• miro
    4.4k
    ti si nažalost nesposoban razumijet što je čovjek napisao
  • Jaro
    7.4k
    presuda suda je da "vlasnik" smije postaviti raspela. Vlasnik u ovom slucaju je savezna drzava cija trenutna vlada odlucuje za sve javne ustanove. Tko bi trebao, tj cija sloboda bi to trebala biti? Isto tako, ak sljedeca vlada odluci mogu skinuti...
  • serbus
    4.2k

    Sve u redu glavno da ti znaš a vas dva se "ježite" od raspela i dalje.
  • miro
    4.4k
    Ma nije stvar u tome, meni je raspelo oduvijek u kući bilo i bit će, ali da ne širimo raspravu, odvojenost crkve od države je jedno od većih dostignuća civilizacije.

    Alternativa tome ti je ono kaj se trenutno događa po Pakistanu, Afganistanu i drugim zaostalim dijelovima svijeta
  • Bosskovitz
    12k


    To kaj si me u nedostatku argumenata odlučio izvrijeđati na osobnoj razini dovoljno govori koliko nisi kognitivno sposoban ni shvatiti komentar koji sam napisao, a kamo li odgovoriti na njega. Tvoj doprinos raspravi ravan je nuli.
  • serbus
    4.2k


    Stari raspelo si usporedio sa držanjem slika Tita za mene rasprave s tobom nema. Žalosno da se to dopusti, te svoje antifa fore prodaj drugdje.
  • Bosskovitz
    12k


    Pa da, dolaziš u bizarnu situaciju da se ovisno o izborima mijenjaju simboli u javnim ustanovama kao da se radi o promjeni režima i odjednom tamo ne stoje simboli koji ujedinjuju nego simboli koji razjedinjuju, polariziraju i u konačnici radikaliziraju ljude.

    Dodatno, pretvaraš jeftini, populistički folklor u mainstream političku temu i onda svi gube energiju na raspravu o tome, a mogli su ju uloziti u raspravu o nečemu bitnom. Iskreno, meni je to kao Trg maršala Tita u Zagrebu, “maknut ćemo Tita”, “vratit ćemo Tita”… jebo vas Tito sve redom, ovaj grad ima milijardu i jedan važniji problem od njega, a imao ih je još više u trenutku kad je to bilo aktualno.
  • seljak86
    2.6k
    Ti na Dinamovom forumu uspoređuješ Isusa Krista s Josipom Brozom Titom. Dečko jesi li ti normalan?!
  • db-izbjeglica
    15.4k
    A zašto bi to raspelo nekom smetalo?

    To raspelo je simbol nečega, a to nešto je stoljećima jako utjecalo na identitet, kulturu, svaki mogući djelić društva te iste bavarske. Ako ćemo realno ta ista bavarska je valjda je jedan od nekoliko najrazvijenijih komadića teritorija na ovom planetu. Koji je problem poštivati taj identitet, povijest i neke osnovne vrijednosti?

    Ako nekog smeta takvo što, onda ga trebaju smetati i glavni simboli tih država, gradova, sela u doslovnom i prenesenom smislu. Jer ono, na grbu bavarske su krune sa križevima, na grbu munchena je doslovno redovnik sa biblijom u rukama, a vizurom tih istih gradova i sela dominiraju crkve sa križevima. Kad mi netko kaže munchen, jedna od prvih slika koju imam na umu je njihova katedrala...jer dominira centrom grada, kao što je slučaj i u mom gradu.

    Nisam dugo bio u bavarskoj, al kad sam bio... ljudi su se tamo doslovno pozdravljali sa "gruss gott" ili "neka te Bog blagoslovi"... i to doslovno svugdje, banka, ljekarna, pekarnica, dućan, policija...

    Ako nekog u europskom društvu smeta raspelo, jel ga smetaju i sveučilišta, bolnice koje su osnovane pod tim istim simbolom? Ako se ne varam, na grbu munchenskog sveučilišta su (gle čuda) kršćanski simboli. Jednostavno rečeno, ako nekog u bavarskoj i europi općenito smeta raspelo, smeta ga cjelokupna povijest, kultura i društvo u kojem živi...a to je onda porilično zabrinjavajuće stanje.

    U današnjem svijetu ludosti, nužno je sačuvati neke vrijednosti...jer će u suprotnom sve otići u 3pm-e. Mi svojim očima gledamo upravo to!

    Da dođem u saudijsku arabiju, ni najmanje me ne bi smetali islamski simboli, jer znam da je to društvo u potpunosti oblikovao taj isti islam. Što bi trebao to preispitivati? Kako bi završio u tom slučaju?
  • Bruh
    956
    uspoređivati kršćanstvo sa islamom je apsurdno...
  • The Undertaker
    5.4k
    Ako sam ja dobro shvatio kolegu Bossa, radi se o tome da političari bace kost oko koje se vode polemike i skupljaju glasovi dok se bitne stvari ne rješavaju ili prolaze ispod radara. Ovo sa raspelom je takva "kost", Trg maršala Tita je takva "kost", sad vidim u Italiji su jaslice takva "kost". Očito da uspješno funkcionira.
    Razdvajanje crkve i države je civilizacijski iskorak baš te kršćanske Europe i nema potrebe raditi korak nazad niti ima potrebe nasilno nametati ili izbacivati kršćanska obilježja u javnim institucijama. Po meni, generalno, ako je raspelo već bilo, neka ostane, ako nije, nema ga potrebe stavljati.
  • Neki tip
    21.3k
    radi se o tome da političari bace kost oko koje se vode polemike i skupljaju glasovi dok se bitne stvari ne rješavaju ili prilaze ispod radara.The Undertaker

    Ne ulazeći u to kako si shvatio Bosskowitza, to mnogima (pa i meni) jesu bitne stvari pa zato i mogu pridobiti pažnju javnosti.

