• Jos-Optimus
    801
    Dobro, neću se praviti da sam znao sve ove informacije, nekako uvijek idem za tim da će na kraju dana svi morati stati iza svojih postupaka.
  • mali M
    4k
    To od ovih pravoslavnih bradatih nikad nisam čuo, čak štoviše ljudi imaju svetišta gdje još uvijek ne mogu doći žene.Hnlovac

    ti pravoslavni bradati plješću Putinu dok napada Ukrajinu. Ovo sa zabranama za žene su radili židovi a ne katolici, nigdje još nisam našao podatak da žene nisu smjele prisustovati misama ili svetištima... Možda krivo tumačiš, ima i katoličkih samostana gdje su samo žene i muškarci nemaju pristupa isto i kod nekih pustinjačkih redova je tako, nemože nitko uć unutra.. neznam od kuda ti podatak taj da si izvukao taj argument.

    Katolička crkva se u povijesti dosta mijenjala i imala puno više izazova nego pravoslavnaHnlovac

    To nije točno.. šta misliš pod mjenjala? Katolički nauk je isti od samih početaka koje je ustanovio Isus, što se mjenjalo? Osim nekih estetskih korekcija zbog znakova vremena u kojem živimo ništa. A ovaj drugi dio si dobro rekao i to je još uvijek tako, Katolička Crkva ima najviše izazova. Nitko se nikad ne očituje zašto je to tako i danas da su Katolici zapravo Kršćani sveukupno najprogonjenija vjera po brojkama. Od ubojstava, ponižavanja, zabrana i drugo.. A vjera sa najviše otvorenih bolnica, škola, fakultete, ustanova, vrtića, pučkih kuhinja i čega sve ne. I to danas.. Već sam tu jednom i izvukao brojke škola, bolnica itd po Africi, Kini, Južnoj Americi, a da ne kažem da je ogromna većina poznatih istina u znanosti donešena na katoličkim fakultetima sa svećenicima koji su bili i znanstvenici.. Samo danas više to nekako nije moguće...
  • Hnlovac
    330


    Enjoy https://putoteka.hr/oko_svijeta/sveta-gora-u-grckoj-na-koju-ne-smiju-krociti-zene-atos/

    Pravoslavna crkva ima sreće što postoji u relativno siromašnim državama gdje se nitko ne želi doseliti i koje su konzervetivne pa se nw mora mijenjati ni estetski .

    Iako ima progonjenih i pravoslavaca, svašta se događa u Etiopiji praboslavcima od strane muslimana
  • mali M
    4k
    ne čitaš, gdje je to u katoličanstvu ikad bilo zabranjeno? ma gdje je to od početka kršćanstva bilo zabranjeno? neznam zašto mi daješ argumente protiv pravoslavaca.. nit sam pravoslavac niti imam dobro mišljenje o njihovom načinu djelovanja... veli lik "Enjoy" :roll: i zaljepi mi link sa kontra argumentom.. Jesi uopće pročitao što sam napisao ili ti je simpatično se dopisivati bez obzira na upise? A da ne kažem da znam za Atos ali to je monaški samostan zapravo za što sam ti napisao već par stvari.. pa to je samostan i tamo se čak i šuti cijelo vrijeme, rijetko su dopušteni razgovori. Pitao sam te gdje si to izvukao da su zbog toga pravoslavci bliži prvoj crkvi.. nema veze s vezom
  • Hnlovac
    330
    Nisam ni spomenuo da je u katoličanstvu bilo zabranjeno. To sam napisao za pravoslavce da imaju takva svetišta

    Nije u katoličanstvu bilo zabranjeno niti sam to rekao. Fora je u tome što se u tom primjeru pravoslavna Crkva ne želi promijeniti nimalo i drže to pravilo. E sad je li to dobro ili loše neko svatko sam prosudi. To sam samo naveo kao primjer njihove "inertnosti"

    Ne dajem argumente protiv pravoslavaca, nego argumente da nije istina da se katolicanstvo najmanje mijenjalo jer bih tu ipak stavio pravoslavlje. Iako su originalne nauke ostale iste u oba slucaja, pravoslavlje nije moralo proći ni kroz te "estetske" promjene
  • mali M
    4k
    u redu, razumijem sad što si htio sa time dokazati, ali to ti opet nije pravilo pravoslavne crkve nego jednog samostana monaškog. Nemožeš to onda koristiti kao argument da cijela pravoslavna crkva ne želi promjene. To je pravilo jednog samostana, samo se zove "sveta gora".. nije to pravilo cijele pravoslavne crkve. A zatvorene klauzure imaju i katolički samostani. Naša poznata glumica Edita Majiće je otišla u jedan takav samostan zatvorenog tipa..
  • vjeko1701
    6.1k
    okej znači reć da li je nešto dobro je arogantno... kolko možeš giljati od odgovora da je za nepovjerovat. :lol:mali M

    Ne, arogantno je očekivati da tvoje poimanje dobra i zla univerzalno vrijedi za sve ostale.

