• NitkoBitan
    12.9k
    Zamjena stanovnista je opasna stvar.Obicno onaj tko ovako prica nije upoznat kakve bi sve posljedice to imalo.Praskaton

    Ma ljudi su opcinjeni apokalipticnim clancima koje vide po portalima a ti clanci su izvedeni iz konteksta nekih nebitnih priopcenja nebitnih udruga poduzetnika koji u svojim priopcenjima i analizama imaju i floskule poput povratka hrvatskih iseljenika.

    Ekvador, El Salvador, Belize, Gvatemala, Bolivija, Venecuela, Nikaragva, HondurasDrawTube

    Ekipa za osvojit zlatnu medalju iz svjetskog prvenstva u kriminalu. Ne pomaze tu ni cist dosje, u pitanju je kultura i temperament i pitanje je vremena kad ce i "cisti" puknut (mozda netko iz 2. ili 3. generacije).

    Iako se u načelu ne slažem sa stavovima NitkoBitanDrawTube

    Priznaj da ces glasat za SDP ili Mozemo na parlamentarnim izborima! :sweat:
    Nije sramota...
  • The Undertaker
    4.2k
    https://www.google.hr/amp/s/www.index.hr/amp/vijesti/clanak/koliko-su-placeni-strani-radnici-u-hrvatskoj/2526288.aspx

    Evo u članku u statistika...
    U sektoru dostave lani je izdano nešto više od 5000 dozvola. Dakle, od nekih 170000 dozvola/ljudi, problematično je ovih 5000?

    A možeš pročitati i koji su sve preduvjeti za izdavanje radne dozvole.
  • DrawTube
    3.2k
    neću ni za 1. ni za 2.

    Nije ni tebi sramota priznati da smatraš sve istočno od Bospora untermenschom s obzirom na nedavnu izjavu
    "Kakvi mrtvi Nepalci, Nepalci kad dođu na Sjever mogu biti i biti će samo vreće za udaranje"

    Ali bolje stati sada jer se svi na forumu kojima je ovdje mjesto okupljanja i cilj - dobrobit Dinama i plavog puka dijelimo, svađamo i vrijeđamo na osnovi političkih stavova
  • deda
    28.6k
    Tko god na posljedicu gleda kao problem nije svjestan pravog problema.
  • NitkoBitan
    12.9k
    Nije ni tebi sramota priznati da smatraš sve istočno od Bospora untermenschom s obzirom na izjavuDrawTube

    Citas me u dusu s obzirom na to da su mi dio predaka folksdojceri.

    "Kakvi mrtvi .Nepalci, Nepalci kad dođu na Sjever mogu biti i biti će samo vreće za udaranje"DrawTube

    :lol: :lol:

    Pa nisam to ozbiljno i doslovno mislio. Aludirao sam na to da sjever nije mjesto za "turiste". Jasno komentar mi je obrisan jer moderatura ne podrzava nasilje (pa valjda makar i sarkasticno spomenuto).
  • The Undertaker
    4.2k
    Hrvatska hrvatima,pa kom pravo kom krivo..Praskaton

    Da se ne bi krivo shvatilo, i ja sam generalno za ovo ali kriviti strane radnike koji rješavaju problem koji smo sami stvorili je pogrešno.
  • serbus
    3.6k


    Stvar je u tome da pričamo o državljanstvu ne vjeri a ti si se uhvatio Nepalac,Filipinac greške. Znači da netreba čekati osam godina za državljanstvo kako boško kaže ako dovode trudne supruge da ovdje rađaju. Na ovih osam dodaj onda još i toliko voljenih budista. Slika grada će se jako brzo promijeniti i to ćemo doživjeti pa kako kome padne grah.
  • Praskaton
    1.9k

    Ma naravno pa nisu se ljudi sami pozvali ovdje.Problem je puno dublji.Al ujedno i djelomicno se moze rijesiti na jednostavan i brz nacin.Prelazak viska ljudi iz drzavnog aparata u realni sektor je jedno od rjesenja.

    Samo bi za to trebalo druge politike a ne hdzsdp.
    Rasterecenje poduzetnika bi svakako pomoglo.

    Ono što se ne mogu slozit je broj stranih radnika.Tu najvise mislim na usluzne djelatnosti.Nema potrebe za ovolikim uvozom radne snage za voznju taxija,konobarenje i dostavu.
    Npr.
    Ako neki kafic ne moze opstat bez radne snage sa istoka koja radi za minimalac neka stavi kljuc u bravu.Ne vidim u tome problem.Ima dovoljno kafica u kojima se taj vlasnik moze zaposlit.

    Jednako tako navike ljudi bi se trebale promjenit.Tko je do prije 5 godina trebao glovo i slicne usluge.Ljudi su postali previse komotni.
  • NitkoBitan
    12.9k
    Pronatalitetna politika 0.

    Sto se tice migracija oni su fino u rukavicama napisali da bi Hrvatsku presetavao kako bi tko htio samo se to ne bi zvalo ilegalno prelazenje granica. Takoder su naveli "spajanje obitelji" sto je vrlo bitno, zamislite da od onih 100 i nesto tisuca stranih radnika svatko moze dovest svoju obitelj u Hrvatsku (nije ni cudo da nemaju natalitetnu politiku).

