• deda
    28k
    Mnogi od vas npr ne znaju da se Hajd.u.k. u svojoj povijesti zvao Hajduk NOVJ, Hajduk Jugoslavenska Armija, a desetak godina i Jugoslavenski sportski klub Hajduk.
  • Patak
    2.2k
    Ako misliš na mene, nemam betoniran stav o Hajduku. Znam da o tom klubu malo znam, i sad ne bih na ulici prepoznao više od pet igrača Hajduka.
  • Mlađi referent
    10.6k
    Sad ću opet ići kontra struje, ali vući paralele s Hajdukom je pogrešno i neće puno donijeti na jačanju veze d=G.

    Hajduk je na Visu obnavljan svjesno, s ciljem, pod starim imenom, a i prepisana im je imovina prijeratnog Hajduka.

    Dinamo je 09.06.45. osnivan kao novo FD, bez imovine, Dinamo je objavljivao monografije s jasnim početkom od ‘45, legendarni Jerkovićev govor nakon osvajanja kupa, stavljao spomen ploče… Dinamo je s vremenom u identitetskom smislu preuzeo sve ono kaj je Građanski predstavljao, ali razlika u tom Visu i Gundulićevoj 32 je ogromna i ne treba se tu lagat i stvarat mitove jer donosi više štete nego koristi.
  • deda
    28k
    Obnavljam je Hajduk i u NDH. Ja ne vučem nikakve paralele, već samo govorim ljudima da nauče povijest da bi mogli suditi.
  • Mlađi referent
    10.6k
    Obnavljam je Hajduk i u NDHdeda

    Jest, ali je obnova gotova identična onoj 1944., samo kaj ova nije prošla i ne mijenja na stvari. Ponovno je ideja bila jasna, a to je da se navijačima vrati Hajduk, doslovno klub koji je ugašen višom silom, a kad je Dinamo osnivan bio je cilj sve samo ne povratak Građanskog.

    Ja ne vučem nikakve paralelededa

    Komentar se i nije odnosio na tebe već na ovo gore

    već samo govorim ljudima da nauče povijest da bi mogli suditi.deda

    I s ovim se 100% slažem.
    Do prije 10 mjeseci bio sam baš potpuno u toj priči d=G, ali sam nakon toga intenzivirao proučivanje povijesti i shvatio koliko ne znam, tj. koliko sam popušio službenu GNK spiku. Radi toga sam i rekao da sve više vučem na 09.06.1945. kao puno logičniji datum osnivanja Dinama. Iako mi je potpuno jasno i podržavam veličanje Građanskog jer ga i ja smatram ključnim za identitet Dinama.
  • deda
    28k
    Vidiš kako je i to pitanje perspektive. Ti si prihvatio G, pa si proučavanjem došao da si bliži 9.6. A ja sam to proučavanje izvršio još u 90-im i tada donio svoj stav koji nisam promijenio u međuvremenu jer mi ni jedna dodatna informacija nije poljuljala moj stav da je Dinamo nasljednik Građanskog.
  • Mlađi referent
    10.6k
    I zato mi je ovo jedna od najdražih tema na Zoni, jer je toliko pogleda
  • vjeko1701
    5.9k
    Ok, al ima određena razlika gdje je dopuštena obnova Hajduka dok se Građanski htjelo izbrisati. Ajde da su za oba kluba postojale jednake mogućnosti pa se ipak odlučilo osnovati nešto novo.
  • deda
    28k
    I zato mi je ovo jedna od najdražih tema na Zoni, jer je toliko pogledaMlađi referent

    Problem je samo isključivost u raspravama.
  • superhik
    10.3k
    Ali Hajduk je recimo godinama u Jugoslaviji manje bilježavao rođendan od 1911, a puno više obljetnicu iz 1944.

    qttydyxaocd765gt.jpg
  • LM1995
    1.7k
    Radi toga sam i rekao da sve više vučem na 09.06.1945. kao puno logičniji datum osnivanja Dinama.Mlađi referent

