• Patak
    2.9k
    Evo ja se slažem s tobom, za Rusiju/Ukrajinu, EU/NATO ne znam koga ugoščuju jer više uopće ne pratim domaće mainstream medije, ali za vrijeme kovida sam jednom napisao da je notorni Bujanec skoro jedini prkosio općoj cenzuri jer je redovito pozivao ugledne profesore poput dr.Valerija Vrčeka ili dr. Krešimira Pavelića (koji je uzgred mentor Đikiću koji je iskazao iz paštete) pa me tu napalo s "Je.. te Bujanec". S druge strane u Srbiji onaj njihov dr. Nestorović je gostovao često baš u MSM medijima.
  • Maksim Maksimirski
    5.6k
    Tako je...ima i više ljudi koji se slažu ali u ovakvoj atmosferi jednoumlja treba čak i na internetskim forumima određena doza hrabrosti da se istupi kontra samopodrazumijevajućeg mainstream narativa . Evo ja kao građanin (realno nitko i ništa) u ovoj državi pozivam da i antivakseri, rusofili, antieuropejci, antinatovci imaju svoj glas i da ljudi sa takvim stavom budu barem približno jednako zastupljeni kao i ovi drugi u mainstream medijima.

    Mi smo došli u tu fazu ispiranja mozga da sami pojmovi ''antieuropejac'', ''antivakser'', ''rusofil'', ''antinatovac'' znače nešto pogrdno, ružno, odvratno.

    Ja uopće ne govorim da su svi ti ljudi u pravu. Možda su svi ljudi koji podržavaju izlazak iz EU budale. Možda su svi ljudi koji podržavaju anticovid politiku budale. Možda su svi ljudi koji podržavaju Rusiju budale. Možda su svi ljudi koji su protiv hrvatskog članstva u NATO-u budale. Međutim sve te budale zaslužuju da se njihov glas čuje. Ako ukinemo njihov glas onda više ne živimo u demokraciji nego u prosvijećenom apsolutizmu. To je onda vraćanje u 18. stoljeće u kojem su vladari nametali svoj stav mimo ikakve volje naroda. To je potpuno nazadna i antidemokratska politika. Paradoksalno je upravo to da se ljudi koji se zalažu za pluralizam optužuju za antidemokratsko djelovanje. Blažena EU.
  • NitkoBitan
    17.7k
    Dosta komplicirana tematika koju nemres samo tak svest na crno-bijelo.

    Imas zacarani krug politike koja gura svoje, medija (sto javnih sto privatnih) koji imaju neki svoj narativ i javnog mijenja/raspolozenja gradana.

    Ubacis to troje u miks i dobijes podatak da oko 50% Hrvata izbjegava citati/pratiti vijesti i tu smo pri vrhu u svijetu (naletio na neko istrazivanje, zaboravio sam izvor) :cool:

    Kaj se tice Srbije kod njih politika (Vucic) sigurno u vecoj mjeri kontrolira medije nego kod nas. Kako srpska politika vec neko vrijeme plese na dvije stolice (izmedu EU i Rusije) naravno da onda postoji i zeleno svijetlo za rasprave u medijima.

    Suma sumarum, ne postoji drzava na svijetu sa savrsenim i potpuno slobodnim medijima. Ili imas drzavu ili privatnog vlasnika koji gura svoj narativ. Bez obzira na sve mislim da smo dovoljno slobodni ne upalit televiziju, otvorit portal ili kupit novine.
  • db-izbjeglica
    15.4k
    U ovom sukobu je evidentno da izrael ima puno jaču vojnu moć, to je ozbiljna vojna sila sa strašnom vojnom i tehnološkom moći. nema rata u kojem civili ne nastradaju... samim time, nije mi jasno zašto se kod plakanja nad civilima i apelima za mir, uz apele prema izraelu ne poziva i hamas na predaju...

    Taj isti hamas se ne regrutira iz stanovništva perua, mongolije, tanzanije, slovačke, meksika ili islanda...već mahom iz palestine. Drugim riječima, to isto civilno stanovništvo generira postojanje te nazovimo je organizacije... koja praktički vlada tim područjem i koja vrlo vjerojatno uživa popriličnu potporu tog istog civilnog stanovništva.

