• Sljeme
    2.4k
    Križ na zidu općine neće popraviti ni lošu migrantsku politiku, ni smanjiti kriminal na ulicama, ni povećati natalitet, ni uložiti u vojsku, ni povećati konkurentnosti gospodarstva....Bosskovitz

    Neće ni zastave duginih boja pa se ipak postavljaju. Neće ni rekonstruirana petokraka ekipe Možemo u ZET-u poboljšati javni prijevoz Zagreba pa je ipak postavljena. Simboli su način komunikacije, ljudi ih koriste oduvijek. Sasvim je legitimno da oni koji su na vlasti postavljaju simbole kojima prikazuju sebe, svoje namjere i shvaćanja. Isto tako je legitimno da se protiv istih bune oni kojima smetaju i da na izborima izaberu drugu opciju.
  • jedan u nizu
    8.3k

    i onda dobijemo sta?
    To da oni koji se bune budu najgalsniji kao oporba. I da onda zapravo politicka oporba cilja na to nezadovoljstvo tih gradana i na taj nacin dode na vlast sljedece izbore. Ne zato jer je vlast bila ovakva ili onakva. Jer je potrosila ili ustedila toliko novaca. Jer je napravila ili nije napravila te i te projekte. Ne, nego zato jer stavljaju te simbole.
    U svim ovim raspravama tu, kada god se nesto govorilo protiv trenutne strukture vladajucih, uvijek su se spominjale famozne klupice u duginim bojama, trg maršala Tita i takve stvari. Da nema toga, oporba bi imalo daleko manje municije po trenutnoj vlasti. To ti je samo dokaz ono sto sam krenuo govoriti.

    Zbog toga te simbole treba maknuti kao sto kolega @Bosskovitz kaze. jer cemo gledati samo te sitne kosti koje nema politicari bacaju, i na temelju toga cemo glasati i birati koje kosti cemo glodati sljedece 4 godine. Tocnije, na temelju toga cemo birati tko nam vise nece biti na vlasti, jer nam smetaju to sto nam 'ideoloski' ubacuju u zivot. Dok ne dode druga vlast i dok tu vlast ne zamijenimo zbog malo drugaciji ideoloskih stavova.
    Umjesto da se bavimo pravim drustvenim i gospodarskkim problemima, mi cemo se brinuti da li su nam klupice u duginim bojama, ili da li imamo kriz ili Tita u javnoj ustanovi.
    Ni jednima ni drugima nije mjesto u javnim ustanovama.
    Bez obzira na vatikanske ugovore, Hrvatska je i dalje sekularna drzava.
  • seljak86
    2.6k
    Čuvari zagrebačke časti, Katoličke Crkve i Hrvatske.
  • seljak86
    2.6k
    Onda se u temelju ne slažemo oko sekularne države. Pozdrav.
  • mali M
    5.2k
    Boss radi se o tome da nisi tako komentirao kad je u Americi naređeno skidanje križeva iz javnih ustanova... Nemoj se onda čuditi što neki reagiraju kad komentiraš sad kad se vračaju križevi. Ja samo znam da su temelji Europe izgrađeni na katoličanstvu i da je iz tog jedinstva, jer mogli smo biti različiti po bojama, jezicima, rasama, izrasla Europa koja je postala poželjna destinacija za život ostalim istočnim zemljama. Taj katolički identitet je puno puno jača moralna i ljudska vrijednost nego danas ljudi žele priznati. S razlogom je krunica bila obilježje 99 posto branitelja u domovinskom ratu. Možete vi to relativizirati, ali činjenica je da je branitelji nisu imali zečije capice oko vrata, nego krunice. Za nas Hrvate je to bitna stavka, pa i za Europu, kad prizna da su svojim liberalno/marksističkim stavovima narušili ljudska dostojanstva i moralne vrijednosti... s razlogom ljevičarski mentalitet slobode (koja je bazirana na oduzimanju slobode drugome) ne može opstati dugoročno..
  • jedan u nizu
    8.3k
    Nitko tu ne govori protiv krscanstva. Nitko tu ne govori da takve stvari ne treba njegovati i dalje. To je nas identitet i bio je. I bit ce nadam se (osim ako jos ne useru sa velikom seobom naroda).
    Ovdje je stvar o naredbi da da se odredena stvar mora drzati na zidu. I to ne na nasem nego njemackom zidu. O toj i o slicnim naredbama.
    Jednoj drzavi to ne treba biti kao politicki poen i kao 'borba' sa migracijom i nekakvim smirivanjem briga domiclinog stanovnistva.
    Jednoj sekularnoj drzavi to ne treba. Ako ti je 90% populacije jedne vjere, onda ce se to i odraziti na nove generacije tog naroda. Nece jedan kriz u javnoj ustanovi dici religioznost, povecati postotak naroda koji se izrazavaju kao vjernici. Niti ce utjecati na odgoj i vjerski identitet novih generacija. Na to ce utjecati tih 90% stanovnistva. Zbog toga ce se odrzavati identitet te zemlje.

