• Tom Hanks
    2.6k
    Kakvi mrtvi nepalci i ostala žgadija daj ne jebite sa njima kako su žrtve
  • Bosskovitz
    7.5k
    Nema clanaka na portalima nema nikakvih problema.NitkoBitan

    Joj nemoj mi s tim teorijama zavjere. Nema problema, pa nema ni članaka. Je, baš naši vrli mediji ne žele sigurno klikove na članke o krvoločnim Nepalcima koji siju strah hrvatskim ulicama.

    Ne mozes usporedit nase ljude u Njemackoj i te strane radnike u Hrvatskoj.NitkoBitan

    Naravno da mogu. Radi se o ljudima koji su iz jebene neimaštine došli - posve legalno i praktično na poziv - raditi najslabije plaćene poslove, živjeti u stanovima s još 5-6 muškaraca, biti tretirani kao ološ, prebijati se od posla i slati doma novac obiteljima, možda ako baš uspiju onda dovesti i obitelj da i oni rade i jebeno pričaju svima kako je sve lijepo i dobro gore kod nas u Njemačkoj ili u ovom slučaju gore kod nas u Hrvatskoj. Kultura je drugačija, ali namjera je ista. Ti ljudi koji ne uspjevaju živjeti ni 20% naših života u Hrvatskoj o toj Hrvatskoj pričaju samo najljepše stvari i imaju ogroman respekt prema njoj. Na nama je samo hoćemo li ih prihvatiti i napraviti nešto dobro od svega toga ili ćemo ih getoizirati, diskriminirati i ponavljati greške koje su već puno puta ponovljene u razvijenijim zemljama.

    ako ih vec dovodimo to treba bit slicno katarskom modelu.NitkoBitan

    Da ih dovedemo, mučimo i tjeramo na ropski rad dok ih tisuće ne umru? Super ti je prijedlog, baš onako odraz naše uzvišene europske kulture koju trebamo čuvati od tih divljaka.

    Meni je to koliko toliko prihvatljivo jer ne zelim da mi se stranac mijesa u odluke hrvatskog drustva, stranac koji o Hrvatskoj vjerojatno samo zna da iz nje dolazi Luka ModricNitkoBitan

    Jel ti znaš kako se dobiva hrvatsko državljanstvo? Moraš živjeti 8 godina neprekinuto u Hrvatskoj, govoriti hrvatski jezik i proći ispit iz poznavanja hrvatske kulture i društvenog uređenja te proći sigurnosnu provjeru SOA-e. A ni jedna radna dozvola za strance ne izdaje se ni približno na toliki period. Ne boj se, nećemo u našem životnom vijeku imati Nepalsku stranku na izborima.

    moze seljak iz sela ali ne moze selo iz seljaka.NitkoBitan

    Itekako može. Neki od najvećih ljudi u povijesti naše zemlje i grada su bili porijeklom seljaci.
  • NitkoBitan
    12.2k
    Ima li netko podatke u kojem sektoru radi koliko stranih radnika? Mislim da je bilo negdje u vijestima.

    Uglavnom, mi bismo bez problema prezivjeli bez tih radnika u poslovima dostave hrane i recimo taksiranju. Kaj bi se tocno dogodilo da se tim stranim radnicima u tim zanimanjima da sut karta? Ljudi bi radili hranu doma ili isli u restorane "na lice mjesta", znaci iskljucivo bi se radilo o jednostavnoj promjeni trenda koji bi preusmjerio potrosnju. O taksiranju nema puno filozofije, ima dovoljno nasih ljudi koji taksiraju. Sta ce nam strani radnici koji ni ne poznaju nase ulice.
  • Captain America
    13.9k
    O taksiranju nema puno filozofije, ima dovoljno nasih ljudi koji taksiraju. Sta ce nam strani radnici koji ni ne poznaju nase ulice.NitkoBitan

    Nije najveći problem da ne poznaju naše ulice već se radi o vozačima za koje je marko livaja Verstappen. Od prijatelja kolega je imao prometnu dok je išao na našu utakmicu s Viktoriom. Prometnu je izazvao Indijac i policajac koji je bio na očevidu je rekao da je taj dan to bila 5. nesreća koju su izazvali, a da je on radio očevid.
  • NitkoBitan
    12.2k
    Ma dobro da, zaboravio sam uopce na to. Kad smo bili u Indiji meni su starom skuterom presli preko stopala :sweat:
    Kaj se toga tice i u juznoj Italiji je prometni kaos, da ne kritiziramo samo "strance". Sretno Rijecanima sa vozacima autobusa iz Nepala.

    Itekako može. Neki od najvećih ljudi u povijesti naše zemlje i grada su bili porijeklom seljaci.Bosskovitz

    Dobro nisam ja tu mislio doslovno. Aludirao sam na nesto drugo.

