• Jaro
    7.5k
    Za sve nas kaj smo prijavljeni u ZG tj plaćamo porez i prirez iz svojih dohodaka. Kratka računica. Država od 01.01. gasi prirez kao dodatno oporezivanja, a ostavlja lokalnim samoupravama mogućnost korekcije visine samog poreza na dohodak. Naravno naš Grad Zagreb je odlučio iskorisiti maksimalno dopuštenu visinu stope poreza. Bez objašnjenja kam će sa tom lovom.
    Ukratko umjesto povećanja plaća nas stanovnika ovog lijepog grada od cca 50tak eura u prosjeku radi promjene porezne politike nebu ništa.
    Ali

    Ovo je fini HDZ predizborni trik - evo mi vam hocemo dati, ali zlocese gradske vlasti (vidi cuda, najpogodjeniji tom mjerom su gradovi u kojima nema vlast HDZ) vam ne daju...
    Drzavna vlast nije nasla nacin kako nadomjestiti ove prihode gradova vec im samo omogucila da uvedu nepopularnu mjeru.

    Ali da, poanta drugog posta je na mjestu - stadion od 50-10-150 milja € je zapravo zanemariv financijski izdatak za grad u odnosu na ono sto inace trosi na sta sve ne...
  • miro
    4.5k
    na Državnom zavodu za statistiku imaš i stopu inflacije od 2021. na dalje, pa ukalkuliraj to u ovu matematiku i javi do kojih brojeva si došao

    A ovo "Bez objašnjenja kam će sa tom lovom." da ti probam objasnit - zakrpat će SAMO DIO rupe koja će u proračunu nastat ukidanjem prireza, a koji je HDZ ukinuo ulaskom u predizbornih 12 mjeseci.
    Zašto je HDZ to napravio? Samo pokvareni komunisti, pederi i okorjeli desničari bi rekli zato jer je prirez ogroman izvor financiranja najvećih gradova u Hrvatskoj u kojima, naravno, HDZ nema vlast.

    I onda ofkors spin - mi ukidamo, a vi zločesti oporbenjaci opterećujete plaće radnika.
    A svi znamo da HDZ najviše voli hrvatskog radnika i ne da da se u njega dira.

    Ne znam zašto se neki prave kao da ne kuže o čemu se tu radi, ali eto...
  • Ali
    2.2k
    Evo za Jaru i Miru (interesantan duo)

    Nema niti jednog euro centa pada prihoda za Zagreb po ovoj njihovoj odluci !
    Kužiš stope u 2023 su 20% porez ( do 47.000€ god) preko upada u stopu 30%. Na to je prirez bio 18%

    A prema odluci gradonacelnika za 2024 je prvi prag podignut na max dozvoljen 23,6% a drugi prag na 35,4%.

    Ak nemrete izračunat da je to u cent isto nema daljne rasprave.

    Ove političke demagogije tko je kome kak hdz mozemo itd , to me isto preskočite. Ja sam samo jasno pokazao da uslijed povecanog broja zaposlenih i uslijed povecanja prosjecne place se u gradsku blagajnu samo po toj osnovi slilo na razini godine dodatnih cca 60 mil € . I da je Grad pod :
    A. ) mogao reći ok, neidemo na max stopu od 23,6% nego recimo 21,8 % (to bi u prosjeku znacilo povecanje place u prosjeku 20€) nije neko ludilo ali recimo mozes iz rog izvora platiti si mjesecne rezije za cistocu ili vodu...
    I dalje bi Grad na godisnjoj razini imao vise prihode nego prije ali ne za 60 nego 20tak...
    B. ) ostaviti ovu max dakle bez efekta na neto plaću ali reći , evo ljudi mi bumo od tih novaca izgradili Stadion na koji budu generacije ponosne....
  • Mlađi referent
    12.3k
    Nebitno je zašto je HDZ to napravio, bitno je da je napravljena ispravna stvar.
  • miro
    4.5k
    kak si elegantno prešao preko 1.dijela mog odgovora - pa da ti ponovim - gdje ti je inflacija u svim tim brojkama?
  • Ali
    2.2k

    U kom kontekstu inflacija ??? troskovi Grada po LFL metodi misliš ?
    Ajmo i taj dio razjrešiti. Prihodi Grada ZG su ti ugrubo preko 2 mlrd € , od čega po osnovi prireza kapne cca 120 mil € . Dakle samo 5% ukupnih prihoda je iz tog izvora. A u medijima oni to prikazuju kao eto propali bi kao kauč ak nam otmu prirez. Na preko 60% prihoda ( to ti je sve mimo poreza i prireza na dohodak) kaj ješlo u drzavni proračun su stope rasta znatno vece (tu ti je priljev za place gradskih bolnica i domova zdravlja koji npr. stize lova od HZZO po kljucu zakon koja je visetruko veca od stope rasta placa samih tih zaposlenika gradskih ambulanti i bolnica. Kužiš osnovu , stope rasta plaća u privredi su puno brze od stope rasta troskova javnih ustanova.
    Osim toga imaš prihode npr od Posebnog poreza na potrošnju. To ti je onih 2% što vidiš na računu u bircu kojeg vidiš. E to to je isto ako nisi znao prihod Grada Zagreba. E sad inflacija , računaj koliki je porast po toj osnovici veći radi inflacije. Dakle na svaku colu, pivu, vodku kaj se popije na teritoriju grada je 3% a inflacija na tim artiklima u bircevima je u zadnje dvoje godine 120% ;) (nije toliko je znatna).