    Bitno je itekako kako kalibriraš svoj moralni kompas jer ako nemožeš razaznati univerzalno dobro i zlo to je poraz života. I to ne sa duhovne, nego i sa psihološke strane. To znači da neznaš dat empatiju kada treba, da neznaš kada treba dat podršku kada treba. Kaos ti je to življenja stari moj...mali M

    Nije relevatno za ovu raspravu jer ne raspravljamo o tome kako ja vodim svoj život već kako se vodi jedan kompleksan sustav poput društva.

    dam se kladiti da ti "ne želiš da tvoju moralnost sputava nekakvo klasificiranje na vjernika ili nevjernika" i da ti "ne vjeruješ u neko špageti čudovište na nebu"...mali M

    Nisam ništa od toga rekao i ova izjava je ispod svake razine normalne rasprave i jasno napadanje iznositelja argumenta umjesto diskutiranja arugmenta samoga.

    i onda kažeš da viđenje dobra i zla nije univerzalo. Jel ti razumiješ kakva je to glupa teza? Što ubojstvo je negdje dobro, negdje nije?mali M

    Da, moguće je da ubojstvo bude dobro. Recimo osoba A ide ubiti mog sina pa ja onda u zaštiti svog sina ubijem osobu A. Po zakonu imaš pravo na samoobranu. U ovom konkretnom slučaju to smatram opravdanim neovisno o zakonu. Ako već hoćeš i krađa može biti dobra iako apsolutno ilegalna ako tom krađom primjerice spašavam život svoje obitelji i to mi je recimo jedini način da to napravim.

    Pa ti bi zakone donosio prema dobrobiti građana koju nebi definirao prema dobrom i zlom/lošem, nego prema neznam.. zbilja neznam kako bi odredio što je dobro za građane, za čovjeka, a što ne...mali M

    Prema mišljenima obrazovanih stručnjaka u polju u kojem se taj zakon donosi. PS: Dobro/loše i dobro/zlo nisu ista stvar.

    Baš suprotno, dobro i zlo jesu univerzalan pojam svugdje u svijetu, samo nove generacije izmišljaju toplu vodu oko toga.mali M

    Nisu. Upoznaj se malo sa drugim kulturama pa vidi koliko različitih stavova oko toga postoji. Čak i fundamentalnih razlika poput nekih kultura u kojima je dobro i zlo nerazdvojivo i postoji u svemu ili kao aspekt svega.

    ali kao i uvijek ništa konkretno nisi rekao.mali M

    Konkretno sam ti odgovorio na sva relevantna pitanja.

    btw. Hipokrat se nebi složio s tobom oko pogleda na medicinu...mali M

    Ja u ovoj raspravi nisam iznio nikakav svoj pogled na medicinu.

    i za kraj, vidim da ne razumiješ što znači vjera i zapravo u što mi vjerujemo. Ako vjerujemo da je Bog stvorio sve, od samog početka, to znači da je te "zakone" temeljene na dobru i zlu već odavno ugradio u naša srca. Znači od prvog čovjeka. Nije Bog smislio različite vjere i podjele, to je čisto naša izmišljotina. Poanta je bila da smo svi isti i da je zakon isti za sve, nebitno dal je taj zakon izrekao, uklesao ili napisao Mojsije, neki Grk prije njega ili otisnuo Gutenberg i raširio tako Bibliju pa time i deset zapovjedi. Nakon toga je sve to očitovao Mojsiju jer je svijet toliko zabrazdio da je valjda morao dati napismeno ljudskoj naravi da ne zaboravi. Pa sve do danas, kad eto, još uvijek moraš nekoga uvjeravati da dobro i zlo postoje i da to nije samo neki apstraktan pojam nego konkretne stvari.mali M

    Poanta je bila da opet ubacuješ osobno vjerovanje u raspravu. Poanta je da se država ne može voditi na temelju takvih osobnih vjerovanja nego iza svake svoje odluke mora sadržavati neki opipljiv temelj. Neki dokaz, neki konkretan zaključak zašto to stoji. Barem neko mišljenje grupe ljudi koji su svojom edukacijom i strukom relevantni u tom polju.

