• DrawTube
    4.7k
    Multikulturalizam zna biti moguć i izgraditi mnoge države

    Pa gotovo sve države J Amerike imaju mix europskog, domorodačkog pa i afričkog stanovništva. Evo Brazil - Portugalci, Domoroci, Afrikanci, Nijemci, Talijani... Možda je na početku bilo malo grbavo ali sada problema nema.

    Fora je što ni jedna od tih kultura nije nametljiva i kolonizatorski nastrojena kao arapske kulture i Islamski narodi. Gdje god da su manjina cilj im je postati većina- Nigerija, Etiopija, Libanon, Indija, cvijela Z Europa
  • Bosskovitz
    11.7k
    Slobodno me uputi na politike i zakone (koje sprovodimo) kojima mi bolje reguliramo ovu problematiku...mali M

    Koju problematiku? Salvador, Gvatemala i Honduras već desetljećima imaju jedne od najviših stopa ubojstava na svijetu, Mara Salvatrucha i 18 Street su brutalne bande s ubilačkim odredima i desecima tisuća članova, kao i stotinama tisuća vanjskih suradnika…

    Koji dio svega toga tebe podsjeća na nas i Europu, pogotovo u kontekstu toga da bi trebalo nešto naučiti iz proglašavanja vanrednog stanja u državi, kampanje masovnog neselektivnog uhićenja ljudi bez osnova i suđenja te suspenzija ustava i ljudskih prava? Jer ja nekako ne vidim da idemo u tom smjeru i rekao bih da su institucije i društva EU država ipak na višoj razini od onih u Gvatemali.
  • Fanboy
    2.6k
    Pa gotovo sve države J Amerike imaju mix europskog, domorodačkog pa i afričkog stanovništva. Evo Brazil - Portugalci, Domoroci, Afrikanci, Nijemci, Talijani... Možda je na početku bilo malo grbavo ali sada problema nema.DrawTube

    Nema problema ??? EU je duplo veća od Brazila i imala je oko 3000 ubojstava sa svim migrantima koji su dopremljeni bilo bi i manje, Brazil na godišnjoj razini ima oko 50 000 u prosjeku, a kreću se brojke i do 60 000...

    Doslovno su sve zemlje Latinske Amerike krš po sigurnosti( izuzev europskih kao Argentina, Čile, Urugvaja iako i tamo ima svega jer ima puno kriminalaca iz Venezuele, Brazila, Perua...), socijalnim pitanjima, siromaštu, razlikama između bogatih i siromašnih. Dio Brazila koji ima najmanje ubojstava te je najsigurniji je jug gdje su bijelci preko 70%.

    1280px-Brazil_White_Alone_in_2022.svg.png

    brazilian-states-by-homicide-rate-2021-v0-fn46sv75t4wb1.png?width=1080&crop=smart&auto=webp&s=00455498d76e596064b41f2c0ddcd2cfc4509ebb

    Kod njih jedino može funkcionirati kao u El Salvadoru gdje je Bukele konzervativni predsjednik uhitio oko 60 000 pripadnika bandi tj. sve sa obilježljima i stavio ih u zatvor. To je preko 1% populacije i preko 3% muške u onoj produktivnoj dobi...
    Međutim, pali su sa preko 100 ubojstava na 100 000 stanovnika na manje od 2 čime su došli na razinu europskih zemalja. Turizam im je eksplodirao, ekonomija se podigla, djeca mogu u škole, ljudi sigurno hodati i otvarati obrte.
  • DrawTube
    4.7k
    nisu krš jer su mix europljana
    domorodaca i crnaca, nego jer su krš kao država i biraju korumpirane političare, a bande imaju ogroman utjecaj i novac .

