• marcio amoroso
    32.4k
    Istina, ali problem nisu samo fasade. Te zgrade treba pojačati koliko se može i iznutra i što modernije urediti, ako se to uopće može, a kad restauratori ne daju ni običnje dimnjake dirati onda se nema što dodati. Nakon potresa su baš ti vražji dimnjaci bili najveći problem.Mali Zeus

    Ma jasno, ali tu blizu mjesta gdje se ja krećem ima savršen primjer kako izgleda fasada koja je skoro crna i ružna i kako izgleda jedna ofarbana bijela.
    Razlika nebo i zemlja.
  • xavier
    11.1k
    da je grad Zagreb prije deset godina zaposlio 15 fasaderi i kupio im tri kombija i 3 skele da farbaju fasade redom sad bi bila bajkamarcio amoroso

    E vidiš, tu dolazimo do problema o kojem smo govorili prije nekoliko dana. Znači problem je što te fasade zbog glupih propisa ne smiješ dirati na taj način nego ih moraju "restaurirati" posebne firme. Grad sufinancira troškove (nek me netko ispravi ako sam u krivu, ali mislim da 50%), ali problem je što takva fasada onda košta 3 ili 4 puta više više nego klasična moderna za istu kvadraturu.

    A onda dolazimo do ovog što @Mali Zeus piše. Nakon što je provedena denacionalizacija, u puno tih stanova su ostali živjeti "zaštićeni najmoprimci" koji nisu vlasnici i onda imaš status Q gdje pravi vlasnici ne žele financirati jer nemaju nikakve koristi od tih stanova (ne mogu izbaciti te "najmoprimce" koji ima plaćaju samo par stotina kuna mjesečno), a ne žele financirati ni najmoprimci jer stanovi nisu njihovi i za to koliko ih plaćaju, više nego dobri su.
  • Mali Zeus
    9.7k
    E vidiš, tu dolazimo do problema o kojem smo govorili prije nekoliko dana. Znači problem je što te fasade zbog glupih propisa ne smiješ dirati na taj način nego ih moraju "restaurirati" posebne firme. Grad sufinancira troškove (nek me netko ispravi ako sam u krivu, ali mislim da 50%), ali problem je što takva fasada onda košta 3 ili 4 puta više više nego klasična moderna za istu kvadraturu.xavier

    Da, ako se i uspije srediti da se svi slože oko obnove zgrade tj restauracije budeš na nekoj listi na 250. i nekom mjestu, a i kad dođeš na red zgradu ti obnavlja neka firma koju Grad odredi, bar je prije bilo tako. Kako je sad, još i s potresom itd., Bog zna.
  • deda
    28k
    To je sve nažalost velikim dijelom posljedica nacionalizacije iz 45-e. Ista je stvar u Bjelovaru
  • marcio amoroso
    32.4k
    Znači prevedeno te fasade će vječno ostati takve?
    @xavier @Mali Zeus @deda?
  • deda
    28k
    Radit će se takvom brzinom da će grad uvijek izgledati oronulo i prljavo. Ili će lupit novi potres i riješit probleme.
  • deda
    28k
    A postoji i drugi način. Oderat porez na neuređene i trošne fasade.
  • xavier
    11.1k
    A postoji i drugi način. Oderat porez na neuređene i trošne fasade.deda

    Kome? Vlasnicima koji ionako nemaju nikakvu korist od njih?
  • Neki tip
    19.3k
    Ili, evo jedne grube ideje, "odzaštitit" zaštićene najmoprimce i vlasništvo učiniti važnijim od prava posjeda, "uživanja" ili koji se već termin koristi.

    Ako netko nije u 75 godina besplatnog uživanja ili zaštićenog najmoprimanja uspio steći ništa mimo vječnog boravljenja u tuđem stanu, nek ga se smjesti u kakav socijalni stan bilo gdje, a ne u tuđi stan u centru grada.
  • marcio amoroso
    32.4k

    Ček, netko tu živi besplatno i onda se zbog njega ne može popraviti fasada jer se on kao nešto protivi?
    Pa ja bi ga imao srce na ulicu izbaciti ako treba.
  • Mali Zeus
    9.7k
    Ako netko nije u 75 godina besplatnog uživanja ili zaštićenog najmoprimanja uspio steći ništa mimo vječnog boravljenja u tuđem stanu, nek ga se smjesti u kakav socijalni stan bilo gdje, a ne u tuđi stan u centru grada.Neki tip sa Zapada

    Kad se sjetim bračnog para Nola i njihovog plača zato što su morali iseliti iz stana u kojem su bili zaštićeni najmoprimci. Džon obraz.
  • Fanboy
    2.2k
    Čekaj zašto grad prodaje zemljište ? Pa jel nebi pametnije bilo iznajmiti i oplemeniti....Drugo, rashodi su povećani, a planira se suficit. Koliko vidim cijene energenata, građevinskog matrijala idu gore, a roba drastično kasni na svjetskim tržištima. Što znači da će troškovi dodatno rasti...Ovo mi je malo preoptimističan scenariji.
    Možda @db izbjeglica može nešto više reći kada je građevina njegovo područje, no evo stvarno ne vidim kako ovdje troškovi nebi mogli otići u nebo.
  • deda
    28k
    Kome? Vlasnicima koji ionako nemaju nikakvu korist od njih?xavier

    Onima koji uživaju imovinu.
  • xavier
    11.1k
    Onima koji uživaju imovinu.deda

    Mislim da im ne možeš naplatiti porez kad nije njihovo. Puno je realnije natjerati ih da plaćaju neki tržišno prihvatljiviji najam ili da napuste stan.
  • deda
    28k
    To što vi govorite je po meni nulta točka. Kakvi zaštićeni najmoprimci, to treba ukinut i zabranit zakonom. Možeš biti jedino socijala.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.