• markoli
    1.7k
    2. Od imovine nije dobio ništa od starog Građanskog.Ona priča o titulu na Koturaškoj je li-la, igralo se posvuda i nije Dinamo taj koji je birao Koturašku.Mlađi referent

    Vidim puno toga ste obradili, ja ću se samo ovoga dotaknuti sa statistikom. U sezoni 1945/46. Dinamo je sve utakmice na državnoj razini igrao u Koturaškoj - predkvalifikacije su se igrale po cijelom Zagrebu jer su to bili sve lokalni klubovi. U sezoni 1946/47. je 11 od 12 utakmica igrano u Koturaškoj. U sezoni 1947/48. 7 od 10 utakmica igrano u Koturaškoj.
  • BluePhone67
    3.3k
    A onda su stadion još uzeli i nazvali ga Pobjeda, a mozda i Pobeda tako da satraju sve ono materijalno od Gradjanskog, jedino što nisu mogli je duša i Purgerski duh.
  • markoli
    1.7k
    Bilo je i u najavi u nekim splitskim novinama da će Hajduk igrati protiv Dinama, bivšeg Građanskog. Postoji slika negdje, ne mogu je sad naći.
  • Mlađi referent
    10.7k
    Vidim puno toga ste obradili, ja ću se samo ovoga dotaknuti sa statistikom. U sezoni 1945/46. Dinamo je sve utakmice na državnoj razini igrao u Koturaškoj - predkvalifikacije su se igrale po cijelom Zagrebu jer su to bili sve lokalni klubovi. U sezoni 1946/47. je 11 od 12 utakmica igrano u Koturaškoj. U sezoni 1947/48. 7 od 10 utakmica igrano u Koturaškoj.markoli

    Dva dana raspravljamo i nitko do tebe nije docirao s visoka. I onda si to napravio sa stilom, potpuno promašivši bit mog upisa.

    Pa evo, tebi tako potkovanom od mene koji nije prošao sve još dovoljno i koji tek mora naučit par pitanja na koja mi nećeš imat problem odgovorit i riješit me dvojbe.

    1. Čiji je to stadion zapravo bio? Tko je upravljao njime?

    2. Kakve veze ima ako je ‘lokalno’? Dinamo koji je
    nedvojbeno sljednik Građanskog, osnovan kao takav je išao van svog stadiona? Zašto? Kao da je postojao drukčiji način određivanja tko će gdje igrati, zar ne? Koji je to način bio?

    3. Zašto Dinamo nije odigrao sve te utakmice na svom stadionu, stadionu kojeg je nasljedio od Građanskog ( što sad znamo da je laž jer si sigurno točno odgovorio na pitanje broj 1), a ne 70% ili 60% ili 90%? Srodno s pitanjem broj 3.

    4. Gdje se vidi inicijativa Dinama da igra na Koturaškoj?

    5. Uostalom, zar se ta KPJ koja je držala kalaše na glavama svima koji su se usudili spomenut da je d=G nije sjetila maknut Dinamo potpuno od Koturaške ako su imali strah da će ga ljudi povezat s Građanskim?

    Hvala ti na odgovorima.
  • superhik
    10.4k
    3. Zašto Dinamo nije odigrao sve te utakmice na svom stadionu, stadionu kojeg je nasljedio od Građanskog ( što sad znamo da je laž jer si sigurno točno odgovorio na pitanje broj 1), a ne 70% ili 60% ili 90%? Srodno s pitanjem broj 3.Mlađi referent

    Već sam jednom napisao da nije ni Građanski sve svoje utakmice igrao u Koturaškoj.
  • Neki tip
    19.4k
    Meni se cijela ova priča i pitanje može usporediti s pitanjem "je li postojala Hrvatska prije 25. lipnja 1991. godine?".

    Na to se pitanje može odgovoriti na puno načina.

    Posve je jasno da Republika Hrvatska nije postojala, takva kakva jest, u sadašnjem obliku, sa sadašnjim uređenjem i ako netko tvrdi da "Hrvatska postoji tek manje od 32 godine", on je u pravu ako mu je "Hrvatska" iz naslovnog pitanja isključivo postojeća suverena država.

    Ako mu je "Hrvatska" omeđeni teritorij baš s ovim granicama, ne nužno samostalna i na isti način uređena, onda postoji i kao SR Hrvatska.

    Osobno, međutim, kad kažem da "volim Hrvatsku", onda ponajmanje mislim na "omeđeni teritorij s baš ovim državnim uređenjem" koji zaista postoji 32 godine i koji se zove Republika Hrvatska.

    Kad kažem da volim Hrvatsku, mislim na "riječ što je naučih od majke", mislim na njezinu povijest (meni se čini da je ona malo dulja od 32 godine, ali velim, stvar interpretacije..), na kulturu, na baštinu svog i drugih naroda koji su tu živjeli i žive, na jezik, na ideje, na običaje, tradicije, simbole, na ljude.

