• Blue 67
    212
    Dobar teks grupe povodom jedinog europskog trofeja.
    Neka ga tu.

    Sve je počelo - "velikom prijevarom"!

    U prvom kolu Kupa Velesajamskih Gradova 1967. Dinamo je igrao protiv tada čehoslovačkog predstavnika Spartaka iz Brna. Obje utakmice završene su pobjedama domaćima s 2:0. Tada se nakon produžetaka nije raspucavalo s bijele točke nego je pobjednika odlučivao novčić.

    Kapetan Dinama, pokojni Slaven Zambata je prema kasnije stvorenoj legendi, pobjednički dignuo ruke u zrak čim je novčić pao na maksimirsku tartan stazu i svi su uključujući i suca povjerovali da je sreća pomazila Dinamo.

    Legendarni Zambi puno godina kasnije sa zagonetnim će smiješkom na licu reći da je ipak sve bilo pošteno i da je legendarni novinar Židak taj "Zambatin novčić" majstorski iskoristio kako bi objasnio dugogodišnje "prokletstvo" koje prati Dinamo, "jedini klub koji ne može dočekati proljeće u Europi".

    Ni Zambija ni Židaka više nema, a od maglovite maksimirske noći u studenom 2018. godine nema više ni "prokletstva Zambatinog novčića".

    A taj novčić omogućio je Dinamu da upozna - Alexa Fergusona! Tadašnji igrač škotskog Dunfermlinea dva puta je zabio Plavima u prvom susretu koji je okončan s 4:2 za Škote ali u Maksimiru je opet stvar izvukao Zambata. I danas već zaboravljeno pravilo većeg broja golova u gostima!

    Uslijedilo je teško sučeljavanje s imenjakom iz rumunjskog Pitestija. Izvukli smo ga s minimalnom pobjedom u gostima i sačuvanom mrežom doma.

    A onda su na red došla poznatija i svakako jača imena. Za početak - Stara dama!
    Obećavajućih 2:2 u Torinu na Maksimiru je podebljano s 3:0 i Dinamo je u polufinalu!

    A tamo se dogodila vjerojatno najveća priča Dinamove povijesti ali i tragedija jednog od najvećih u toj povijesti.
    Eintracht u Frankfurtu naizgled rješava sve dvojbe i s 3:0 uoči Maksimira jednom nogom ulazi u finale.
    Ali drugu nogu im podmeće maestralni Štef Lamza, najveći dribler kojeg je Maksimir ikad gledao. Driblao je Štef sve što mu se našlo na putu te večeri pa iako nije zabio nijedan gol doslovno je sve omogućio suigračima. Prvo produžetke, a onda i pobjedonosni penal za Rudija Belina koji ga nikad u životu nije promašio!

    Dugo je slavio Zagreb svoje Plave i drugo europsko finale ali mamurno jutro je donijelo vijest koju nitko nije htio prihvatiti. Lamza je pao s balkona Vile Rebar i teško ozlijedio kralježnicu. Razuzdana proslava i nespretan splet okolnosti odnijeli su Dinamu najboljeg igrača uoči finala.

    Ipak, Dinamo je uspio i bez Lamze! Pojavio se junior Marijan Čerček i prvi "tuširao" bahate Engleze iz Leedsa koji su, naime, danima prije utakmice "strahovali" od puta u Zagreb. Nije tada naravno bilo Bad Blue Boysa ali njih je više zanimalo "ima li u Esplanadi tople vode?!".

    Krasnodar Rora ih je "ohladio" po drugi put i preostalo je samo da Zlatko Škorić "livijevski" zaključa svoja vrata na Elland Roadu i slavlje je moglo početi, Dinamo je osvojio svoj prvi i zasad jedini europski pehar!

    Zagreb je dočekao svoje junake, Dinamo je ispisao povijest!

    I danas se vode rasprave je li taj trofej relevantan. Neka si svatko to tumači kako mu odgovara, pogotovo oni koji svoja četvrtfinala slave kao trofeje...

    A mi vjerujemo da "kanta" iz '67. neće ostati usamljena u Plavom salonu.
    Zašto nova ne bi stigla već u svibnju iduće godine!

