• miro
    3.2k
    Afrika ima 1,2 milijarde stanovnika, do 2050 prognoza je da će ih biti 2,5 milijarde. Europa izumire, evidentno. Hrvatska još brže. Ne treba nikakva svjetska zavjera da se postavi objektivna prognoza. Hrvatska za 30-40 godina neće izgledati ni blizu ovako bijela kao danas. I nisu za to kriv ni Plenki, ni Senf, nego standard, komocija i sebičnost svakog ponaosob. Ili ćemo bit pametni, pa planski uvozit novu krv, ili ćemo pustit da nas zaplljusne tko stigne.

    Možda netko ovdje misli da bi visok zid s mitraljeskim gnijezdima pomogao

    Ali ne bi
  • mali M
    3.5k
    I nisu za to kriv ni Plenki, ni Senf,miro

    Ma da naravno, zašto bi vlada odgovarala za lošu natalitetnu, gospodarsku, ekonomsku i društvenu situaciju. Svako od nas ponaosob je donjeo jednog stranca pod miškom sa godišnjeg... Da su prije par godina dali minimalne uvjete ljudima kakve daju strancima nebi ekipa tolko odlazila van. Minimalac nam je bio sramotan i sa njim se nije moglo preživjeti ni pola mjeseca, dopuštala su se izrabljivanja radnika od poslodavaca, rad u poljoprivredi su uništili nepotrebnim uvozom i sramotno malom cijenom otkupa, natalitena politika nam je nepostojeća, ma brdo toga ima. Reć da Plenki ili Zoki ili sva ta vladajuća kasta desetljećima nije odgovorna za posljedice koje danas imamo je baš pucanj u prazno...
    P.s. nije u sv. Blaža jedina misa na engleskom al budu nam naši ljevičari pojasnili da je...
  • NitkoBitan
    12.2k
    Ma da naravno, zašto bi vlada odgovarala za lošu natalitetnu,mali M

    Dobro necemo bas sad za sve krivit vladajuce... Koliko zenskih je danas spremno rodit troje djece? Kukaju o losem standardu i uvjetima za mlade a da se presele u Svicarsku jos bi i manje radale jer bi se vise trosilo na putovanja i luksuz.

    Dosta kompliciran drustveno-socioloski problem s kojim se treba uhvatit u kostac jer on ugrozava opstojnost nacije. Nazalost politicari malo pricaju zbog svog rejtinga a demografi i slicni strucnjaci nesto palamude u rukavicama jer bi ih direktnost vjerojatno postavila na stup srama.

    Prosjecnu osobu mali natalitet vjerojatno i ne dira jer niti ne zna kako funkcionira mirovinski sustav, bas ju i ne zanima tko ce bit na raspolaganju za obranu drzave za 50 godina i tko ce popunjavat nuzna radna mjesta u gospodarstvu i slicno.
  • serbus
    3.6k


    Zato sam pitao nisam znao da kad se dijete rodi tu nema državljanstvo nekako mi se to činilo automatski pa nisam ni provjeravao.

    To si siguran 100% malo mi je čudno to da na dijete nemogu onda izvući državljanstvo... Eto vidiš da možemo mi sa desne strane priznati kad fulamo ako je točno što si napisao.
  • miro
    3.2k
    Krenite od sebe dečki - koliko djece imate/mislite imat? Ali to obavezno proširite i na ekipu s kojom ste išli u osnovnu školu. Moja generacija je na nekih 1,5 - 2 djece. A ekipa s kojom radim - NITKO nema klince, a tu pričam o ljudima od 23 - 33 godine.
  • NitkoBitan
    12.2k
    Krenite od sebe dečki - koliko djece imate/mislite imat?miro

    Kako se zove demografski pokazatelj koji ukazuje na to koliko muskarac planira imat djece sa sadasnjom/buducom partnericom. Ne postoji cak ni pokazatelj koji govori koliko je muskarac tijekom zivota napravio djece iz ocitih razloga, zna se sa 100%tnom sigurnoscu tko je majka djetetu za razliku od oca.

    U buducnosti ce postojat i opcija umjetne oplodnje "samica", to se cak nalazi i u politickom programu jedne nase stranke. Znaci glavnu rijec sto se tice nataliteta vode zene, a ne muskarci.
  • miro
    3.2k
    Ok, al daj nekaj konkretno, koliko klinaca bi htio imat? Spadaš li u ovu demografsku skupinu koju sam spomenuo 23-33 godina? I kaj misliš koliko djece imaju afrikanci iz te skupine?