    Po meni jedna takva naredba u njemackoj moze samo povecati nezadovoljstvo stanovnistva koje nije ksrcansko, ili koje je imigrantskog porijekla. A svi znamo da ne rade bas puno da sprijece priljev tog stanovnistva. I samo ce poticati prosvjede protiv europe, protiv bijele rase, protiv krscanstva i sl.
    Umjesto da se bave politikom koja ce poboljsati kontrolu migranta i drasticno smanjiti broj novopridoslih, i deportirati dosta vec pridoslih imigranata, oni rade takve populisticke mjere, koje nece imati nikakvog efekta, osim eventualno kontra efekta.

    Ista stvar ako naredis da se u ustanovama drzi npr zastava duginih boja. Ako neka vlast zeli to promicati, samo ce si pucati u nogu jer ce samo potaknuti veci raskol i mrznju prema toj zajednici.
  • mali M
    5.2k
    okej, al ponavljam, nitko ovdje nije napisao ništa kad se naredilo micanje križeva.. tada je to bilo u redu. i ako je 90% kršćanskog stanovništva, čemu onda micanje? to se doslovno radi zbog te današnje kulture otkazivanja i isključivosti. zvuči bedasto al je tako. U nekim vrtićima se kod nas prestao slaviti Božić, jer ima dijete, dva koje je druge vjeroispovjesti, pa da se njima ne povrijede osjećaji, slave se "blagdani", "praznici", "zima"... a ovih ostalih 95% u vrtiću ko šljivi.. to je čisto gubljenje identiteta, i bez obzira koliko ti se čini da nemože jedno micanje križa to promjeniti, o i te kako može. Nemože tebi, danas promjeniti. ali ako nećeš gledati nigdje taj križ 50 godina, neće ti više nikakvu vrijednost ni predstavljati. pa nije se komunizam bezveze borio protiv nečega "što nema nikakvu vrijednost".. vjerski identitet i moral koji nosi sa sobom je ozbiljna prepreka izgradnji slijepog i gluhog, poslušnog društva.
  • Neki tip
    21.3k
    Kost je, kao ogoljena od sadržaja, simbol ispraznosti i beskorisnosti, a identitet je, s druge strane, naša suština - tko mi jesmo i po čemu to jesmo.Neki tip

    Ali naš identitet je kompleksan, on nije plošan i jednostavan.Bosskovitz

    Slažem se da jest, "ali" je nepotreban.

    Nisam ni odgovarao tebi, jer sam poantu sasvim dobro razumio, već Undertakeru u dijelu kojim je konstatirao da su to nebitne teme. Slažete se u tome, no ja se nisam ni osvrnuo na konkretan slučaj križa ni trga, nego pokušao ukazati na šire implikacije tih "kostiju". Itekako su simbolički "ratovi" vezani i uz demografiju i uz migracijsku politiku.

    Ljevica sad već desetljećima dosta uspješno vodi kulturuloške bitke i redom ih je dobivala, uvjeravajuć istovremeno da se te bitke ne vode ili da su sporedne ili da "borci" s druge strane nisu formalno prihvatljivi da u tim idejnim bitkama sudjeluju, anulirajući time protivnike na "bojnom polju" i prije izlaska na isto - budući da su, u pravilu i automatski, fašisti.

    Ne mislim ovo difamacijski, a još manje obilježavajući ni tebe ni Undertakera kao ljevičare (da i jeste, ne igra mi ulogu, jer govorim o načelima i procesima, ne osobama - a mislim da niste ako je uopće bitno), već kao promatrač, da ne velim analitičar.

