• jedan u nizu
    6.8k
    Jasno mi je da 95% ljudi u nedjelju ide u crkvu zbog tradicije.mali M

    smak svijeta je jer znači da manjina koja drma sustavom ne poštuje svoje građanemali M

    upravo si sam sebi odgovorio na pitanje. Hrvatska mozda ima 85% katolika, ali nema ni blizu toliko katolika kako ih vi zamisljate. Post iznad si jako usko definirao katolika, koji u neka pitanja ne smije zadirati. A mali broj od tih 85% spada u taj tvoj opis i generaliziranje jednog katolika.
    Kad prihvatis da postoje katolici koji se ne slazu u svemu sa Crkvom ili Biblijom, onda ces shvatiti da u RH stvarno ima 85% katolika.
    Dok ih smatras tako definiranim onda ces shvatiti da manjina ne drma sustavom jer onda to nije ni manjina.
  • Patak
    2.6k
    Mojoj djeci predaju vjeronauk dvije nastavnice od kojih je jedna fenomenalna a zbog druge sam bio blizu da dijete ispišem iz vjeronauka zbog tema koje je zadavala za domaće zadaće. U Jugoslaviji npr. vjeronauk je bio u Crkvi pa nitko nije prestao biti katolik zbog toga. Predavale su ga časne sestre i župnici koji su znali bolje katoličku vjeru od nekih nastavnika danas. Najveća prednost vjeronauka u školi je da nervira lijevosektaše...

    A što se tiče financija imam svoje razloge da u Crkvi ne dajem priloge. Imaju cjenik pa platim što mi treba. A nažalost u nedavnoj korona krizi su potpuno zakazali uz časne iznimke.

    A slučaj Dajla? Tad sam shvatio da i neke visoke dostojanstvenike u Vatikanu zanima samo novac, išta vjera i pravda...
  • Praskaton
    2k
    Najveća prednost vjeronauka u školi je da nervira lijevosektaše...Patak

    Za mene dovoljno da ga ostave u školskom planu i programu :love:
  • mali M
    4k
    , ali nema ni blizu toliko katolika kako ih vi zamisljate. Post iznad si jako usko definirao katolika,jedan u nizu

    Baš si me sad začudio... Pa zar zbilja ne razumiješ šta su dogme? Pa ne definiram ja katolika nego vjera. Ako ti je jedno od glavnih zapovjedi svetkuj dan Gospodnji to nije za debatu. Ako je jedna od glavnih zapovjedi ne ubij, abortus onda nije za debatu. Čuj ti ovo ja sam usko definirao katolika, pa ja ću se ranit... Onda budi protestant pa možeš i ubit nekoga ali si spašen jer vjeruješ... Pa i na tvom poslu postoje pravila! Ako ne dolaziš na posao, ne radiš svoje zadatke, jer ćeš svom šefu reć da "usko definira radni status" jer ti je dao otkaz... Ako želiš bit mlak katolik i to je u redu...
  • Jos-Optimus
    801
    Katolike je definirao Isus Krist prije 2 tisuće godina, a ne ekipa s foruma. I prilično sam siguran da je žrtvom koju je podnio smatrao da je misa bitna, kao i abortus ubojstvo.
  • Tom Hanks
    2.8k
    Katolike nije Isus definirao jer tada katolici nisu postojali,tek kasnije ste počeli sa svojim podjelama i natjecanju tko je veći i bolji kršćanin pa tako ima bezbroj ogranaka danas
  • vjeko1701
    6.1k
    Vjera ne može biti ključ donošenja zakona. Zakoni se moraju bazirati na strogo provjerljivim činjenicama i doneseni na temelju zaključaka školovanih stručnjaka u pojedinom polju. Zato je tema pobačaja kompleksna za cijeli svijet. Postoji znanstveni i medicinski dio ali onda postoji i metafizički dio koji jednostavno nije provjerljiv.

    Mada me osobno manje strah živjeti u svijetu gdje je pobačaj legalan nego u svijetu koji zakone donosi na temelju "prilično sam siguran da je Isus to htio".
  • Jos-Optimus
    801
    Pričam o tome da čovjek kaže da je Katolik, ali da je za abortus i da ne ide na misu. To je kao da ja kažem da sam vegan, ali da jedem teletinu.
  • vjeko1701
    6.1k
    I kaj vas to tolko vrijeđa. Nek se čovjek smatra čim god želi. Nikoga time ne ometa, nikome ne umanjuje odlaske na misu ili političke stavove.

    Ako počne organizirati parade "Katolici bez mise" onda nek mu se sere...ovako je to osobni stav i osobno mišljenje koje nikom drugom ne bi trebalo značiti puno niti ga on nameće bilo kome.
  • Jos-Optimus
    801
    Ali u tom je stvar, to nije osobna stvar. Ne možeš reći da si dio naše zajednice ako nisi, jer tvoje ponašanje utječe na formiranje mišljenja i drugih. Možda si vjernik, požda si religiozan, ali nisi katolik. To mene ne vrijeđa, ali ako raspravljamo onda valjda na iznesenu tezu mogu replicirati. Ne možeš biti katolik i smatrati normalnim da se krše 2 izravne Božje zapovijedi, 2 teška grijeha. Sorry, nisi katolik. Kao što nisu navijači Dinama Boysi. Vrlo je jednostavno. To je ono - ne idem na misu zbog svećenika. Ne ideš na misu jer ti se ne da i jer tražiš izgovor i to je tvoje pravo, ali sigurno nije svećenik problem.
  • mali M
    4k
    Katolike nije Isus definirao jer tada katolici nisu postojali,tek kasnije ste počeli sa svojim podjelama i natjecanju tko je veći i bolji kršćanin pa tako ima bezbroj ogranaka danasTom Hanks
    :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