    Te brojke su surova stvarnost, nisu tome uspjeli doskočit ni Kuharić, ni Tuđman, ni Don Baković, ni Akrap.

    Nema nas, a neće nas ni bit očigledno, a za 30-40 godina netko će se trebat brinut o ekipi koja danas igra plejku i ide po pub kvizovima, umjesto da se doma svađa sa ženom kako da plate jednodnevni školski izlet od 60 eura.

    Možemo mi upirat prstom u Tuđmana, Milanovića, Plenkija, Soroša, koga god, ali nisu nam oni krivi kaj nas nema.
  • NitkoBitan
    12.2k
    Ok, al daj nekaj konkretno, koliko klinaca bi htio imat? Spadaš li u ovu demografsku skupinu koju sam spomenuo 23-33 godina?miro

    Koliko znam nijedno :lol:, ali planiram imat 2-3. Spadam.

    kaj misliš koliko djece imaju afrikanci iz te skupine?miro

    Sigurno vise, ali eto da dam jedno zanimljivo zapazanje. Kada bi "nas" muskarac otisao zivjet dolje u Afriku vjerojatno bi imao vise djece od Afrikanca koji bi dosao zivjet ovdje i koji bi nasao "domicilnu" partnericu. Valjda kuzis kaj sam mislio rec. To je samo moje misljenje, ne znam postoji li istrazivanje na tu temu.

    Možemo mi upirat prstom u Tuđmana, Milanovića, Plenkija, Soroša, koga god, ali nisu nam oni krivi kaj nas nema.miro

    Ja nisam potencirao upiranje prsta u doticne.

    Inace sto se tice planiranja djece na fakultetu sam na nekom kolegiju cuo da mladi zapravo planiraju dosta vise djece nego sto ih na kraju naprave. Mislim (koliko se sjecam) da na to najvise utjece kasna odluka na prvo dijete.
  • The Undertaker
    4.1k
    Demografskom politikom se nitko iz vlasti ozbiljno ne bavi jer je to dugoročno pitanje i ne daje instant rezultate. A zapravo je ključno pitanje opstanka nacije.
  • Bosskovitz
    7.5k
    To si siguran 100%serbus

    100%, imaš Zakon o hrvatskom državljanstvu koji to definira. Ako roditelji nisu hrvatski državljani, dijete rođeno u Hrvatskoj može dobiti državljanstvo samo ako su roditelji apatridi, odnosno nemaju nikakvo državljanstvo. To nije moguće kod stranih radnika jer da bi došli uopće u Hrvatsku trebaju proći sigurnosnu provjeru i imati valjane dokumente, uključujući državljanstvo.

    Koliko zenskih je danas spremno rodit troje djece?NitkoBitan

    Puno više nego što misliš. Naravno da se mi ne razlikujemo puno od drugih razvijenih društava i cijenimo uživanje u životu, a zbog karijernih i drugih razloga sve kasnije imamo djecu, što smo obrazovaniji to ih manje i imamo i sl.; ali velik broj ljudi nema (više) djece iz nekih vrlo objektivnih razloga poput visokih troškova, manjka mjesta u vrtićima, teškoće kupovine doma i slično. Lako je imati dijete, ali nije lako imati dijete kojem možeš osigurati bolje uvjete nego sebi i da uz to zadržiš kvalitetu života koju želiš imati.

    Miješanje ljudi s istoka koji poglavito dolaze ovdje radit s domicilnim stanovnistvom bilo bi pogubno.Praskaton

    I ekonomsko propadanje države zbog kojeg bi još više ljudi iselilo također bi bilo pogubno. Ne djelujemo u vakumu, djela imaju višestruke posljedice.
  • Gražvydas Mikulėnas
    11.8k
    I ekonomsko propadanje države zbog kojeg bi još više ljudi iselilo također bi bilo pogubno.Bosskovitz