    U prijevodu, bodeš se sa rogatim i onda kad rogati uzvrati idemo plakati....meni to nema nikakve logike. Da se razumijemo, legitimno se boriti protiv rogatog, ali to podrazumijeva žrtve, tako je oduvijek... ratovi se vode od kad je vijeka i svijeta i u njima nažalost stradaju civili.

    Realnost je da će se mir teško postići pozivanjem jačeg na milost dok ga slabiji gađa kamenjem... pustimo sad razloge kako je došlo do toga na stranu, zašto bi izrael sa svojom vojnom moći radio ustupke hamasu? neki dan je bio prosvjed u zagrebu, uz gomilu standardnih parola, standarnih prosvjednika, bilo je i hrpa natpisa "free palestine", "stop israeli war crimes" i slično, bilo je puno palestinskih zastava, ali nisam primjetio ni jednu parolu koja poziva hamas na odgovornost... u realnom svijetu to ne ide baš tako.
  • Jaro
    7.4k
    Slobodni mediji ne postoje. Nigdje na svijetu. Postoji jos tu i tamo kakav objektivni novinar, al realno sve medijske kice guraju neku agendu, politiku. Postoji sloboda da izaberu svoju stranu, al realno - novinarstvo je ukinuto i svedeno na PR. Ukinuli su ga sami vlasnici medija, sponzori i politicari. Kako gdje i kako u kojem omjeru...
  • Nino Bule
    13.8k
    U prijevodu, bodeš se sa rogatim i onda kad rogati uzvrati idemo plakati....meni to nema nikakve logike. Da se razumijemo, legitimno se boriti protiv rogatog, ali to podrazumijeva žrtve, tako je oduvijek... ratovi se vode od kad je vijeka i svijeta i u njima nažalost stradaju civili.db-izbjeglica

    Poštujem ali onda standardi moraju biti isti, i izraelci se bodu s palestincima i onda su 1200 poklanih izraelaca isto 'nazalost stradali civili' i logicna posljedica rata, ne moze jedno biti novi holokaust, najveci horor ikada od nacista, itd itd a ubit tisuce zena i djece dobar dan.
  • NORTE
    11.5k
    nećemo se lagati, nije baš da Izrael brine o tome koliko će Palestinaca poginutiBosskovitz
    Kako malo vrijedi ljudski život...
    Posebno ako je riječ o civilu ili djetetu koji nije kriv/o za tuđe zločine.

    Jednom sam već napisao i opet ću, svatko tko brani ubojstva civila je potpuni bolesnik, a ovdje ima takvih.

    Vjerojatno se isti ti poremećeni bolesnici smatraju i katolicima, kakva ironija.

    Slobodno me banirajte.
  • Bosskovitz
    12k
    Jednom sam već napisao i opet ću, svatko tko brani ubojstva civila je potpuni bolesnik, a ovdje ima takvih.NORTE

    Ne znam jel ovo ide mene, ali ako ide onda se nismo razumjeli. Nikako ne branim ubojstva civila, ni izraelskih ni palestinskih. Ono što sam napisao je da je ovo realnost ovakvog rata, rat je zlo i u ratu ginu nevini ljudi. Palestinci su tu još i najveće žrtve jer su između dvije vatre: Hamas koji bi ih trebao čuvati i brinuti o njima ih ciljano iskorištava kao živi štit, a Izrael koji bi trebao biti obazriv prema njima dok gađa Hamas baš i nije te vrlo slobodno tumači pravila humanitarnog prava. Ali ulazimo u zonu licemjerja kada krenemo optuživati Izrael za smrt civila u Gazi jer dok Hamas itekako ima mogućnost smanjiti civilne žrtve u Gazi no to ne čini, Izrael baš i nema puno manevarskog prostora.

    Jer što bi Izrael trebao učiniti? Može ili uništiti Hamas uz nažalost mnoštvo civilnih žrtava s palestinske strane ili pustiti Hamas da još više jača i još više,češće i brutalnije ubijaju izraelske civile i dobivaju podršku među Palestincima. Nažalost, izbor je vrlo nezahvalan i u njemu neminovno ginu civili, pitanje je samo čiji više. Nema tu pregovora, nema tu povlačenja, nema mirnog rješenja.
  • i more je plavo
    1.1k
    Slobodno me banirajteNORTE

    A zasto bi te banali.