    A troskovi grada su ti cca 50% place koje nisu rasle tim stopama. A troskovi plina i struje su lokolanim samoipravama zamrznute, tj. nisu rasle .
    Eto toliko o inflaciji.

    Nema tu nikakve stranacke opredjeljenosti cista matemazika i uaboli me kako se zove stranka.

    Ja kao građanin ovog grada jednostavno želim Stadion, love ima , pa izvolite krenite. Ili ako necete dajte svakom građaninu mjesecno po 20€ u džep pa ok, nema stadiona ali plati po toj osnovi racun za vpdu ili cistocu.
    A ne ovako, nema stadiona a nema ni vece place. Di je lova ? Kod ciosa i slicnih, pa reci tak i to je ok, ali nemoj nas farbati. Ili recimo ukinuta je naknada majkama za trece dijete. Ok di je ta lova? (Usput ti ljudi su se negdje zaposlili pa i tu raste prihod Grada...)
  • jedan u nizu
    8.5k

    i dalje ne kuzim tvoju matematiku.
    Grad je ostao bez dijela prihoda. Nebitno jeli to 5%, 20% ili 90%. Ostali su bez dijela prihoda zbog odluke drzave.
    Da pokriju minus, odlucili su dici stopu poreza da to nadoknade.

    HDZ je to napravio bas kako je i netko napisao, da bi ljudi popout tebe svalili to na grad i da TT izgubi izbore, jer nakon Banditosa sada mogu imati svog covjeka na vrhu (iako je Banditos bio sa njima podmazan). Cisti populizam koji ljudi ocito puse i to puse debelo.

    Da gradska vlast nije digla porez, imali bi suficit i onda bi morali dizati cijene necega, da li prijevoza, komunalija, necega. A to bi bila jos veca pritisna tocka HDZa. Bilo bi: 'mi hdz vam dizemo place, a grad vam zauzvrat dize cijene prijevoza. Ako izabereete nas, mi cemo to ukinuti' .

    Pa pogledajte kako su ljudi jadni i primitivni, hdz je dobio izbore vec jer je podijelio penzicima cca 100e dodatka zbog inflacije. Sve koje su pitali na cesti kazu da im je to super i da drzava misli na njih, i hvala hdzu, hvala velikom vodi, evo im moj glas. Karaju nas u dupe 30 god, nakon 3 dana se zaboravilo na MILIJAARDU kuna iz INAe, nakon 2 dana zadnja afera sa Grlic-Radman, smijenili su 15ak ministara zbog razno raznih afera (u normalnim drzvama vlada pada nakon 2 smjene i ide se na nove kzbore a ovdje samo mijenjaju sa ljudima koji opet imaju afere) i za 100e po glavi opet dobivaju izbore.

    U ovom primjeru poreza i prireza sam definitvno na strani grada. Ne zbog njih samih, jer smatram da su tu rupu mogli pokrpati na neki drugi nacina, iako razumijem jer stede na svemu, pa je i problem ustediti jos vise, ali svejedno su mogli vise. Vec zbog podlih, jadnih odvratnih poteza drzavne vlasti samo da bi dobili i lokalne izbore uz parlamentarne. Dno dna.
  • Ali
    2.2k

    Zanemari stranke , kak se koja zove i koja je gdje na vlasti. Tko je dobio a tko izgubio izbore...

    Matematika, kaže da su Gradu rasli prihodi radi rasta prosječne plaće za 60 mil € na godisnjoj razini. To je vrijednost jednog stadiona u samo jednoj godini.
    Na 60% drugih izvora prihoda Grada prihodi su rasli i znatno više, da iz tog drug dijela izvora pokriješ veće rashode radi rasta plaća svih koji dobivaju plaću preko gradskog proračuna tebi ostaje višak love za Stadion.

    Kaj tu nije jasno?

    A opet ponavljam prirez kao talav je cca 6% ukupnih prihoda Grada, da si ga cijelog ukinuo kao što je drzava predlozila da ide to u dodatni rast plaće ti si tu razliku dobio jna drugi način er su ti drugi izvori prihoda (njih 94%) rasli više od tog dijela.

    A grad je rekao , ne nema povećanja plaća svima koji zivite na teritoriju grada ZG. Nego idemo na maximalnu stopu poreza na plaće , i ok ali daj onda to uloži u Stadion jer to Zagreb zaslužuje.

