• plavac173
    2.6k
    Nadam se da nisi ozbiljan, gdje ti tu vidis pljuvanje igraca osim onih kritika prema njihovim igrackim sposobnostima (Hoxha, Spikic) i o njihovim sposobnostima da idu na šut sa 20 metara (Ristovski, Misic) ili kiksevima igraca (Zivkovic)

    Pogledaj ostale takve komentare pa izvlaci moje
  • Mihaljević
    8.2k
    Mi kakvi smo maznit ćemo ih u sred Španjolske a tri dana kasnije pušing na Maksimiru protiv Varaždina.
  • Krizy
    36.4k
    U 1/16 finala Konferencijske lige protivnik Dinama je Real Betis, o kojem ću opširnije ispod, u prvome dijelu predstavljanja kluba.Krizy

    Nakon uvodnog dijela na prvoj stranici, o povijesti kluba, stadionu, treneru evo i drugog dijela o taktici.

    Real Betis - temelji stila igre

    Postoji idealistička crta koja se provlači kroz zeleno-bijelu povijest Betisa. Pellegrinijevo iskustvo i njegova predanost napadačkom nogometu bila je kao stvorena za Betis, koji je uvijek pokušavao igrati lijep nogomet. Ali unutar Betisovih pokušaja da igra stilom koji se temelji na posjedu lopte nalazila se velika suprotnost. Mogli su postići tri gola i dominirati utakmicom, ali su isto tako imali jednaku mogućnost da će primiti četiri gola do poluvremena. Katastrofalna obrana i Betis gotovo su išli ruku pod ruku i to je uvijek ograničavalo njihov potencijal.

    Pellegrini je to popravio razumnijim pristupom svojim dolaskom. Betis više ne drži veliki posjed kao u prošlosti. Popravili su svoju tranzicijsku obranu i uspostavili čvrstu i pouzdanu bekovsku četvorku s agresivnim i dosljednim dvostrukim dupliranjem. To je platforma na kojoj su izgradili jedan od najboljih španjolskih napada u posljednjih par sezona.

    Njihov prosječni posjed lopte u ligi je samo 49,3% ove sezone, što je najniže u posljednjih osam sezona. Imaju jednu od najviših stopa očekivanih golova po utakmici (1,46) u posljednjih 10 sezona, a broj pogrešaka koje su dovele do pogotka i suparničkih udaraca su jako smanjili dolaskom Pellegrinija.


    Real Betis - obrana

    Betis čeka u sklopljenom položaju u veznom redu i odatle vrši veliki pritisak, tjerajući protivnike prema krilima gdje do 3 igrača pritiskaju protivnike kako bi zaustavili prolaz lopte naprijed. Jedan ide izvršiti izravan pressing dok drugi blokira linije dodavanja, a treći ulazi u prostor koji ostavlja igrač koji vrši pressing.
    MC%20vigilancia%20Betis.jpg

    Ako protivnik uspije nadvladati ovaj početni pritisak, Betis će postaviti obrambenu liniju od 4 igrača s nekoliko veznih igrača ispred. Ove dvije obrambene linije omogućuju im da zaštite gol s maksimalnom učinkovitošću dok ostatak momčadi ne stigne, pa se tako često pregrupiraju u obrambenu formaciju 4-4-1-1.
    4-2%20defensivo%20Betis.jpg

    Kada je riječ o obrani ubačaja, okupljaju do 6 igrača u šesnaestercu: jedan na bližoj vratnici, jedan u sredini gola, jedan na daljnjoj vratnici, jedan na šesnaestercu i još dvojica vise oko ruba gola. Jedan od tih igrača uvijek ide prema lopti kako bi izvršio pritisak na ubačaj.
    Defensa%20Centro%20Lateral%20Betis.jpg


    Real Betis - gradnja igre iz obrane

    Kod novog napada i lopte kod golmana, Betis počinje svoju izgradnju postavljanjem 2 središnja braniča na otvorenu poziciju, dok se jedan od veznjaka vraća kako bi pomogao i stvorio liniju od tri središnja braniča.

    Krilni bekovi postavljeni su na ofenzivniju poziciju, dok se krilni napadači guraju u protivničku polovicu kako bi privukli suparničke braniče i otvorili prostor u sredini terena za "napredovanje" bekova i veznih igrača.
    Salida%20de%20bal%C3%B3n%20Betis.jpgPosici%C3%B3n%20Salida%20de%20Bal%C3%B3n%20Betis.jpg

    Obično pokušavaju pružiti barem dva igrača podrške onome s loptom, formirajući trokut. Klasičnim trokutom s tri igrača, pokušavaju što brže iznijeti loptu naprijed.
    Triangulo%20apoyo%20Betis.jpg

    Imaju i opciju duge lopte kojom traže kretanje iza suparničkih obrambenih linija, primaju loptu i guraju prema golu.
    Extremo%20ataca%20espalda%20Betis.jpg


    Real Betis - napad

    U napadu, Pellegrinijeva momčad vrlo jasno zna što i kako želi napraviti, igrajući izuzetno okomit i kombinatoran nogomet. Dosta koriste krila za niske ubačaje u 16m gdje vrebaju predatori, Willian Jose i odnedavno Bakambu.

