• mali M
    4k
    zapravo to i govorim, u lijevim medijima se spominje vjeronauk kao da je prisilan, a evo ti i sam kažeš da nitko nikoga ne tjera...
  • Patak
    2.6k
    Govorim o satu razrednika. Jesi provjerio koje se teme tamo obrađuju? Nije to više sat glupiranja i neobaveznog razgovora učenika sa razrednicom. Postoje teme koje se tamo obrađuju iz građanskog odgoja.

    Imaš školski kurikulum i nastavni plan i program, dva dokumenta koja se donesu na početku svake pkolske godine. Ja ih provjerim obavezno da vidim jesu li ubacili kakve nastranosti da mogu reagirati. Za sad nisu ali moram biti oprezan jer živim u utvrdi možemo sektaša a oni lreko školskog odbora mogu utjecati na te stvari.

    A sat razrednika je obavezan.
  • Droljo
    6.4k
    Ja ih provjerim obavezno da vidim jesu li ubacili nastranosti da mogu reagirati. Za sad nisuPatak

    Imam tebe za to :rofl:
    Iskreno, nisam obraćao pažnju na to baš. Žena je zadužena za te stvari...
  • Patak
    2.6k
    Pa javim ak kaj bude haha. A u Kutini mislim da nema takve opasnosti još...
  • Medvedgrad
    137


    7. Obaveza nošenje trake sa crvenom zvijezdom petokrakom oko ramena?

    8. Besplatna i obavezna opskrba plinom za njih?

    9. Besplatno odlaganje (njih) na Jakuševec?
  • vjeko1701
    6.1k
    Ja samo kažem da i ti malo generaliziraš jer po svojim iskustvima na vlastite oči sam vidio svašta.

    Imaš župe koje zbilja daju puno svojoj zajednici i svećenike koji zbilja barem naizgled žive onako kako propovjedaju. S druge strane sam vidio one koji žive u velkim odvojenim kompleksima sa primjerice jako lijepim i skupim vinskim podrumima, mjesečnim pretplatama na najskuplji max 3 paket i povješću jako sramotnog posuđivanja u njegovoj videoteci. Ponavljam, sve na svoje oči, nikakve priče iz prve ili druge ruke.

    Također sam vidio kako se postupa s nekim starijim ljudima na minimalnim penzijama po pitanju novca gdje se čak na misama proziva one "koji radije čuvaju za svoj džep nego da daju Bogu". Ili pak naplate misu da bi ju održali na rubu razumljivog stanja radi pijanosti.

    I tu se dolazi do problema jer se puno ljudi u životu sretalo sa primjerima velike separacije između onog kaj se propovjeda drugima i kako se zapravo postupa i živi. Hoćeš arogancija, hoćeš kršenje vlastitog propovjedanja, percipirana raskoš životnog stila...naravno ne pričamo ovdje o Elon Musk razini ali bome pričamo o razni koja nije samo tako dostupna običnim smrtnicima.

    Ja otvoreno priznam da nisam objektivan jer su mi iskustva u većini loša i jedini red prema kojem imam nepobitan respekt je franjevački jer jedino sa njima nikada nisam imao negativno iskustvo, uvijek su radili za zajednicu oko sebe i zbilja imam dojam da se trude živjeti u skladu sa vlastitim propovjedanjem.
  • mali M
    4k
    okej, ali vjerujem da i ti pričaš o iskustvu jednog ili dva svećenika. a ne da si ih upoznao 10 i 9 ih je bilo kako opisuješ. Većina njih živi onako kako im zajedica (župa) daje. Ovo sa povješću sramotnog posuđivanja u videoteci je glupo. Opet ponavljam, šta vi ljudi radite da provjeravate povjest posuđivanja filmova u max tv videoteci svećenicima?!?! Van svake pameti, pa provjeri od svog najboljeg frenda pa se zgražaj... ali neću u te vode... milion puta je rečeno da su i svećenici ljudi sa slabostima, sa porocima (puše, piju) a sve to isto ima svoj razlog zašto je tako. Ja recimo imam živo iskustvo sa nekoliko njih koji su baš baš normalni likovi, ali toliko odbačeni od župe jer žive u malo svjetovnijoj župi i toliko ih se vrijeđa i ismijava u svakom prolasku, da ti svećenici sami provedu cijeli život. Možda mu koja baka u 10 godina donese kolač i to je to. I onda piju. Nije isprika, ali kažem da sve ima svoj razlog. Drugo, da ima onih koji imaju ozbiljnih problema i to su uglavnom (ne uvijek, ali uglavnom) stariji svećenici koji su odrasli na uvjerenjima da je svećenik gazda i nitko mu ništa nemože. Ali garantiram ti da je takvih minoran broj. Super mi je kad vam ponavljam da vam govorim iz prve ruke, a stalno se izvuće neki ludi svećenik iz Lijevog babinog sela, koji je neku baku iz svoje frustracije oderao za dedin sprovod. Ima ti jedna rečenica koja se zna zavrtiti u vjerskim krugovima. U 12 apostola je bio 1 Juda, zašto mislimo da nije isto i u svećenićkim krugovima? Ali ću se boriti do zadnjeg atoma da to nije tako kako se javnosti prikazuje! Doslovno je 95% svećenika (i dijecezanaca i redovnika) normalo. Ostale će pregaziti vrijeme i život. I jednako se slažem s tobom da bi trebali živjeti kako i propovjedaju, ali gledaj to ovako. Redovnici (Franjevci, Karmelićani, Isusovci itd..) su zavjetovani na siromaštvo. Dijecezanci nisu.. Zato imaš bolja iskustva sa franjevcima nego običnim svećenicima.
  • NitkoBitan
    13.5k
    Vjeronauk mora biti izborna opcija i bok.Droljo

    Vjeronauk je izborna opcija uz etiku (barem je tako bilo kod nas). Ta dva predmeta su u istom terminu, etika za one koji nisu isli na vjeronauk.