    vozači wolta, bolta, taksisti, pa čak radnici u kuhinji i/ili konobari ne donose dodanu vrijednost već samo dodatni komfor. Zbog manjka takvih nećemo propasti, pa čak i na Jadranu gdje osim sunca nudimo, ćevape i nešto plodova mora. Sezonskih radnika u obliku srba i bosanaca je uvijek bilo i biti će.
    Oko 3.2M Hrvata ili onih sa Hrvatskim korijenjem ima po cijelom svijetu, koliko se radi na povratku tih umjesto otvaranje rampe svakoj šuši koja zna reći 2 riječi engleskog? Demografske mjere praktički ne postoje, izumiremo kao narod a o tome se slabo priča. Tužno
  • deda
    28k
    Mislim da se svi možemo složiti bez obzira na naša politička opredjeljenja da demografsko pitanje treba postati tema broj jedan hrvatske javnosti u sljedećem periodu. Džabe nam država, ekonomija, privatna i javna bogatstva ako ih nećemo imati kome ostaviti.
  • Bosskovitz
    7.5k
    vozači wolta, bolta, taksisti, pa čak radnici u kuhinji i/ili konobari ne donose dodanu vrijednost već samo dodatni komfor.Gražvydas Mikulėnas

    Komfor i jest dodatna vrijednost. Sve u životu osim zadovoljavanja osnovnih fizioloških potreba je vid komfora. Pradjed ti je morao na more da bi jeo svježu morsku ribu, deda je išao tramvajem do ribarnice, stari autom išao do ribljeg restorana, ti naručiš na Woltu i za pola sata ti je na vratima, topla i s prilogom. To je itekako dodana vrijednost.

    Zbog manjka takvih nećemo propasti, pa čak i na Jadranu gdje osim sunca nudimo, ćevape i nešto plodova mora.Gražvydas Mikulėnas

    Naravno da nećemo propasti, ali živjet ćemo lošije. Radi se o više od 100.000 radnih mjesta koja ćemo izgubiti, ali ona povlače za sobom druge stvari: ako nemaš više dostavljača, onda nemaš ni one koji rade u podršci, cijeli sektor marketinga i prodaje i menadžmenta, onda otkaze dobivaju i kuhari jer ima manje posla, u svemu tome se manje poreza uplaćuje u javne proračune, manje novca u mirovinsko i zdravstveno, firme se gase ili smanjuju opseg posla, pada količina i kvaliteta usluga... neće država propasti ako joj preko noći usfali 100.000 radnika, ali neće ni napredovati nit će nam biti bolje - što bi nam trebao biti cilj.

    Oko 3.2M Hrvata ili onih sa Hrvatskim korijenjem ima po cijelom svijetu, koliko se radi na povratku tih umjesto otvaranje rampe svakoj šuši koja zna reći 2 riječi engleskog? Demografske mjere praktički ne postoje, izumiremo kao narod a o tome se slabo priča.Gražvydas Mikulėnas

    Potpuno druga tema. Demografska politika nije "ili" nego "i" - treba nam i planska migracijska politika sa stranim radnicima, i mjere i politike koje će potaknuti ljude da imaju više djece, i gospodarstvo koje će ih zadržati u Hrvatskoj, i privlačenje potomaka hrvatskih iseljenika natrag. Ni jedna od tih stvari neće samostalno spasiti hrvatsku demografiju, samo sve one zajedno.
  • mali M
    3.5k
    Dobro necemo bas sad za sve krivit vladajuce...NitkoBitan

    Naravno da nisam mislio na trenutne nego općenito na vodstvo jedne države na državnoj pa i lokalnoj razini u našem slučaju u periodu od barem zadnjih 20 godina... Bolji zakoni, mogućnosti, planiranje ljudima svoje budućnosti uvelike utječu na sve. Sve se to dalo sa malo volje i planiranja. Imamo sve, od ravne Slavonije za poljoprivredu, Like za stoku, obalu za turizam, sve smo imali (i još uvijek imamo) na pladnju. Da se neki ne žele više dodvoriti vanjskim gazdama mogli smo hrpu toga. Natalitet će biti popratna pojava kad se ekonomska računica jednoj obitelji poboljša.
  • Bosskovitz
    7.5k
    Natalitet će biti popratna pojava kad se ekonomska računica jednoj obitelji poboljša.mali M

    Davno je Clinton išao na izbore s mantrom "It's the economy, stupid".

    Ekonomija je početak i kraj svega u društvu. Ljudi koji dobro žive od svog rada i kapitala su ljudi koji imaju djecu, ljudi koji su zadovoljniji, manje mrze i čine sretnija i uspješnija društva.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.