    Jel ti znaš kako se dobiva hrvatsko državljanstvo? Moraš živjeti 8 godina neprekinuto u Hrvatskoj, govoriti hrvatski jezik i proći ispit iz poznavanja hrvatske kulture i društvenog uređenja te proći sigurnosnu provjeru SOA-eBosskovitz

    Iskreno nisam znao, nisam ni proucavao jer me to nije doticalo. Mislio sam da se radi o periodu od 5 godina. Hvala na informaciji, sada malo lakse disem.
  • jedan u nizu
    6.1k
    Na stranu ovih 100 000 evidentiranih nezaposlenih osoba.

    U Hrvatskoj je po procjenama oko 500k radno sposobnih ljudi, koji ne zele raditi i ne vode se kao nezaposleni ljudi.
    Ne govorimo o maloljetnim osobama, studentima i umirovljenicima. Govorimo o radno sposobnom stanovnistvu od 18-60 godina.

    Najvise ih je u turizmu, to dokazuju brojke zaposlenih osoba, a najmanje zaposlenih, u postotku ukupnog radnog stanovnistva u zupaniji, je u obalnoj Hrvatskoj.

    Ne govorim da je lose, da bi ljudi koji se bave iznajmljivanjem apartamana i slicno trebali biti u nekom radnom odnosu. Ne, to je njihov izbor, i nacin na koji zaraduju za zivot.

    Ali to su enormne brojke za populaciju od 3,8 mil stanovnika.

    Na tih 500k ljudi dodajte tih 100k nezaposlenih, dodajte maloljetnike, studente i umirovljenike. I onda dodemo do sluzbene brojke od cca 1,6mil zaposlenih osoba.
    To je uzasno malo.

    Ako hocete usporedbu,
    u Hrvatskoj je zaposleno 42% ukupnog stanovnistva (1,6mil od 3,8mil)
    u Njemackoj je zaposleno 54% ukupnog stanovnistva (45,6mil od 83.2)
  • Marcinko
    327
    Mislim da se prvo trebaju vidjeti liste, nisam navijač(politički naravno) koji će glasovati za nekog po difoltu ili tko emocionalno daje svoj glas. Ne znam kad bi trebale biti objavljene liste, a iskreno mi se ne da pratiti medijska nagađanja tko će gdje, do sad sam samo kroz priče skužio da će u mojoj I. biti Plenković i Bauk. Da su sutra izbori dao bi nekoj trećoj opciji, jer bilo kako bilo jedino strahujem od apsolutne vlasti, tako da nikad nisam i neću glasovati za HDZ/SDP.
  • db-izbjeglica
    12.8k
    Postoji li bilo gdje u svijetu uspješan primjer asimilacije ljudi iz totalno drugačijih kultura, gdje je to sve super, divno i krasno. gdje se nisu getoizrali, gdje nisu nastale (ubaci nacionalnost) četvrti i slično?

    pa jbt duž cijele hrvatske postoje dijelovi gradova, kvartova i sela koji imaju nazive bosanka, mala bosna, bošnjaci i slično... a pričamo o ljudima iz istog nacionalnog korpusa, halo ej, isti narod, koji je iste kulture, govori istim jezikom, piše istim pismom, iste je vjeroispovjesti, znači doslovno sve u par grama!
  • Markelo
    2.5k
    Sad kad krene miješanje s ovim novim došljacima, ode nam genetika u k***ac. Možda će vožnja na skuterima postat olimpijski sport pa tu neku medalju uzmemo
  • The Undertaker
    4.1k
    Država može lako ograničiti broj radnih dozvola i u roku godine dana zaustaviti dotok radne snage. Može napraviti i selekciju pa da izdaje dozvole za npr. građevinu a ne za dostavu. Da su ljudi spremni platiti skuplju dostavu ili skuplji taksi koji će voziti domaći bijeli ljudi država bi to i napravila. Ja mislim da nisu. Tko misli da jesu neka otvori firmu za dostavu sa isključivo domaćim ljudima i neka se obogati.
    Dok god nam uvozna legalna radna snaga treba, dotle će je i biti. Puno veći problem je ilegalna imigracija nad kojom država nema kontrolu.
  • NitkoBitan
    12.2k
    Da su ljudi spremni platiti skuplju dostavu ili skuplji taksi koji će voziti domaći bijeli ljudi država bi to i napravila. Ja mislim da nisu.The Undertaker

    Mani nas takve patetike. Strani radnici nisu jamac nize cijene. Ima masa primjera tvrtki/kafica/restorana koji zaposljavaju iskljucivo domacu radnu snagu i cijene su im nize nego pohlepnjacima.

    Uostalom kaj bi se tocno dogodilo da propadnu te firme za dostavu hrane? Ljudi bi ili radili hranu doma ili bi isli u restorane/fast foodove. Potrosnja bi se preusmjerila i nikakvih posljedica ne bi bilo osim kaj u potrosackom lancu ne bi postojao posrednik koji dostavama ubire svoj dio (govorim o ekstremnom slucaju, naravno da ima i dosta domacih dostavljaca).