    Podsjećam na klatno o kojem je govorio onaj "moj" Islanđanin..

    Upravo se to događa i nije nimalo nepredvidljivo, čudno ni iznenađujuće. Samo je slijepcima uspon Afd-a zaprepašćujuć, samo se ljudi s glavom u pijesku mogu sada snebivati nad Meloni. Ponovo, uopće ne mislim na tebe, opisujem što se događa.

    Desetljećima smo se pravili da nije važno, desetljećima se malo pomalo zauzimao javni prostor, desetljećima je sramota biti konzervativan, tradicionalan, nacionalan. Jbt, čak su i naziv smislili odavno, a s vremenom ga uspješno implementirali u mainstream - "progresivne snage", "progresivna razmišljanja", kao da je određen stav koji nešto mijenja sam po sebi napredan, poželjan, pozitivan. Onda, tako to i inače bude, prekipi. Pa bukne, puca, lomi se, zanjiše se u drugu stranu...

    Locke je smatrao da se mora razgraničiti područje građanske vlasti koja brine o građanskim interesima od religije, s druge strane, koja se brine za dušu i onostranost, onozemaljsko, kako bi se uspješno izbjegli nesporazumi i proturječnosti (i kako bi država i društvo uoopće mogli funkcionirati).

    Ne mogu se više složiti nego što se slažem s time, pa dakle i s tobom jer tu ideju slijediš, no ovdje nije riječ (samo) o tome...

    Riječ je o reakciji, a ne akciji. Velika, ogromna razlika.

    Nije ovdje, dakle, u pitanju tek još jedna političarska obmana za slijepog malog čovjeka koji ne vidi da mu je hrana skupa, stan nedostupan, a elita se bogati pa eto mu malo križa na stol da ga oglođe i zabavi se, nego je u pitanju puno više od toga - suspregnuti bijes koji dio europske elite i dalje ne vidi i ne prepoznaje, a drugi dio je na njemu zajašio i ne mogu reći da sam miran odgovarajuć (si) na pitanje gdje mu je kraj..

    O tome sam pisao u prethodnom postu. Nije stvar u križu ili trgu, samima po sebi, stvar je u višedesetljetnom čišćenju javnog prostora od svega što bi 0.48%, 2% ili 9% stanovništva moglo povrijediti, uvrijediti, rastužiti i uplašiti.

    Pa svake prve subote u mjesecu imaš "ljudskopravaše" na glavnom gradskom trgu kojima smetaju ljudi koji ondje kleče i mole?? Boje se onog što bi ovi mogli izmoliti valjda. Ne mogu se zamisliti kako na gradskom trgu molim za snažnog muškarca ili za što već mole, ali taman da se izravno za zabranu pobačaja zalažu, u čemu je problem? To se ne smije? Nije dopušteno u javnom prostoru moliti neko nepostojeće biće (iz perspektive dobrog dijela protivnika) za snagu da se zalažeš za čednost ili koji već k?

    Kako je križ uvredljiv? Što je Krist rekao, ikad igdje, a da drugoga vrijeđa? Da ne vjerujem u Krista, ja ne znam kako mi racionalno može itko objasniti da je križ išta drugo doli dva poprečna drveta i neki metalni čovječuljak na njima. Eto to je nekakav simbol nekima, misle ti neki kršćani da im nekaj pomaže, štiti ih, kaj već, a nama ateistima, agnosticima, nama muslimanima i budistima, hindusima i animistima, to su dva štapića i nekakav tip.

    Ako ga većina hoće, a hoće ako su na demokratskim izborima izabrali tipa koji je križeve vratio u učionice (jer tamo su i prije stajali, kad se već spominje "gdje je bio nek stoji" mada to smatram lošim argumentom), onda ja jednostavno ne vidim u čemu je problem i čija to osobna prava i slobode krši.

    Meni križ u učionici ne treba. Imam ga u svom stanu, tamo je siguran. No isto tako ne dam da ga sklanja uvrijeđeni mahač šarenom zastavom uvjeravajuć me da simboli nisu bitni.

    (I još jednom - ne ciljam ama baš ni na jednog forumaša)
  • Navijač Dinama
    8.3k
    Razlika je što kršćani za razliku od mahača zastava i ostalih cirkusanata duginih boja nisu propaganda.

