• The Undertaker
    5.4k
    Pa obraćam se javno svima koji čitaju a pogotovo onim koji mogu utjecati na Statut i njegovu objavu.
  • BBB Mataa998
    1.8k

    Tko kaze da necemo dobiti informacije?
  • The Undertaker
    5.4k
    Nitko ne kaže i da hoćemo i kada. Nitko ne govori ništa.
  • Neki tip
    21.3k
    Bilo bi idealno da šira javnost može učestvovati u izradi statuta, ali to je čak i tehnički nemoguće. Ista ti je stvar sa zakonima, propisima koji se donose u Saboru. Uvijek postoji neka radna skupina koja to priprema.deda

    Deda, to nije tehnički nemoguće i netočno je da je ista stvar sa zakonima i propisima koji se donose u Saboru.

    Da, uvijek postoji neka radna skupina koja priprema zakone, propise i pravilnike, a i sam sam bio dio nekih radnih skupina toga tipa.

    Međutim, čak i zakoni, a kamoli razni propisi i pravilnici prolaze kroz proces javnog savjetovanja, a za to postoji i platforma esavjetovanja. Stručni ljudi izrade, a drugi stručni ljudi (ili nestručni, ali zainteresirani i informirani) komentiraju.

    Dakle, naravno da ne može 30 000 članova pisati statut, ali naravno da nije tehnički nemoguće organizirati savjetovanje i komentiranje (pa evo i primjera Rapida gore, ako je primjer esavjetovanja predalek, ali sam si uzeo primjer donošenja zakona) i naravno da je poželjno i dobro da se to u budućnosti i dogodi.

    Ne kažem da je to bilo izvedivo u ovako kratkom razdoblju, jer vrlo izvjesno nije, ali javno komentiranje i uvid zainteresirane javnosti u zakone, propise, pravilnike je moguć pa bi svakako bilo dobro da bude i u statute udruga kad su članovi u pitanju.
  • criticus
    2.3k
    Neznam zasto ste se svi grupirali na kolegu Undertakera. Čovjek ima legitimna pitanja i pravo biti sumnjičav nakon svega što se događalo u zadnjih 30 godina. Zadnja velika smjena je zbacila Canjugu i svi znamo šta je donila. Sad je trenutak za postavljanje kritički usmjerenih pitanja a ne kad se statut donese.

    Osobno sam pozitivan oko statuta i mislim da je ooogroman korak u dobrom smjeru. Nije idealan (po napisima ako je sve istina) i zanima me kako će biti izveden u praksi. Glavna stvar koja mi se čini da će ovim bit spriječena je dolazak Gazde, kako god se on zvao, i privatiziranje kluba. Službeno ili neslužbeno. S tim sam za početak jako zadovoljan.
  • deda
    32.7k
    Mene nikad nitko u životu nije pitao za ni jedan zakon i propis, nit mi je omogućio konzultacije i iznošenje mog mišljenja. Apsolutno su to uvijek radili "stručnjaci", posrednici, "izabrani" itd. Dapače, dan danas ne priznajem 99% zakona i nisam ih spreman poštovati jer su glupi i nelogični. Samo ih trpim jer mi prijete silom.
  • Neki tip
    21.3k
    Nije te nitko "pitao" za mišljenje jer se nisi interesirao za to.

    Registriraj se na esavjetovanja pa prati koji se nacrti zakona objavljuju i daj svoje mišljenje ako želiš.
  • Bosskovitz
    12k
    Nisam nikako uključen u pregovore oko statuta, ali kao pravnik samo bih napomenuo: statut nije uklesan u kamenu. Ovo je prvi korak u procesu koji će trajati. Prije godinu dana nismo mogli povjerenike koji su bili 10% skupštine ugurati u skupštinu, sljedeće ćemo na demokratskim izborima birati 47% skupštine, a (o ovome sam ovdje pisao vjerujući da ljudi koji pregovaraju o statutu razmišljaju na isti način - i razmišljali su) zaštitili smo klub od jednostrane privatizacije koju Barišić sanja već godinama.