    Da ne govorim kako su povijesno imali jedne kd najgorih ekononskih i socijalnih politika koje su državu podijelile na bogate i siromašne, a srednji sloj se potpuno izgubio

    Da ne govorim kako imaju ogromna prirodna bogatstva na čijoj se eksploataciji vrti ogromna lova pa su ujedno i primamljive bandama

    A o tome da kriminal u Brazilu ne poznaje kulturu i rasu najbolje govori kultni film Elitna Postrojba

    Apropo Argentine, Čilea i Urugvaja, iako imaju najveći udio europskog stanovništva, imaju u veliki broj mestika. To gledam ovako - većina argentinskih filmova koje gledam predstavljaju europsko stanovnistvo Argentine, a tekme Boce ili Rivera predstavljaju mjesno stanovništvo Argentine
  • NitkoBitan
    17k
    nisu krš jer su mix europljana
    domorodaca i crnaca, nego jer su krš kao država i biraju korumpirane političare, a bande imaju ogroman utjecaj i novac .
    DrawTube

    Mijesas uzrok i posljedicu. Ljudi su uzrok, a vlast je posljedica, a ne obrnuto. Kako se kaze; kakav narod takva i vlast.

    Nije slucajnost da su najrazvijenije juznoamericke drzave one koje imaju najveci postotak bijelaca.

    A o tome da kriminal u Brazilu ne poznaje kulturu i rasu najbolje govori kultni film Elitna PostrojbaDrawTube

    Covjek ti cinjenicno prikaze statistiku a ti spominjes neke skriptirane filmove i navodis ih kao argument...

    Moras shvatit da odredene drustvene skupine imaju odredene obrasce ponasanje koje se onda prelijevaju na kriminal i slicne aktivnosti. Ne mogu to sprijecit ni najsavrsenije drustvene, ekonomske i tko zna kakve politike, mogu eventualno umanjit i to opet ne bi bilo na razini europskih drzava.

    Inace sto se tice obrazaca ponasanja zanimljivo se osvrnut na koronu i mjere. Gdje su one bile najrigoroznije? Njemacka, Kanada, Kina i Australija... khm, khm.

    Drustveni obraci ponasanja ili nazovi kako to oces nisu nikakav mit nego realnost i to slova na papiru ne mogu promijenit.
  • mali M
    5.1k
    nabrojao sam Švedsku, Francusku, Njemačku, SAD... Neznam kako si došao na Gvatemalu i Honduras. Jasno mi je da smo uređenija zemlja od Hondurasa. Nismo se očito razumjeli, kad sam ti rekao da su oni tako identično razmišljali mislio sam naprimjer Švedi za koji sam siguran da su mislili da imaju sve pod kontrolom, da su daleko od toga i da im se to nikad neće dogoditi. Kad sam pisao o političkom mindsetu mislio sam na nekontroliran prihvat migranata, trpanje u isti koš legalnih i ilegalnih, ne razmišljanje o njihovoj integraciji i ne razmišljanje o zakonskim aktima koji bi važili kao pravna reakcija za posljedicu njihovih kriminalnih aktivnosti u zemlju, a svu tu neodgovornost zamaskirati u ljudskost i brigu za drugoga. U Hrvatskoj valjda nitko osim JRS-a više ni ne pomisli na njih...
  • Patak
    2.9k
    Nekako se meni čini da i papa Franjo radi na uvozu i prihvaćanju i legalnih i ilegalnih migranata.
  • NitkoBitan
    17k
    Drzava koja se najbolje na svijetu nosi sa multikulturalizmom je Rusija. Doduse mozda malo pripomaze kaj u drzavi nemaju Arape i crnce.
  • Bosskovitz
    11.7k


    Opet ne mogu ništa naučiti iz tog primjera. Problemi Gvatemale s bandama nemaju veze s migracijom, a problemi koje s nekim migrantima imaju Njemačka, Francuska ili Švedska nisu ni približno uporedivi s time niti mogu postati toliko ozbiljni. Sve na kaj se referiram je originalni tvit od V24 koji kaze kako zapadne zemlje mogu nesto nauciti od Gvatemale jer ne mogu nauciti nista - nit imaju takav problem, nit im je potrebno takvo rjesenje.