    "Bitne stvari" kad se kaže, u 99% slučajeva na ekonomiju se misli, a mi nismo životinje pa da su nam materijalni uvjeti za život jedini važni. Čak i životinje, mnoge vrste, trebaju prihvaćanje, pripadanje.

    Kulturni i identitetski ratovi su iznimno važni, a bome se ne bi ni vodili takvom retoričkom žestinom da nisu.

    Ljudima je bitno, pa i meni je bitno, gdje živim, s kime živim, kakve vrijednosti (ne) dijelimo, imamo li neki zajednički nazivnik, neki identitet koji nas povezuje kao zajednicu.

    Ratovi simbola, ratovi politike i kulture sjećanja, sve su samo ne "borba za kost dok se bitne stvari ne rješavaju".
    Kad nemaš što jesti, onda je nebitno ili manje bitno, ali Europljani su odavno siti. Znaju li tko su je stoga dosta važno pitanje.

    Kost je, kao ogoljena od sadržaja, simbol ispraznosti i beskorisnosti, a identitet je, s druge strane, naša suština - tko mi jesmo i po čemu to jesmo.
  • The Undertaker
    5.4k
    Migracije, demografija, komunalni problemi, promet, infrastruktura, zdravstvo...sve u raspadu a raspelo (ili ime trga) je problem kojim se bavi predsjednik vlade (ili tko već). Selo gori a baba se češlja.
  • Droljo
    8.2k

    Daj šuti. Jučer sam čuo na radiju da su uveli neke mjere sa kojima su smanjili vrijeme čekanja na magnet sa 400+ na 250 dana u nekim bolnicama. :rofl:
  • Bosskovitz
    12k


    Ajde čitaj s razumjevanjem umjesto da namjerno pogrešno interpretiraš moj komentar tražeći razlog za sukob.

    Ne, nisam usporedio Isusa s Titom, ne znam uopće po kojoj bih ih osnovi usporedio, nego sam kritizirao ideološko i populističko nametanje simbola koji nemaju veze s državom u državne institucije. Prostori državnih, javnih institucija trebali bi biti inkluzivni prostori neoptećeni vjerskim, ideološkim i drugim nedržavnim simbolima s obzirom da smo svi kao građani prisiljeni ići u njih. Zašto? Zato kaj će se kad tad demokratski promijeniti vlast, onda će nova ići micati te simbole jer će naravno imati jednako pravo na to kao i ova koja ih je postavila, tako se društvo ekstremizira i polarizira - a oko čega? Oko ideološke simbolike, ne oko nekih stvarnih vrijednosti ili realnih društvenih problema. Križ na zidu općine neće popraviti ni lošu migrantsku politiku, ni smanjiti kriminal na ulicama, ni povećati natalitet, ni uložiti u vojsku, ni povećati konkurentnosti gospodarstva... on u ovom konkretnom slučaju nije ništa drugo nego simbol populističkog inata jedne stranke.

    Uopće ne osporavam što kaže njemački Ustavni sud, ali da - ježim se takvog ispraznog populizma i nekonstruktivnog zlostavljanja politike jer ovo je nebitno za živote ljudi tamo, a kamo li za živote nas ovdje pa eto i mi raspravljamo o tome zato kaj je tema jednostavna i plitka pa svatko ima svoj stav koji će čvrsto braniti. I na kraju ću ja i dalje misliti kaj ja mislim, ti ćeš misliti kaj ti misliš, bit ćemo malo više razjedinjeni, a u međuvremenu će političari koji su zakuhali tu temu napraviti nešto što ne odgovara ni tebi ni meni nego njima. Tako politika funkcionira, nije to ništa ni novo ni strano.

    Kost je, kao ogoljena od sadržaja, simbol ispraznosti i beskorisnosti, a identitet je, s druge strane, naša suština - tko mi jesmo i po čemu to jesmo.Neki tip

    Ali naš identitet je kompleksan, on nije plošan i jednostavan. On nije samo dominantna vjera jer da jest, onda bi ti katolik iz Burkine Faso bio bliskiji od nekog luterana iz Njemačke ili Mađarske. Europski identitet je baziran na antičkoj filozofskoj i rimskoj državno-pravnoj misli, na kršćanskom moralu i etici, na liberalnim vrijednostima prosvjetiteljstva... sve to su elementi zajednica u kojima danas živimo - naših država.

    Te države imaju simbole i kada vidiš njemački ili hrvatski grb, znaš da on predstavlja sve ono što sam nabrojao. Grb i zastava države su u svakoj zemlji ujedinjujući, okupljajući elementi i zato im je mjesto u javnim ustanovama. Samo njima jer samo oni predstavljaju sve što predstavljaju i javne ustanove - državu, a ona je zapravo narod koji na tom prostoru živi.

    Ako sam ja dobro shvatio kolegu Bossa, radi se o tome da političari bace kost oko koje se vode polemike i skupljaju glasovi dok se bitne stvari ne rješavaju ili prolaze ispod radara. Ovo sa raspelom je takva "kost", Trg maršala Tita je takva "kost", sad vidim u Italiji su jaslice takva "kost". Očito da uspješno funkcionira.
    Razdvajanje crkve i države je civilizacijski iskorak baš te kršćanske Europe i nema potrebe raditi korak nazad niti ima potrebe nasilno nametati ili izbacivati kršćanska obilježja u javnim institucijama. Po meni, generalno, ako je raspelo već bilo, neka ostane, ako nije, nema ga potrebe stavljati.
    The Undertaker

    Točno to. Hvala.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.