    Pa neka se opet osporava natjecanje!
  • striko
    1.1k
    Ramos odbio 20M od arapa i vratio se u Sevillu za 1M. Luka što se čeka?
  • NitkoBitan
    11.9k
    Od bivsih igraca Dinama koji su ostvarili znacajne karijere vjerujem samo u Kovacicev povratak. Ne zamjeram ostalima ako ne dodu i odu za parama (onima koji nisu obecali da ce se vratit), al nek nam onda barem ubace koju kintu za novi stadion haha.
  • Juznjak
    3k

    Je li Kovačić ikad išta pričao o povratku?
  • Jaro
    5.4k
    luka je takodjer odbio arapske milijune i potpisao za svoj najdrazi klub...
  • Captain America
    13.4k
    Od bivsih igraca Dinama koji su ostvarili znacajne karijere vjerujem samo u Kovacicev povratak.NitkoBitan

    Ja bi tu dodao Olma i Šutala. Kovi def najviše vjerujem.

    Je li Kovačić ikad išta pričao o povratku?Juznjak

    U nedavnom intervjuu je spomenuo da ima nedovršenog posla ovdje.
  • Facke
    2k
    Luka je obecal da bu dosel nazad..Evo sad ga kontakteri i nek iducu sezonu dojde
  • NitkoBitan
    11.9k
    luka je takodjer odbio arapske milijune i potpisao za svoj najdrazi klubJaro

    Bome mu tesko u Realu sa nekih 10tak milja po sezoni. Kada mu je to Real postao najdrazi klub? Ima li neka izjava davno prije nego kaj je otisao u Real ili?

    Ja bi tu dodao Olma i Šutala.Captain America

    O Sutalu kao osobi nemam neki dojam kad ne prica bas u javnosti pa si nemrem stvorit predodzbu koliko je eventualno sklon povratku. Kaj se tice Olma ne vjerujem u njegov povratak uopce, neki su si previse zabrijali. Dinamo mu je odskocna daska u karijeri, mislim da bi on volio zavrsit karijeru u nekom spanjolskom klubu.
  • Jaro
    5.4k
    Puno puta sam rekao da u Real Madridu želim završiti karijeru. Osjećam se dobro ali ne razmišljam puno o budućnosti, usredotočen sam na sadašnjost. Želim uživati u ovome što radim te ići korak po korak gledajući na kakvoj sam razini"

    volio nastaviti živjeti u Španjolskoj kada završi karijeru".

    "U Madridu se moja obitelj i ja osjećamo dobro"
  • Blueshadow86
    869
    Sasvim sam siguran da će Modrić završiti karijeru u Real Madridu.
  • Doktor Kunić
    2.4k
    Da se naš sportski direktor ako ga ikad bude (onaj pravi) potrudi da guzicu odvede u ovom slučaju Madrid, popriča i napravi "pritisak" na luku ja vjerujem da bi uspio i vratio ga. Primjer livaja i tovari.
  • Blueshadow86
    869
    Zamisli samo vezni red Modrić, Mišić, Baturina...
  • Mihaljević
    8k
    Da se naš sportski direktor ako ga ikad bude (onaj pravi) potrudi da guzicu odvede u ovom slučaju Madrid, popriča i napravi "pritisak" na luku ja vjerujem da bi uspio i vratio ga. Primjer livaja i tovari.Doktor Kunić

    Nipošto. Ne treba nikog terat da se vrati u Dinamo ako on to ne želi , valjda igrač dolazi zadnji sezonu u svoj klub iz ljubavi prema klubu , a ne zato što je nateran. Tovari su pušači člilihipa , pa puše rezervi AEK-a za ostanak.
  • miro
    3.1k
    Ma da ga ne bi molili....uostalom njemu Real znači 10 puta više od Dinama. Zato mi je i žao što ono pomoćno igralište nismo nazvali po Lamzi ili Jerkoviću
  • Blue 67
    212
    Modrića što dalje od dinama. Bolje i za njega i za nas.
    Legenda je reala i neka ga tamo
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.