• Blueshadow86
    1.3k
    Po meni bi prvi dres trebao biti čisto plavi, eventualno s nekim bijelim, sitnim detaljima, ali da najmanje 90% plave boje prevladava na dresu.
    Druga garnitura - bijeli, ali ne potpuno bijeli nego nijansa između bijele boje i svijetlo sive.
    Treća garnitura - crni, s obavezom da grb ne bude kao prošle sezone nego da sveti grb bude u boji,
    kako mu i priliči. Koja bi to brutala bila...
  • nemapredaje
    2.3k


    Ni s jednim logom (u ovom slučaju grbom) se ne može ozbiljno raditi bez knjige standarda
  • Bosskovitz
    8.5k
    Ova tema jako brzo gubi sav svoj smisao.
  • Mali Zeus
    10.5k
    Jel netko spomenuo knjigu standarda već?
  • Patak
    2.6k
    U knjige standarda se ne kužim, ni u dizajn...zato sam stavio disclaimer da je to samo moja želja.
  • Majki2111
    2.8k
    Ništa posebno privlačan ni odbojan

    Baš tako. Moja nijansa je Valencijin gostujući iz sezone 20/21. Perverzija čista. :love:

    I da pročitao sam ovdje da fali prigastih. Slažem se. Ne bih imao niš pritiv onako debljih i oku vidljivih pruga dvije boje. Ko građanski onaj, dobro je netko napisao.
  • Patak
    2.6k
    Čuj Boss, čim se spomene knjiga standarda i monokromatski grb ova tema gubi smisao, jesam dobro pohvatao?

    Jel grb dio dresa? Ja mislim da je, pa mislim da se i o tome može raspravljati. Ako je ova tema samo o boji dresa, onda primite moje duboke isprike što sam omeo kvalitetnu raspravu i smisao iste.
  • Bosskovitz
    8.5k
    Čuj Boss, čim se spomene knjiga standarda i monokromatski grb ova tema gubi smisao, jesam dobro pohvatao?Patak

    Ne, nisam nikoga ni citirao jer se ni na koga konkretno nije ni odnosilo, nego generalno na temu u kojoj je rasprava postala bespredmetna - ljudi dođu, napišu kaj misle i to je to.

    Tako da slobodno piši o bilo čemu, nisam ja moderator pa da određujem o čemu će se pisati. Zbog posla kojim se bavim, meni su knjige graifčkih standarda, dizajn i slično puno bliži nego većini, odnosno aktivno radim s njima pa ću si dati za pravo da o tome i znam nešto više od ostalih. Ja ne razumijem otpor prema monokromatskom grbu u nekim aplikacijama grba, to je nešto što je u dizajnu standard, što se koristi svugdje na svijetu i što ima svoju namjenu, a još nisam čuo smisleni argument protiv toga. Ako se nekome ne sviđa - ok, ne sviđa se. To je stvar ukusa, ne rasprave. Nit ću ja tebe uvjeriti da je i ta verzija lijepa, nit ćeš ti mene uvjeriti da je ružna. Taj puzajući rat protiv monokromatske verzije grba od strane nekih ovdje na Zoni me podsjeća na ono prije desetak godina kad su se neke skupine u našem društvu pobunile protiv novog dizajna iskaznica zdravstvenog osiguranja jer na njima nije bilo šahovnice pa "kako ćemo znati da su hrvatske", zbog čega i dan danas imamo iskaznice s dizajnom iz vremena prije mirne reintegracije. Zato kod nas svaki drugi niželigaški klub ima po špranci napravljen grb s milijun elemenata, obvezno sa šahovnicom, pa nekim elementom grada, pa godina osnutka, pa "nešto iz našeg kraja" i dobiješ bućkuriš koji od toliko identiteta na kraju - nema identitet. Što je najgore od svega, to je upravo naslijeđe socijalističke heraldike koja je pokušavala sve simbole nakrcati na jedno - daj malo prirode, malo industrije, malo ideologije i napravi od svega cjelinu. No okej, sad sam već otišao u ozbiljnu digresiju.

    Sjetit će se neki, ja sam naš crni dres nacrtao i objavio ovdje prije nego što ga je klub objavio bez da sam išta znao o dresu, meni je odličan i mislim da bi izgledao lošije s primarnim grbom, odnosno mislim da monokromatski grb na njemu odlično funkcionira. Baš kao što bolje funkcionira na rozom dresu (iako njemu nema baš puno pomoći), kao što je funkcionirao i na svijetloplavom. S druge strane, mislim da se nikada ne smije dogoditi da na domaćem dresu bude monokromatski grb. No to su dizajnerske stvari koje treba prepustiti dizajnerima.
  • Patak
    2.6k
    Hvala Boss na objašnjenju i trudu. Ne slažem se često s tobom ali uvijek cijenim što pristojno i dobro argumentiraš svoj stav.
  • xavier
    11.4k
    @Patak

    Iako se načelno slažem s tobom za grb da mi je draži u boji nego u monokromatskoj varijanti, nemoj mi samo protiv ovogodišnjeg crnog dresa jer apsolutno sjajan. Kombinacija primarne crne i sekundarne sivo/srebrne da nije baš sve ista boja, ali opet ostavlja dojam jedne cjeline. Fini uzorak koji nije nametljiv, a dres opet nije "samo crna majica".