    Sve navedeno ne postoji 32 godine, jer sam čak i ja stariji od toga, a da "volim Hrvatsku" sam "znao" i prije no što sam znao ili mislio da znam značenje tih riječi..

    Slično je to meni i s Dinamom... usađen je u mene otkad znam za sebe i zaljubljen sam u taj klub prije svijesti o značenju te ljubavi.

    A onda, odrastanjem i sazrijevanjem, zapita se čovjek što znači da volim "Hrvatsku" i da volim "Dinamo". Što su za mene Dinamo i Hrvatska?

    Dinamo ću uvijek zvati Dinamom, imao on ispred sebe GNK ili NK, imao on Zagreb u sufiksu ili neimao. I do smrti ću navijati za Dinamo. Neću ga zvati ni GNK ni NK, ni Građanski. Bio je Dinamo, ostat će Dinamo.

    Međutim, taj Dinamo u svojim "izvorišnim osnovama" (da se poslužim Ustavom RH kao inspiracijom) nije nastao u vakuumu, u zrakopraznom prostoru ničega. Kao što Republika Hrvatska 1991. nije pala s Marsa, premda je te godine formalnopravno nastala.

    Da, RH slavi roćkas 30. svibnja (a ne izvlači datum krunjenja kralja Tomislava npr. - doduše, možda i bi, kad bi ga znala) i ako baš povlačimo do kraja paralelu, Dinamo se tom logikom ne može retroaktivno roditi 1911.

    Međutim, za razliku od RH koja ima svoj formalnopravni kontinuitet od 1991. (na stranu sad rasprava 30. svibnja vs 25. lipnja vs 8. listopada, nebitna je ovdje za poantu), Dinamo ga NEMA od 9. lipnja 1945. do danas.

    Dinamo stoga NIJE neka pravna činjenica koja postoji 78 godina, nego, kao i jako veliki broj klubova na svijetu, neki sportsko-lokalno-nacionalno-identitetski kontinuum čiji SMISAO i SADRŽAJ pune oni koji se uz taj identitet vežu.

    Smisao i sadržaj Dinama i Građanskog, za mene su dio istog identitetskog kontinuuma.

    A sad, ima i onih koji Dinamo vole "jer ima lijepu plavu boju dresova" (posve legitimno) pa im je tak svejedno i nebitno kakve veze Građanski ima ili nema s ičim kao što ima onih koji "Hrvatsku vole" jer ju lijepo i sočno sisaju (dosta manje legitimno) pa im se živo jebe za njenu povijest, kulturu i ljude.

    Nisu isti ovi prvi i ovi drugi, nije u tome poanta (za slabije čitače), nego u tome da ne moramo svi dijeliti razloge zašto volimo Dinamo pa samim time ni u njega učitavati ista značenja i identitet.

    Stoga, za mene, najmanje se tu radi o nekakvom cut off datumu kad "sve počinje".

    Pitanje nije "kad je počelo", nego što želite slaviti...

    ...što volite, zbog čega ste tu, na Zoni, na stadionu, u kafiću, u boravku, zašto drhtite kad igra Dinamo.

    Ne znam što si odgovarate, ali ja sebi odgovaram "jer je to riječ što je naučih od oca" i jer volim njegovu povijest, tradiciju, ideje, simbole, ljude.

    Dio toga je i Građanski.
  • Mlađi referent
    10.7k
    Već sam jednom napisao da nije ni Građanski sve svoje utakmice igrao u Koturaškoj.superhik

    1940-41: 10 od 10
    1941-42: 6 od 6
    1942: 4 od 4
    1942-43: 16 od 16
    1943-44: 12 od 12
    1944-45: 2 od 2

    Da, možda u nekim ranijim vremenima, nekim 30im se lutalo ponekad, u ovim se ne čini tako, a di u toj mjeri?

    Ja shvaćam da vaše namjere jesu dobre, ali ovakvi argumenti neće postići željeni efekt
  • Mlađi referent
    10.7k
    Objavim kasnije tekstove Židaka na ovu tematiku, čovjeka koji prošao sve s Dinamom.

    "kad je počelo", nego što želite slavitiNeki tip

    I baš slučajno se taj 09.06. negdje zabacuje, jer jadan, komunistički, nedovoljno desničarski. :)
    Baš slučajno se odbacuju zasluge Šparte, ZET-a, HAŠK-a i svega kaj smo od njih dobili, srami se tog Ice za kojeg se uvelike priča da se maksimalno davao za Dinamo.