    "Imamo i legalne migrante za koje su ukinute kvote, a tko profitira od toga? Agencije za uvoz stranih radnika koje obično vode HDZ-ovci, sin državnog tajnika, sin Tomislava Karamarka i slični."

    A evo i zasto ne postoji elementarna logika i postovanje nacionalnih interesa.
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    Prvo se govorilo da nećemo uvoziti strane radnike. Onda su jedne godine rekli da ćemo ih uvesti samo par tisuća i to na najdeficitarnijim pozicijama. Onda su rekli da će ih uvesti 30 000 jer nam toliko radnika fali. Onda su nam preko noći objavili da nam ih ipak treba 50 tisuća, pa 65, pa 80 pa onda neograničeno. Sada se spominju brojke od pola milijuna, počinjemo u milijunima kalkulirati kao da smo nacija veličine Rusije ili Amerike a ne kao da brojimo manje od jednog Istanbulskog kvarta.

    Tako su nam govorili i da će oni samo biti tu sezonski, pa su ipak ostali malo duže. Sada odjednom kreću programi za njihovo obrazovanje, učenje hrvatskog i prilagođavanje našoj postojbini. Ring a bell? Shvaćate gdje to ide? Jasno je svakom živom na ovom svijetu da će dotični ljudi ubrzo dobiti hrvatska državljanstva i da ćemo vrlo skoro imati barem pola milijuna naših novih sugrađana.

    Kaže Bošković da ih hrvatski poduzetnici tretiraju kao roblje. Istina. Što mislite kako oni (strani radnici) gledaju na to i kako će tek djeca tih ljudi gledati na to što su mu Hrvati pretke držali kao robove koji rade za kikiriki, spavaju u šupi od 40 kvadrata zajedno sa još 10 kolega robova koje iskorištavaju ko stoku? Hoće li biti zahvalni i zavoljeti Hrvate ili će reći ''pa jebote jesu gamad ovi Hrvati''. Je li netko misli da u budućnosti neće biti tenzija između pridošlica i domicilnog stanovništva?

    Pola milijuna ljudi je ogromna brojka, HDZ sa tom brojkom vlada državom već 30 godina. Ovi stranci će biti vrlo homogeni i držat će se skupa. Vrlo je izvjesno da će oni birati vlast u državi i da ćemo u relativno blisko vrijeme imati prvog smeđeg premijera. Okej i dosad se Hrvatskom upravljalo izvana ali sada ćemo i formalno imati stranca na vlasti kojemu ni ime nećemo znati izgovoriti.

    Postavlja se onda logično pitanje: za koji kufer će nam uopće država? Zašto su ljudi ginuli? Nije smisao Hrvatske bio da to bude jedan prostor na kojemu je svejedno ko će živjeti, koja će valuta biti, čije će banke biti, čije telekomunikacije će biti, kakve vrijednosti će se promovirati itd. Ljudi su ginuli za hrvatsku državu u kojoj će živjeti hrvatski narod. Nisu ljudi ginuli niti je smisao njihove borbe bio to da RH bude nekakav kupus ispražnjen od hrvatstva u kojem moraš pričati engleski da bi nešto naručio. Lijepo je glumiti građanina svijeta ali u praksi smo vidjeli da gomilanje stranaca vodi u probleme i da nijedna nacija nije sretna što su im doveli milijune ljudi sa potpuno drugom kulturom pa tako nećemo biti sretni ni mi. Svi ćemo nostalgično žaliti za vremenima kada je Hrvatska bila (makar u tragovima) naša država.
  • The Undertaker
    4.1k
    Propadanje firmi za dostavu hrane i taksiranje znači manje para u proračunu, i gradskom i državnom. I sad to prenesi na turizam i građevinu gdje je najviše stranih radnika pa vidi da li bi se osjetilo.
  • Captain America
    13.9k
    Nisu ljudi ginuli niti je smisao njihove borbe bio to da RH bude nekakav kupus ispražnjen od hrvatstva u kojem moraš pričati engleski da bi nešto naručio.Maksim Maksimirski

    Prije par tjedana su se trojica konobara koji su bili zaduženi za mene izmijenila jer sam odbio naručiti na engleskom. Naši sezonci su prije 15 godina znali talijanski, njemački i engleski kako bi mogli primati narudžbe, a ova banda nije u stanju naučiti 100 riječi kako bi se sporazumili s Hrvatima.
  • NitkoBitan
    12.2k
    Propadanje firmi za dostavu hrane i taksiranje znači manje para u proračunu, i gradskom i državnom.The Undertaker

    Jel treba tebi nacrtat il? To kaj netko nece narucit hranu preko Glova ne znaci da ce ostat gladan nego ce ili otic u ducan ili ce otic direktno u restoran pojest.

    Banditi drze agencije i naravno da ce na svaki moguc nacin branit svaku potencijalnu proviziju koji uberu od strane radne snage.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.