    Pa i ovaj s tvoje profilne je stalno protiv misljenja vecine, sto i nije lose.
    Ali prebrzo i precesto mijenja misljenja.
    Nije bil rusofil dok ovi nisu porušili pola Ukraine, a onda je odjednom poceo traziti opravdanja za njih.......naravno dok je veci dio zapada to osuđivao.
    Orban mu se nije sviđao, sad ga istice ko primjer lidera koji brine za svoje ljude.
    Kad svi napadnu Dodika, ovaj ga pozove na klopu.
    Sad se svadi s Izraelcima.
    Samo cekam kad ce poceti Vucica hvaliti i isticati njegovo domoljublje.

    Jbga, ljudi to vole, posebno kad si retoricki jak i znas dobro upakirati.

    I nisam siguran da ovdje netko brani ubijanje civila, samo se ukazuje da je Hamas izabrao taktiku skrivanja iza civila i da je tesko ko na filmu, zlocinca pogoditi u oko i spasiti taoca, a taoci su uvoj prici Palestinci.
  • Bosskovitz
    12k
    U Srbiji se na televizijskim postajama sa nacionalnom frekvencijom može čuti glas za i protiv EU-a, za i protiv NATO-a, za i protiv Rusije/Ukrajine dok kod nas nema šanse za tako nešto.Maksim Maksimirski

    Da, zato što kod nas nema ruskih državnih agencija koje plasiraju takav narativ jer smo davno prestali biti u njihovoj sferi izravnog utjecaja. U Srbiji imaš Sputnjik i RT, a imaš i hrpu medija koje vlast izravno kontrolira do te mjere da kad je Nova odlučila pokrenuti slobodne novine koje Vučić ne bi kontrolirao, nije uspjela dobiti ni jednu tiskaru u Srbiji koja bi ih tiskala. Slušati o tome kako ruska vojna operacija oslobađa Ukrajinu od zlosretnih nacista koji tamo žive nije pluralizam mišljenja nego maliciozna propaganda. A način na koji to kod njih funkcionira je posebno perfidan. Ti kod njih imaš zakupljene predizborne emisije od strane SNS-a: zamisli recimo Otvoreno na HRT-u, isti studio, isti voditelji, ali sva 4 gosta su tamo da govore hvalospjeve o Plenkoviću: jedan će ti biti stručnjak za ekonomiju koji će govoriti o rastu BDP-a i rastu plaća i potpuno ignorirati inflaciju, cijene nekretnina i slično, drugi će ti govoriti o ugledu koji imamo u EU i kako smo regionalni lideri i prešutjeti da je više od pola vlade odletjelo zbog kriminala i korupcije; treći će biti angry dog za tvrdu desnicu koji će govoriti kako je Plenković zabranio Vučiću dolazak u Hrvatsku i napravio puno za branitelje, a četvrti će ti biti smokvin list za cijelu stvar, naoko neutralan lik koji će zaključivati kako i ako Plenković ima neke nedostatke, oni su neusporedivi s nedostatcima koje imaju njegovi oponenti. Ili Nedjeljom u 2, ali Stanković postavlja pitanja u stilu "Kako to da ste tako uspješni? Od kud oporbi obraz da vas kritizira? Nije vama lako, takve rezultate ostvarujete a opet ima onih koji vas napadaju?" i slično.

    Kod njih je kritika vlasti na televiziji bila nezamisliva do dolaska Nove i N1, a i danas je nezamisliva u mainstream publikacijama i medijima. Kod njih nema da novinari otkrivaju korupciju i smjenjuju ministre, da oporba dobije priliku vidjeti se na TV-u - 100.000 ih je marširalo Beogradom, RTS to danima nije niti spominjao u programu.

    Ne, možemo svašta Hrvatskoj prigovoriti, ali naše medijske slobode su miljama ispred Srbije i uopće ne stanemo u istu rečenicu.
  • Jameson
    425
    Ne biram strane u arapsko izraelskom sukobu, ali kad pričamo o civilima - nisam baš siguran da bi Izraelci paradirali s tijelima civilnih žrtava (mladih ženskih osoba) onako kako je Hamas to radio nakon 07.10. i to uz podršku lokalnog stanovništva.