    G kao jako važan za Dinamo, apsolutno DA! Ali još nisam čuo valjan argument zašto smo rođeni 26.04.
  • Neki tip
    19.4k
    Ali još nisam čuo valjan argument zašto smo rođeni 26.04.Mlađi referent

    Ok, šteta.
  • superhik
    10.4k
    Objavim kasnije tekstove Židaka na ovu tematiku, čovjeka koji prošao sve s Dinamom.Mlađi referent

    Svaka čast Židaku, ali Magdić Amigo je prošao i Građanski i Dinamo i napravio hrpu razgovora s bivšim igračima i Dinama i Građanskog i HAŠK-a i Concordije. I njegov zaključak je jasan. Meni je to dovoljno.
  • markoli
    1.7k
    Dva dana raspravljamo i nitko do tebe nije docirao s visoka. I onda si to napravio sa stilom, potpuno promašivši bit mog upisa.Mlađi referent

    Ne znam po čemu si dobio dojam da sam docirao s visoka. Napisao sam da ste puno toga već obradili (s namjernom da ne ulazim u dublju raspravu), ali sam se dotaknuo dijela tvog komentara glede stadiona gdje si napisao da je Dinamo igrao posvuda i potkrijepio sa statistikom da su se gotovo sve utakmice Dinama igrale na igralištu u Koturaškoj u prve tri sezone do selidbe na Maksimir. Nije baš "posvuda" ako se 85-90% utakmica igralo u Koturaškoj. To su činjenice.

    Ove pretkvalifikacije su se igrale posvuda jer nije bilo uzvratnih dvoboja, pa nemamo podatke u kojima je formalno Dinamo bio domaćin, a u kojima gost. I to su bile utakmice na kojima se znalo skupiti po 50-100 ljudi s obzirom da se radilo o velikim razlikama u kvaliteti protivnika. S obzirom da je rat tek formalno bio završio, vrlo je lako moguće da je nogometni savez delegirao utakmice na razna igrališta po gradu. Svi stadioni su bili gradski, a i Građanski je stadion u Koturaškoj gradio na gradskoj zemlji.

    Razlozi zašto su se poneke utakmice igrale na drugim stadionama je isti kao i u desetljeću ranije, a to može biti: veći kapacitet, druge manifestacije, šteta od vremenskih nepogoda, radovi i sl. Recimo Građanski je ugostio Liverpool 1936. na igralištu Concordije (Kranjčevićeva).

    Možemo do sutra razglabati o razlozima zašto je Dinamo prve tri sezone igrao u Koturaškoj. Moja poanta je ta da ne mislim da je to slučajno. Kao ni plava boja itd. Jasno je da se Dinamo nije smio zvati Građanski, ali i dalje su sportu bili ljudi koji su imali utjecaja na neke stvari, vjerojatno i na to gdje će Dinamo igrati.
  • Mali dioničar
    14.3k


    Pišeš skoro ko Oriens.
  • db-izbjeglica
    12.9k
    klub nije čovjek da ima rođendan... niti je to nešto pretjerano bitno. Postoji nekakva tradicija, postoji nekakav slijed događaja, vremenski period u kojem su se događale razne stvari. Taj period nije obilježen jednim datumom, niti ga tako treba promatrati, niti treba raditi spektakl oko toga.

    Nogomet u zagrebu se nije počeo igrati prije 200 godina, ali nije ni 1945. i stvarno ne vidim zašto dinamova povijest i tradicija, zašto sve o klubu kakvog danas poznajemo, mora krenuti od jednog događaja, jednog datuma, jednog trenutka...
  • LM1995
    1.7k
    1. Vrlo bazično, ali na osnivačkoj skupštini je Dinamo osnovan kao novo FD, s novim imenom, novim grbom. FDK u prvom grbu mi je izuzetno bitno. Nema nikakve formalne ideje da to bude novi Građanski (kod Hajduka ima, i to mi je ključna razlika).

    2. Od imovine nije dobio ništa od starog Građanskog. Ona priča o titulu na Koturaškoj je li-la, igralo se posvuda i nije Dinamo taj koji je birao Koturašku.

    3. Dinamo desetljećima nakon osnivanja objavljuje monografije, izdaje plakete, letke, suvenire, igrači i djelatnici kluba nedvojbeno vežu početak istog za 1945.

    4. Može skupa i pod treću točku, ali novinski članci gdje se Dinamo u pravilu vodi kao osnovan 1945., na kraju krajeva i sami navijači slave četvrtu titulu 1982. i slično. Tek moderni tekstovi počinju pripisivat Dinamu bilo koji trofej Građanskog.
    Mlađi referent

    G kao jako važan za Dinamo, apsolutno DA! Ali još nisam čuo valjan argument zašto smo rođeni 26.04.Mlađi referent

    Raspravu si započeo s 4 gore citirana argumenta. Neke od njih nitko nije osporavao, ali je argumentirano zašto je to bilo baš tako kako je bilo (npr. FD, ime, grb, “formalna ideja da Dinamo bude Građanski” i sl.)
    Za druge ti je više forumaša dalo više argumenata kontra tvojih. Čak ti je Tip i s dvije metafore (obiteljska kuća i Hrvatska) pokušao pojasniti. Ak ne ide - ne ide.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.