    Uvjeren sam da će Dinamo imati potpuno od članova legitimiziranu Upravu i rasprave o statutu kao Rapid i neki drugi uređeni i zdravi klubovi, samo još očito okolnosti nisu sazrijele za to. I države kad su se demokratizirale, nisu srušile monarhije i dale svima starijima od 18 pravo glasa. To je proces; evolucija, ne revolucija.
  • deda
    32.7k
    I obrisat će dupe s mojim mišljenjem oni koji određuju što će pisati u njemu kao što su u stanju dnevno brisati dupe sa svima nama.

    Cilj statuta je da bude što bliži članovima i tu se slažem s Undertakerom da kao takav treba biti dan na uvid svom članstvu na ocjenu.
  • Neki tip
    21.3k
    Uvjeren sam da će Dinamo imati potpuno od članova legitimizirani Upravu i rasprave o statutu kao Rapid i neki drugi uređeni i zdravi klubovi, samo još očito okolnosti nisu sazrijele za to. I države kad su se demokratizirale, nisu srušile monarhije i dale svima starijima od 18 pravo glasa. To je proces; evolucija, ne revolucija.Bosskovitz

    Potpisujem.

    Demokratizacija nije događaj koji se dogodi preko noći, nego proces što je jasno i iz tvorbe same riječi.

    Trajat će i nikad nigdje nije išlo od 0 do 100. Jbt, države su prolazile tranzicijske periode, godinama se i javnost i donositelji odluka učili demokraciji, sličan nas proces čeka i u klubu.

    Samo sam demantirao navod da način ne postoji i da se ne primjenjuje.
  • xavier
    12.1k


    I kad im "daš na ocjenu" što onda? Kako uopće saznati što ljudi misle osim ako organiziraš sustav glasanja koji je, ako ga misliš provesti kako treba, prilično kompliciran, a na kraju se neće odazvati ni 15% članova.

    I onda će upravo ti koji se nisu odazvali kukati kako "to nije izbor većine jer se većina nije uključila".
  • deda
    32.7k
    Nisam baš znao da si takav utopist. Dobro je to. Ja nisam.
  • Tradicija bunta
    6.5k
    Kako će članstvo to ocijenit, putem čega? Ovo nije redovna situacija u kojoj je skupština kluba sama od sebe došla do zaključka da treba mijenjati statut. Mi nemamo sada nešto što je “normalno” pa sad ajmo u korak s vremenom i okolnostima nešto bolje, da unaprijedimo. Samim tim pitanje u stilu “zašto nas nitko nije pitao” nema smisla. Nije pitao nitko jer toga koji je trebao pitati boli patka za tebe i tvoje mišljenje. Do ovoga ne bi došlo nikada da nisu prisiljeni na to. “Ko mene predstavlja”. Nitko te ne predstavlja, ako nisi dio onih 6 i nešto tisuća ljudi koji su se učlanili preko povjerenika grupe. Ili Barišić, eventualno. Tih 6 i nešto tisuća ljudi ima dva predstavnika i to je izboreno. To nije nitko poklonio niti je to rezultat nečije dobre volje. Jedna grupa ljudi se izborila za to da se nešto pokuša izvuci dobro po klub iz ovog bezumlja.
  • Patak
    2.9k
    Koje će se odluke donositi natpolovičnom većinom, a koje eventualno dvotrećinskom? Sudeći prema Saboru za većinu je dovoljna 50 % + žetončić za mirne četiri godine vladavine, a manjina se ne pita za ništa. Hoće li manjina u Skupštini biti u mogućnosti stopirati neke sumnjive odluke ili imenovanja ili neće...
  • vjeko1701
    8.5k
    Koliko sam ja čitao, stvari vezane uz indentet i ustroj kluba će zahtjevati 2/3 većinu dok će za ostalo biti potrebno 50%+1. Kaj mi je čisto ok. Imamo svoju zaštitu od sumnjivih privatizacija, pretvorbi, promjena imena, grba..itd dok ipak rukovođenje kluba ne pada na stihiju i kratkoročno dodvoravanje i populizam.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.