    Dapače, nije ih ni ostatak arapskog svijeta previše kritizirao zbog toga, dok bi s druge strane Izrael imao puno ozbiljnije posljedice, kako međunarodne tako i unutar samog Izraela za tako nešto.

    Tko je od prosvjednika za Palestinu na ulicama Londona, Berlina, Zagreba osudio takav zločin nad civilima?
  • Bosskovitz
    12k
    Sjeća li se ko rasprave oko EU-a, NATO-a, sukoba u Ukrajini?Maksim Maksimirski

    Kakve rasprave oko EU i NATO-a, o čemu bi raspravljao? Naravno da Srbi raspravljaju o tome, nisu uspjeli ući ni u jedno ni u drugo, pola države im je pod kontrolom Rusije i Kine. Ne vidim o čemu bismo tu trebali raspravljati, osim eventualno o nadolazećoj reformi EU, ali to još uvijek nije ni probližno konkretno i aktualno da bi se radila gledana emisija s tom temom. Rasprave o agresiji na Ukrajinu? Bilo je hrpa rasprava o Ukrajini, raspravljalo se itekako o hrvatskoj pomoći Ukrajincima, kako rat napreduje i slično. Ne, u većini hrvatskih medija nije bilo opravdavanja agresije niti veličanja Rusije, ali hvala bogu da nije.

    Treba znati razliku između konstruktivne rasprave i slobode medija s jedne strane, te propagandnog aparata s druge strane. Kao da nam nije dovoljno neukih debila koji vjeruju svakoj pizdariji koju pročitaju na Facebooku i Viberu, još nam trebaju i mediji koji će gurati takve narative.
  • Patak
    2.9k
    Kod nas nema medijske slobode, jer ne postoje ni slobodni mediji. Čovjek se o svemu mora informirati kroz alternativne medije i informirane pojedince iako i njih cenzuriraju vlasti bliski lažni factcheceri. Osim toga i država sama podržava cenzuru preko financiranja borbe protiv "dezinformacija" iako ih u najvećem broju slučajeva sami plasiraju. Gdje je cenzura nema slobode medija. I ne znam zašto ne bi bila relevantna rasprava za i protiv EU/NATO. Osobno sam za izlazak iz tih organizacija.
  • Neki tip
    21.3k
    I ne znam zašto ne bi bila relevantna rasprava za i protiv EU/NATO. Osobno sam za izlazak iz tih organizacija.Patak

    Vrlo je jednostavno. Zato što su provedene legitimne i legalne odluke o ulasku. U dugim procesima javnih rasprava, polemika, zagovaranja i protivljenja, o tome smo donijeli odluke koje ne legitimiramo iznova svaka 2 dana.

    Naravno da nisu u kamenu zapisane, ali evo ti za primjer obrnuta priča.. Britanija je izašla. Javno mnijenje se podosta promijenilo, vjerojatnije je da bi sada drugačije glasovali, ali što sad s tim? Da se rade ankete svaka 2 dana pa ak se raspoloženje promijeni, ajmo na referendumić pa nazad?

    I ja sam osobno, evo na primjer, za ponovno udruživanje južnoslavenskih zajednica u zajednički prostor bratstva i jedinstva pa kaj sad da radim s tim.

    Ili sam za obnavljanje Austro-Ugarske.

    Ili sam za uvođenje monarhije, iz slavne loze Nekitipovića.

    Zašto toga nema u javnim raspravama? Zato što te svoje ideje, a ova o Nekitipovićima kao monarsima mi je najbolja među ponuđenima, zasad nisam uspio nametnuti kao javnu temu i interes.

    Kod nas nema medijske slobode, jer ne postoje ni slobodni mediji. Čovjek se o svemu mora informirati kroz alternativne medijePatak

    Ne postoje slobodni mediji, nego alternativni mediji iz kojih se onda reformiraš?

    Alternativni mediji onda jesu ili nisu slobodni? Ako jesu slobodni, kako ih onda nema?

    Ako nisu, zašto se onda iz njih informiraš?
  • Mali dioničar
    15.3k
    a ova o Nekitipovićima kao monarsimaNeki tip

    Sin ti već ima prigodno ime samo pazi da ga neka Meghan ne zavede.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.