    Za ubačaju osiguravaju da postoje i do tri igrača koji čekaju priliku za šut. Zauzimaju pozicije na bližoj i daljoj stativi te na šesnaestercu. Općenito, imaju nekoliko igrača na rubu šesnaesterca koji također čekaju na ubačaj.
    Centrol%20lateral%20ofensivo%20Betis.jpg

    Te se prilike stvaraju na različite načine. Jedan je način na koji napadaju protivničkog krilnog igrača, uključivanjem vlastitog krilnog igrača i dodavanjem duboko u for. To znači da lako mogu osvojiti prostor, pogotovo na desnom krilu.

    Kretanje krilnog igrača također je važno za stvaranje prostora ulaskom unutra i približavanjem lopti.
    Lateral%20a%20espalda%20lateral%20rival%20Betis.jpg

    Ističu se pojedinačni doprinosi Isca i Fekira. Ova dva igrača omogućuju momčadi dodavanja na mjesta na koja protivnik ne očekuje, jer imaju sjajan pregled igre i u trenutku izbacuju protivničke igrače.


    Obrambena tranzicija

    Nakon što izgube loptu, igrači Betisa idu u vrlo visok pritisak, što im često omogućuje brzi povratak lopte u svoj posjed na protivničkoj polovici s kojim iznenade protivnika. Do tri igrača prilaze igraču s posjedom lopte, čime guše i tjeraju protivnika da se povuče, izgubi posjed ili plasira dugu loptu. Sve to Betis koristi za vraćanje posjeda lopte i pokretanje kontri.

    Ako protivnici nadvladaju ovaj početni pritisak, Betis se vraća na sredinu terena i postavlja u dvije linije s po četiri igrača.
    Presion%20tras%20perdida%20Betis.jpg

    Pellegrinijev dvostruki "bedem" u vidu Guida Rodrigueza i Williama Carvalha savršena je ravnoteža čvrstine obrane i raspona dodavanja. To je lansirna rampa za sve što Betis radi i omogućuje odlične napade.

    Čileanac je nakon odlaska iz Real Madrida rekao da "nije dobro imati orkestar s 10 najboljih gitarista ako nemam pijanista". U njegovom Real Betisu, Carvalho je taj koji svira klavir.

    Carvalho je među najboljim igračima lige što se tiče dodavanja u posljednju trećinu. On je savršeni box-to-box veznjak za Pellegrinija. Portugalski reprezentativac dobro čita igru ​​i može neprimjetno prijeći iz obrane u napad. U napadu su ključni igrači poput Isca i Fekira, ali bez Carvalha, ništa od toga nije važno.

    Guido Rodriguez je među najboljim igračima lige po oduzetim loptama, koje zatim prosljeđuje Carvalhu ili Iscu, koji je najbolji igrač lige po ključnim dodavanjima i kreiranim velikim prilikama. Ponovno igra sjajan nogomet, ali srećom neće biti spreman za Dinamo.


    Napadačka tranzicija

    Jedno od najopasnijih oružja u arsenalu Betisa su njihove tranzicije. Kad ukradu loptu, Isco ili Fekir projure kroz sredinu, praćeni s nekoliko suigrača koji jure punom brzinom. Dvojica se postavljaju široko, dok druga dvojica napadaju stopere.

    Odlična tranzicija čini njihove kontre jako opasnima, budući da su obično dobro postavljeni pri dolasku do opasne zone.
    Transici%C3%B3n%20Ofensiva%20Betis.jpg

    Osim toga, oslanjaju se i na sporiji prijelaz. Ako nema otvorenog puta prema naprijed i, posebno, ako ima puno protivničkih igrača iza lopte koji su organizirani i spremni za iznenadnu kontru, oni daju prioritet osiguravanju posjeda i vraćaju se na organiziraniju izgradnju igre prema naprijed.
    Trans%20ofensiva%20lenta.jpg


    Real Betis - slabosti

    Glavna slabost ove momčadi je obrambeni stil. Agresivan presing čovjek na čovjeka 4–4–2 ima neke vrlo ozbiljne nedostatke.

    Ako se suoče s momčadi koja je fizički ili tehnički bolja od njih, ona im može nanijeti jako puno problema. Još jedna slabost je što je sustav markiranja jako iscrpljujući. To znači da je Real Betis vrlo sklon pogreškama u kasnoj fazi utakmice i često im je teško održati intenzitet kroz cijelu utakmicu, pa tako padaju u završnoj fazi utakmice.