    Uopce ne ulazim u pitanje SAD-a, oni su po svojoj prirodi useljenicka zemlja i to nema nikakve veze s nama.
  • mali M
    5.1k
    ne samo da radi, nego vozi i kamione gdje ih potrpa ispod cerade... Jesi više dosadan sa tim pikiranjem na Papu...

    koliko je skočila u Švedskoj stopa ubojstava? Šta rade migranti u Francuskoj, Njemačkoj, VB.. ja komentiram migrantsku politiku u europi a ti se vraćaš u Gvatemalu.
    Spominjanje SAD-a uz gore navedene europske zemlje je bilo uz "politički mindset". Svi znamo o kakvom se mindsetu radi mada sam ga opisao i u prethodnom postu.

    problemi koje s nekim migrantima imaju Njemačka, Francuska ili Švedska nisu ni približno uporedivi s time niti mogu postati toliko ozbiljniBosskovitz

    Koliko razbojstva, smrti, kriminalnih radnji i silovanja je prijvatljivo da možeš reć da je postalo ozbiljnije? Čisto da znam kad se smijem referirati na problem? :roll:
  • Patak
    2.9k
    Pa papa, osim što je poglavar Katoličke Crkve ima i određen moralni autoritet po raznim pitanjima. Samo primjećujem da se oko pitanja ilegalnih migracija ne slažete. Ne trebaš odgovoriti cinizmom, možeš citirati njegov stav po tom pitanju, možda sam krivo informiran.
  • mali M
    5.1k
    Samo primjećujem da se oko pitanja ilegalnih migracija ne slažetePatak

    Nije istina. Dalje od toga s tobom ne ulazim u raspravu jer se informiraš s Vigilarea i takvih blentavih portala koje bi katolici trebali izbjegavati u širokom luku...
  • DrawTube
    4.7k
    najbolje su se Rusi nosili s multikulturalizmom 1994. u Čečeniji...

    Preko 50 000 smrti civila

    Par godina poslije je bilo veselo i u Dagestanu.

    Rusija nema Arape već nešto puno gore, Čečene i imaju sreću da je Putin dobar s njima, inače bi imali toliko problema s njima da bi problemi Francuske i Švedske izgledali smiješno
  • Patak
    2.9k
    Ne moraš, ali mi nisi dao poveznicu sa bilo kojeg "pravovjernog" portala kojeg bi katolici trebali pratiti a koji bi dao drugačije informacije od onih koje sam ja pročitao na "zabranjenim" portalima, a to je da papa Franjo podržava ilegalnu migraciju. E, i odmah se ljutiš ako ti se ukaže na takve stvari...mislim da se to zove kognitivna disonanca. Asociraš netrpeljivost na nekoga tko ti pruži neugodnu informaciju tako da potisneš tu neugodnu informaciju.
  • mali M
    5.1k
    ma nije Patak nego pozivamo tu da se oko Dinama ne vjeruje svakoj šuši na portalima, i tu se slažeš al oko ove teme možeš lupati kako želiš i vjerovati indexu o vjerskim temama. Što se tiče migranata ne možeš kao kršćanin, katolik nemati empatije prema drugom čovjeku sa nesrećom da je morao napustiti dom (zbog rata ili ljudskog dostojanstva življenja) i otići u nepoznato da preživi. Svakome smo dužni pružiti to dostojanstvo da si osigura osnovne ljudske potrebe. U nekoliko navrata je i sam Papa govorio da svaki migrant isto tako ima dužnost integracije i poštivanja zakona zemlje u kojoj biva prihvaćen. I tu se slažem s njim. Druga stvar, Papa ima nesreću, jer recimo sva tri zadnjih Papa su se doticali problema migracija u identičnom tonu, ali dok su se prethodna dva Pape bavili problemom migranta na bazi čamca koji preveze 20 ljudi u Europu, ovaj Papa treba i dalje pozivati na toleranciju, a u njegovom vremenu je ušlo nekoliko milijuna migranata... Lako je ostat dosljedan svojim riječima kad se radi o malom broju, kad dobiš ovakvu vruću krumpirčinu u svom vremenu onda treba bit dosljedan Isusovom pozivu na ljubav i prihvaćanje. Zašto nisi reagirao Papi Benediktu na istu retoriku? Jer se radilo o sporadičnoj temi i nebitnoj za tebe kao Patka jer te se nije doticala. Što je legitimno, i ja se nisam zamarao migrantima u tom dobu... Ali obrati pozornost na poziv na važnost integracije i poštivanja zakona kao i tradicije zemlje u koju dolaze.

    Daj nedaj opet ovim naslađivačima da misle da se mi kao katolici koljemo jer raspravljamo o određenim pitanjima. Nisam bio ciničan nego ironičan.. razlika je, nije svaki naš razgovor borba...
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.