    Kad/Ako ćeš imati vremena. Možeš izdvojiti top 3, 5 ili 10 argumenta za 09.06.1945.?
  • superhik
    10.3k
    Hajduk je na Visu obnavljan svjesno, s ciljem, pod starim imenom, a i prepisana im je imovina prijeratnog Hajduka.Mlađi referent

    Dobar zaključak, iako kad je povijest u pitanju, to je djelomično točno. Ako ćemo vući paralelu, Hajduku je vraćena slična imovina kao i Gradjanskom uz to da su oni na vrijeme sakrili trofeje i arhivu koji nisu zapljeneni, dok Gradjanski nije bio te sreće.

    " Klubovi su raspušteni, a klupska imovina, koju članovi uprava u međuvremenu nisu uspjeli skloniti, bila je konfiscirana posebnim Rješenjem prefekta splitske pokrajine dr. Paola Zerbinia br.1844 od 8. studenoga 1941. godine, koju je imovinu Nezavisna Država Hrvatska, Ministarstvo za oslobođene krajeve, Glavarstvo građanske uprave za Dalmaciju u Splitu, Naredbom glavara građanske uprave Viteza dr. Bruna Nardellija br. 6132 / 44 od 18. svibnja 1944. vratila splitskim klubovima i naložila Kotarskom sudu u Splitu da imovinu upiše u zemljišne knjige"

    Valja naglasiti da su kod pomoći oko obnavljanja imovine svoj zalog dali i igrači Gradjanskog koji su skupljali novce za obnovu iste.

    A što se tiče same obnove, ni tu se nije išlo na to da se obnavlja nogometni klub Hajduk kao takav prije rata, već se išlo na stvaranje nogometne selekcije unutar NOB-a i Jugoslavenske Armije koja se smatra pretečom tog kluba.

    "Naredbom komandanta slavne Prve dalmatinske brigade Bogdana Stupara osniva se Nogometna grupa, koja se po svom sastavu i ulozi smatra dostojnim pretečom Hajduka NOVJ.

    Usporedo s tim Oblasni komitet KPH i druga društveno-politička rukovodstva Dalmacije pripremaju obnovu "Hajduka" u krilu NOB-e."
  • Tom Hanks
    2.6k
    Kad/Ako ćeš imati vremena. Možeš izdvojiti top 3, 5 ili 10 argumenta za 09.06.1945.?LM1995

    Ne razumijem ovo,to je dan kada je nastao Dinamo kakvih 5 ili 10 argumenata za to?
  • Nevo7
    608
    Moj stav je kristalno čist, g = d.
    Nego, anegdota koji su mi pričali moji stari, nakon onog rata, kada je u Zagrebu gostovao Partizan, ljudi nisu znali za koga navijati: za Partizan jer je u njemu igralo toliko igrača Građanskog ili zagrebačkih klubova, ili za Dinamo jer su u njemu igrali također brojni igrači Građanskog kao i činjenice da su identitet, meso, preuzeli od građanskog. Čak su ga i u novinama najavljivali kao nasljednik Građanskog...
    Činjenica je da je vladajući režim pokušao na sve načine zatrjeti ime Građanskog jer je oduvijek bio simbol hrvatstva.
  • LM1995
    1.7k
    Kolega je napisao ovo:

    Do prije 10 mjeseci bio sam baš potpuno u toj priči d=G, ali sam nakon toga intenzivirao proučivanje povijesti i shvatio koliko ne znam, tj. koliko sam popušio službenu GNK spiku. Radi toga sam i rekao da sve više vučem na 09.06.1945. kao puno logičniji datum osnivanja Dinama.Mlađi referent

    Proučavanjem se približio stavu da je pravilno gledati 1945., a ne 1911., kao pravu godinu osnutka kluba. Zanima me na temelju kojih činjenica je došao do takvog zaključka.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.