    Zašto ljudi koji nisu vjernici pokušavaju uvjeriti vjernike kako vjernik treba izgledati.. Mislim znam zašto, ali i to ne želite čuti...
    Vijeko očito ne kužiš, ne pričamo prvi put i nema potrebe za bedastim argumentima. Nitko se ne vrijeđa kako se on smatra, ali ako kažeš da si rođen Dinamovac i dolaziš na sjevernu tribinu u Hajdukovom dresu i navijaš za Hajduk, pa netko će ti reć da nešto tu ne štima jel?

    Vjera ne može biti ključ donošenja zakona.vjeko1701

    nego? kako ti ono definiraš dobro i zlo? po čemu kalibriraš svoj moralni kompas? osjećaju? hoćemo opet u te vode? Pedač se osjeća dobro dok čini što čini, jel to onda dobro i prema tome se donosi zakon? Neki serijski ubojica se osjeća dobro dok čini što čini i jel to onda dobro? Samo to odgovori, prema čemu ti kalibriraš svoj moralni kompas? Tko određuje što je dobro a što loše?
  • jedan u nizu
    6.8k
    Pa ne definiram ja katolika nego vjeramali M

    Pa zato ti i kazem, onda u Hrvatskoj nema 85% katolika. I ne da nisu vecina, nego su manjina. Onda ne mozes govoriti da neka druga povlastena 'manjina' drma sustavom.
    Zapravo bi to onda bilo obrnuto. Onda mozemo to tumaciti i da povlastena manjina (katolici po tvojoj definiciji ili definicji vjere) drma sustavom u kojoj su vecina ne katolici. Zasto bi onda zbog povlastene manjine imali vjeronauk u skolama?

    Sve je meni jasno sta ti pokusavas reci, i makar se ne slazem s tim, razumijem te. Ali onda ako imas takav stav prihvati cinjenicu da nismo vecinaki katolicko stanovnistvo. I moj onda govoriti da 15% ljudi definira zivot ovih ostalih 85% jer to ne stima onda.
  • deda
    29.5k
    Činjenica je da danas postoji stotine kršćanskih crkava. Bog je samo jedan tako bar kažu. Ljudi su osnovali crkve, ne Isus. Neki vjeruju u Boga i svoju crkvu, neki samo u Boga. Ja to vidim tako.
  • mali M
    4k
    tako je načelno se slažemo i ja sam ti prvi rekao da praktičnih Katolika ima u realnosti puno manje. I ja mislim da jesmo manjina. samo me zanima kako to misliš da smo onda povlašteni. Ako Katolici išta imaju privilegij, a to se vidi i ovdje, je da ih se može javno ismijavati i sprdati njihova uvjerenja bez ikakve posljedice (i ne ovo nije kritika moderaturi, da se netko ne zapali). Probaj zbog smijalice i testiranja, 3 mjeseca u svojoj okolini javno deklarirati da si Katolik, križaj se prije jela i kreni redovito na mise. Pa reci kako će se tvoji na poslu, obitelji i prijatelji počet ponašat prema tebi, pa mi onda reci da su Katolici povlašteni. Tko ne živi praktično svoju vjeru u biti je farizej, a onaj tko živi aktivno vjerski život neće pitati i tvrditi ovo što ti tvrdiš, jer mislim da u našem društvu nema veće izloženosti poruzi i šamaranju uvredama nego da se javno deklariraš vjernikom. Prvo probaj pa ćemo onda popričati o iskustvima tko je povlašten. Ono što je za razmatranje je, zašto ostalih 85% kopa da napišu da su Katolici? Ako se ne slažu sa crkvenim zapovjedima, sa dogmama vjere, sa koncilskim zaključcima, zašto napišu da su Katolici? Ja mislim da je tu ipak neki "viši" razlog, ali otišli bi predaleko

    Ljudi su osnovali crkve, ne Isus.deda

    samo kratki osvrt Deda, baš suprotno, Isus je osnovao Crkvu, ne ljudi. To je valjda najveća zabluda od svih. Ove građevine u kojima molimo su napravili ljudi, crkvu sa malim c, ali Crkvu osnovat može samo jedan i taj je to učinio. Ti pričaš o Kršćanskim denominacijama koje s razlogom nisu dio Katoličke crkve. Te denominacije najčešće i osnivaju svoje crkve jer im je teško priznat da je ono što čine grijeh pa osnuju svoj Kršćanski ogranak gdje to nije grijeh.
    A meni je Deda najgore što ljudi jako teško shvaćaju da te ja kao osobu neću nikad osuditi (barem ću se truditi) ali ti neću reć da tvoja djela nisu grijeh... Osuđujemo djela, a ne ljude, a ljudi to najčešće poistovjete. Nedeš na misu, u redu, to je tvoje pravo i možeš smatrati da je tebi to u redu, ali nemožeš se ljutiti ako ti ja kažem da je to grijeh. Jer po definiciji naše vjere koju si potpisao da je tvoja, to stoji u "osnovnim pravilima"...
  • Tom Hanks
    2.8k
    zašto napišu da su Katolici?mali M

    Navika,kao i ovi šta zaokruže HDZ na izborima da se ne muče puno promjenama
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.