Na primjer dokazano je da puno malih obroka kroz dana zapravo uspori metabolizam, pa trošiš manje kalorija, imunitet ti je slabiji, kosa ti postaje tanja, nokti pucaju. Bolje je 2 ili 3 jača obroka kroz dan, po mogućnosti u intermitent fasting režimu, 16-8. Prouči si autofagiju.

    Dalje, stvari poput rafiniranih ulja iz biljnih sjemenki treba izbjegavati, jer djeluju upalno, što nikako nije dobra stvar. I postoje istraživanja da ljudi koji su jeli više rafiniranja ulja da su više nastradali od korone. Uglavnom izbjegavaj suncokretovo i biljno ulje, svinjska mast je kralj.
  • Maki85
    50
    Da, u prehrani bi trebalo izbjegavati omega 6 dominantna ulja jer bi omjer s omega 3 trebao biti 1:1 ili barem 1:4, a s "normalnom" prehranom ispadne i preko 1:30.
    Na uljima koja su većinom polinezasićena ne bi trebalo pržit, znači maslinovo, životinjska mast, kokosovo.
    Još davno dok to nije bilo in nam je profa iz kemije u osnovnoj rekla da su polinezasićene masne kiseline kancerogene kad ih se termički obrađuje, reko WTF, pa svi na suncokretovom jedemo svaki dan!
  • GaijiZG
    1.3k


    Ovo znači da bi na svinjskoj masti trebalo pržit jel?
  • Maki85
    50
    Da, malo sam valjda nespretno rečenicu složio, htio sam nabrojat kaj bi bilo najbolje za koristiti.
  • Marley
    1.6k
    Apsolutno nije tocno da je svaka kalorija jednako vrijedna. Odnosno, bitna je nutritivna gustoca obroka, dakle da njime opskrbis organizam hranjivim tvarima. Uzalud si pogodio kalorijski unos, ako su ti makro i mikronutrijenti u banani. Ako gledamo sto je "zdravije".

    Osobno se ne slazem s tim fastingom, pa onda ne znam, demoniziranjem npr.zitarica, biljnih ulja, ili icega.
    Zapravo je prilicno jednostavno- birati sto je vise moguce cjelovite namirmice, smanjiti procesuirane, i biti umjeren u svemu sto se tice skupina namirnica.

    A ako je nekome do skidanja kila, moras biti u kalorijskom deficitu, tu je matematika jednostavna. Unio ih kroz 3 ili kroz 6 obroka, svejedno je.
  • GaijiZG
    1.3k


    Super onda, ja svinjsku mast, maslac i maslinovo rokam. Stalno gledam kad je maslac na akciji.
  • GaijiZG
    1.3k


    Pa ne moraš se slagat s fastingom, al ne mijenja stvarnost. A to je da djeluje protuupalno, pomaže u borbi protiv tumora, obnavlja imunosistem, čisti organizam od ostataka mrtvih stanica koji uzrokuju alzehaimerovu bolest, demenciju. Povisuje razinu hormona rasta(ako završiš post sa goveđim temeljcem i mesom).

    A ne postoji jedna pozitivna stvar oko rafiniranih sjemenih ulja, jednostavno loš proizvod koji se jedva može nazvati hranom i koji se do prije 90 godina koristio samo kao motorno ulje. Ali tu treba razlikovati hladno prešana ulja od rafiniranih, jer hladno prešana ulja su zdrava(maslinovo, bučino itd).
  • Marley
    1.6k
    a gle. Nekome ce odgovarati, nekome nece, kao i sve drugo.

    Meni nikako ne odgovara, probala sam na nagovor muza, koji to prakticira vec duze vrijeme. Njemu je super. Isto kao sto mu je super high fat/high protein prehrana, sto je meni koma. Oboje imamo odlican imunutet. Zapravo, kad je doma neka zesca gripa ili slicna viroza, sto je uz djecu tesko izbjeci... ja ostanem najvise funkcionalna, a vege sam :grimace:

    Za ulja se apsolutno slazem, naravno da su rafinirana sranje, kao i vecina toga industrijski preradjenoga.
  • GaijiZG
    1.3k


    Čestitke za muža :lol: :lol: . Pa gle, ti ne znaš što se zbiva u tvom tijelu, nije osjećan nužno bitan, svako od nas svaki dan počne razvijat u sebi male tumore, koje imunosustav brzo riješi, a tim mini tumorima najviše pomažu upalni procesi, slobodni radikali, koji odmažu imunosustavu, a fastanje riješava taj problem. Što se tiče osjećaja, ja se najbolje osjećam kada jedem jedan obrok svaki drugi dan, to sam prije prakticirao. Osjećao sam se kao da mogu lava zadavit. Kao droga je. Al prvo se tijelo treba naviknut na to. Jednom sam imao post od tjedan dana, peti dan sam se osjećao bolje nego ikada u životu, tako te neka energija obuzme(najvjerojatnije ketoza obična al dobro haha).
  • Paggini
    19.6k


    Koliko često i koliko dugo postiš? Mogao bih isprobat
  • Marley
    1.6k
    Isuse kao da muza slusam, prolupat cu :cry: :lol:
    Jedna od zescih tema rasprave u nasem kucanstvu haha.

    Ali, u jednom se uvijek slozimo. Bitno je jesti cim manje industrijskih sranja. Djabe ti post, ako je to sto si pojeo neki junk, a ne prava hrana.
    Ja vise volim ici u tom smjeru :grimace:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.