    Kako bi mogli nešto ubaciti umjesto toga? Nikako.Droljo

    Pricalo se o micanju vjeronauka iz skola u crkve (uvijek se ta inicijativa pokrene iz istih krugova), eto kako.
  • vjeko1701
    6.1k
    ali vjerujem da i ti pričaš o iskustvu jednog ili dva svećenikamali M

    Skupilo se malo više od jednog ili dva.

    Opet ponavljam, šta vi ljudi radite da provjeravate povjest posuđivanja filmova u max tv videoteci svećenicima?!?!mali M

    Čovječe, bilo mi je u sklopu i opisu radnog mjesta, ne samoinicijativno.

    Van svake pameti, pa provjeri od svog najboljeg frenda pa se zgražaj...mali M

    Da mi je došao slučaj vezan uz najboljeg frenda i bi...al moj najbolji frend ne propovjeda drugima o masturbaciji ili istospolnom snošaju...

    milion puta je rečeno da su i svećenici ljudi sa slabostima, sa porocima (puše, piju)mali M

    Jesu, svi smo...ali kako se možemo zgražati da je policajac pijan na poslu ili kako ovaj političar promiče jedno a radi drugo, isto vrijedi za svećenike...uostalom, vrijedi za apsolutno sve. K tome postoje neke profesije koje se smatraju da imaju višu društvenu odgovornost i kao takve moraju biti uzor u društvu pa za njih onda vrijede i stroža pravila. Nitko nije niti bi smio biti imun na opravdanu kritiku.

    Ali ću se boriti do zadnjeg atoma da to nije tako kako se javnosti prikazuje!mali M

    Čim se nečija borba zasniva na a-priori uzimanju strana automatski nije objektvna. Stvari nisu kakvim ih prikazuju tvrdokorni ateisti al ni nisu onakve kakvim ih prikazuju tvrdokorni vjernici.

    Istina uvijek leži negdje na pola puta. Ne možeš odbacivati ili odmahivati rukom na sve kritike kao što ne možeš negirati sve pohvale.
  • mali M
    4k
    Evo ja sam Hrvat, Katolik, Zagrepčanin, porijeklom Hercegovac. Ne volim hdz, ne idem nedjeljom na mise, mrzim narodnjake, nisam za zabranu abortusa, nisam za legalizaciju istospolnih zajednica....masacusec

    sori mas, morao sam se osvrnuti na ovo. "Katolik" ne ide u istu rečenicu sa ne idem na mise i nisam za zabranu abortusa. Neznam zašto se ljudi guraju u nešto što nisu spremni u cjelosti ispoštovati. Nemožeš se prozvati NOGOMETAŠEM Dinama ako igraš samo košarku i navijaš za Rijeku. Možeš ti to tvrditi, ali budi spreman da ti koji put netko ukaže na paradoks...

    Čovječe, bilo mi je u sklopu i opisu radnog mjesta, ne samoinicijativno.vjeko1701

    drago mi je da si onda iznio takvu stvar u javnost. glavno da se zgražamo kad iz Dinama cure informacije... takvu stvar ne možeš iznjet u javnost osim iz zlobe.

    Jesu, svi smo...ali kako se možemo zgražati da je policajac pijan na poslu ili kako ovaj političar promiče jedno a radi drugo, isto vrijedi za svećenike...uostalom, vrijedi za apsolutno sve. K tome postoje neke profesije koje se smatraju da imaju višu društvenu odgovornost i kao takve moraju biti uzor u društvu pa za njih onda vrijede i stroža pravila. Nitko nije niti bi smio biti imun na opravdanu kritiku.vjeko1701

    što se ovoga tiče, u višestruko navrata sam pisao da oni snose i najveću kritiku jer bi baš zbog naravi svojeg životnog izbora trebali biti na primjer, a ne na sablazan.

    Skupilo se malo više od jednog ili dva.vjeko1701

    opet kažem, na kojem uzorku, 9od10 ih je bilo takvih ili? bez ljutnje nevjerujem ti i mislim da (kako si i sam naveo) iz svog lošeg iskustva sa par svećenika stavljaš stigmu na sve. Jednostavno niti jedan pokazatelj ne ukazuje na veći postotak.
  • Droljo
    6.4k
    Pricalo se o micanju vjeronauka iz skola u crkveNitkoBitan

    Nije ni to smak svijeta. Nepopularno mišljenje..
  • mali M
    4k
    Nije ni to smak svijeta. Nepopularno mišljenje..Droljo

    U državi sa 85% deklariranih katolika, je.. smak svijeta je jer znači da manjina koja drma sustavom ne poštuje svoje građane. A ako nije tako pravo je pitanje zašto toliko ljudi laže kad ih se pita?
  • jedan u nizu
    6.8k

    ti pretpostavljas da bi samo ne-katolici bili za micanje vjeronauka iz skola?
  • mali M
    4k
    da... U protivnom bih rekao da spadaju u one koji su napisali na papiru da su katolici a ne prakticiraju vjerojatno ni jednom godišnje odlazak na misu. Ja sam realan. Jasno mi je da 95% ljudi u nedjelju ide u crkvu zbog tradicije. To su ovi kao masac koji je maloprije rekao ja sam katolik i ne idem na mise i nisam za zabranu abortusa. To je ono, ja bi bio vjernik ali pod svojim uvjetima...
  • NitkoBitan
    13.5k
    Koji bi to katolici bili za micanje vjeronauka iz skola? Mozda neka podvrsta zvana mazohisti :sweat:

    Pa cilj toga je ocit, smanjit udio vjernika u opcoj populaciji.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.