    Meni je jedino žao što i domaći plavi dres nije bio istog dizajna (uz grb u boji naravno) jer ovaj postojeći mi nije bio ružan, ali iskreno nije bio ni nešto poseban.
  • Paggini
    10.7k
    @Bosskovitz jel može jedno glupo pitanje, ali obožavam čitati tvoje ruminacije o dizajnu pa bi me zanimalo što misliš s dizajnerske strane o Dinamovom grbu? Tu ne mislim na iteracije kroz godine, nego baš o samom grbu. Jer nama, dizajnerskom plebu, on je naravno najljepši na svijetu, ali s neke dizajnerske strane, jel to zapravo dobar grb?
  • Paggini
    10.7k
    Meni je jedino žao što i domaći plavi dres nije bio istog dizajna (uz grb u boji naravno) jer ovaj postojeći mi nije bio ružan, ali iskreno nije bio ni nešto poseban.xavier

    Apsolutno se slažem, od Panathinaikosa je fantazija čista, a taj uzorak kao na crnom dresu:

    panathinaikos-23-24-home-kit%20%281%29.jpg

    Baš mi se čini kao propuštena prilika nažalost.
  • Bosskovitz
    8.5k
    Bosskovitz jel može jedno glupo pitanje, ali obožavam čitati tvoje ruminacije o dizajnu pa bi me zanimalo što misliš s dizajnerske strane o Dinamovom grbu? Tu ne mislim na iteracije kroz godine, nego baš o samom grbu. Jer nama, dizajnerskom plebu, on je naravno najljepši na svijetu, ali s neke dizajnerske strane, jel to zapravo dobar grb?Paggini

    Genijalan je. Objektivno, vrhunski odrađen grb iz više aspekata:

    • Jednostavan je, a jednostavnost je podcijenjena odlika u dizajnu. Sve što treba simbolizirati simbolizira minimalistički i zato ga ne treba prilagođavati trendovima, samo s vremenom refreshati kao što smo radili - u nekom periodu on ima sjene i gradijente, u nekom drugom je plošan i s jasnim bojama, ali njegove boje i struktura su nedodirljivi.
    • Svevremenski je, odnosno nije vezan uz neke dizajnerske trendove pa da s vremenom postane outdated. Kad malo više to pratiš, često možeš prepoznati iz kojeg je perioda neki grb pa raznim njegovim elementima, a kod našeg se to ne vidi. Ima još takvih grbova, nismo jedinstveni po tome, ali to je puno teže napraviti no što se čini.
    • Možeš ga reducirati, odnosno ima identitet i ako ga svedeš na samo jedan element - malo slovo "d". Meni je to s aspekta dizajna ogromna vrijednost jer možeš isti identitet pokazivati na suptilniji način - naprimjer one Futsal Dinamo košulje samo sa slovom "d" jednostavno ne bi tako dobro izgledale da staviš cijeli grb na njih. To malo klubova ima - recimo Arsenal ima top, Fiorentina ima fleur-de-lis, United ima vraga, Panathinaikos ima djetelinu... svi oni to također ponekad koriste na nekim dresovima i izgleda odlično, a vjerujem da će izgledati odlično i na našim dresovima jer nekada davno jest. Vjerujem da će u nekoj novoj verziji knjige standarda i slovo "d" biti standardizirano kao samostojeći element jer definitivno to zaslužuje, a već odavno ima takvu funkciju prihvaćenu i od strane navijača.
    • Funkcionalan je u monokromatskoj varijanti, iako nažalost nedovoljno koristimo bolju varijantu definiranu knjigom standarda, a previše onu lošiju u kojoj su samo popunjene linije, no i to je nešto na čemu se treba raditi. To je bitno ne samo zbog dresova koliko zbog raznih drugih vizualnih aplikacija.

    Mislim da se na njemu nema što napraviti bolje ili popravljati. Ja bih osobno u digitalnoj verziji napravio par sitnih izmjena vezanih uz nijanse boja i micanje onog dosta loše napravljenog zlatnog efekta zvjezdicama iznad grba, ali to su zaista minorne stvari. Tu sam već pisao o tome: https://www.zonadinamo.com/discussion/comment/339563
  • Mali Zeus
    10.5k
    To malo klubova ima - recimo Arsenal ima top, Fiorentina ima fleur-de-lis, United ima vraga, Panathinaikos ima djetelinu.Bosskovitz

    Roma ima Lupetta. :) Svakako bi u budućnosti trebalo isfurati rezervni dres s malim d umjesto grba.

    Funkcionalan je u monokromatskoj varijanti, iako nažalost nedovoljno koristimo bolju varijantu definiranu knjigom standarda, a previše onu lošiju u kojoj su samo popunjene linije, no i to je nešto na čemu se treba raditi. To je bitno ne samo zbog dresova koliko zbog raznih drugih vizualnih aplikacija.Bosskovitz

    O čemu se ovdje radi?
  • Bosskovitz
    8.5k
    Roma ima Lupetta. :)Mali Zeus

    Lupetto je malo drugačiji, on je baš ciljano osmišljen kao moderna verzija grba, a onda kad su vratili staru se nastavio koristiti kao neka verzija sekundarnog loga, ali da - isto dobar primjer.

    O čemu se ovdje radi?Mali Zeus

    Ovo lijevo je pogrešna aplikacija monokromatskog grba koju nažalost i sam klub ponekad koristi (na ulazu u Plavi salon i ispod Istočne tribine), a ovo desno je ispravna aplikacija monokromatskog grba prema klupskoj knjizi grafičkih standarda koja se koristi na dresovima, na merchu i u digitalu:

    temp-Imagef-Xs9i-J.avif
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.