    Jebe mi se kak se zove ministar financija i gradonacelnik i ou koje stranke dolaze, love ima izvolite krenite sutra sa bagerima ili dajte ljudima vece plaće.
  • The Undertaker
    5.5k
    Koliko su rasli rashodi?
  • jedan u nizu
    8.5k

    znaci, ako je recimo meni narasla placa za 10% u godinu dana, ja automatski imam za novi auto?
    to sto je inflacija 20%, a vecina potrepstina rasla ia za 50-100%, to sto mi je stanarina narasla za 60% u godinu dana nitko ne pita?
    Realno sam siromasniji nego prije, i nemam za kiflu, ali eto ti dodes i kazes sta hoces, narasla ti je placa za 10%, odi kupi auto, daj caritasu ili stogod....

    Logika ti je na razini bas
  • Ali
    2.2k

    Brkaš javne financije i osobne.

    Stanarina ti je rasla , znaš li posljedično kome je to veći prihod. Stanodavcu i lokalnoj zajednici koja naplacuje porez od najma.
    Cijena stanova su porasle, znaš li kome rastu prihodi od poreza na promet nekretnina. Koliko je dozvola više izdano i to je veći prihod. Porez na potrošnju sam ti vec objasnio...

    50% svih troškovi grada su plaće gradskih korisnika koje su rasle manjom stopom nego je rasla plaća u privredi od koje se puni proračun. A enwrgenti gradu nisu poskupjeli.

    Blizu je kraj Godine pa će biti javno objavljeni svi ovi podaci. Ono što ja tvrdim da su značajno rasli prihodi grada ZG i da novca za stadion ima. Ali sport neće dobiti nista vise , naprotiv. Ako gledamo Cibonu, Mladost, Dinamo dobiva manje novca. Ulaganja u sportsku infrastrukturu u dvije godine je skoro nula !
    Istovremeno u druge grane su ulozena veca sredstva.

    Ok, ali onda odjebite od slikanja na stadionu i izjave oko sporta nemojte davati. Drzite se onih kojima dajete lovu...
  • Jaro
    7.5k
    za staduon je bilo i prije 2 i orije 5 i prije 10 i prije 20 godina. 1 stadion za grad velicine i proracuna Zagreba je smijurija. Grad sada nece graditi stadion jer mu izgradnja vise glasova odnosi nego donosi. Godine kradje love na "izgradnji" Maksimira, politicki spinovi i novinarske nebukozne teze o vrticima i skolama su dovele do toga. Ako uspiju Kranjcevicevu napraviti/pokrenuti gradnju imat ce dovoljan argument i za one koji zele stadion, jer osim Madjara i Volpija ce biti jedini koji su uopce nesto konkretno napravili po tom pitanju od nastanka drzave... Ali, nekak ne vjerujem ni u to bas...
  • mali M
    5.2k
    znaš kaj je problem, šta ja ekipi koja vodi Zagreb nebi dao plastične lopatice i kantice u ruke da naprave... Ako se grad ikad i upusti u nešto kao Stadion "Zagreb" mislim da će to bit tako ofrlje napravljeno (jer se radi samo da se dokaže da mogu) i da će vrlo brzo biti vidljivo isto... Tema je grad, a grad je u zadnjih par godina donio takve apsurdne, nebulozne i zapadno populističke odluke koje nisu nimalo pridonjele kvaliteti života nas zagrepčanca. Ideološki donose odluke kakve donose i sa tim mogu živjeti, ali infrastrukturne odluke su im koma, priznali to neki ili ne... Očeš od prometa, održavanja, obnove... Doslovno ne pada mi na pamet jedna stvar da kažem, vidiš fakat to su dobro napravili...
  • Jaro
    7.5k
    ak ceno iskreno, ja infrastrukturnu odluku ili pomak nisam ni vidio od ovih. Samo, eto, prethodnici su bili tu 20 godina, pa su ostavili grad puno gori nego je bio...
  • mali M
    5.2k
    je slažem se skroz.. ali prethodnici su prvih deset godina nešto i radili.. drugih 10 su nas skoro uništili.. neka sadašnji probaju napraviti bar prvih 5 od prethodne vlasti, a ne da se klasično politički prvih 2 madata bore sa "kosturima iz ormara" i ništa ne rade.. navodno su se pripremali 10 godina za preuzimanje vlasti i napisali na široko i daleko plan spasa Zagreba.. ispada da su za prvih 2 godine rada imali u planu pofarbati 2 ulice, jednu klupicu, držat ideološke zastave na trgu cijelu godinu.. doslovno neznam što bi drugo napisao da su napravili. ono što su zaribali neću nabrajati, ali opet, pozivam ako netko ovdje zna da mi nabroji što su napravili/izgradili, a da je poboljšalo život metropole.. jednostavno mi je prazan taj dio percepcije... nemogu se ničega sjetiti...
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.