    Malo sam jos podrobnije pogledao program za mlade. Glasanje sa 16 godina, studentski rad u mirovinski staz i vaucer za sportske/kulturne dogadaju pri navrsavanju punoljetnosti (LOL). Populizam do populizma.

    Ovo ostalo mi se trenutno ne da analizirat ali vise manje njihova klasika, od besplatnih pobacaja na racun poreznih obveznika do "prava" AbCdE osoba.
  • Deleted User
    0
    zoki zvan elita o "građanskom ratu" u RH. da su mediji neovisni ovog neurotičnog uhljeba bi mogli svaki dan pokopati njegovim vlastitim izjavama.
  • Jaro
    5.8k
    Prelazak viska ljudi iz drzavnog aparata u realni sektor je jedno od rjesenja.Praskaton

    Kak bi ti ovo izveo? Imas radnicka prava, kolektivne ugovore, sindikate. Niti privatnik nemre samo tako dati otkaz nekome, a ne drzava radniku koji ima zaledje sindikata i navedenih ugovora. Ti bi prebacio ekipu kaj radi vecinom uredske i salterske poslove u skladista, na gradjevinu i slicno?
    I danas na neka radna mjesta u drzavnim, gradskim, zupanijskim sluzbama, firmama nemas dovoljno kandidata (postari, vozaci javnog prijevoza, medicinske sestre...).
  • Bosskovitz
    7.9k
    Ili napraviš dijete pa ga imaš za godinu danaserbus

    Ne, tako ne možeš dobiti državljanstvo u Hrvatskoj. Čak ni to dijete ne dobiva hrvatsko državljanstvo ako mu nitko od roditelja nije hrvatski državljanin.

    malo zanimljivo da eto u onoj župi u ZG je kršteno više Nepalske djece nego naše.serbus

    Zato što je to jedina župa u Zagrebu koja ima misu na engleskom jeziku i u kojoj se krste oni koji ili kojima roditelji ne govore hrvatski jezik. Čitaj dalje od naslova.

    Dolaze im trudne žene tu rode uzmu državljanstvo i roditelji isto tako ako se ne varam onda imaju pravo . Taj dio nisam siguran kako ide dalje nakon što im se klinci tu rađajuserbus

    Itekako se varaš, baš sve što si napisao je netočno.

    Ja sam dobro zivio i 2019. kad je broj radne snage iz istocne Azije bio relativno malen ili mizeran. Tada je cini mi se vrijedila radna dozvola od 3 mjeseca. Nije u tih nekoliko godina nestalo radno sposobnih Hrvata koliko je ovih doslo.NitkoBitan

    Nije pitanje nestanka radno sposobnih Hrvata, nego s jedne strane odlaska dijela naših ljudi, a s druge strane ekonomskog rasta i mnoštva novih radnih mjesta koja su se otvorila. 2019. je u Hrvatskoj bilo oko 430.000 zaposlenih manje nego u 2023. Konkretno, u lipnju 2019. bilo je 1.223.833 zaposlenih, a u studenom 2023. bilo je 1.657.680. To je zato što nam ekonomija raste, pa se povećava i broj poslova. To je dobra stvar.

    Koliko ih je sad tu dobilo državljanstvo rođenih u ZG a da nisu 8god ?serbus

    Niti jedan.

    Zamjena stanovnista je opasna stvar.Praskaton

    Zamjena stanovništva je teorija zavjere za one koji ne razumiju elementarnu ekonomiju.
  • Praskaton
    1.9k

    Sve je izvedivo.Al je potrebna dobra volja i pravi potezi.
    Spajanje opcina,gradova.Bolja organizacija županija.
    Jednostavno lokalna uprava je preglomazna.
    Zatim,razne agencije ,udruge koje se financiraju iz proračuna a koje su svrha same sebi.

    Naravno da to ne ide preko noci.Razumljivo je da prosječna "šalteruša" nece s odusevljenjem docekat prelazak na rad u Lidl ili na suđe u nekom restoranu.Al dio ekipe ce prihvatit prekvalifikaciju.

    Na postojece radno mjesto koje nije efikasno nakon odlaska u mirovinu nema potrebe primit drugu osobu.Sistematizacija.
    I danas na neka radna mjesta u drzavnim, gradskim, zupanijskim sluzbama, firmama nemas dovoljno kandidata (postari, vozaci javnog prijevoza, medicinske sestre...).Jaro
    Naravno,pa na njih nisam ni mislio.Moj grad je cini mi se prvi u Hrvatskoj dobio strane drzavljane kao radnike u pošti.

    Otisli smo malo preširoko poanta je bila da ima i drugih rjesenja osim uvoza stranih radnika.Al ne ide preko noci.Kao što nas i ova hdz/sdp bagra nisu preko noci doveli do ovog stanja
  • Praskaton
    1.9k
    Zamjena stanovništva je teorija zavjere za one koji ne razumiju elementarnu ekonomiju.Bosskovitz

    Ne treba ti tu nikakvo razumijevanje ekonomije.Nisu sve brojke i slova.Miješanje ljudi s istoka koji poglavito dolaze ovdje radit s domicilnim stanovnistvom bilo bi pogubno.
    Promjene bi bile nepovratne.

    Tek kad osjetimo na svojoj koži bit cemo svjesni.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.