    Nek u svoja 4 zida radi ko šta hoće, ne zanima me, ali to svoje onda neka drže za sebe kao što i mi drugi svoje želje, nagone i potrebne držimo u svoja 4 zida, bez da se od tog pravi nekakav "pokret za opće dobro", ili da se nabija drugim ljudima nabija na nos, kao oni o tome da je neko gej, kako neki muškarac želi bit žena, ili obratno, da je to normalno i u redu.

    Prvo jer je to nemoguće, drugo, jer je to bolesno, kao i što je bolestan slogan " Ljubav je ljubav" , odnosno netočna fraza, jer onda se za tu frazu mogu uhvatit i razno razni pedofili i svi drugi.

    A drugo... kad ćemo mi normalni/heteroseksualci(valjda jesmo normalni) imat onda svoju zastavu u mnogo drugih varijanti ovisi, ako muškarac voli ženu posebna jedna, ako žena voli muškarca, žena sa većim cicama voli muškarca sa malim/velikim k... i sl..
    kad ćemo mi moć šetat po trgovima, po ulicama mahat tom zastavom i kad ćemo imat svoj mjesec "ponosa",

    upravo tako, mi ne trebamo to, jer smo normalni, a ovi bolesnici su takvi da to trebaju, jer su bolesnici sa mentalbim poteškoćama( ovdje ne mislim na autistične osobe i osobe sa down.sindromom, jer su to ljudi sa darom takvim, i sa svojim prednostima) takvim bi najradije prije svega preporučio da pronađu Boga i crkvu, a onda i dobrog psihologa da im pomogne u tim njihovim bolesnim glupostima.
  • Neki tip
    21.3k
    "Ne pomagaj, izginusmo".. :lol:
  • Navijač Dinama
    8.3k
    Ne pomažem frende, niti želim, ali neke se stvari moraju znat, i razumijet onakvima kakvim jesu, ispravnima da su.

    Ja potpisujen sve što si napisao, razumijem čak donekle Bossa u razmišljanju, ali ljudi koji (ne na forumu) generalno, nego općenito, brane takve stvari, i prikazuju ih kao moralno dobro, a vamo kao krivci vide u svemu i prvobitni Boga,Isusa, raspelo, Crkvu mi je u najmanju ruku debilizam, i to većih razmjera, čak dosta veći debilizam nego ja i moja stajališta, za koja i sam govorim da nisu baš najbajnija i kakva bi trebala, odnosno da su više radikalna i ekstremna nego što nisu.
  • agramZ
    2.5k
    A drugo... kad ćemo mi normalni/heteroseksualci(valjda jesmo normalni) imat onda svoju zastavu u mnogo drugih varijanti ovisi, ako muškarac voli ženu posebna jedna, ako žena voli muškarca, žena sa većim cicama voli muškarca sa malim/velikim k... i sl..
    kad ćemo mi moć šetat po trgovima, po ulicama mahat tom zastavom i kad ćemo imat svoj mjesec "ponosa",
    Navijač Dinama

    ne brini, i za nasu bolest postoji zastava.
    Heterosexual_flag_%28black-white_stripes%29.svg
  • Petar86
    887
    Bas su uspili u razjedinjavanju kad cak i mi Hrvati nekad jedina brana Europe protiv muslimana ode pricamo o krizevima. Subic Zrinski se okrece u grobu. O krizevima nema rasprave oni su nas identitet, ocito se malo pomalo i to gubi.
  • Sljeme
    2.4k
    Dugine boje, parade, roditelj 1 i roditelj 2, ispiranje mozga djeci u školi, silovanje s "ravnopravnostima" itd. To je sve super, to ne dijeli ljude i može u državne ustanove, ali križ ni slučajno. Istog trena skaču na sve četiri noge. Križ je populizam, ekstremizam, diktatura, nazadovanje. :lol:
  • Patak
    2.9k
    Zanimljiva rasprava. Ja kao ravnozemljaš i teoretičar zavjera vjerujem da se oduvijek vodi bitka između dobra i zla, Boga i Sotone. I da nema i nikad nije bilo middle grounda, neutralnog promatrača ili tako nešto, jer čak i ako zauzmeš neki neutralni stav uvijek igraš za jednu stranu u tom ratu. Mi kao narod smo opstali jer smo bili pod znakom križa a ne jer smo bili sekularna država a nestat ćemo jer smo ga se odrekli.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.