    Pokazatelj toga je i broj primljenih golova u ligi. Čak 13 od 25 golova su primili u posljednjih 15 minuta prvog i drugog poluvremena.

    Povrh toga, postaju vrlo osjetljivi na simetrične rotacije. Za one koji nisu upoznati s rotacijama, simetrična rotacija je rotacija u kojoj svaki igrač mijenja poziciju svojeg suigrača u rotaciji.
    Zbog takvog ubrzanja igre protivnika i sprječavanja markiranja igrač na igrača, tako se naprave veliki problemi obrani Betisa.

    Kao što se vidi ispod, u zonskom sustavu to ne bi napravilo veliku štetu, jer bi jednostavno naletjeli na drugi marker. No u sustavu igrač na igrača, to postaje jurnjava za protivničkim igračima, čime se gubi stabilnostu obrani i igrači kao što su Baturina i Petković bi trebali biti u mogućnosti to iskoristiti.
    1-Rs-Iu5c2x-CM74o4r-Afey-Ng-2x.webp
    1-Nz-E8ch9-Dp-D5ek-AVUcg-Vs-NQ-2x.webp
  • ZgBlue
    491
    Ahhh, koja lijepa vremena od prije 2 mjeseca kad je na otvaranju ove teme 50% članova Zone glasalo za pobjedu u prvoj utakmici.
    I pazi... 3/4 za prolazak u sljedeću fazu natjecanja.
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    Ne zanima me ova utakmica ali znam da igrači čekaju 3 mjeseca na ovu utakmicu, tu će poginuti jer im je to najbolji izlog kojeg imaju. Senatori su osvojili HNL po barem 5 puta i njima je Europa glavni motiv a stranim igračima je HNL kao našem igraču gruzijska liga i sigurno da ih više motivira gostovanje u Betisu nego Lokomotiva kao što bi nekog našeg igrača u gruzijskoj ligi više motivirao Betis nego meč protiv Saburtala.
  • SAS1987
    13.5k
    Ahhh, koja lijepa vremena od prije 2 mjeseca kad je na otvaranju ove teme 50% članova Zone glasalo za pobjedu u prvoj utakmici.
    I pazi... 3/4 za prolazak u sljedeću fazu natjecanja.
    ZgBlue

    Ne tako davno su padali dogovori o tetovažama ak osvojimo konferencijsku ligu :lol:
  • blue heart 72
    1.4k
    Izgleda da sam jedan od rijetkih optimista uoči dvomeča sa Betisom. Makar iskreno, ni sam ne znam odakle crpim taj optimizam
  • Gelipter
    3.5k
    Razbit ćemo ih!
  • hardek
    1.4k
    Najgori scenarij kojeg se i najviše plašim. "Stručnjak" bi dobio još mjesec dana da prodaje maglu. Mrzim one postove tipa, "ako treba nek izgubimo samo da ovaj dobije pedalu", ali toliko sam očajan da i sam počinjem razmišljat na taj način.
  • dinamozivivjecno
    1.6k
    Ne kuzim ove koji govore nebitna utakmica ovo ono... ljudi moji pa mi igramo proljece u europi po 4 put u 6 godina a neki samo to mogu sanjati, zivi smo a drugi mjesec je i sve dok postoje i neka nada da prodemo imamo sanse, shvacam da je hnl bitniji ali bi li ovako pricali i da smo kojim slucajem prosli u osminu finala Lige prvaka a u hnl-u se isto grcevito borili za naslov kao i sada? naravno da nebi.
  • Ijayi Atiemwen
    548
    Ogiwara, Hoxha i koji je ono treći koji je registriran za konferencijsku?
  • Krizy
    36.4k
    Theophile
  • Muka
    344
    Je li Jakirović registriran za konfrencijsku?:grin:
  • Taćini Serhio
    300
    Ne mogu se točno sjetiti kako smo glajzali prije utakmice sa West Ham-om (tamo), Kopic je bio trener i znam da je bila neka rezulatska kriza... Utakmicu je počeo Stefulj na lijevom beku, ja sam molio Boga da ne dobijemo petardu...

    Kad ono, Orsic milimetarskim projektilom pogađa dva mala pauka u intenzivnom snosaju na spojnici vratnice i precke, trči prema korner zastavici dere se nešto u stilu "šta jeeee" a Ademi mu prilazi s leđa i udara mu šamarčić kao otac sinu koji je doveo top model na upoznavanje s roditeljima...

    Ne nadam se ovome u četvrtak, iskreno ne znam ni zašto sam ovo napisao...
  • Facke
    2k


    Momcad nam je v te vreme bila pune spremnija....West Ham je igral s B sastavem. Betis nas bu s ovim trenerem unistil. Koj bu on pripremil?! Nabili nas boju el nemame nikakve igre.....Trener teri nas nemre pripremiti na Lokomotivu bu nas pripremil na Betis.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.