    Ne moraš se truditi odgovarati dalje jer si kao mnogi drugi umjesto vođenja objektivne rasprave krenuo na osobna napadanja i diskreditaciju kroz omalovažanje onoga tko je rekao a ne odgovaranje na to kaj je rekao. Kaj i dalje ne razumiješ da tvoje poimanje svijeta i tvoja osobna vjerovanja nisu jedina moguća i jedina ispravna. Mogu samo zaključiti da mi je iznimno drago da je naša država i njeno zakonodavstvo odvojeno od religije i da se ipak vodi načelima znanosti i struke a ova rasprava mi je još jednom pokazala zašto je to jedini mogući razumni način.
  • GaijiZG
    827
    Da su svi kao dr domoljub Zlatko Hrvatsku branili iznošenjem istine i branjenjem pravih ideala sada bi sa 40% manje teritorija branili istinu i borili se snimajući dokumentarce i youtube videe i komentirajući o istini na Instagramu i Facebooku.Hnlovac

    Ovo je problem u Hrvata, zbog ovakvog stava, dok su Hrvati ginuli na frontu, jugočetnici su polagano bušili institucije, ponajviše medije. Zato nam je tako kako je.
  • Patak
    2.6k
    Vjeko, je je, odvojeno je od religije, tj. od katoličke vjere u kojoj ti kažu da je Bog stvorio muško i žensko i da je brak zajednica muškarca u žene. Zato ti sad ili uskoro guraju u škole da društvo nepravedno nameće spol prilikom rođenja kad vide ili ne vide pišu i da ti sam možeš po volji izabrati biti to kaj želiš kad želiš u 72 roda. I da je obitelj pas i poligamija To je kakti znanost, je li?

    Znanost , posebno biologija, sve je to usklađeno sa kršćanskim poimanjem života a neusklađeno sa novom religijom koja se nameće kroz zakone. I nikad nije država bila odvojena od religije samo se kršćansko poimanje života zamijenilo sa materijalizmom, čiji najodvratniji izražaj možeš gledati svakodnevno.
  • vjeko1701
    6.1k
    Zato ti sad ili uskoro guraju u škole da društvo nepravedno nameće spol prilikom rođenja kad vide ili ne vide pišu i da ti sam možeš po volji izabrati biti to kaj želiš kad želiš u 72 roda. I da je obitelj pas i poligamija To je kakti znanost, je li?Patak

    U znanosti postoji pojam biološkog spola koji je egzaktan i nedvojbeno ustanovljiv. Da se pristupa prema principu koji sam izložio do ovakvih stvari ne bi dolazilo.

    Al jbg, ljudi guraju svoju ideologiju u politiku koja ju zauzvrat gura u zakonodavstvo. Guranje rodne ideologije lijevice ili vjerske ideologije desnice u razne zakone je upravo ono što pričam da ne može biti temelj vođenja društva.

    Samo stvar je, ja se protivim objema stranama dok se mnogi protive jednoj a u isto vrijeme guraju drugu.

    Znanost , posebno biologija, sve je to usklađeno sa kršćanskim poimanjem životaPatak

    Prirodne znanosti, uključujući biologiju, se temelje na empirijski dokazanim i provjerljivim tezama.
  • mali M
    4k
    a Vjeko, pa ne možeš govoriti o nekakvom osobnom napadu kada ti cijelo vrijeme adresiraš našu raspravu kao moj osobni pogled što zapravo i je. I moj i tvoj osobni pogled. Ja isto mislim da nisi odgovorio ništa relevantno nego opet u krug sa floskulama koje se ponavljaju poput mantri ljudi koji su protiv Crkve. Ti si uveo Hipokrata u raspravu ne ja, a i meni se neda raspravljati o nekome tko mora pričati u krajnostima da bi dokazao svoju tezu. Pričamo o ubojstvu, a ti ono, da mi neko ide ubiti sina ja bi ubio njega... To je ko kad mi neko u raspravu o abortusu spomene silovanu ženu. Okej, ona smije, šta ćemo sa ostalih 95%... Ti Vjeko ne vodiš objektivnu raspravu nego samo vadiš pojedine rečenice na kojima gubiš kontekst i možeš ih izvrtati.. nisam ni očekivao da si postao konstruktivniji samo jer samnom raspravljaš na drugom forumu... Živio ti meni
  • mali M
    4k
    @vjeko1701 Prošlo pola sata, htio izbrisati post jer nema smisla, ali zakasnio. Nema smisla dalje raspravljati na temi o vjeri sa nekime tko nezna raspoznati dobro i zlo jer mu je to apstraktno. Poštujem vas baš jako momci sve ali nikad neću shvatiti dolaženje na temi o vjeri sa pokušajem uvjeravanja vjernika da su u krivu. Pozdrav momci
1678910Next
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.